​​​kultura-baner-aktu.PNG


W 98. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego złożono kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. W uroczystości wziął udział wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz i wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka. 


IMG_5636.JPG

 IMG_5660.JPGKatowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek


Before Womex 2017


Projekt Atse Tewodros łączący Etiopię i Włochy oraz niemiecki duet Milou&Flint to sierpniowe propozycje z cyklu Before WOMEX 2017

Atse Tewodros
Atse Tewodros to nazwa projektu muzycznego, w którym spotykają się Etiopia i Włochy. Powołała ją do życia Gabriella Ghermandi – wokalistka z etiopsko-włoskiej rodziny, wychowana w Addis Abebie, a od niemal 40 lat mieszkająca we Włoszech. Nazwą zespołu oddaje hołd legendarnej postaci z historii Etiopii – cesarzowi Tewodrosowi, który obronił pod koniec XIX wieku etiopską niepodległość. Dlatego w repertuarze Atse Tewodros Project, obok tradycyjnych pieśni etiopskich wzbogaconych o europejskie aranżacje, znajdziemy też pieśni wojenne, w tym z czasów konfliktu włosko-etiopskiego.
26 sierpnia, godz. 19
Dolina Trzech Stawów, Amfiteatr nad Stawem Kajakowym (naprzeciwko restauracji La Cantina i Stara Panderosa).
Wstęp wolny

Milou&Flint
Goście z Hanoweru – tak jak Katowice jednego z Miast Muzyki UNESCO. Milou&Flint porównywani są do duetu Simon&Garfunkel. Oboje są multiinstrumentalistami. Instrumenty klawiszowe, gitara, wiolonczela, akordeon czy trąbki nie mają przed nimi tajemnic. Duet potrafi też zaskoczyć grą na… papierowej torbie.
27 sierpnia, godz. 20
Klub Absurdalna
Bilety: 10 zł ticketportal oraz przed koncertem


Urodziny Miasta Kocham Katowice 2017

8 – 11 września 2017, Katowice


Najbardziej muzyczne urodziny miasta w najbardziej muzycznym mieście w Polsce rozpoczną się w czwartek 8 września i będą brzmieć aż do poniedziałku 11 września. To właśnie wtedy przypadnie 152. rocznica nadania Katowicom praw miejskich. Najważniejszy muzycznym wydarzeniem 2017 roku w Katowicach będą targi i festiwal muzyki świata WOMEX.

8 września, godz. 19, Kościół Św. Szczepana (Katowice – Bogucice)
Koncert Józefa Skrzeka „Viator – znak Pokoju”
Legendarny multiinstrumentalista, założyciel zespołu SBB, w projekcie, który ma być muzycznym apelem o zgodę i jedność.
wstęp wolny

9 września, godz. 18, sala koncertowa NOSPR
Koncert „Cygan Symfonicznie – Życie jest piosenką”
Piosenki autorstwa Jacka Cygana to przeboje śpiewane przez plejadę polskich artystów. Koncert towarzyszy także obchodom 90-lecia Polskiego Radia Katowice.
Bilety: 30 zł (do nabycia w kasach NOSPR od 22 sierpnia)

9 września, godz. 19, Strefa Kultury
Trad.Attack! Before WOMEX
Wielokrotnie nagradzane estońskie trio grające współczesną odmianę folku tej części Europy.
Wstęp wolny

9 września, godz. 20.30, Strefa Kultury
KTU – Trey Gunn, Kimmo Pohjonen, Pat Mastelotto
Mistrz akordeonu i dwaj muzycy znani z King Crimson w wybuchowym trio!
Wstęp wolny

10 września, godz 18, sala koncertowa KMO
Marta Król & Paweł Tomaszewski Band – Tribute To The Police
Nowe aranżacje największych przebojów zespołu The Police w aranżacji Pawła Tomaszewskiego,
w wykonaniu znakomitych, młodych katowickich muzyków, w tym wokalistki jazzowej Marty Król.
Bilety: 20 zł ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl oraz przed koncertem

10 września, godz. 21, Kinoteatr Rialto
Scena St-Etienne: 1000 Chevaux-Vapeur i Woodwire
Scena elektroniczna francuskiego miasta Saint-Etienne na scenie kinoteatru Rialto.
Bilety: 10 zł kasa Rialta, ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl

11 września, godz. 19, sala koncertowa KMO
ElectroKilar
Najwybitniejsze utwory Wojciecha Kilara w nowoczesnych aranżacjach elektronicznych autorstwa Szymona Padoła, znanego jako 5cet oraz muzyków Orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia.
Partner projektu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Bilety: 20 zł (ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl oraz przed koncertem)

Wydarzenia towarzyszące
// dla dzieci
9 – 10 września, sala 211 Miasta Ogrodów
Spotkanie z Anią Brodą
Warsztaty: 9 – 10 września, godz. 11 – 15
Koncert: 10 września, godz. 17
Wstęp wolny

// wystawa fotografii
James Mollison „PLAYGROUND”
Galeria Miasta Ogrodów. Do 1.10.2017. Finisaż połączony z ogłoszeniem wyników konkursu fotograficznego PLAYGROUND KATOWICE: 29.09. o godz. 18
Szkolne podwórka stały się dla brytyjskiego fotografa Jamesa Mollisona inspiracją do stworzenia wyjątkowego projektu „Playground”. Artysta, zainspirowany własnymi przeżyciami i wspomnieniami ze szkolnego boiska, stworzył dokumentację pozalekcyjnego życia dzieci w szkołach na całym świecie. Place zabaw sfotografowane przez Mollisona są nie tylko symbolicznymi obrazami globalnej różnorodności, ale również metaforą złożoności dziecięcych relacji.

James Mollison – urodzony w Kenii w 1973 r., wychował się w Wielkiej Brytanii. Jego prace publikowane były m.in. w magazynie Colors, New York Times Magazine i Paris Review. Jest również autorem takich książek jak: James and Other Apes (2004), The Disciples (2008) i Where Children Sleep (2010).
Współorganizator: Aperture Foundation NY
Kuratorki: Martyna Markowska, Katarzyna Łata-Wrona
Wstęp wolny

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach


"Przesilenia"
Wernisaż:  28 lipca godz. 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Artyści: Marcin Dymiter, Iza Tarasewicz, Alicja Bielawska, Marcin Dudek, Damian Reniszyn, Michał Frydrych, Bartek Buczek, Magdalena Starska, Kuba Bąkowski, Magdalena Lazar, Daria Malicka, Karolina Breguła, Iwona Demko, Karolina Grzywnowicz

Kuratorka: Marta Lisok

„Przesilenia” wyrastają z rozważań nad rytualnym potencjałem dźwięku, wykorzystywanym w procesach budowania wspólnoty. Są zbiorem zmysłowych geografii, konstruowanych na bazie uważnego wsłuchiwania się w ciało.

Ich głównym punktem orientacyjnym stają się rzeźby potraktowane jako pojemniki na dźwięki, przestrzenie gromadzące różnego rodzaju pomruki, trzeszczenia, zgrzyty, zawodzenia, przyspieszone oddechy, szelesty i piski.

Struktura wystawy opiera się na zaktywizowanych ciałach odbiorców, udźwiękowionych obiektach i  maszyneriach, zderzających energię anarchicznego hałasu, ze stagnacją i bezruchem. Eksplorowane na różne sposoby dźwięki i wibracje wyznaczają tu moment kumulacji energii i nagłej utraty sił, balansowania na granicy szczytu formy i bezsilności, stopniowego dojrzewania i nagłego schyłku, chaosu przepełnionego agresją, przechodzącego niezauważalnie w odurzenie i ulgę.

wystawa bedzie czynna od 28 lipca do 10 września 2017


Muzeum Historii Katowic


Muzeum Historii Katowic jako jedne z czterech polskich muzeów reprezentuje Polskę w międzynarodowym projekcie „We wear culture” Google Art & Culture. Katowickie muzeum przygotowało nowoczesną wirtualną ekspozycję w języku angielskim „The Silesian wardrobe” prezentujacą ślaskie stroje ludowe. W tym globalnym projekcie wzięło udział ponad 180 instytucji kultury, muzeów a także domów mody, m.in. z Nowego Jorku, Paryża, Londynu, Tokio, São Paulo i innych miast świata.

Wyróżnienie uczestnictwem w projekcie jest spore, gdyż jak donosi Google Cultural Institute jest to największa w historii wirtualna wystawa poświęcona modzie.


WYSTAWA "MROKI PODŚWIADOMOŚCI. BEKSIŃSKI"


Budynek Główny Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

10 VI 2017 - 1 X 2017

Twórczość Beksińskiego szokuje, zachwyca, dzieli. Jedni kochają ją do tego stopnia, że każą tatuować na swym ciele fragmenty obrazów artysty, inni zaś ze strachem i odrazą odwracają wzrok. Jednak na pewno nikt nie pozostaje wobec niej obojętny. Jest to sztuka trudna, zmuszająca do myślenia, do zatrzymania się i zastanowienia. Zachwyca tematami, możliwościami interpretacji, nie dając jednak odbiorcy odpowiedzi na pytanie: „co artysta miał na myśli”, bo Beksiński, jak sam twierdził, tworzył dzieła... tak po prostu.
Wystawa "Mroki Podświadomości. Beksiński" w Muzeum Historii Katowic nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie w Katowicach żyli i działali m.in. Andrzej Urbanowicz, Aleksander Szydło, Urszula Broll czy Henryk Waniek – jego przyjaciele, których losy splotły się z historią życia artysty.
Na wystawie pokazywanej w Muzeum Historii Katowic większość stanowią dzieła z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, prezentujemy też rzadko wystawianą rzeźbę z kolekcji BWA w Rzeszowie, rysunek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz eksponaty z prywatnych kolekcji naszego regionu.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Szostkiewicz.

Bilet wstępu na wystawę: 10 zł (bilet ten nie obejmuje innych wystaw)

plakat (2).jpg