06 grudnia 2018
Mistrzostwa Świata Seniorów w Badmintonie Katowice 2019
7 grudnia odbyła się konferencja prasowa, będąca zapowiedzią Mistrzostw Świata Seniorów w Badmintonie Katowice 2019.

Mistrzostwa Świata Seniorów w Badmintonie Katowice 2019

7 grudnia odbyła się konferencja prasowa, będąca zapowiedzią Mistrzostw Świata Seniorów w Badmintonie Katowice 2019. Impreza ma na celu popularyzację badmintona w Polsce.

Mistrzostwa Świata Seniorów w Badmintonie Katowice 2019 będą największą w historii imprezą związaną z tą dyscypliną sportu. Odbędą się Spodku w dniach 4-11 sierpnia przyszłego roku. W ramach World Senior Badminton Championships powstanie 29 kortów, na których odbędzie się 1800 meczów. Do gier zostanie zużytych aż 12 600 lotek. Przewidziana ilość uczestników Mistrzostw to ponad 3000 osób z kilkudziesięciu krajów. Planowany jest także turniej towarzyszący dla wszystkich chętnych (przewidywany udział kolejnych 1500 zawodników). W Katowicach zawodnicy będą rywalizować w 8 kategoriach wiekowych, od 35+ do +70. W kategorii +70 wystartuje m.in. 76-letni Paweł Gasz, badmintonista z katowickiego Nikiszowca. Będzie bronił brązowego medalu zdobytego przed dwoma laty (w kategorii +70) w Koczin w Indiach, tym razem w dodatkowej roli ambasadora turnieju. Ambasadorami turnieju są również: Robert Mateusiak, olimpijczyk z Sydney, Aten, Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro, a także siedmiokrotny medalista Mistrzostw Europy, 13-letnia Joanna Podedworny, stawiana w roli przyszłości polskiego badmintona (regularnie rywalizuje w międzynarodowych turniejach, zwyciężyła na Międzynarodowych Mistrzostwach Austrii U17) oraz artysta kabaretowy Mariusz Kałamaga.

W konferencji prasowej poświęconej Mistrzostwom udział wzięli: Waldemar Bojarun - Wiceprezydent Miasta Katowice, Wojciech Palikij - dyrektor World Senior Badminton Championships Katowice 2019, Mariusz Kałamaga - ambasador World Senior Badminton Championships Katowice 2019, artysta kabaretowy i pasjonat badmintona oraz Dorota Morawska - wiceprezes TKKF „Czarni" Katowice. Podczas konferencji odbyła się oficjalna premiera spotu promującego przyszłoroczny turniej. Wojciech Palikij mówił o tym, jak Katowice stawały się stolicą światowego badmintona, czym jest ten turniej oraz dlaczego to tak prestiżowe wydarzenie na mapie tego sportu na świecie. Mariusz Kałamaga przekonywał zgromadzonych, że warto grać w badmintona oraz opowiadał o big idei turnieju: Let's play!, natomiast Wiceprezydent Waldemar Bojarun przedstawił korzyści wynikające z organizacji dużych wydarzeń sportowych w naszym mieście. Zaprezentowano także działania towarzyszące turniejowi – demo days, shuttle time, turniej towarzyszący, jeden z filmów wykonanych w szkołach oraz Gazetę Badmintonową. Jednym z działań promocyjnych poprzedzających turniej są tzw. Demo days. W ramach tej akcji w listopadzie i grudniu badmintoniści odwiedzili 6 katowickich szkół, w których zorganizowali lekcje wychowania fizycznego, opowiedzieli o ukochanej dyscyplinie i rozdali okolicznościowe podarunki. Odbyło się także spotkanie seniorów z badmintonem, w trakcie którego nie tylko grali, ale także brali udział w warsztatach z psychologiem sportu i dietetykiem. Organizatorzy pracują również z wuefistami w ramach akcji Shuttle Time (czas lotki). Dzięki niej docelowo przeszkolonych zostanie 16 nauczycieli z 8 szkół, w których regularnie będą się odbywać zajęcia z badmintona.

Organizatorem Mistrzostw jest Klub Rekreacyjno – Sportowy TKKF „Czarni" przy K.W.K. „Wieczorek". Katowice pełnić będą rolę Miasta Gospodarza. Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/katowice2019/