11.2017.jpg

Kształcenie zawodowe w Katowicach na najwyższym poziomie! Świadczy o tym sukces Natalii Gąsior - uczennicy Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach

Natalia Gąsior – tegoroczna maturzystka, ze średnią 5,88 znalazła się w gronie najlepszych  uczniów z całego kraju, którzy z rąk Pani Premier Beaty Szydło, w obecności Minister Edukacji,
Pani Anny Zalewskiej, odebrali stypendia Prezesa Rady Ministrów. 
Serdecznie gratujujemy !!!



Kolejne sukcesy katowickich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, tym razem 10 Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego i Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach.

Grono finalistów i olimpijczyków wśród katowickiej młodzieży szkolnej wciąż rośnie! Sukcesy uczniów wzmacniają wizerunek katowickich szkół, a także, co najważniejsze, są informacją dla przyszłych uczniów o jakości kształcenia i możliwości rozwijania zdolności i zainteresowań w wybranej szkole.


1.jpgDo grona finalistów dołączyła Natalia Bogdańska – uczennica IV klasy Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach, która wygrała VI edycję Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. Tematem przewodnim Olimpiady było „Od reformacji do rewitalizacji. Ewolucje i rewolucje na Górnym Śląsku". Olimpiada była interdyscyplinarnym, ogólnopolskim konkursem z zakresu geografii, historii, literatury, sztuki i dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. W II etapie olimpiady Natalia napisała pracę z zakresu historii pod tytułem: „Bohaterowie górnośląskiej rewolucji przemysłowej, współczesna o nich pamięć". Laureatka otrzymała indeks wybranego przez siebie kierunku na Uniwersytecie Śląskim oraz została nagrodzona wyjazdem do europarlamentu w Brukseli.


2.jpgZespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach może się pochwalić również udziałem w finale I Ogólnopolskiego Konkursu Poligraficznego ucznia III klasy Adama Kaszuba.  Konkurs zorganizowany został przez Zakład Technologii Poligraficznych, na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Adam znalazł się wśród 15 laureatów konkursu, w drodze po indeks pokonując około 800 przeciwników w pierwszym etapie i 40 w samym finale. Laureaci, w tym Adam Kaszuba, otrzymali m.in. indeks Politechniki Warszawskiej.


18839697_1471645049576518_6665377121473488800_o.jpgKolejnymi laureatami katowickiej szkoły, są: absolwentka X Liceum Ogólnokształcącego - Edyta Sperling oraz uczeń klasy II e - Bartłomiej Kretkowski, którzy zostali laureatami ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Młody Bohater". Podczas uroczystości medale otrzymało 21 młodych ludzi z całej Polski, w tym dwoje uczniów X Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie w ubiegłym roku uratowali kolegę, który stracił przytomność na przystanku. Za bohaterską postawę i gotowość do niesienia pomocy zostali odznaczeni medalami podczas uroczystości w jednostce Biura Operacji Antyterrorystycznych w Warszawie.  Wierzymy, że ich postawa będzie wzorem dla pozostałych uczniów naszej społeczności.

Serdecznie gratulujemy!



5 MEDALI Kwarków na ICYS 2017 w Stuttgarcie

foto.jpgOd lewej: Urszula Woźnikowska-Bezak, Mikołaj Kawaler, Yulia Makarova, JuliaRothkegel, Jakub Koszowski, Karol Pierzchała, Dawid Lipski, Anna Kazura

