Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności


AKCJA ZIMA W MIEŚCIE 2021


Tegoroczna akcja „Zima w mieście” ze względu na sytuację pandemiczną oraz nadzwyczajne warunki odbędzie się w sieci, gdzie będzie można skorzystać z udostępnionych materiałów. Poniżej znajdziecie Państwo linki do wydarzeń online w miejskich instytucjach kultury.
Koncerty online w MDK „Koszutka”

Miejski Dom Kultury „Koszutka” zaprasza do wysłuchania koncertów online, które dostępne są na stronie Facebook: www.facebook.com/mdkkoszutka oraz kanale YouTube https://bit.ly/YTKoszutka


Miłość Ci wszystko wybaczy.
W pięknym koncercie prezentującym ponadczasowe utwory wystąpili:
Jolanta Kremer - sopran - gwiazda Gliwickiego Teatru Muzycznego,
Mateusz Lasatowicz - fortepian,
Jacek Woleński - prowadzenie.
Koncert zrealizowany w ramach Inicjatywy lokalnej współfinansowanej ze środków budżetu miasta Katowice.

https://www.facebook.com/watch/?v=503614287204305
https://youtu.be/OBr4_ZS4OzY


Dla Ciebie, Polsko!
Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zarejestrowany bez udziału publiczności. W sam raz na chłodny jesienny wieczór!

Na scenie grupa Artystyczna VOX-ART z Gliwic w składzie:
Jan Maria Dyga - (baryton) - lider grupy VOX-ART
Danuta Widuch-Jagielska - sopran
Krystyna Stryja - fortepian
Andrzej Zaczkowski - akordeon
Monika Wrzos - skrzypce.
W programie:
melodie ułańskie, legionowe, z czasów II wojny światowej i najnowsze.
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Katowice.
Zadanie współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

https://www.facebook.com/watch/?v=788616558361572
https://youtu.be/CL-rlOT4S3Q


INFORMACJA

Z dniem 30.11.2020 r., na podstawie Rozporządzenia RM z dnia 26.11.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach wznowiła działalność w zakresie wypożyczeń, z wolnym dostępem do zbiorów.

Zgodnie z Rozporządzeniem wprowadzony został limit osób przebywających jednocześnie w pomieszczeniach dostępnych dla czytelników, wynoszący nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przy wejściu do każdej filii bibliotecznej znajduje się informacja o dopuszczalnej liczbie czytelników przebywających w bibliotece.

Nadal obowiązuje pełny reżim sanitarny związany z sytuacja epidemiczną. Utrzymane zostają zasady dotyczące dezynfekcji rąk, zachowania dystansu min. 1,5 m oraz obowiązek zasłaniania nosa i ust. Książki zwracane przez czytelników trafiają na trzydniową kwarantannę.Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

 
MOŻLIWOŚĆ LALKI

W dniach od 1 do 5 grudnia Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na internetową prezentację archiwalnych spektakli pn. Możliwość Lalki. To wyjątkowa okazja obejrzenia kilku najciekawszych przedstawień katowickiej sceny, powstałych w latach 1989 – 1999, ze specjalnym wprowadzeniem historyka i krytyka teatru lalek, prof. Marka Waszkiela.
Początek emisji codziennie o godz. 16.00, przy czym wszystkie prezentowane sztuki pozostaną dostępne bezpłatnie i bez ograniczeń aż do 15 czerwca 2021.
Linki do poszczególnych spektakli będą dostępne na Facebooku (https://www.facebook.com/ateneumkatowice) i stronie internetowej Teatru (www.ateneumteatr.pl).

PROGRAM
Waldemar Żyszkiewicz
Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa
wg Hansa Christiana Andersena
reżyseria: Maciej K. Tondera
scenografia: Teresa Targońska
muzyka: Jolanta Szczerba
choreografia: Lidia Bień
asystent reżysera: Renata Chudecka
premiera: 16 września 1989
premiera online:1 grudnia 2020, godz. 16.00
    
Piotr Tomaszuk
O medyku Feliksie
wg Gustawa Morcinka
reżyseria i scenografia: Jerzy Zitzman
muzyka: Bogumił Pasternak
asystent reżysera: Marek Wit
premiera: 25 września 1993
premiera online: 2 grudnia 2020, godz. 16.00

Carlo Collodi
Pinokio
przekład: Zofia Jachimecka
adaptacja i reżyseria: Petr Nosálek
scenografia: Tomáš Volkmer
muzyka: Pavel Helebrand
asystent reżysera: Marek Wit
premiera: 14 maja 1994
premiera online: 3 grudnia 2020, godz. 16.00

Carlo Gozzi
Król Jeleń
przekład: Joanna Walter
reżyseria: Karel Brožek
scenografia: Alois Tománek
muzyka: Ottorino Respighi
współpraca reżyserska: Roman Michalski
asystent reżysera: Marek Dindorf
premiera: 19 maja 1995
premiera online: 4 grudnia 2020, godz. 16.00

Planeta K – dron, czyli tajemnica przerwanej podróży
spektakl autorski Janusza Kapusty (scenariusz, reżyseria, scenografia)
muzyka: Michał Lorenc
asystenci reżysera: Piotr Janiszewski, Marek Wit
prapremiera: 26 listopada 1999
premiera online: 5 grudnia 2020, godz. 16.00

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Król Jeleń, fot. Waldemar Jana.jpg


ZŁOTE MASKI dla „Łyska z pokładu Idy” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach

 

Spektakl pt. „Łysek z pokładu Idy” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach w reżyserii Konrada Dworakowskiego na podstawie utworu Gustawa Morcinka został nagrodzony „Złota Maską” w kategorii Spektakl Dla Młodych Widzów. Ponadto Michał Skiba – odtwórca postaci tytułowej w spektaklu - otrzymał Złotą Maskę w kategorii „Za Rolę w Teatrach Lalkowych”.

Twórcami nagrodzonego przedstawienia są:  adaptacja - Martyna Lechman, reżyseria, teksty piosenek i monologu - Konrad Dworakowski, scenografia - Andrzej Dworakowski, muzyka - Piotr Klimek, Filip Sternal, asystent reżysera - Grzegorz Eckert, aktorzy - Michał Skiba, Marta Popławska, Aleksandra Zawalska, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert, Piotr Janiszewski.

Nagroda Teatralna „Złota Maska” to  nagroda za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej,  przyznawana jest przez przedstawicieli mediów województwa śląskiego. Gala wręczenia odbywa się corocznie w Międzynarodowym Dniu Teatru.

Tegoroczna gala wręczenia Złotych Masek odbyła  się z półrocznym opóźnieniem 5 października 2020 w Teatrze Śląskim.

Foto2.jpg


„Dwurnik. Totalnie”

Prace prezentowane w Muzeum Historii Katowic na wystawie „Dwurnik. Totalnie” to przede wszystkim obraz jednej, rozbudowanej, prywatnej kolekcji. Zbiór gromadzony przez lata, powiększany zakupami na aukcjach, w galeriach i bezpośrednio od artysty.
75 obrazów olejnych i około 160 rysunków, grafik, kolaży oraz akwarel. Razem przeszło 235 prac jednego człowieka ukazujących w pomniejszonej skali artystyczną podróż Edwarda Dwurnika. A to i tak tylko kropla w morzu jego artystycznego dorobku. Edward Dwurnik zmarł pod koniec 2018 roku, pozostawiając około 8000 obrazów, tysiące rysunków i innych tak zwanych prac na papierze. Patrząc na te liczby, bez wątpienia można powiedzieć, że był artystą totalnym, mającym świadomość swojej wielkości.
Wystawę „Dwurnik. Totalnie” można zwiedzać we wszystkich oddziałach Muzeum Historii Katowic. W budynku głównym prezentujemy największy jej fragment, czyli „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” na którą składa się kilkadziesiąt obrazów olejnych autora, w tym część głośnego cyklu „Sportowcy” oraz obrazy miast, które były zainspirowane podróżami autostopem artysty. W dziale Teatralno-Filmowym można zwiedzić część pod tytułem „Dwurnik. Totalnie. Na papierze” – są to rysunki, akwarele i kolaże. Dział Grafiki to „Dwurnik. Totalnie. Grafika” w skład której wchodzą linoryty, litografie, drzeworyty i jeszcze więcej rysunków. Za to w dziale Etnologii Miasta na Nikiszowcu, czeka „Dwurnik. Totalnie. Matejko współczesności” – dwa ogromne obrazy, które są wizją autora na temat prac Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Hołd pruski”. We współpracy z Akademią Sztuk Pięknych prezentujemy też wybór prac Edwarda Dwurnika w Galerii Wertykalnej ASP.
Wystawę „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” można zwiedzić w cenie 10 zł za bilet normalny i 5 zł za ulgowy. Można również kupić bilet łączony za 20 zł, który zapewnia wstęp na wszystkie części wystawy.
Wystawa będzie czynna do 14.03.2021 r.

IMG_20200907_181353.jpg


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice