Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Miasta partnerskie Aktualnosci

Zarządzaj uprawnieniamiZarządzaj uprawnieniami
|
Historia wersjiHistoria wersji

Tytuł

Obraz zestawienia

Zawartość strony

Transformacja dawnego nieestetycznego otoczenia byłej rzeźni,a obecnie galerii sztuki, rozpoczęła się w kwietniu 2022 r. Trwają odbiory techniczne. Nowa przestrzeń publiczna galerii PLATO na wiosnę przyszłego roku stanie się przyjemnym miejscem do spędzania wolnego czasu dla mieszkańców i gości Ostrawy. Warto przypomnieć, że galeria PLATO postała wg. projektu katowickiego architekta Roberta Koniecznego.

"Rewitalizacja przestrzeni wokół dawnej rzeźni jest istotnym elementem transformacji całej lokalizacji, z jednej strony jest to galeria PLATO ‘na zewnątrz', miejsce dla interwencji artystycznych w przestrzeni publicznej, a z drugiej miejski ogród lub park dla mieszkańców okolicznych domów i tło dla przyszłego rozwoju. Bardzo się cieszę, że udało nam się stworzyć wyjątkową przestrzeń publiczną w Ostrawie, miejsce, gdzie można zobaczyć, poczuć i doświadczyć czegoś nowego i niezwykłego, kolejne miejsce w Ostrawie, które można stopniowo odkrywać” - mówi Zastępca prezydenta miasta Zuzana Bajgarová.

Obecny wygląd przestrzeni został zainspirowany pierwotnym układem budynków, które następnie zostały wyburzone, pozostawiając jedynie rozbieżny teren o różnych powierzchniach. Stały się one jednak podstawą do obecnego wizualnego podziału przestrzeni zewnętrznej, obecnych ścieżek i chodników. Podczas gdy pierwotne wizualizacje zakładały powstanie dużego betonowego płaskowyżu w otoczeniu odrestaurowanej byłej rzeźni, później w dość niekonwencjonalny sposób przeważyło naturalne ukształtowanie terenu. Teren obsadzony jest dużą ilością zieleni w postaci trawników, roślin łąkowych i leczniczych, krzewów i drzew. Wśród bylin można znaleźć lawendę, rutę wonną, szałwię, miętę pieprzową, jeżówkę purpurową i wiele innych roślin. Nasadzenia na całym terenie następowały stopniowo, dzięki czemu niektóre obszary są już pięknie zielone. W środku zieleni umieszczono akwen wodny w postaci małego jeziorka, siedliska obficie obsadzonego roślinami wodnymi. Posadzono również stare odmiany jabłoni, które również będą stopniowo kształtowane w ramach programów edukacyjnych. Do podlewania zieleni wykorzystane zostaną dwa podziemne zbiorniki retencyjne, czerpiące wodę z dachu budynku ubojni. Aby zapobiec możliwości spływania wód opadowych do galerii podczas intensywnych lub długotrwałych opadów deszczu, cały teren jest odwadniany przez system drenażowy, który będzie kierował wody opadowe do tych zbiorników.

W obiekt wkomponowano również zabytkowe kostki żużlowe znalezione podczas wykopalisk wokół rzeźni. Galeria PLATO połączona jest z ulicami Porážková, Janáčkova i Masná żwirowymi ścieżkami i chodnikami, które połączone są trawiastymi odcinkami dróg. W przestrzeni publicznej znajduje się pięć miejsc parkingowych (w tym jedno dla osób niepełnosprawnych). Dla wygody znajdują się tu dwa zdroje z wodą do picia. Uzupełnieniem przestrzeni będą trzy fragmenty zabytkowych betonowych pachołków odnalezionych podczas prac wykopaliskowych związanych z remontem samego budynku rzeźni. Cały teren został zaprojektowany jako strefa piesza. Galeria PLATO planuje wykorzystać go na potrzeby swojej różnorodnej działalności, a także rozszerzyć powierzchnie wystawowe wewnątrz budynku o wystawy plenerowe i związane z nimi działania. Jednocześnie nowo zrekonstruowany obszar będzie służył społeczeństwu, jako miejsce odpoczynku i relaksu.

Autor zdjęć: Lukáš Kaboň , archiwum UM Ostrawa.


Priorytet aktualności

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

Data publikacji

Wygasa

Wyświetl w kalendarzu

Stan zatwierdzania Zatwierdzony

Załączniki

Typ zawartości: Aktualności wydarzenia
Wersja:
Utworzony o przez
Ostatnio zmodyfikowany: przez

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice