Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności


Galeria Sztuki Współczesnej BWA


26 Biennale Plakatu Polskiego 2019 — zapowiedź
Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród, 13 grudnia 2019 roku o godz. 15:00 w Galerii BWA.
Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Wystawa potrwa do 26 stycznia 2020 roku.

„(…) Plakat żyje i ma się świetnie. Plakat jako jednoczesne dzieło projektowe podlegające pewnym założeniom i dziedzina swobodnej wypowiedzi artystycznej jest trudną sztuką. I właśnie to duże słowo, obawiam się, boli najbardziej tych, co chcą widzieć plakat pogrzebanym. A konkursy plakatu w wielu krajach wciąż kwitną, mają mnóstwo uczestników chcących zaistnieć w tym kolorowym, intelektualnym świecie. Będąc od wielu już lat członkinią Komitetu Organizacyjnego a tym razem i kuratorką Biennale, mam sposobność obserwować niesłabnące zainteresowanie udziałem w tym starym konkursie, w którym liczba uczestników nie maleje i jest co nagradzać (…)”.
Fragment tekstu z katalogu
dr hab. Katarzyna Gawrych-Olender


„Ranga Biennale jest niewątpliwa. Od ponad półwiecza przyciąga uwagę twórców i entuzjastów plakatu. Dla uczestników konkursu, szczególnie najmłodszych, sam udział jest wyróżnieniem. To właśnie ci młodzi, debiutujący artyści interesują mnie najbardziej. Wnoszą świeży powiew do tej imprezy i zapewniają ciągłość w dziedzinie projektowania plakatów artystycznych w Polsce”.
Fragment tekstu z katalogu
Krzysztof DydoZespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia


5 grudnia godz. 18.00 w Willi Goldsteinów


Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia wystąpi 5 grudnia o godzinie 18:00 w Willi Goldsteinów. Śpiewacy wraz z pianistką Joanną Steczek wykona utwory wokalno-instrumentalne Stanisława Moniuszki. Całość poprowadzi Anna Szostak.
Rezerwacja darmowych wejściówek pod numerem telefonu: 32 206 97 97 lub drogą mailową: biuro@camerata.silesia.pl
Wstęp wolny.


ZŚMK Camerata Silesia - Moniuszko w Willi Goldsteinów 05.12.2019.jpg


Miejski Dom Kultury „Koszutka”


14 grudnia godz. 17.00
Miejski Dom Kultury „Koszutka”
ul. Grażyńskiego 47
Świąteczny koncert familijny SuperWirtuozów!


Coraz bliżej święta. W domach wielkie poruszenie. Zapachy pieczonego ciasta i wigilijnych potraw uparcie wiercą dziurę w nosie, a dźwięki rozbijanych świnek skarbonek i nuconych kolęd, kreślą uśmiechy na twarzach dorosłych...
SuperWirtuozi to serial familijny autorstwa Macieja Cisowskiego, prezentujący najmłodszym widzom najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne.
Sezon 05 to połączenie doświadczenia, nowej fabuły i formy widowiska, solidnej wartości edukacyjnej oraz wysokiej jakości wykonawczej. Po raz pierwszy w Polsce, w ramach serialu muzycznego zaprezentowani zostaną najmłodszym widzom najwybitniejsi i najbardziej znani wykonawcy współczesnej sceny muzycznej.
Młodzi zupełnie inaczej widzą święta, bo dla nich to temat prawdziwie kosmiczny! Przylepieni do szyb okien z zacięciem poszukują na niebie tej jedynej, spełniającej wszystkie życzenia pierwszej gwiazdy... Tak się składa, że świetny był w tym kiedyś Zyzio! Astronomię opanowaną miał on do perfekcji. Jako szczęśliwy posiadacz SuperTeleskopu dawno odkrył, że Gwiazda Betlejemska - bo o niej tu mowa - ma wyjątkową moc kolędowania... Ale czy dzięki tej mocy możemy liczyć na odnalezienie Hani M.? Czy jej miejsce przy wigilijnym stole kolejny rok będzie puste?
wykonawcy:
SuperWirtuozi
Maciej CISOWSKI (prowadzenie orkiestry, scenariusz, muzyka)
Michał Misza CZORNY (scenariusz i reżyseria)
Bilet w cenie: 30,00zł (dorośli) / 20,00zł (dzieci)
Bilety w kasie Miejskiego Domu Kultury "Koszutka"
Wydarzenie na facebooku:
https://www.facebook.com/events/2381736511949810/plakat epizod 3a mały.jpg


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum


30 listopada 2019 r., godz. 17.00
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice, ul. św. Jana 10


Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersena – spektakl dla dzieci (premiera)


"Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena to klasyka baśni literackiej. Historia przyjaźni czy raczej miłości dwojga bohaterów – Gerdy i Kaja – wciąż inspiruje kolejne pokolenia twórców.
Odłamek diabelskiego lustra, jaki utkwił w oku chłopca sprawia, że Kaj zmienia się nie do poznania; staje się złośliwym, wyrachowanym egoistą, złym i zamkniętym w sobie, a w końcu znika bez słowa i śladu. Odnaleźć go i pomóc może mu tylko Gerda, która wyrusza w niebezpieczną drogę do symbolicznej Królowej Śniegu, ale robi to równocześnie, a może nawet przede wszystkim dla siebie.
Cała historia jest bowiem inicjacyjną wędrówką bohaterki, pełną przeszkód i trudnych wyborów, przekraczaniem własnych granic, poszukiwaniem tożsamości, podróżą w głąb duszy. To szczególne doświadczenie, bo dokonujące się przede wszystkim w świecie kobiet i ich losów. Męskie postaci nie mają w opowieści Andersena większego znaczenia, są niedojrzałe i bierne.
Autorka adaptacji i reżyserka Karolina Maciejaszek zwraca na to szczególną uwagę w swojej koncepcji przedstawienia, podkreślając siłę sprawczą kobiet, również poprzez obsadę (tylko Kaj grany jest przez aktora). To one – wiedźmy, "szeptuchy" są animatorkami baśniowej i scenicznej rzeczywistości, to one prowadzą Gerdę przez życie wcielając się we wszystkie przywoływane role (również męskie).
Nad inscenizacją pracują także prawie same kobiety: obok Karoliny Maciejaszek – Marika Wojciechowska (scenografia), Ewelina Ciszewska (ruch sceniczny), Aleksandra Ołdak (projekcje wideo) i jeden mężczyzna, kompozytor Szczepan Pospieszalski.
W obsadzie: Katarzyna Prudło (Gerda), Michał Skiba (Kaj) oraz Marta Popławska, Ewa Reymann, Aleksandra Zawalska i Beata Zawiślak (Wiedźmy).

Bilety 25 złproj. plakatu Marika Wojciechowska.jpg

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”


1.12.2019 niedziela, godz. 16.00
KATOWICE, Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego,

ul. Zacisze 3
Mamo, Tato, chodźmy na koncert!
Scholares Minores pro Musica Antiqua
Danuta i Witold Danielewiczowie – kierownictwo artystyczne, prowadzenie koncertu

Już w pierwszym dniu grudnia na publiczność Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” czeka bodaj jedna z najbardziej intrygujących propozycji obecnego sezonu artystycznego dedykowana milusińskim. W ramach cyklu „Mamo, Tato, chodźmy na koncert!” do wspólnego odkrywania piękna muzyki dawnej we wnętrzach katowickiej Akademii Muzycznej zaprasza Państwa Scholares Minores pro Musica Antiqua. W krąg brzmień muzyki sakralnej i świeckiej, tworzonej od XII do XVII stulecia tak przez polskich, jak i zagranicznych kompozytorów, wprowadzi nas pokolenie bardzo młodych artystów, którzy arkana gry i śpiewu zgłębiają pod czujnym okiem i uchem Danuty oraz Witolda Danielewiczów, założycieli zespołu. Początki Scholares Minores pro Musica Antiqua sięgają roku 1975 – w Zbiorczej Szkole Gminnej w Poniatowej powstał wówczas chór „Szczygiełki”. Pierwszymi chórzystami byli uczniowie klas I–III szkoły podstawowej, a próby odbywały się na szkolnych korytarzach. Zespół niezwykle szybko zdobył uznanie jako znakomity interpretator muzyki dawnej – tylko do 2017 roku odbył ponad 120 zagranicznych podróży koncertowych, dotarł m.in. aż do Australii. Poniatowa z kolei stała się istotnym punktem na polskiej mapie wykonawstwa muzyki dawnych wieków. Formacja może pochwalić się bogatą dyskografią, a młodzi muzycy grają na unikalnych dziś instrumentach, takich jak krumhorn, kortholt, dulcjan, viola da gamba, chrotta, harfa gotycka, psalterium, fidel, chalumeau czy szałamaja. Scholares Minores pro Musica Antiqua ma w swoim repertuarze również dawne tańce – ich prezentacje, okraszone akrobacjami wykonywanymi przed wiekami przez dworskich trefnisiów, z pewnością zachwycą nie tylko najmłodszą publiczność „Silesii”, dlatego tym razem serdecznie zapraszamy wszystkich od lat 5 do 105!

Bezpłatne wejściówki dostępne są w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2, parter, pokój 20) lub telefonicznie 32 219-33-44 w. 21. Można je także samodzielnie zarezerwować w systemie online pod adresem: https://rezerwacje.silesia.art.pl/booking/client/182019-11-21 afisz.jpgMiejski Dom Kultury „Koszutka”


27 grudnia godz. 18.00

Miejski Dom Kultury „Koszutka” filia „Dąb” ul. Krzyżowa 1, Katowice

"Świąteczne kolędowanie"


Koncert kolęd we wspaniałych aranżacjach i wyjątkowym wykonaniu z zespołem ALBO i NIE  wraz z zaproszonymi Gośćmi specjalnymi.

Bilet 20 zł od osoby/karta seniora 10zł dostępne w sekretariacie MDK „Koszutka” filia Dąb.

ALBO I NIE - to nie jest zwykły zespół. Rzadko spóźnia się na próby. Lubi popijać herbatę malinową z kilkoma łyżeczkami cukru w trakcie pracy, modli się przed próbą i wcale nie po to, by się nie pozabijać. Twierdzi, że gra muzykę, ale nie jest w stanie powiedzieć jaką. Na koncertach nie skacze, ale dużo się śmieje. I choć na ogół poukładany, czasem bywa niegrzeczny. Chłopcy tak mają…

Szerokiej publiczności dali się poznać w 7. Edycji Must Be The Music, gdzie dotarli do półfinału.
plakat001.jpg


Galeria Sztuki Współczesnej BWA


Monika Grzymala / Damien Deroubaix. O naturze świata — zapowiedź

Bez żadnego strategicznego powodu 28 kwietnia 1937 roku niemieckie siły powietrzne zbombardowały miasto Guernica w Kraju Basków. Kilka dnia później w swojej paryskiej pracowni Picasso rozpoczął pierwszą serię szkiców inspirowanych tym wydarzeniem. Szkiców, które dały podwaliny pod jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku.

W Galerii BWA, w ramach Festiwalu Ars Cameralis 2019, zostaną zaprezentowane prace wybitnych współczesnych artystów — Moniki Grzymali (DE) oraz Damien Deroubaix (FR) — dla których inspiracją stała się właśnie Guernica Picassa. 

Monika Grzymala

Artystka sztuk wizualnych, tworząca instalacje, rzeźby, grafiki. Jej instalacje przestrzenne mają charakter pośredni między architektoniczną interwencją a wielkoformatowymi rysunkami. Inspiracją dla prac jest ruch i interakcja między ciałem człowieka a konkretną, otaczającą je przestrzenią. Jednak to nie przestrzeń wyznacza ostateczny kształt. Ostateczny wygląd dzieł kreuje niezwykła wyobraźnia i kreatywność Moniki Grzymali. Wszystkie prace wykonywane są na miejscu wystawy, bez korekt. Jak mówi sama artystka, najważniejsze są jej ręce, ciało i mózg. Wszystkie instalacje wykonane są z tych samych materiałów — taśm foliowych czy papierowych, bo jak przyznaje Grzymala: „Taśma daje możliwości rysowania w przestrzeni”. Pracuje sama. Montaż każdej z instalacji to jednocześnie proces tworzenia.

Damien Deroubaix

Działalność artystyczną Damiena Deroubaix charakteryzuje duża różnorodność form i technik: malarstwo olejne, akwarela, grafika, gobelin, drzeworyt, a także rzeźba i instalacja. Tej różnorodności formalnej odpowiadają eklektyczne źródła i odniesienia, często współistniejące w jego pracach w duchu przypominającym ikonoklastyczne montaże Dada. Motywy zapożyczone ze średniowiecznych danse macabre przeplatają się z przywołaniami tragicznych rozdziałów współczesnej historii, aktualne obrazy mieszają się z mitologią i folklorem, a historia sztuki zderza ze sceną muzyki heavymetalowej. Jego obrazy, otwarcie ekspresjonistyczne, często przywołują apokaliptyczne tematy i być może to właśnie czyni je tak ponadczasowymi.

Wśród tych heterogenicznych składników postać Pabla Picassa odgrywa rolę szczególną. Odkrycie  gobelinu Guerniki w wieku 19 lat, Deroubaix opisuje jako doświadczenia decydujące o jego powołaniu do zawodu artysty. Od tego momentu już zawsze podejmował „dialog” z hiszpańskim mistrzem, eksplorując wybrane motywy i tematy, znajdując inspiracje przede wszystkim w podejściu Picassa do alegorii i angażując niektóre jego dzieła we własnej twórczości. Z czasem narodził się projekt Picasso i ja, zaprezentowany po raz pierwszy z okazji 50-lecia Fundacji Maeght w Saint-Paul-de-Vence w latach 2014—2015, rozszerzony w MUDAM w Luxemburgu.
Ars.jpg
Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2019

na terenie miasta Katowice


Plan rocznic obchodzonych w KATOWICACH w 2019.docsprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
TV KAtowice
Przemiana Katowice
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice