​​kultura-baner-aktu.PNG

VI Konkurs Gitarowy „BLUE TONE”


6. edycja konkursu gitarowego dla wszystkich „BLUE TONE”

Miejski Dom Kultury „Koszutka” zaprasza do udziału w 6. gitarowym konkursie BLUE TONE skierowanym do wszystkich pasjonatów gitary klasycznej i akustycznej, bez względu na wiek oraz zespołów gitarowych Jeśli gra sprawa Ci przyjemność, chcesz wystąpić na scenie i sprawdzić się w konkursowych zmaganiach ocenianych przez profesjonalne jury, to zgłoś się do 28 lutego.

Zmagania konkursowe rozpoczną się 7 marca od godz. 10.00 Szczegóły na www.mdkkoszutka.pl i w sekretariacie MDK „Koszutka”.


VI Blue Tone (2).jpg


Galeria Sztuki Współczesnej BWA,  Katowice  al. W. Korfantego 6


23.02.18 r., godz. 18.00
Filip Dujardin  "Overview/Przegląd" - wernisaż wystawy
Autor wystawy z zawodu jest fotografem architektury, który realizuje swoją fascynację artystyczną formą, poprzez tworzenie fikcyjnych budynków. Fotomontaże Dujardina są kolekcją struktur niemożliwych, stworzonych przy pomocy techniki cyfrowego kolażu rzeczywistych budynków zlokalizowanych w Gandawie oraz na jej peryferiach. Dzięki specjalizacji i charakterystycznemu stylowi jest ikoną artystycznej fotografii architektury. Prace Dujardina znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak San Francisco Museum of Modern Art, Metropolitam Museum of Art czy Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Większość architektonicznych kreacji Dujardina jest strukturalnie nieprawdopodobna. Jednak na pierwszy rzut oka zdają się być zupełnie zwyczajne. Dopiero po chwili ujawniają uważnemu obserwatorowi swą absurdalność poprzez brakujące lub osobliwe elementy. Dzieła Dujardina delikatnie wplatają surrealizm w bogaty język miejski. Odwołują się przy tym do belgijskiego dziedzictwa kulturowego i wybitnych surrealistów, takich jak René Magritte i Raoul Servais.
Wystawa będzie czynna codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 18:00
Zamknięcie wystawy: 15 kwietnia 2018
Kurator wystawy: Włodzimier "Wodek" Majewski.
Informacje: http://www.bwa.katowice.pl


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum


Maciej Szymanowicz: RÓŻNE ILUSTRACJE

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wystawę Macieja Szymanowicza „Różne ilustracje”. Jej żartobliwie opisowy podtytuł brzmi: „Ilustracje łapką i elektronicznym piórkiem, które nie rysuje w technice głównie cyfrowej”. Obok ilustracji książkowych zobaczymy plakaty teatralne.
 Otwarcie wystawy poprzedzi sobotnią premierę inscenizacji „Pan Tom buduje dom” Stefana Themersona w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, do której Maciej Szymanowicz zaprojektował scenografię.
Maciej Szymanowicz (rocznik 1976) pochodzi z Białegostoku. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej. Krótko współpracował jako aktor z Piotrem Tomaszukiem i jego Teatrem Wierszalin, szybko jednak wrócił do swojej wcześniejszej pasji – rysowania – próbując sił w grafice komputerowej, projektując początkowo reklamy i pocztówki.
 Dziś ilustruje i projektuje książki, zarówno dla  dzieci jak i dorosłych czytelników, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 zadebiutował jako pisarz, wydając autorską książkę „Najmniejszy słoń świata”. Jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem „Praga gada. O wojnie!” W ubiegłym roku artysta opracował natomiast piątą część ilustrowanego cyklu „Rok w…” zatytułowaną „Rok w Krainie Czarów”.
Za ilustracje do „Asiuni” Joanny Papuzińskiej Maciej Szymanowicz otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej nagrodę w konkursie „Przecinek i Kropka” oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014).

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 19 stycznia o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25

wystawa_3.jpg


Pan Tom buduje dom w Galerii Ateneum

premiera: 20 stycznia 2018 w Galerii Ateneum, ul. 3 Maja 25

Stefan Themerson
PAN TOM BUDUJE DOM
opracowanie tekstu i reżyseria: Daniel Arbaczewski
scenografia: Maciej Szymanowicz
muzyka: Hubert Pyrgies


Nowy spektakl Teatru Ateneum, adresowany do dzieci najmłodszych, przygotowywany jest w oparciu o urocze dziełko mistrza XX-wiecznej awangardy, Stefana Themersona pt. „Pan Tom buduje dom". Reżyseruje Daniel Arbaczewski, znany z udanych realizacji w tzw. nurcie „najnajowym"; premierę zaplanowano na 20 stycznia o godz. 17.00.

Na wydanej po raz pierwszy w 1938 roku książeczce wychowały się całe pokolenia czytelników; po 80 latach wciąż inspiruje i zachwyca swoją formą.   Jest w „Panu Tomie…" groteska i szczypta filozofii, ciekawość i zdziwienie dziecka, ale przede wszystkim radość z odkrywania tajemnic otaczającej nas rzeczywistości.

To dowcipna, mądra historyjka o tajnikach powstawania domu; od pomysłu po dach z kominem, od koncepcji architekta przez pracę takich fachowców i rzemieślników jak hydraulik, stolarz, elektryk czy zegarmistrz, od próby „kupienia" w sklepie światła po opowieść jak dostarczyć do domu wodę aż w końcu zakup budzika.  

Scenariusz powstał na podstawie tekstu Themersona, ale reżyser wybrał tylko kilka z wielu książkowych wątków. Ograniczone mocno dialogi są raczej uzupełnieniem działań lub pretekstem do zabawy formą czy dźwiękiem, w której aktywnie uczestniczyć też będą widzowie.

Autorem efektownej, kolorowej scenografii, składającej się z mobilnych, wielofunkcyjnych elementów jest uznany grafik, twórca ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży, plakacista Maciej Szymanowicz. Nad muzyką, czy raczej ścieżką dźwiękową przedstawienia, wykonywaną przez aktorów na żywo, pracuje Hubert Pyrgies, kompozytor, beatboxer, wokalista, lider zespołu Chonabibe.

 Kameralny spektakl, który z pewnością wzbudzi emocje i poruszy zmysły maluchów, od tych półrocznych po 6-latki, grany będzie w Galerii Ateneum przez troje aktorów: Katarzynę Prudło, Aleksandrę Zawalską i Piotra Janiszewskiego.

                                                                                                                                                                                                 Renata Chudecka


Pan Tom, plakat.jpg