17 listopada 2017
Katowice gospodarzem Mistrzostw Świata w badmintonie w 2019 r.
Decyzją władz Międzynarodowej Federacji Badmintona (BWF, Badminton World Federation) – 16 listopada przyznano Katowicom status gospodarza Mistrzostw Świata Seniorów w 2019 roku.

Decyzją władz Międzynarodowej Federacji Badmintona (BWF, Badminton World Federation) – 16 listopada przyznano Katowicom status gospodarza Mistrzostw Świata Seniorów w 2019 roku. Impreza odbędzie się w nowej formule – jako turniej grup wiekowych wraz z festiwalem badmintona. Rozstrzygnięcie zapadło na zjeździe federacji w Jamajce. Oferta Polskiego Związku Badmintona i Katowic zdobyła większe uznanie władz BWF niż ta przedłożona przez duńskie miasto Kolding.

- To kolejny, pozytywny sygnał wskazujący, że badminton dobrze się rozwija i obejmuje swym zasięgiem cały świat. Spoglądając na aspekty techniczne, logistyczne i społeczne zawarte w ofercie oczekujemy wydarzenia wysokiej jakości, które przyniesie satysfakcję wszystkim zawodnikom – powiedział prezydent BWF Poul-Erik Høyer.

Dwa tygodnie temu Katowice wizytował przedstawiciel władz Światowej Federacji Badmintona. -  Duże wrażenie zrobiła nasza infrastruktura sportowa, transportowa i konferencyjna. Co najważniejsze, nasze miasto wywarło ogólnie bardzo pozytywne wrażenie na przedstawicielu BWF. Podkreślał on także, że naszym atutem jest duże doświadczenie w organizowaniu międzynarodowych wydarzeń, takich jak np. Intel Extreme Masters czy Mistrzostwa Świata i Europy w piłce siatkowej – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. - Ta decyzja światowych władz federacji badmintona oznacza dla nas kolejną szansę na promocję Katowic i całej ponad 2-milionowej metropolii w skali globalnej. Złożyliśmy aplikację, bo jesteśmy świadomi własnych atutów, a tylko aktywne działania w zakresie pozyskiwania takich wydarzeń przynoszą owoce. Dowodem na to jest nasz status miasta-gospodarza Szczytu Klimatycznego w 2018 i Międzynarodowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku, czy też tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO zdobyty w 2015 roku – dodaje prezydent Krupa.

Przedstawiciele władz BWF podkreślali także, że w tej dyscyplinie Katowice są wstanie zagwarantować rozgrywki na tak wysokim poziomie, jak w Chinach, w których od 2011 roku odbywają się rozgrywki "China Masters", przyciągające najlepszych badmintonistów globu. Mistrzostwa Świata odbędą się w Katowicach najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku. Na parkiecie „Spodka" powstanie 14 boisk do badmintona, a część Międzynarodowego Centrum Kongresowego ma służyć jako zaplecze treningowe dla graczy. - Dołożymy starań, by zorganizować świetną imprezę adresowaną do wszystkich – także do juniorów i seniorów-amatorów. Chcemy wciągnąć w to wydarzenie całe miasto – mówi Ireneusz Górniok, członek lokalnego komitetu organizacyjnego Polskiego Związku Badmintona. Polski Związek Badmintona oraz Katowice zagwarantowały, poza przeprowadzeniem samych rozgrywek, cykl imprez towarzyszących o edukacyjno-sportowym charakterze, mających na celu popularyzację tej dyscypliny sportu. Wydarzenia będą adresowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i seniorów. Badminton to dyscyplina sportowa, którą można uprawiać w każdym wieku.

Warto dodać, że badminton ma w Katowicach i regionie silne tradycje. Paweł Gasz Senior, 75-letni instruktor sekcji badmintona TKKF Czarni Katowice działającej w Nikiszowcu, to wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Europy, aktualny brązowy medalista Mistrzostw Świata Seniorów. Od 2011 roku rozgrywany jest także Memoriał Pawła Gasza Juniora, który przyciąga do naszego regionu najlepszych polskich graczy. W 2017 roku w Bieruniu odbyła się VII edycja tego wydarzenia. Także w tym roku w Imielinie rozgrywany był międzynarodowy turniej badmintona do lat 19.

Wszelkie szczegóły dotyczące współpracy w ramach organizacji Mistrzostw Świata zostaną określone pomiędzy przedstawicielami Międzynarodowej Federacji Badmintona, Polskiego Związku Badmintona oraz Miasta Katowice.