19 czerwca 2018
Przedsiębiorco, czy spełniłeś obowiązek i założyłeś profil na PUE ZUS?
Korzystanie z elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) dla wielu przedsiębiorców jest alternatywą: mogą oni założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i odbierać e-ZLA, lub pozostać przy dotychczasowych rozwiązaniach. Dowiedz się więcej!

Pracodawcy, którzy posiadają profil na PUE, już od 1 stycznia 2016 r. mogą otrzymywać e-ZLA drogą elektroniczną. Lekarz wystawiający elektronicznie orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczonego przesyła  dokument przez Internet do ZUS, skąd trafi on do płatnika składek. Pracownik nie dostaje zwolnienia papierowego (chyba że na własne życzenie), a co za tym idzie nie musi dostarczyć go pracodawcy. Z kolei pracodawca otrzymuje dokument najpóźniej dzień po tym, jak trafi on do ZUS – z oczywistych względów nie będzie już musiał przekazywać go do Zakładu.

Obowiązujące przepisy dają pracodawcom wybór: mogą oni założyć profil na PUE i odbierać
e-ZLA lub pozostać przy dotychczasowych „papierowych" rozwiązaniach.

Ale uwaga! Nie dotyczy to wszystkich przedsiębiorców.

Niektórzy muszą obowiązkowo założyć profil na PUE (jeśli jeszcze go nie mają).

Obowiązek założenia profilu informacyjnego na PUE spoczywa na płatnikach składek, którzy muszą przekazywać dokumenty niezbędne do prowadzenia kont ubezpieczonych oraz kont płatników składek w formie elektronicznej. Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców rozliczających składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób. Tacy płatnicy składek muszą korzystać z profilu na PUE.
Mieli oni obowiązek założyć profil na PUE do końca 2015 roku. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy wywiązali się z tego zobowiązania.


Rozliczasz składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób? Nie masz jeszcze profilu na PUE? Masz obowiązek założyć taki profil! 

Pozostali przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą zakładać konta na PUE. Warto to jednak zrobić, bo to rozwiązanie to znacznie przyspiesza wymianę dokumentów, zwalnia też pracowników
od uciążliwego obowiązku dostarczania zwolnień w terminie 7 dni.


Jak założyć profil na PUE?

Możesz to zrobić w kilku prostych krokach: 

  1. Wejdź na www.zus.pl i kliknij „Zarejestruj się".
  2. Wybierz sposób rejestracji i wypełnij formularz.
  3. Ustal hasło do konta. Login otrzymasz na e-mail podany w formularzu.
  4. Potwierdź swoją tożsamość. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • za pomocą profilu zaufanego e-PUAP
  • za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny)
  • osobiście w każdej placówce ZUS.

Jeśli masz konto w banku który zawarł z ZUS porozumienie, do rejestracji konta możesz wykorzystać serwis bankowości elektronicznej. Możesz to zrobić:

  • przez stronę www.zus.pl – przy wyborze sposobu rejestracji kliknij w ikonę swojego banku. System przekieruje Cię na stronę banku, tam podaj login i hasło do bankowości elektronicznej. Gdy system przeniesie Cię na PUE, uzupełnij wymagane dane i zaakceptuj regulaminy.
  • bezpośrednio ze strony Twojego banku – kliknij w odpowiednią ikonę, wywołasz usługę ZUS dzięki której założysz konto na PUE. System przekieruje Cię na PUE, uzupełnij wymagane dane i zaakceptuj regulaminy. 

 

Więcej na temat rejestracji w PUE dowiesz się w każdej placówce ZUS, na stronie www.zus.pl.