​​​kultura-baner-aktu.PNG

HUTNICZE MIASTO DZIECI

Hutnicze Miasto Dzieci to druga edycja oczekiwanego przez najmłodszych lata w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA. Na tydzień nasze hale zamieniają się w prawdziwe miasto, w którym kluczową rolę odgrywają najmłodsi obywatele. Dzieci co rano wybierają sobie zawody, w które wcielają się pod okiem prowadzących warsztaty. W ten sposób zarabiają zabawkowe pieniądze, które później mogą wykorzystać, wydając je w prowadzonym także przez dzieci sklepiku. W tym roku dzieci będą mogły spróbować takich zawodów jak np. dziennikarz, krawiec, aktor, dietetyk, a nawet  muzealnik.
Tegoroczne Hutnicze Miasto Dzieci odbędzie się w dniach 3- 7 lipca. Równolegle projekt realizowany jest także w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa wJaworzynie Śląskiej (Kolejowe Miasto Dzieci) oraz w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Górnicze Miasto Dzieci).Udział w zajęciach jest bezpłatny, obowiązują zapisy telefoniczne lub mailowe.
Miasto Dzieci jest edukacyjną zabawą, przeznaczoną dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Uczestnicy bawiąc się w dorosłe zawody uczą się dysponowania i gospodarowania budżetem, a także pracy w grupie i odpowiedzialności za powierzone im przedmioty. Pomysłodawczynią realizacji projektu w Walcowni jest Grażyna Krumeich.
Zapisy i informacje:
Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA
tel. 727 600 186, walcownia@muzeatechniki.pl

Plakat MD Walcownia 2017 pierwszy.jpg

Wystawa Dyplomów 2017 - ASP w Katowicach

26 – 30.06.17

Wystawa najciekawszych realizacji i działań studentów Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Prace absolwentów będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach oraz Galerii ASP Rondo Sztuki.
więcej informacji: http://www.bwa.katowice.pl/


Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2017
23 – 24 czerwca 2017
Podcienia Miasta Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2)


Dwa roztańczone wieczory w podcieniach Miasta Ogrodów. Muzyka naszych bliskich sąsiadów, w tym porywający zespół węgierskich Romów oraz nowa muzyka Karoliny Cichej. Dwa wieczory, pięć koncertów i jedna, niepowtarzalna atmosfera muzycznego początku wakacji. To właśnie Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków.
W piątek 23 czerwca (od godz. 19) goście z Bałkanów i Słowacji. Najpierw Słowacy z Pacora Trio. Tradycja połączona z nowoczesnością. Po nich Madame Baheux – cztery świetne artystki reprezentujące Bułgarię, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę. Nie tylko świetne instrumentalistki, ale i wokalistki.
Sobotę 24 czerwca (od godz. 18) w podcieniach Miasta Ogrodów otworzy polska gwiazda – o Karolinie Cichej mówi się jako o drugiej Ewie Demarczyk. Wraz z Bartem Pałygą zabiorą nas na azjatyckie stepy, tropem muzyki Tatarów.
Potem wyruszymy na południe. Najpierw blisko, z czeskim zespołem PONK (skrzypce, węgierskie cymbały, kontrabas), a potem dalej – na Węgry. Mieszkający tam, mówiący po rumuńsku Romowie zwani są Oláh. Zespół Romengo gra i śpiewa właśnie Oláh Gipsy. Jeśli kochacie Gypsy Kings, nie może Was tam zabraknąć!
Program:
23 czerwca (od godz. 19)
Pacora Trio (SK)
Madame Baheux (SRB, BGR, BiH)
24 czerwca (od godz. 18)
Cicha&Pałyga (PL)
PONK (CZ)
Romengo (HU)

Bilety: 15 zł (na wybrany wieczór), 20 zł (na cały festiwal), dostępne w sieci ticketportal.pl (m.in. punkt sprzedaży w Mieście Ogrodów), ticketpro.pl (m.in. salony Empik, sklepy Media Markt i Saturn), kupbilecik.pl oraz przed koncertami.


Poetycka Noc Świętojańska


W programie ogłoszenie wyników XVIII Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza, koncert w wykonaniu zespołu muzyki celtyckiej – BELTAINE oraz pokaz spektaklu ogniowego w wykonaniu Grupy Artystycznej OKB uczestniczącej w projekcie „Rozpal dzielnice”, dofinansowanego z budżetu UM Katowice w ramach programu Inicjatywy Kulturalne.
Prowadzenie red. Gabriela Łęcka i Maciej Szczawiński.
Wstęp wolny.