Młodzież Grupy Twórczą Quark z Pracowni Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2017, która odbyła się w Stuttgarcie w Niemczech w dniach od 16 -22 kwietnia 2017.
Grupa Twórcza Quark od ponad 40 lat rozwija zainteresowania i stymuluje uzdolnienia, chcąc zainteresować młodzież fizyką i naukami przyrodniczymi. Autorka i pomysłodawczyni Grupy, fizyk - Urszula Woźnikowska - Bezak z wielką radością informuje o zdobytych podczas ICYS 2017 pięciu medalach – 3 srebrnych oraz 2 brązowych.
W Konferencji ICYS 2017 wzięło udział łącznie ponad 220 uczestników, opiekunów i obserwatorów z 33 państw.
Byli to młodzi pasjonaci nauki z Holandii, Niemiec, Czech, Białorusi, Bułgarii, Litwy, Ukrainy, Indonezji, Rumunii, Tajlandii, Węgier, Malezji, Indii, Gruzji, Serbii, Iranu, Rosji, Turcji, Tunezji, Chorwacji, Nigerii, Macedonii, Grecji, Brazylii, Singapuru i z POLSKI. Obecni byli także obserwatorzy z Chin, Korei, Ghany, Finlandii, Nigerii oraz z Anglii.
3 SREBRNE MEDALE – kategoria FIZYKA
Jakub Koszowski ( I Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu) – „SteadyCam”
Karol Białas (II Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej) – „Magnetic hils”
Mikołaj Kawaler ( VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach) –
„Piezoelectric effect used to produce Energy from sound”
BRAZOWY MEDAL – kategoria FIZYKA
Karol Pierzchała (II Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu) - „Spiral waves”
BRĄZOWY MEDAL - kategoria FIZYKA a EKOLOGIA
Julia Rothkegel (V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku -Białej) – „Renewable Energy Technology”
FINALIŚCI:
Dawid Lipski (IV Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach) – kategoria Fizyka
– „Aerodynamic.Winy with Flettner rotor”
Yulia Makarowa (Zespół Szkół w Bychawie) – kategoria Fizyka a Ekologia
– „Experimental research of thermal resistance of the insulation from natural materials”

Gratulujemy !!!

​​​Uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego 
laureatami ogólnopolskiego konkursu "Szkoła wolna od używek"

_D807642.jpg

Uczniowie X LO im I. J. Paderewskiego w Katowicach skupieni w szkolnym PatPorcie zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu Szkoła wolna od używek, organizowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie. Stworzyli i zaprezentowali projekt edukacyjny PS VITAE, który okazał się najlepszy spośród przeszło setki zgłoszonych z całej Polski prac.
Projekt dotyczył profilaktyki substancji psychoaktywnych i był inspirowany programem Ars, czyli jak dbać o miłość. Projekt składał się z trzech części: gry profilaktycznej dot. narkotyków i dopalaczy, eksperymentu dotyczącego profilaktyki palenia tytoniu oraz​
wywiadów z osobami bezdomnymi, uzależnionymi od alkoholu.
Nagrodę, czyli 4 zestawy interaktywne (tablice + projektory + oprogramowanie) o wartości 24000 złotych, dla szkoły oraz voucher o wartości 1 000 zł na zakup sprzętu sportowego dla każdego ucznia wręczał Główny Inspektor Sanitarny, Pan Minister Marek Posobkiewicz.
Nagrodzeni uczniowie to: Jan Szopa i Cornelia Jędrzejewska z klasy1e, Artur Mikołajczyk klasy 1d, Karolina Kaszek z klasy 2a, Joanna Toporek, Mateusz Banaszczyk i Filip Kuchciński z klasy 2e. Koordynatorem projektu jest szkolny psycholog Marcin Kręgiel.
Konkurs i gala były znakomicie zorganizowane. Uczestnicy z całego kraju mogli skorzystać dzień wcześniej z pobytu w warszawskich hotelach, zadbano także o ich wyżywienie. Sama uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Hotelu Mariott. Rada Rodziców przy X LO pokryła uczniom koszty podróży.
Konkurs realizowany był w ramach Projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowanego w ramach szwajcarsko-polskiego Programu Współpracy.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na http://www.szkolawolnaoduzywek.pl/, a foto-relacja dostępna jest na http://www.xlo.pl oraz https://facebook.com/xlo.katowice. Warto zauważyć fakt, że uczniowie oprócz nowego doświadczenia, wiedzy i umiejętności oraz własnych nagród i satysfakcji ze zwycięstwa, pomogli również wzbogacić szkołę w sprzęt o znacznej wartości. Cztery zestawy interaktywne posłużą wielu pokoleniom uczniów X LO im I. J. Paderewskiego w Katowicach.


_D807627.jpg

Gratujujemy !!!