​​​kultura-baner-aktu.PNG

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

20 maja o godzinie 18:00 - Noc Muzeów w Willi GoldsteinówZespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia zaprasza wraz z Muzeum Historii Katowic na Noc Muzeów do Willi Goldsteinów. Spotkanie w neorenesansowym pałacu, na rogu ulicy Jana Matejki i Placu Wolności, jest doskonałą okazją do zwiedzenie obiektu z przewodnikiem oraz wysłuchania koncertu Cameraty Silesii pod dyrekcją Anny Szostak.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zachęcamy do odwiedzenia Willi Goldsteinów, mieszczącej się na rogu ulicy Jana Matejki i Placu Wolności. Odrestaurowany przed kilkoma laty pałac zostanie udostępniony dla zwiedzających od godziny 18:00, historię Willi i rodu Goldsteinów przybliży historyk Michał Dzióbek. Wydarzenie ubogaci swoim koncertem Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, który pod dyrekcją Anny Szostak wykona utwory z gatunku muzyki rozrywkowej i jazzu.
Wykonawcy:
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Anna Szostak – dyrygent


Miejski Dom Kultury "Południe"

14 maja, godz. 17.00
„Całuję Twoją dłoń, madame”
Miejski Dom Kultury „Południe” filia nr 4 w Katowicach – Podlesiu
Spotkanie z piosenką w wykonaniu wybitnego aktora Bernarda Krawczyka oraz Grzegorza Płonki – śpiew, gitara i Ireneusza Osieckiego - akordeon, bandoneon.
W programie przeboje dwudziestolecia międzywojennego, pieśni neapolitańskie i śląskie pieśniczki. Zaprasza Koło Miłośników Godki  i Pieśni Śląskiej.
Wstęp wolny.


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na Fantastyczny piknik!

13 maja br., Fili nr 17, przy ul. Krzyżowej 1, Katowice-Dąb
Godz. 11.00-17.00
W programie:
11.30-12.30 – Wyobraźnia - wybujała czy ważna? Warsztat Alicji Dobrowolskiej, studentki psychokryminalistyki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
12.00 – eliminacje do Mistrzostw Polski w grze DOMEK
14.00-17.00 – nauka gry w Japońskiego Madżonga, prowadzona przez Łukasza Grzybowskiego z Górnośląskiego Związku Madżonga
15.00 – spotkanie autorskie z Martą Kisiel, autorką powieści fantasy, m.in. Nomen omen, Dożywocie, Siła niższa.
12.00-14.00 – warsztaty taneczne dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez Śląski Klub Fantastyki
Przez cały czas trwania pikniku:
- Kiermasz książek antykwarycznych w atrakcyjnych cenach
- Fantastyczna Czytelnia Pod Sówką, czyli przestrzeń do twórczych działań ze słowem,
w której królują książki dla dzieci i młodzieży. Miejsce do czytania i rozmów o książkach.
- Kącik fantastycznego gracza, czyli możliwość zagrania w gry planszowe ze zbioru Biblioteki oraz Śląskiego Klubu Fantastyki. Kącik organizowany we współpracy z Silesia on Board.
Wstęp wolny.6 Katowice JazzArt Festival
25—30.04.2017

“Jazz is not the music, it's a way of life” – słowa Niny Simone są hasłem przewodnim Katowice JazzArt Festivalu 2017.

Szósta edycja festiwalu kontynuuje interdyscyplinarne podejście do jazzu. Wystawa grafiki Steve'a Byrama i fotografii znanego saksofonisty Tima Berne'a tworzących wspólnie wytwórnię Screwgun Records,  dyskusje wokół europejskich wytwórni niezależnych czy inicjatywy społeczne (koncerty dla osadzonych w katowickim areszcie) to stałe elementy wydarzenia.
Osią programu jest 12 koncertów.  Początek festiwalu inicjuje cykl Norway 24/7 z dwoma koncertami, pokazem filmowym  i debatą. Jak zwykle na festiwalu specjalne miejsce ma młoda scena europejska. Połowa koncertów tegorocznej edycji to polskie premiery: LABTrio, The Hot 8 Brass Band, Papanosh, Buraku, Anke Helfrich Trio i Hakon Kornstad.

więcej informacji o festiwalu: http://jazzartfestival.eu/


Galeria Sztuki Współczesnej BWA

Jean - François Spricigo „Toujours l’aurore” – wystawa fotografii

Jean - François Spricigo (ur. 1979, Tournai, Belgia) jest jednym z najwybitniejszych fotografów belgijskich młodego pokolenia. Zajmuje się także filmem i jest autorem licznych utworów poetyckiej prozy. Stworzył własny, niezwykle emocjonalny język fotografii, intymny, operujący nieostrościami, wyraźnym ziarnem, zbliżeniami najbardziej wyrazistych fragmentów, ekspresyjnymi ujęciami portretowymi, nie tylko ludzi, lecz także zwierząt oraz szerokim kadrem pejzaży. „Staram się wyjaśnić, co czuję, przedstawić, czy gdy pojawiają się emocje, nie poprzedza ich sens?” - deklaruje Spricigo. Między fotografiami tworzącymi poszczególne wątki, prezentowane jako cykle na wystawach, trudno jest wskazać tematyczną łączność, to raczej swobodnie powiązane ze sobą obrazy, zbliżone formalnie, o podobnym zabarwieniu emocjonalnym. Tak powstawały cykle „notturno”, „silenzio”, „ici, hier”, „settembre”, „prelude”, „anima”, a także ostatni, „toujours l’aurore”, który zostanie zaprezentowany na wystawie w Galerii BWA w Katowicach.
Jest to cykl, który pozwoli poznać charakterystyczne cechy fotografii belgijskiego artysty: poetycką, narrację o otwartej strukturze, złożoną z portretów gubiących ostrość rysów, lecz zatrzymujących emocjonalną prawdę o przedstawianych ludziach i zwierzętach, tajemniczych krajobrazów, nielicznych migawek z codzienności. Szczególne miejsce zajmują portrety zwierząt, ukazanych z bliska, obdarzonych wewnętrznym emocjonalno-psychicznym życiem.
Jean - François Spricigo fotografuje w zasadzie jedynie w czerni i bieli, gdyż tak najpełniej może ukazać światło oraz dlatego, że pochodzi z chłodnej, powściągliwej Północy. Kolor pojawił w fotografiach powstałych podczas pobytu rezydencjalnego w Casa Velasquez w 2012 roku, jako wyraz zachwytu nad barwnością Południa. Odtąd obecny jest skromnie, choć w nasyceniu, zwykle jeden, intensywny, tak jak w kilku fotografiach z prezentowanego cyklu. Wydaje się, że istotą tej fotografii jest dać wyraz Życiu, czującej Naturze, Duszy przenikającej przyrodę, obecnej w człowieku, zwierzęciu, pejzażu. To także fotografia ciszy i zatrzymania, świadectwo przemiany codziennego zgiełku w pełną skupienia kontemplację.
Jean - François Spricigo był uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych, przeglądów, festiwali, m.in.: Paris Photo, Rencontres internationales de la photographie d’Arles i projektów indywidulanych w najważniejszych instytucjach i galeriach poświęconych fotografii, jak Musée de la Photographie de Charleroi (cykl „romanza”, 2012), Galeria 104 w Paryżu (cykl „toujours l’aurore”, 2014). Współpracuje ze znanymi galeriami na całym świecie: Galerie Agathe Gaillard (Paryż), Galerie Maeght (Paryż), Louis Stern Gallery (Los Angeles), gdzie prezentowane były jego indywidualne wystawy. Jest laureatem ważnych nagród artystycznych, jak Prix de Photographie de l’Académie des Beaux-Arts de l’Institut de France, Fondation belge de la Vocation. Ma swoim dorobku także liczne publikacje fotograficzne.
Kuratorki: Clotilde Simonis – Górska i Lena Wicherkiewicz
Organizatorzy: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Stowarzyszenie „LE CENTQUATRE-PARIS”,   Flying Gallery Foundation
Współorganizacja: Galeria 104 w Paryżu, Przedstawicielstwo Walonii i Brukseli w Polsce.
Wystawa potrwa do 4 czerwca 2017 r.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA, aleja Wojciecha Korfantego 6
czynna codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10.00–18.00.
Ceny biletów: 5,50 zł normalny, 3 zł ulgowy. W środy wstęp wolny dla młodzieży szkolnej i studentów.


Jean-François Spricigo Toujours laurore dzieło zrealizowane przez Le CENTQUATRE-Paris w ramach wystawy Toujours laurore 2014.jpg


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum


KUKURYKU NA PATYKU – nowy tytuł na afiszu Ateneum

Codzienne życie przemądrzałego Dezyderiusza i zdominowanego przez niego Kminka toczy się wokół dwu kolorowych skrzyń, skrywających różne skarby i nabierających poprzez zabawę magicznych właściwości. To przestrzeń wspólnych psot i przekomarzanek, ale też niejednej kłótni, ciągłego boczenia się na siebie i godzenia.

Kiedy pewnego dnia pojawia się Dobosz z imponującym bębnem, bardzo szybko odkrywa słabostki nowo poznanych kolegów; bez większego trudu udaje mu się ich poróżnić, wykorzystać naiwność i w końcu obu wyprowadzić w pole.

Intrygi i manipulacje sprytnego oszusta poważnie zachwieją relacją przyjaciół i ich mikroświatem. Przygoda, będąca dotkliwą nauczką sprawi jednak, że nie tylko docenią wartość przyjaźni, ale i samodzielnej refleksji, która pomaga zachować zdrowy dystans, odróżnić prawdę od fałszu czy dobre intencje od złych.

Mądry i równocześnie bardzo zabawny, pełen absurdalnego humoru tekst Maara zrealizowany został przede wszystkim w planie aktorskim, choć inscenizacja wykorzystuje też elementy teatru lalek.


Paul Maar
KUKURYKU NA PATYKU, CZYLI O DWÓCH TAKICH
tytuł oryginalny Kikerikiste
tłumaczenie: Aleksander Berlin
tekst piosenki: Anna Borowa
reżyseria: Lucyna Sypniewska
scenografia: Ewa Pietrzyk
muzyka: Paweł Steczek
plastyka ruchu: Piotr Tomaszewski
premiera: 4 marca 2017


Kukuryku zaproszenie.jpgKATOWICE MIASTO OGRODÓW — INSTYTUCJA KULTURY IM. KRYSTYNY BOCHENEK


MUZYKODROM
Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na drugą edycję całorocznego programu edukacji muzycznej dla dzieci i młodzieży pod nazwą "Muzykodrom". Jest to autorski projekt Asi Miny (Joanny Bronisławskiej) - muzyka, pedagoga, animatorki kultury.
 Zajęcia odbywają się w 3 grupach wiekowych:
- grupa 0-5 lat, godz. 10 – 10.45 (1 sobota miesiąca) / od 04.02 - nowość!
- grupa 6-9 lat, godz. 11.30 – 13 (1 i 3 sobota miesiąca) / od 04.02
- grupa 10-14 lat, godz. 13.30 – 15 (3 sobota miesiąca) / od 18.02 - nowość!
Odpłatność: 5 zł/ 1 uczestnik / 1 spotkanie
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: dagmara.szastak-zieba@miastoogrodow.eu
Informacje o pierwszym spotkaniu, 4 lutego:
Najmłodszych, zapraszamy na koncert Gordonowski „Zielono mi, czyli na irlandzką nutę”. Spotkanie poprowadzą Dorota Banaś, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, instruktor zajęć gordonowskich i skrzypek Filharmonii Zabrzańskiej, gitarzysta Szymon Gołąbek oraz perkusista Andrzej Schneider.
Tego samego dnia pierwsze zajęcia dla grupy 6-9 lat poprowadzi Asi Mina. Warsztaty są kontynuacją pierwszej edycji spotkań z dźwiękami. Na pierwszym spotkaniu dzieci będą miały okazje pograć na instrumentach zaprojektowanych specjalnie dla nich.