NOC Katowice eu.jpg


WYSTAWA "MROKI PODŚWIADOMOŚCI. BEKSIŃSKI"


Budynek Główny Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

10 VI 2017 - 1 X 2017

Twórczość Beksińskiego szokuje, zachwyca, dzieli. Jedni kochają ją do tego stopnia, że każą tatuować na swym ciele fragmenty obrazów artysty, inni zaś ze strachem i odrazą odwracają wzrok. Jednak na pewno nikt nie pozostaje wobec niej obojętny. Jest to sztuka trudna, zmuszająca do myślenia, do zatrzymania się i zastanowienia. Zachwyca tematami, możliwościami interpretacji, nie dając jednak odbiorcy odpowiedzi na pytanie: „co artysta miał na myśli”, bo Beksiński, jak sam twierdził, tworzył dzieła... tak po prostu.
Wystawa "Mroki Podświadomości. Beksiński" w Muzeum Historii Katowic nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie w Katowicach żyli i działali m.in. Andrzej Urbanowicz, Aleksander Szydło, Urszula Broll czy Henryk Waniek – jego przyjaciele, których losy splotły się z historią życia artysty.
Na wystawie pokazywanej w Muzeum Historii Katowic większość stanowią dzieła z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, prezentujemy też rzadko wystawianą rzeźbę z kolekcji BWA w Rzeszowie, rysunek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz eksponaty z prywatnych kolekcji naszego regionu.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Szostkiewicz.

Bilet wstępu na wystawę: 10 zł (bilet ten nie obejmuje innych wystaw)

plakat (2).jpg


XXVII Dni Bogucic.


W dniach 23-25 czerwca br. Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie” zaprasza Państwa na XXVII Dni Bogucic organizowane wspólnie z Radą Jednostki Pomocniczej nr 13 Bogucice pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Katowice.

MDK "Bogucice-Zawodzie” zaprasza na bogaty program obchodów tego wspaniałego święta Dzielnicy, które zapoczątkował śp. wiceprezydent Katowic Józef Kocurek. W programie obchodów znajdziecie Państwo mnóstwo ciekawych propozycji dla całej rodziny. Imprezy towarzyszące odbywać się będą już od 22 czerwca, a zwieńczy je festyn w Parku Bogucickim.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan XXVII Dni Bogucic:

Imprezy w ramach XXVII Dni Bogucic:

22 czerwca, godz. 15:30 – 19:30 - biesiada dla seniorów w ramach cyklu „Katowicka Senioriada” we współorganizacji ze Stowarzyszeniem Artystycznym „Silesia Artprom”, (sala widowiskowa Działu „Bogucice”). Ilość miejsc ograniczona. Zapisy w Dziale „Bogucice” lub pod nr tel.  530 106 730, 798 292 098.

23 czerwca, godz. 17:00 - podsumowanie projektu „Światowy miesiąc Seniora” -  prezentacja prac powstałych podczas warsztatów i koncert  Brygidy i Roberta Łukowskich, (sala widowiskowa Działu „Bogucice”). Ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Dziale „Bogucice”.

XXVII Dni Bogucic:

23 czerwca, godz. 17:00 - Turniej Remika, Skata i Piotrusia we współpracy z Kołem „Bogucice” Związku Górnośląskiego.

23 czerwca, godz. 17:30 – otwarcie wystawy pamiątek i opracowań historycznych dotyczących kopalni KWK „Katowice” i dzielnicy Bogucice we współpracy ze Stowarzyszaniem Inżynierów Techników Górnictwa.

24 czerwca, godz. 11:00 – 15:00 - Turniej Piłki Nożnej we współpracy z kołem Honorowych Dawców Krwi „Bogucice”. Turniej odbędzie się na boiskach ośrodka sportowego MOSIR „Słowian” na Zawodziu.

24 czerwca, godz. 16:00 - Festyn plenerowy w Parku Bogucickim. W programie m.in.: koncert Orkiestry Dętej „Katowice”, zespołu „Gipsy Guitars” (największe przeboje zespołu Gipsy King), dmuchane atrakcje, konkursy, turnieje, animacje dla dzieci, występy sekcji MDK, kiermasz książek we współpracy z filią nr 33 MBP, „Chlyb z tustym” i żurek śląski.

25 czerwca, godz. 10.00–20.00 - zwiedzanie Muzeum Śląskiego za „złotówkę” we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach. 100 specjalnych wejściówek do zwiedzania Muzeum Śląskiego rozdanych zostanie podczas plenerowego festynu w dniu 24 czerwca w Parku Bogucickim.

25 czerwca, godz. 17:00 - Koncert zespołu Happy Big Band we współpracy z "Katowickim Węglem".

godz. 18:00 - koncert arii operetkowych  w wykonaniu Marii Zientek (sopran), Piotra Karzełka (tenor), Joanny Piszczelok (fortepian) we współpracy z IPiUM „Silesia”.

Na wszystkie imprezy, oprócz darmowych wejściówek, wstęp wolny. Patrnerami przy organizacji XXVII Dni Bogucic są: Muzeum Śląskie w Katowicach, Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „SIELSIA”, „Katowicki Węgiel” Sp. zo.o., Bank Spółdzielczy „Silesia” w Katowicach, Związek Górnośląski „Koło Bogucice”, Koło HDK „Bogucice”, Wydział Kształtowania Środowiska UM Katowice, Miejska Biblioteka  Publiczna w Katowicach, Fundacja „Gniazdo”, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, MZUM Katowice, MOSIR Katowice, Agencja Ochrony INPULS, Huhtamaki Foodservis, Katowickie Wodociągi S.A., Studio Tańca „Salma”, Stowarzyszeniem Artystyczne „Silesia Artprom”, Towarzystwo Ubezpieczeń „Prudential”.