Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie” w Katowicach


Dział "Bogucice", ul. Markiefki 44A
8 października 2022 r. godz. 18:00
„Muzyka łączy pokolenia” – cykl koncertów
Zapraszamy na koncert zespołu  "OLD BREAKOUT - Tribute to Nalepa" który obędzie się w hołdzie Tadeuszowi Nalepie, upamiętniając 15 rocznicę śmierci Ojca Polskiego Bluesa. OLD BREAKOUT to reaktywacja legendy - muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT - założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych.
Wstęp wolny
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Bogucice – moje miejsce na ziemi. PAL Etap II”
breakout_pazdziernik22_net.jpg

Dział „Zawodzie”, ul. Marcinkowskiego 13A
7, 9 i 23 października 2022 r.
Festiwal Organowy „Francuskie brzmienia”
Zapraszamy mieszkańców Katowic na Festiwal Organowy „Francuskie brzmienia” który się odbędzie w Kościele Opatrzności Bożej w Katowicach Zawodziu o godz. 19.00. Na unikatowych, jedynych w Polsce organach wzorowanych na instrumentach francuskich z okresu baroku grać będą wybitni muzycy, m.in. na inauguracji 7 października wystąpi prof. Julian Gembalski.
Festiwal objął Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Katowice.
Współorganizatorzy: Parafia pw Opatrzności Bożej i MDK „Bogucice-Zawodzie”
Wstęp wolny
Francuskie brzmienia.jpg
Dział „Zawodzie”, ul. Marcinkowskiego 13A
16 października 2022 r. godz. 18:00
Spektakl teatralny „Wdowy”
Spektakl „Wodwy” S. Mrożka w reż. Kamila Bzukały jest prawdziwą ucztą teatralną! Swoją premierę miał w czerwcu 2019 roku i cieszył się niemałą popularnością. Warto na niego przyjść i dać się przenieść aktorom w kreowaną przez nich rzeczywistość
Bilety w cenie: 25,00 zł/os . seniorzy z KKM: 12,50 zł/os. do nabycia w kasie MDK

teatr_wdowy.jpg


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum ul.  Świętego Jana 10


14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice Dzieciom
28.09 – 1.10.2022, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice


Po czteroletniej przerwie wraca Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice Dzieciom. Jego 14 odsłona odbędzie się w dniach od 28 września do 1 października 2022.
Festiwal ma charakter międzynarodowego konkursu; wezmą w nim udział przedstawienia dla dzieci i młodzieży, zrealizowane przez reżyserów młodego pokolenia, których debiut zawodowy przypada nie wcześniej niż w roku 2005. Myślą przewodnią tegorocznej edycji będą relacje międzypokoleniowe; do udziału w Festiwalu Komisja Kwalifikacyjna wybrała inscenizacje, które – odwołując się w rozmaity sposób do dialogu między generacjami dzieci, młodzieży i dorosłych – zachęcają do refleksji nad źródłem konfliktów czy izolacji oraz budowaniem więzi pomiędzy osobami z różnych pokoleń.
W ciągu czterech dni wystąpią zespoły z Litwy, Niemiec, Słowacji i Węgier oraz dziesięć teatrów polskich (w tym gospodarze). Zobaczymy spektakle wykorzystujące klasyczny teatr lalek, a także jego nowoczesne, czasem eksperymentalne formy, jak wirtualny „Król elfów” niemieckiego Puppentheater Zwickau. Będziemy go oglądać na obrotowych fotelach w okularach 360 stopni! Na pewno wzbudzi ogromne zainteresowanie, bo nie był do tej pory pokazywany w Polsce.
W Galerii Ateneum – po raz pierwszy w Katowicach – zaprezentowane zostaną prace laureatów kilku edycji Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej ANIMATUS.

projekt plakatu, Michał Cygan.jpg
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum ul.  Świętego Jana 10


16 września godz. 18.00

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum otworzy sezon premierą „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które realizowane w koprodukcji z Teatrem Pinokio w Łodzi, pojawią się na afiszu 16 września (piątek) o godz. 18.00. Będzie to trzecia realizacja tytułu w historii katowickiej sceny – po inscenizacjach Danuty Michałowskiej w 1978 roku i Karela Brožka w 2009.

Twórcy adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia – reżyser Gabriel Gietzky, scenografka Klaudia Laszczyk, kompozytor Michał Zdrzałek i choreograf Szymon Michlewicz-Sowa – postanowili spojrzeć na „Romantyczność”, „Świteź”, „Świteziankę”, „Rybkę, „Lilie”, „Dudarza” i „Rękawiczkę” nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja poetyckiej lektury. Tym bardziej, że sam Mickiewicz miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i nieco dystansu.

Realizatorzy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy – Urszula Gołdowska, Aleksandra Zawalska, Dawid Kobiela, Michał Skiba i Bartosz Socha – posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką… Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne, z groteską włącznie, zachowując jednak ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

Przedstawienie zrealizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu „Romantyczność 2022” związanego z dwusetną rocznicą pierwszego wydania „Ballad i romansów”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Adam Mickiewicz
Ballady i romanse
reżyseria: Gabriel Gietzky
scenografia: Klaudia Laszczyk
muzyka: Michał Zdrzałek
choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa
multimedia: Paweł Szymkowiak
premiera: 16 września 2022
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w koprodukcji z Teatrem Pinokio w Łodzi


Ballady projekt Kaja Renkas mały.jpgMiejski Dom Kultury „Koszutka” przy ul. Grażyńskiego 4715 września godz. 18.00
Koncert zespołu GAR4ICA
Miejski Dom Kultury „Koszutka” przy ul. Grażyńskiego zaprasza na wyjątkowy koncert. Na scenie zagra młody, pełen pasji zespół, który pisze i promuje ukraińską autorską muzykę liryczną oraz taneczną.
Od pierwszego miesiąca wojny zespół koncertuje charytatywne w całej Ukrainie, zbierając fundusze na wsparcie ukraińskiego narodu.
Zespół ma na swoim koncie 2 albumy zatytułowane „Toczka G” i „Swobody Siła”, których można posłuchać na wszystkich platformach muzycznych, a także szereg klipów z ogromną ilością wyświetleń na YouTube.
Skład zespołu:
Harshyn Kyryl - frontmen, wokalista,
Ivanytsia Volodymyr - gitarzysta,
Starunskyi Bohdan - bas-gitara,
Vadym Chuba - perkusista.
Bilet wstępu: 40zł / 20zł zniżka dla Seniorów powyżej 60 r. ż. z Katowicką Kartą Mieszkańca.
Kasa biletowa MDK czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 - 19.00
oraz bezpośrednio przed koncertem przy ul. Grażyńskiego 47 w Katowicach.

Koncert Katowice.eu.png


Galeria Sztuki Współczesnej BWA al. Wojciecha Korfantego 6

Amerykańska zabawa – portrety wielokrotne

Zabawny trik polegający na odbiciach obiektu w lustrach, pomyślany do wykorzystania w fotografii i opatentowany w Stanach Zjednoczonych, błyskawicznie zrobił niesamowitą karierę. Patent nazwany został Lustro do zastosowania w fotografii (Mirror for use in photography) i dotyczył metody sfotografowania na jednym negatywie pięciu, lub więcej, wizerunków danej osoby. Fotografie nazywane Photo-Multigraphs, określane także jako portrety wielokrotne lub pięciokrotne, zwane również amerykańską zabawą, wykonywane są na całym świecie od prawie 130 lat. Szalone zainteresowanie tymi fotografiami przypadło na pierwsze lata po ogłoszeniu patentu, czyli na koniec XIX wieku i trwało, aż po lata dwudzieste XX w. Jednak w całym okresie międzywojennym, a nawet po wojnie, nadal istniały zakłady fotograficzne oferujące ten rodzaj zdjęć. Wraz z  rozwojem techniki fotograficznej i innymi możliwościami ekspresji moda na zabawne zdjęcia trochę przygasła, ale oczarowanie magiczną wielokrotnością wizerunków pozostało ciągle żywe i nadal podejmowane są przez pasjonatów eksperymenty z wykorzystaniem tego triku.

Zamiarem prezentacji dziesiątek tego rodzaju fotografii, pochodzących w większości z jednej kolekcji, jest zwrócenie uwagi na formalne i wizualne piękno wielokrotnych odbić w lustrach. Osoby urzeczone zabawną sztuczką, „zwabione“ nią do zakładu fotograficznego, musiały usiąść przed ustawionymi pod odpowiednim kątem dwoma lustrami. Mogły przyjrzeć się sobie i przyjąć wybraną pozę. Jednocześnie osoby te znajdywały się tyłem do fotografa obsługującego urządzenie, który umiejętnie kierował całym przedsięwzięciem, decydując o momencie naświetlenia negatywu. Lecz nie tylko klimat zabawy, „rozrywki fotograficznej“, czy niezwykłego efektu przyciągał klientelę. Wrażliwsze osoby, mając możliwość bezpośredniego obserwowania siebie w lustrach, z pominieciem wzroku fotografa, nieoczekiwanie ujawniały swoje wnętrze. Niekiedy na odwrocie gotowych już zdjęć zapisywały zaskakujące refleksje i zabawne komentarze, załaszcza kiedy wysyłały swoje wizerunki jako pocztówki do bliskich i przyjaciół. W pierwszych artykułach dotyczących portretów wielokrotnych podkreślano właśnie, że zdjęcia te charakteryzują się naturalnością i pozbawione są sztucznej stylizacji. Multiphotograph jest sposobem „pozwalającym nam widzieć siebie tak, jak widzą nas inni i dającym wiele możliwości w sztuce pozowania” („enabling us to see ourselves as others see us, and affording opportunity for much range in the art of posing“) – donosił „Scientific American“, 6 października 1894 roku. W początkach XX w. wiele kobiet fotografowało się w eleganckich strojach i ogromnych modnych kapeluszach, które odbite w lustrach z różnych stron wypełniały kadr fotografii. Dzisiaj owe urocze fotografie przywołują poetykę minionego bezpowrotnie czasu.

Wystawę otwierają unikalne portrety wielokrotne kilku znanych artystów, które pozyskane zostały z różnych światowych kolekcji prywatnych i muzealnych. Historycy sztuki wnikliwie badali motywacje owych artystów, starając się wykazać, że nie były one przypadkowe. Zazwyczaj interpretacje oscylują między przekonaniem, że decyzja wykonania zdjęcia z pewnością była zbieżna z  temperamentem twórczym i dotychczasowymi dokonaniami danego tytana, bądź nawet zasadniczo wpłynęła na dalsze poszukiwania i rozważania artystyczne, jak to czyni się zwłaszcza w przypadku Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) i Marcelego Duchampa. Za to stale zadziwia, silna w wyrazie, a zarazem niby to oczywista reakcja włoskiego futurysty, który mając dwadzieścia kilka lat, dopisał na swojej fotografii wykonanej prawdopodobnie w latach 1905–1907: Io – Noi – Boccioni, (Ja – My – Boccioni).

Wracając do genezy magicznych fotografii, początków ich historii, 19 września 1893 roku w United States Patent Office Henry P. Ranger pochodzący z Rochesrer w stanie Nowy Jork, w obecności dwóch świadków, opatentował wspomniany wyżej pomysł nazwany Mirror for use in Photography – Lustro do zastosowania w fotografii. Patent zawierał opis oraz rysunki urządzenia składającego się z dwóch regulowanych luster połączonych zawiasami, które można było ustawić pod odpowiednim kątem w celu uzyskania jednocześnie kilku odbić fotografowanych osób. Wykonana fotografia miała przedstawiać osobę zwróconą w stronę luster oraz jej odbicia w prawym i lewym lustrze i zarazem – co było atrakcją zjawiska – dodatkowe odbicia między zwierciadłami. Fotografie przedstawiały więc osobę z każdej strony, w sposób jakby kubistyczny. Autor patentu wypróbował, że w zależności od ustawionego kąta, ilość odbić jest różna. Jeśli lustra tworzą kąt 90º, widoczne będą w nich dwa odbicia, pod kątem 72º ukażą się cztery, a pod kątem 45º powstanie ich sześć. Najefektowniejsza okazała się fotografia przedstawiająca rzeczywistą osobę siedzącą tyłem oraz jej cztery lustrzane odbicia, co sprawiało wrażenie grupy pięciu osób siedzących wokół stołu.

Prezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej BWA fotografie wielokrotne, z jednej strony przypominają zapomnianą technikę, a z drugiej mogą stanowić inspirację dla współczesnych artystów fotografów, będąc impulsem do jej twórczego odrodzenia.

Kurator: Stefan Okołowicz

Wystawa potrwa do 6 listopada.


sprawdź także

Eduakcja
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice