INFORMACJA NA TEMAT IMPREZ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIEJSKIE INSTYTUCJE KULTURY  

W RAMACH AKCJI „ZIMA W MIEŚCIE 2019”

 11.02. – 22.02.2019 r.


Miejskie Instytucje Kultury w Katowicach przygotowały bogatą ofertę w ramach akcji „Zima w mieście”.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

                                 


akcja zima 2019-tabela-internet.pdf

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach


III Tydzień Kultury Żydowskiej (18-22 lutego 2019 r.)


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje III Tydzień Kultury Żydowskiej. Z tej okazji serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie, podróżnicze, warsztaty dla dzieci, prelekcje. Organizujemy również kiermasz książek antykwarycznych żydowskich autorów oraz poświęconych żydowskiej kulturze i historii. W ramach III TKŻ odbędą się również wystawy fotografii.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy.
Bagaż osobisty. Po marcu.
18 lutego, godz. 17.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93
Spotkanie z Agatą Tuszyńską – uhonorowaną srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” pisarką, reportażystką, autorką biografii m.in. Wiery Gran i Issaca Bashevisa Singera. Spotkanie poświęcone będzie najnowszej Jej książce "Bagaż osobisty. Po marcu", opowiadającej o losach pomarcowych wielopokoleniowych emigrantów, którzy wskutek nagonki propagandowej w Polsce musieli opuścić ojczyznę.
Pan Apoteker i Babcia Zilbersztajn.
19 lutego, godz. 17.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93
Spotkanie i warsztaty artystyczne dla dzieci z Katarzyną Ryrych – pisarką, poetką i malarką, autorką książek o tematyce żydowskiej dla dzieci: „Pan Apoteker” i „Bombka babci Zilbersztajn”. W trakcie warsztatów „Każdy ma prawo do swojego miejsca na Ziemi” dzieci poznają żydowską kulturę i wykonają piękne tradycyjne wycinanki.
Katowickie synagogi.
19 lutego, godz. 17.00, Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47
Spotkanie z Dariuszem Walerjańskim – historykiem, badaczem dziejów Żydów na Górnym Śląsku i obrońcą żydowskich zabytków. Spotkanie dotyczące katowickich synagog odbędzie się pod szyldem Wielokulturowego Śląska.
Konflikt izraelsko-palestyński. Sytuacja bez wyjścia?
20 lutego, godz. 17.00, Filia nr 27, ul. Szarych Szeregów 62
Spotkanie z Małgorzatą Kaczor – kulturoznawczynią i podróżniczką, autorką bloga „Gosia podróżuje”. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Czytelnicy-Podróżnicy.
Rutka.
21 lutego, godz. 17.00, Filia nr 14, ul. Piastów 20
Spotkanie z prof. Zbigniewem Białasem, wykładowcą akademickim, literaturoznawcą, laureatem Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2011 za książkę „Korzeniec”, której wersja sceniczna wielokrotnie wystawiana była na deskach Teatru Zagłębia. Spotkanie poświęcone będzie książce „Rutka”. Jest to zbeletryzowana przez prof. Białasa rekonstrukcja prawdziwego pamiętnika Rutki Laskier – nastolatki z Zagłębia Dąbrowskiego, zmarłej w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Spotkaniu towarzyszy kiermasz tematycznych książek antykwarycznych – autorstwa żydowskich twórców, poświęconych kulturze żydowskiej etc. Kiermasz czynny będzie w godz. 16.00-19.00
Romeo i Julia z KL Auschwitz.
22 lutego, godz. 17.00, Filia nr 1, ul. Ligonia 7
Spotkanie z Ireneuszem Wawrzaszkiem, autorem książki „Romeo i Julia z KL Auschwitz”. Jest to oparta na faktach powieść miłości Mali Zimetbaum i Edwarda Galińskiego, którzy, jako więźniowie, poznali się za drutami obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Nie-Zwykli.
Ziemia Święta nie tylko okiem pielgrzyma.
22 lutego, godz. 17.00, Filia nr 12, ul. Witosa 18 B
Spotkanie z podróżnikami Alicją i Januszem Murzynowskimi.
Izrael. Ziemia Boga.
22 lutego, godz. 16.30, Filia nr 36, ul. gen. Hallera 28
Spotkanie z ks. Tomaszem Kuszem i Grzegorzem Bociańskim – prowadzącymi w piątkowe wieczory audycję „Ziemia Boga”                  w Radiu eM.
Wystawy:
Katowickie synagogi – wystawa fotografii, udostępniona przez Archiwum Państwowe w Katowicach.
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47; czynna od 1 do 28 lutego br.
Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej – wystawa udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Katowicach.
Filia nr 14, ul. Piastów 20; czynna od 4 do 28 lutego br.
Chasydzi w Lelowie – wystawa fotografii Arkadiusza Ławrywiańca, prezesa zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.
Filia nr 16, ul. Wajdy 21; czynna od 18 lutego do 22 marca br.
Przerwana pamięć – cmentarz żydowski w Katowicach – wystawa fotografii Jarosława Kurka.
Filia nr 30, ul. Rybnicka 11; czynna od 1 do 28 lutego br.


Tydzien Kultury Zbiorczy.jpg


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia"


26.02.2019 wtorek, godz.17.00
KATOWICE - sala „Parnassos” Biblioteki Śląskiej, pl. Rady Europy 1
Moniuszko od serca
Justyna Bujak – sopran
Piotr Kalina – tenor
Patryk Wyborski – baryton
Jakub Szmidt – bas
Mirella Malorny-Konopka – fortepian
Alicja Kotyl – prowadzenie koncertu
Program:
Stanisław Moniuszko – pieśni ze Śpiewników domowych, arie i duety z oper Verbum nobile, Halka, Straszny dwór, Flis
Koncert arii i pieśni Stanisława Moniuszki w Bibliotece Śląskiej to jedna z pierwszych propozycji dla melomanów, jakie przygotowała Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” na trwający Rok Moniuszkowski w ramach cyklu koncertowego „Moniuszko od serca”. Na początek zaśpiewają wybitni młodzi wokaliści kształcący się w katowickiej i krakowskiej Akademii Muzycznej, laureaci wielu konkursów wokalnych. Jednym z ostatnich był Międzynarodowy Konkurs Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria”, na którym wszyscy uczestnicy zobowiązani byli regulaminowo do wykonania utworu Stanisława Moniuszki. Laureatka III nagrody Justyna Bujak zaprezentowała recytatyw i arię Halki Ha! Dzieciątko nam umiera... O mój maleńki..., Patryk Wyborski – arię Miecznika Kto z mych dziewek serce której, a Piotr Kalina – arię Jontka Szumią jodły, za interpretację której został również wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Wokalnej im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Jakub Schmidt, zdobywca I nagrody „Ars et Gloria” w swojej kategorii wiekowej, zaśpiewał na konkursie m.in. słynną basową arię Skołuby. Program koncertu obejmował będzie jednak nie tylko arie i pieśni konkursowe, zostanie wzbogacony o inne utwory Stanisława Moniuszki z jego twórczości pieśniarskiej i operowej. Cykl koncertów „Moniuszko od serca” jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice.
Bezpłatne wejściówki dostępne są w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2, parter, pokój 20) lub telefonicznie 32 219 33 44 w. 33.


Moniuszko od serca.jpeg


Galeria Sztuki Współczesnej BWA


Banery — reprodukcje dzieł sztuki w dużej skali

W 2010 roku Atelier 34zero Muzeum stworzyło projekt społeczno-kulturalny Reklama dla dzieła sztuki. Pomysł jest prosty — kilka razy w roku w otaczającym instytucję ogrodzie, w formie wielkoformatowych banerów, prezentowane są reprodukcje dzieł sztuki artystów belgijskich i zagranicznych.
Celem projektu jest przybliżenie sztuki współczesnej jak najszerszemu gronu odbiorców, wzbudzenie ciekawości oraz refleksji. Ważny jest więc wybór prezentowanych dzieł, które niejednokrotnie w sposób humorystyczny nawiązują do ważnych zjawisk społecznych.
W Galerii BWA można zobaczyć kuratorski wybór banerów. Pokaz jest nie tylko kontynuacją wieloletniej współpracy pomiędzy instytucjami, ale również wpisuje się w misję promowania i upowszechniania sztuki współczesnej poza granicami Brukseli, będącej siedzibą Atelier 34zero Muzeum.
Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2019 r.


22.02.19, g. 18.00 

wernisaż wystawy prac Basi Bańdy "Fala unosi i wlecze" - Mała Przestrzeń Galerii BWA - wstęp wolny
Basia Bańda to artystka sztuk wizualnych. Urodzona w 1980 roku w Zielonej Górze. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2006 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego.
Jej twórczość koncentruje się na problematyce ciała i gender. W swoich pracach artystka łączy estetykę kiczu z tradycją rzemiosła artystycznego, szeroko eksploatowane na gruncie sztuki feministycznej. Poprzez rozchwianą, pozornie niedbałą formę, odwołania do estetyki pop i komiksu, jak również wykorzystanie tekstyliów i ubrań jako narzędzi konstruowania tożsamości, artystka kładła nacisk na idee stawania się, podkreślając ciągły ruch w procesie konstytuowania się osoby.
Na wystawie zostaną zaprezentowane realizacje Bańdy z ostatniej dekady, jak również nowe prace sygnalizujące odejście od wątków autorefleksyjnych, na rzecz szerzej perspektywy, badania kontekstu. Osią wystawy, nie jest już sama Basia (znaczące zdrobnienie, które jest też jej pseudonimem artystycznym), a środowisko, które modeluje zachowania, otoczenie wchłaniające jednostkę.
Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2019 r.

g_main.jpg

Miejski Dom Kultury "Koszutka"


20 lutego godz. 19.00
MDK „Koszutka” zaprasza na Koncerty u Oblatów.
Koncert grupy RGG, wybitnych jazzmanów młodego pokolenia w składzie: Łukasz Ojdana - fortepian, Maciej Garbowski - kontrabas i Krzysztof Gradziuk - perkusja.
Artyści wykonają kompozycje własne oraz uznanych twórców tego gatunku.
Zadanie współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

Koncert Tria jazzowego maly.jpg

21 marca godz. 17.00

Z dedykacją dla Seniorów

MDK „Koszutka” zaprasza na koncert zespołu Hard Times.
To grupa z Krakowa grająca trochę folku, trochę bluesa, czasem na smutno o miłości, a czasem na wesoło o urokach życia. Grają piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ściskające za gardło lub porywające do tańca. Nikt wcześniej z taką lekkością nie mieszał gospel z flamenco, ani bluesa z krakowską balladą.

hard times male.jpgMiejska Biblioteka Publiczna w Katowicach


Festiwal Góry – Literatura – Biblioteka

2-8 marca 2019 r.


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje, po raz pierwszym festiwal górsko-literacki pod nazwą Góry – Literatura – Biblioteka. Gośćmi Biblioteki będą osoby związane na co dzień zarówno z górami, jak i piórem: instruktorzy wspinaczki, podróżnicy, utytułowani himalaiści i alpiniści, przewodnicy górscy, dziennikarze, pisarze. A wszyscy to – nie ulega wątpliwości - pasjonaci gór.
Osobom zainteresowanym tematyką górską z pewnością znane są nazwiska Krzysztofa Wielickiego, Ryszarda Pawłowskiego, Grzegorza Gawlika czy Ryszarda Zawady. To właśnie oni, między innymi, opowiedzą o swojej życiowej pasji. Spotkamy się również z Szymonem Żoczkiem, który opowie o McKinley czy z Antkiem w podróży dzięki któremu poznamy bliżej Góry Kambryjskie i Santo Antão; Łukasz Żelechowski opowie z kolei o doświadczaniu gór przez osobę niewidomą. Naszym gościem będzie również dziennikarka TVP Katowice Barbara Jendrzejczyk, autorka filmu dokumentalnego o Tomaszu Mackiewiczu, który to film pokazany zostanie przed spotkaniem. Dzieci zapraszamy na warsztaty artystyczne z Justyną Styszyńską – autorką i ilustratorką książek.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Zapraszamy!
McKinley. W drodze po Koronę Ziemi
4 marca, godz. 17.00, Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21 B
Spotkanie z Szymonem Żoczkiem, podróżnikiem, alpinistą, założycielem projektu Nie Przestawaj Marzyć.
Najwyższe góry świata w książkach R. Pawłowskiego i R. Zawady
5 marca, godz. 17.00, Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47
Spotkanie z himalaistą i przewodnikiem górskim Ryszardem Pawłowskim oraz pasjonatem gór Ryszardem Zawadą.
Życie kobiet w Nepalu
6 marca, godz. 17.00, Filia nr 19, ul. Obr. Westerplatte 10
Spotkanie z Grzegorzem Gawlikiem, alpinistą, podróżnikiem, zdobywcą wulkanów, dziennikarzem.
Góry Kambryjskie i Santo Antão
6 marca, godz. 17.00, Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2
Spotkanie z autorem bloga Antek w podróży.
Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy
7 marca, godz. 10.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93
Warsztaty z Justyną Styszyńską, autorką i ilustratorką książek dla dzieci.
Tomasz Mackiewicz. Sen o Nandze
7 marca, godz. 17.00, Filia nr 12, ul. Witosa 18 B
Projekcja filmu o tragicznie zmarłym himalaiście T. Mackiewiczu oraz spotkanie z Barbarą Jendrzejczyk, dziennikarką TVP Katowice i autorką filmu.
Mój wybór
7 marca, godz. 17.00, Filia nr 16, ul. Wajdy 21
Spotkanie z Krzysztofem Wielickim, taternikiem, himalaistą, 5. zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum.
O dwóch takich… Teraz Andy
8 marca, godz. 17.00, Filia nr 1, ul. Ligonia 7
Spotkanie z Łukaszem Żelechowskim, niewidomym podróżnikiem i alpinistą.
Z plecakiem przez Nepal.
Wystawa fotografii Grzegorza Gawlika, podróżnika, zdobywcy wulkanów, alipnisty.
Czynna od 1 do 30 marca br., Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47


Festiwal plaakat zbiorczy.JPG

Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"


KLAUDIA LATA: bezczas
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wystawę malarstwa Klaudii Laty zatytułowaną bezczas. Wernisaż odbędzie się w piątek, 1 lutego o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.
Klaudia Lata, absolwentka katowickiej ASP, w 2017 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom w pracowni malarstwa prof. Ireneusza Walczaka; dyplom dodatkowy uzyskała z rysunku w pracowni prof. Janusza Karbowniczka. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie uczestniczka studiów doktoranckich na macierzystej uczelni.
Ma za sobą trzy wystawy indywidualne: Niekobieta (Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek, 2015), Bezwład (Centrum Kultury Śląskiej, Świętochłowice, 2016) i Re_sublimacja (Rondo Sztuki, Galeria +, Katowice, 2017). Brała również udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych w Polsce, Mołdawii i Rosji.
Jest laureatką m.in. I nagrody na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Rysowania w Zabrzu (2015) oraz Grand Prix XIX edycji tego Festiwalu (2016), I nagrody w konkursie Studencki Obraz Roku (Katowice 2016) czy nagrody równorzędnej w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Van Gogha (Rybnik 2016).
W metryczce na Facebooku młodej malarki czytamy: Podstawę jej twórczości można by opisać jako studium niewiedzy. Stale podnoszone wątpliwości, pytania bez bezpośrednich odpowiedzi czy uwięzienie w schematycznej rzeczywistości – jednym słowem bezsilność – są jednocześnie motywem i motorem jej twórczości. Lata porusza temat człowieka w odniesieniu do jego sfery biologicznej i duchowej oraz otaczającej go przestrzeni penetrując najbardziej skrajne jej aspekty. Cały kontekst prac artystki tworzy pewnego rodzaju konieczność medytacji nad naszą rzeczywistością.
O pracach Klaudii Laty przy okazji wystawy Re_sublimacje pisze Sebastian Łąkas: Wchodzenie w ciemność sali zapowiada rozmycie konturów, poruszanie się nieco po omacku, według punktów wyznaczonych przez inscenizatora. To terytorium ustanawiają kolejne obrazy, współbrzmiące z szumem ciemnego tła, przebłyskujące swoimi barwami. Czasem da się w nich wychwycić echo Wojciecha Fangora, jego płócien igrających z ludzkim okiem, a szczególnie bagaż malarstwa kolorystycznego.
(…) W jej obrazach plama (…) przechodzi z jednej barwy w kolejną, szeregiem odcieni budując przejścia lub wyłaniając się ostro z mroku. Są to płótna bardzo nastrojowe, ale jednocześnie pulsujące żywymi kontrastami lub przechodzące płynnie, niby zza mgły, w swoje kolejne stadia kolorystyczne. (…)
W gruncie rzeczy prace Laty nie potrzebują zanurzenia w sosie teorii czy specjalistycznych dociekań. (…) Balansowanie na granicy figuracji (tego co jasne, wyraźne i czytelne) oraz abstrakcji malarskiej (kaskady niejednoznaczności) sytuuje obrazy w ramach tego, co trzeba zobaczyć samodzielnie i (d)ocenić własnym okiem, ale też co jest własną fizjologią i bio-logią. Płótna Klaudii Laty odgrywają rolę znaków zapytania, granicy między tym, co jasne, wyraźne i dające się łatwo nazywać, a tym, co w ukryciu, poza światłem i prostymi konturami dnia codziennego. („Re_sublimacje” Klaudii Laty // Bio-logiczność, Reflektor, 13 kwietnia 2017).

Bez tytułu 200x150cm olej na płótnie 2018 mały.jpg

Poza czasem 140x340cm olej na płótnie 2018 mały.jpg