Tytuł projektu:
Katowice Miasto Otwarte – Pomocna dłoń dla rodziny
Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+)
Priorytet: FESL.07.00-Fundusze Europejskie dla społeczeństwa
Działanie: FESL.07.07-Wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży oraz deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej
Cel i opis projektu:
Celem projektu jest rozwój, podniesienie jakości i dostępności usług wsparcia dla rodzin, w tym rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych oraz wsparcie dzieci i młodzieży przebywających w katowickich całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Grupą docelową jest min. 223 mieszkańców Katowic (120K/103M, w tym dzieci), rodzin borykających się z problemami opiekuńczo- wychowawczymi oraz do 150 os. (71K/79M) - dzieci i młodzieży, objętych opieką placówek opiekuńczo-wychowawczych DOM 1-12 w Katowicach, w tym osoby będące w procesie usamodzielnienia.
W odpowiedzi na zdiagnozowane trudności i problemy w pełnieniu przez rodziny funkcji opiekuńczo- wychowawcze zaplanowano m.in.:
- zaangażowanie asystenta rodziny, co przyczyni się do rozwoju usług społecznych oraz zwiększy ich efektywność;
- usługi opiekuńcze dla rodzin z dziećmi, mające pomóc w zaspokojeniu codziennych potrzeb i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym prowadzeniu gospodarstwa domowego – skutkiem będzie "odciążenie" rodziny w podstawowych czynnościach;
- wsparcie specjalistyczne (terapia, logopedia) dla dzieci i młodzieży co pozwoli realizować jedne z najbardziej potrzebnych i jednocześnie najmniej dostępnych usług wsparcia specjalistycznego;
- grupowe treningi opiekuńczo- wychowawcze dla rodziców, co pozwoli wyposażyć rodziny w istotne z punktu widzenia pełnienia funkcji opiekuńczo – wychowawczej kompetencje i umiejętności;
- uzupełniająco - korepetycje przedmiotowe dla dzieci.
Projekt realizuje również wsparcie dzieci będących pod opieką placówek opiekuńczo-wychowawczych, poprzez zapewnienie wsparcia specjalistów, asystentów usamodzielniania oraz aktywizację społeczną.
Powstanie również mieszkanie treningowe dla usamodzielniania wychowanków katowickich całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych.
W ramach mieszkania treningowego uczestnicy otrzymają stałe wsparcie w tym m.in. pracę socjalną, treningi psychokorekcyjne.
Okres realizacji projektu:
01.06.2024r. do 30.06.2026r.
Wartość projektu / dofinansowanie:
Całkowita wartość: 3 749 552,00 zł
w tym:
dofinansowanie z UE 85%: 3 187 119,20 zł
dofinansowanie z BP 10%: 374 955,20 zł
wkład własny 5%: 187 477,60 zł
Stan realizacji:
Projekt w trakcie oceny.