Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Miasta partnerskie Aktualnosci

Zarządzaj uprawnieniamiZarządzaj uprawnieniami
|
Historia wersjiHistoria wersji

Tytuł

Obraz zestawienia

Zawartość strony

​ Więcej rodzin z dziećmi w Ostrawie może odkrywać magię wspólnego czytania dzięki zestawom projektu Book to Life. Miasto Ostrawa wsparło zakup kolejnych dwóch tysięcy zestawów motywacyjnych z książką do życia, które już wkrótce trafią do rodziców i dzieci w ramach uroczystości powitalnych lub różnych imprez Biblioteki Miejskiej w Ostrawie. Projekt Book to Life inspiruje rodziny do wspólnego czytania po narodzinach dzieci i przyczynia się do rozwoju osobowości dziecka. Ideą projektu jest towarzyszenie dziecku w jego drodze do książek i motywowanie go, a także inspirowanie rodziców do prowadzenia dziecka do czytania (poprzez wspólne odwiedzanie biblioteki, uczestniczenie w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę, czytanie książek). W 2018 roku Biblioteka Miejska w Ostrawie jako jedna z pierwszych w Czechach wzięła udział w projekcie Book to Life, a w ciągu ostatnich kilku lat do ostrawskich rodzin trafiły tysiące zestawów motywacyjnych, a setki dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach edukacyjnych w ostrawskiej bibliotece.

 

Rodziny w ramach projektu otrzymują dwa zestawy motywacyjne. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla dzieci do lat trzech, druga zaś skierowana jest do dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Zestawy motywacyjne dla najmłodszych zawierają Czytanki dla maluchów Radka Malý'ego i Lucie Dvořákovej, kalendarz - metodykę dla rodziców, porady dotyczące książek, bon na zapisanie dziecka do biblioteki i inne drobiazgi. W tym roku materiały mieściły się w walizce; nowe zestawy na przyszły rok będą w nowym opakowaniu - płóciennej torbie - na podstawie próśb bibliotek z całego kraju. Zestaw kontynuacyjny dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat zawiera ilustrowane opowiadanie Ivony Breziny, komiks, polecane książki, przykładowy numer czasopisma i inne. Materiały mieszczą się w poręcznym plecaku. Rodzice mogą czytać dzieciom historie z książki i wykonywać z dzieckiem proste zadania. Zawartość zestawów jest istotnie zmieniana raz na trzy lata.

Rodzice nowo narodzonych dzieci mogą otrzymać zestawy Book to Life nie tylko podczas uroczystego powitania, ale także w filiach bibliotecznych przed ukończeniem drugiego roku życia. Najczęściej bibliotekarze przekazują zestawy rodzinom dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Otrzymują je młodzi czytelnicy, którzy obchodzili trzecie urodziny i dzięki pierwszemu zestawowi zostali zarejestrowani w projekcie. Bibliotekarze z Biblioteki Głównej w Ostrawie, w filiach Výškovice, Podroužkova, Dr. Martínka i Jiřího Trnky rozdali chyba najwięcej zestawów Books to Life.

Biblioteka Miejska w Ostrawie posiada również szereg powiązanych zajęć dla małych dzieci i oferuje 19 klubów dla małych dzieci i ich rodziców. W ramach wspólnych spotkań przygotowywane są nie tylko zajęcia czytelnicze, ale także plastyczne czy ruchowe dla dzieci. Celem jest promowanie czytelnictwa, poprawa relacji z książką i czytaniem u najmłodszego pokolenia, a także rozwój umiejętności werbalnych dziecka. W zajęciach klubu co roku bierze udział prawie dwa tysiące rodziców i dzieci. Biblioteka staje się naturalnym elementem życia dzieci, gdzie można znaleźć informacje i inspiracje. Projekt kończy się w Bibliotece Miejskiej w Ostrawie na początku nauki dziecka w szkole. Po projekcie Book to Life płynnie przebiega wydarzenie Podaj dalej pierwszoklasisto jako czytelniku oraz projekt długoterminowy Książka dla pierwszoklasisty.

"Przyprowadzenie dziecka do książek w najwcześniejszym wieku to jeden z najlepszych sposobów na naturalne poprowadzenie go drogą wiedzy, myślenia, inspiracji i wyobraźni. Jednak istotny jest również czas, który rodzice i dzieci spędzają razem czytając, rozmawiając i dzieląc się radościami i troskami życia codziennego. Projekt Book to Life może poprowadzić rodziców z najmłodszymi dziećmi na pierwszą wspólną wyprawę do biblioteki i wierzę, że nie będzie ona jedyna - dodaje Tomasz Macura, burmistrz miasta, który osobiście wspiera projekt.

Priorytet aktualności

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

Data publikacji

Wygasa

Wyświetl w kalendarzu

Stan zatwierdzania Zatwierdzony

Załączniki

Typ zawartości: Aktualności wydarzenia
Wersja:
Utworzony o przez
Ostatnio zmodyfikowany: przez

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice