Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

Koncert papieski
w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego

25.09.2020 r., 19.30
Kościół św. Apostołów Piotr i Pawła, ul. Mikołowska 32
Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Tota pulchra es Maria
Karol Wojtyła – Właściwa inwokacja, czyli wołanie do człowieka, który stał się ciałem historii; część 4 – z Wigilii wielkanocnej 1966
Anton Bruckner – Ave Maria
Jan Paweł II – Źródło – z Tryptyku rzymskiego
Marian Sawa – Tota pulchra es
Henryk Mikołaj Górecki – Ach, jak smutne jest rozstanie z Pieśni Maryjne op. 54 na chór mieszany a cappella
Karol Wojtyła – O Panie, przebacz mej myśli – z Pieśni o Bogu ukrytym
Sonia Brauhoff – Totus Tuus. Maria Fatima in memoriam na chór mieszany a cappella – prawykonanie
Jan Paweł II – Fragmenty homilii wygłoszonej podczas kanonizacji siostry Faustyny dnia 30 kwietnia 2000 r.
Krzysztof Kostrzewa – Jezu, ufam Tobie
Karol Wojtyła – Magnificat – z Renesansowego psałterza
Paweł Łukaszewski – Magnificat i Nunc dimittis na saksofon sopranowy, chór mieszany i organy

Wykonawcy:
Paweł Gusnar – saksofon sopranowy
Tomasz Orlow – organy
Adam Myrczek – recytacje
Anna Szostak – dyrygent
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Wstęp wolny
Pełny program Festiwalu znajda Państwo tutaj:
http://gorczycki.pl/program/


„Dwurnik. Totalnie”

Prace prezentowane w Muzeum Historii Katowic na wystawie „Dwurnik. Totalnie” to przede wszystkim obraz jednej, rozbudowanej, prywatnej kolekcji. Zbiór gromadzony przez lata, powiększany zakupami na aukcjach, w galeriach i bezpośrednio od artysty.
75 obrazów olejnych i około 160 rysunków, grafik, kolaży oraz akwarel. Razem przeszło 235 prac jednego człowieka ukazujących w pomniejszonej skali artystyczną podróż Edwarda Dwurnika. A to i tak tylko kropla w morzu jego artystycznego dorobku. Edward Dwurnik zmarł pod koniec 2018 roku, pozostawiając około 8000 obrazów, tysiące rysunków i innych tak zwanych prac na papierze. Patrząc na te liczby, bez wątpienia można powiedzieć, że był artystą totalnym, mającym świadomość swojej wielkości.
Wystawę „Dwurnik. Totalnie” można zwiedzać we wszystkich oddziałach Muzeum Historii Katowic. W budynku głównym prezentujemy największy jej fragment, czyli „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” na którą składa się kilkadziesiąt obrazów olejnych autora, w tym część głośnego cyklu „Sportowcy” oraz obrazy miast, które były zainspirowane podróżami autostopem artysty. W dziale Teatralno-Filmowym można zwiedzić część pod tytułem „Dwurnik. Totalnie. Na papierze” – są to rysunki, akwarele i kolaże. Dział Grafiki to „Dwurnik. Totalnie. Grafika” w skład której wchodzą linoryty, litografie, drzeworyty i jeszcze więcej rysunków. Za to w dziale Etnologii Miasta na Nikiszowcu, czeka „Dwurnik. Totalnie. Matejko współczesności” – dwa ogromne obrazy, które są wizją autora na temat prac Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Hołd pruski”. We współpracy z Akademią Sztuk Pięknych prezentujemy też wybór prac Edwarda Dwurnika w Galerii Wertykalnej ASP.
Wystawę „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” można zwiedzić w cenie 10 zł za bilet normalny i 5 zł za ulgowy. Można również kupić bilet łączony za 20 zł, który zapewnia wstęp na wszystkie części wystawy.
Wystawa będzie czynna do 14.03.2021 r.

IMG_20200907_181353.jpg


Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury


W związku ze 155. rocznicą nadania Katowicom praw miejskich, 10 września br. o godz. 14.00 zostały wręczone nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury.

Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury przyznawane są od roku 1984 r. Zgodnie z regulaminem przyznawane są za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w Katowicach. Laureatami nagrody zostali m.in. Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Karol Stryja, Andrzej Jasiński, Jerzy Duda – Gracz, Tadeusz Grabowski, Kazimierz Kutz, Antoni Wit, Ireneusz Dudek czy Tadeusz Sławek.

W związku z sytuacją stanu epidemicznego tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody miała nietypowy, kameralny charakter. Wręczenie nagród odbyło się w Willi Goldsteinów, jednak bez udziału zaproszonych gości oraz bez oprawy artystycznej.


Laureaci nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury w 2020 r.:

- prof. dr hab. Antoni Cygan,

- Robert Talarczyk,

- Stefan Łebek,

- Adam Wesołowski.  

_MG_4897.JPG

_MG_4904.JPG

_MG_4910.JPG

_MG_4930.JPG
sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
TV KAtowice
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice