Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Galeria Ateneum przy ul. 3 Maja 25


Sztuka ognia. Umění ohně

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na polsko-czeską wystawę emalii artystycznej „Sztuka ognia. Umění ohně” pod opieką kuratorską Elżbiety Kuraj. Wernisaż odbędzie się 19 kwietnia (piątek) o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.
Obrazy na blasze stalowej zaprezentuje ośmioro artystów związanych z Pracownią Emalii Artystycznej (Dílna uměleckého smaltu) DUS we Frydku-Mistku w Czechach: Jana Hradilová, Eva Kučerová-Landsbergová, Petr Bednár, Lumír Hradil, Aleksandra Firlińska, Elżbieta Kuraj, Krzysztof Dadak I Adam Molenda.
Piętnastoletni okres współpracy (2008-2023) artystów malarzy z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie z pracownią DUS Frydlant n. Ostrawicą (aktualnie we Frydku-Mistku) wpisuje się w inicjatywę reaktywacji tradycji emalierskich na Podbeskidziu. Rezultaty tego ważnego twórczego doświadczenia prezentowane były na wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach, m.in. w Polsce, Czechach, Niemczech, Ukrainie czy na Słowacji.
„Sztuka ognia. Umění ohně” w Galerii Ateneum nawiązuje do projektu z 2014 roku nagrodzonego wśród Mikroprojektów Euroregionu Beskydy-Beskidy. Ekspozycja przedstawiająca artystów środowiska polskiego i czeskiego związanych z pracownią DUS, złożona z autorskich prezentacji obejmujących po kilka obrazów w technice emalii, prowadzi widza wielowątkowym tropem i sygnalizuje obszar tematycznych oraz formalnych zainteresowań twórców. Poetyka dzieł ujawnia w ich różnorodnym charakterze autorski rys, osobisty sposób wyrażania i traktowania  medium. W indywidualnym procesie twórczym czynnik emocjonalny w szczególny sposób wyraża i definiuje osobowość autora. Z jednej strony artyści kontynuują związki z tradycją, z drugiej w niekonwencjonalny sposób stosują całe spektrum pokrewnych technik malarskich, graficznych i innych eksperymentalnych działań, takich jak tworzenie kolażu czy piaskowanie. Kontekst prac prezentowanych na wystawie zasadza się na indywidualnych preferencjach artystycznych w autorskim rozumieniu i stosowaniu medium oraz szerokim spektrum wątków tematycznych.

Emalia, tradycyjna technika artystyczna, technologicznie jest szkliwem wypalanym w temperaturze ok. 800 ℃ na powierzchni blachy miedzianej lub stalowej. Formę malarską, tzw. limuzyńską, uprawiają twórcy we Francji oraz w takich krajach europejskich, jak: Holandia, Anglia, Niemcy, Czechy, Węgry, Słowacja. W Polsce technika emalii jest przywracana i adaptowana do sztuki współczesnej za sprawą nielicznej grupy artystów współpracujących z ośrodkami na Słowacji albo – tak jak malarze z Instytutu Sztuki w Cieszynie – z czeską pracownią smaltu DUS.

Na podstawie tekstu Elżbiety Kuraj

Jana Hradilová- Powrót na ziemię,emalia art. 50x50cm,2024.jpg


Elżbieta Kuraj- Figury na czerwieni,emalia art. 73x71cm, 2024.jpg


Miejski Dom Kultury „Koszutka”

ul. Grażyńskiego 47

Miejski Dom Kultury „Koszutka” zaprasza wszystkich poetów do udziału w XXV Ogólnopolskim Turnieju Jednego Wiersza. Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły 16 rok życia i pragną zaprezentować swoje prace szerszemu gronu. Zgłoszenia i prace można przesyłać do 30 kwietnia 2024 roku wyłącznie na adres mailowy: TJW@mdkkoszutka.pl Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w czerwcu w MDK „Koszutka” w Katowicach przy ul. Grażyńskiego 47. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie www.mdkkoszutka.pl


Plakat TJW_Wersja 1.pngZespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

16.03.2024 – godz. 19.30
Camerata Silesia / Trumna na katafalku
NOSPR

Muzyczna rekonstrukcja Mszy Andrzeja Siewińskiego zostanie wzbogacona śpiewami gregoriańskimi oraz anonimowymi kompozycjami pochodzącymi m.in. ze zbiorów sióstr Benedyktynek z Sandomierza – w tym zachowanym w rękopisie z 1750 roku Salve Regina.

Bilety - https://nospr.bilety24.pl/kup-bilet-na-568-camerata-silesia-media-vita-rekonstrukcja-staropolskiej-mszy-zalobnej-93319?id=509894

21.03.2024 – godz. 18:00
Hymn Cherubinów – Koncert Muzyki Cerkiewnej
Miejski Dom Kultury Szopienice-Giszowiec (Filia nr 2 – pl. Pod Lipami 1)

Pierwszy dzień wiosny już od wielu lat kojarzy się ze świętem muzyki dawnej. Tym razem zapraszamy Państwa do klasycystycznego ogrodu, pełnego niezwykłej, przebogatej w bartwy i nastroje muzyki twórców przełomu tej epoki. Wśród nich m.in. – Maksym Berezowski, uznawany za jednego za jednego ze „Złotej Trójki” kompozytorów ukraińskiej muzyki klasycznej XVIII wieku, a także Dmitrij Bortnianski – kompozytor, śpiewak i dyrygent pochodzenia łemkowskiego oraz ukraiński kompozytor i śpiewak – Artem Wedel.
(wstęp wolny – darmowe wejściówki do odbioru na portierni MDK)

Dzień Muzyki Dawnej.png


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

 Świętego Jana 10

Prapremiera w Teatrze Ateneum

   Pierwsza tegoroczna realizacja Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum – prapremiera sztuki Jarosława Murawskiego „Inny" – zapowiedziana jest na sobotę 16 marca o godz. 17.00. Nad spektaklem pracują: Tomasz Maśląkowski (reżyser), Michał Dracz (scenograf), Grzegorz Mazoń (kompozytor) oraz aktorzy: Urszula Gołdowska, Katarzyna Prudło, Beata Zawiślak, Piotr Janiszewski, Michał Skiba i Bartosz Socha.

   Historia bohatera (autor nazwał go Ja) brzmi początkowo jak niedorzeczna opowieść ze złego snu. Pewnego dnia Ja odkrywa nagle, że wszyscy dookoła wyglądają, mówią, myślą i zachowują się jak on. Co więcej – po prostu są nim. Koleżanki i koledzy z klasy, nauczyciele, sprzedawczyni z warzywniaka, dzieci na podwórku, a nawet rodzice! Najgorsze, że tak samo wygląda również Julka, którą chłopiec darzy wyjątkową sympatią… Rzeczywistość zrobiła się absurdalna i prawdę mówiąc, nie do zniesienia. No bo jak grać w piłkę jeśli zawodnicy obu drużyn wyglądają identycznie, do której strzelać bramki? Jak buntować się przeciw mamie czy tacie, skoro oni są mną? Początkowo jest śmiesznie, ale po całym dniu spędzonym wyłącznie „we własnym" towarzystwie przestaje być tak zabawnie.

    O co chodzi w tym żartobliwym, nieco filozoficznym tekście znanego polskiego dramaturga, Jarosława Murawskiego? Postać Innego, z którym Ja prowadzi dialog i konfrontuje swoją surrealistyczną przygodę, to alter ego bohatera, w którym rodzi się pomału potrzeba odnalezienia własnej osobowości, własnego ja. Autor porusza tutaj problem poszukiwania tożsamości. Zwraca uwagę na zawsze aktualny – szczególnie wśród dzieci i młodzieży – dylemat bycia jak inni, czy bycia innym, co zwykle zmienia się wraz z wiekiem. Wystarczy spojrzeć na młodych ludzi wokół nas, którzy często wyglądają (zachowują się, myślą) niemal jak klony. Obok nich zauważymy jednak innych, którzy mają już chęć i odwagę wyrażania siebie i własnego zdania, a równocześnie dorastają do akceptacji odmienności. Świat jest przecież ciekawszy, bogatszy, bardziej kolorowy, gdy różnimy się między sobą.

   Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.


projekt plakatu Kaja Renkas.jpg               

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice