Budżet Miasta Katowice na rok 2017 w pigułce


Już po raz drugi katowiczanie mogą zapoznać się z „Budżetem miasta w pigułce”. Jest to skrócona informacją o budżecie. W przejrzystą, graficzną formę ujęte zostały m.in. dochody i wydatki miasta, remonty i planowane wydatki majątkowe z podziałem na dzielnice, czy koszty zadań z budżetu obywatelskiego. Przystępna forma ma zachęcić mieszkańców do sięgania po ten najważniejszy finansowy dokument miasta.

Naszym celem jest w prosty i przystępny sposób zaprezentować, skąd pieniądze do nas trafiają i na co je przeznaczamy. To bardzo ważne, aby mieszkańcy wiedzieli, że wysokość wydatków jakie możemy poczynić jest zawsze uzależniona od dochodów, które możemy osiągnąć. W budżecie miasta szczegółowo, a w „Pigułce” syntetycznie, opisane są wydatki na sfery życia, które dotyczą każdego z nas. Mowa tu m.in. o wydatkach na edukację dzieci i młodzieży, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, transport publiczny, pomoc dla potrzebujących i dla osób niepełnosprawnych, jak również na wsparcie dla rodzin, na profilaktykę ochrony zdrowia, gospodarowanie zasobem mieszkaniowym i utrzymanie infrastruktury komunalnej, a także na działalność kulturalną i sportową - mówi prezydent Marcin Krupa.

W 2017 roku wpływy do budżetu miasta wyniosą ponad 1,8 mld zł, a łączne wydatki prawie 2 mld zł, z czego aż 21,5% przeznaczonych zostanie na zadania inwestycyjne, w tym również wskazane przez mieszkańców do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. 

Budżet Katowic na 2017 rok sprzyjać będzie harmonijnemu rozwojowi miasta w różnych obszarach ważnych dla mieszkańców, a priorytetem będzie zwiększanie potencjału miasta poprzez wykorzystanie środków unijnych – dodaje prezydent.


Dlaczego warto złożyć PIT właśnie w Katowicach?

Aby miasto mogło wydawać pieniądze na różne potrzeby mieszkańców, np. w zakresie kultury, sportu, rozrywki czy też infrastruktury drogowej, musi je najpierw pozyskać. Dochody w 2017 r. wyniosą ponad 1,8 mld zł, z czego prawie 491 mln zł (tj. 26,76%) to dochody płynące z tzw. PIT. Średnio na jednego mieszkańca z deklaracji PIT Katowice pozyskują 1 666 zł. Za taką kwotę można wykonać np. 20 m² chodnika osiedlowego lub ustawić 2 stojaki rowerowe i zbudować 9 m² drogi rowerowej – mówi Danuta Kamińska, skarbnik miasta.

Im więcej osób będzie odprowadzać podatek w Katowicach, tym więcej pożytecznych projektów będziemy mogli zrealizować. Zsumowane środki z podatku PIT przypadające średnio na 24 mieszkańców oznaczają możliwość utworzenia wybiegu dla psów, a na 150 mieszkańców – zbudowania dużego placu zabaw dla dzieci! Pamiętaj, że odprowadzając podatek w Katowicach – masz realny wpływ na życie swojej rodziny i społeczności lokalnej. 

Do złożenia PIT w Katowicach nie trzeba być tu zameldowanym. Zmiana urzędu skarbowego jest prosta – składając roczne zeznanie PIT podajemy w formularzu adres zamieszkania w Katowicach.

Jeśli PIT składa pracodawca – wystarczy poinformować go o zmianie adresu zamieszkania dla celów podatkowych. 

Jeżeli mieszkasz w Katowicach i składasz PIT gdzie indziej – Twoje pieniądze zostaną wykorzystane w innej miejscowości. Zapewne też są tam potrzebne. Ale warto się zastanowić, czy własne pieniądze chciałbyś przeznaczyć na remont domu sąsiada lub wybudowanie mu hali sportowej, zamiast przeznaczać je na własne potrzeby.


budzet_Katowic_w_pigulce_2017.pdf