Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

Ś


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

ANTONI KOWALSKI: Eden. Malarstwo i grafika

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza w piątek 4 kwietnia 2025 o godz. 18.00 do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wernisaż malarstwa i grafiki Antoniego Kowalskiego „Eden”. Wystawę można będzie oglądać do 9 maja 2025.

Antoni Kowalski (rocznik 1957) ukończył studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (Filia w Katowicach). Dyplom z medalem uzyskał w 1982 w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Dudy-Gracza i Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury. W okresie 1994-2000 wykładowca Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, w latach 2003-2022 profesor zwyczajny w katowickiej ASP. W 2009 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Członek Manhattan Graphics Center w Nowym Jorku (USA). Odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi (2014). 

Autor ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce oraz wielu miastach Europy, USA i Azji, między innymi w Galerii Zapiecek w Warszawie, Obere Galerie w Berlinie Zachodnim (Niemcy), Galerie 2016 w Brukseli (Belgia) i Hauterive (Szwajcaria), Gallery 1112 Society For Arts w Chicago (USA), Museum of Jogja w Yogyakarcie (Indonezja), Muzeum Śląskim w Katowicach, czy Tichauer Gallery w Tychach. Uczestniczył w około 400 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Współpracuje z Arte Borgo Gallery w Rzymie, Galerią Singulart w Paryżu oraz instytucjami kultury w Polsce i na świecie. 

Spośród licznych nagród, których jest laureatem wymieńmy: Wyróżnienie Honorowe na BIMPE X Biennial International Miniature Print Exhibition Vancouver BC 2018 (Kanada), „Best Work” 3rd Jogja International Miniprint Biennale (JIMB), Yogyakarta 2018 (Indonezja), ARTIST OF THE FUTURE AWARD Contemporary Art Curator Magazine, Dubaj 2020 i Power of Creativity Award Contemporary Art Curator Magazine, Dubaj 2021 (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Nagrodę Honorową za wkład w rozwój światowej grafiki International Triennial of Graphic Art Bitola 2021 (Macedonia), International Caravaggio Prize, Mediolan 2022 (Włochy). Artysta był też nominowany do medalu Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Łódź 2023.

Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: The Museum of Modern Art w Nowym Jorku (USA), China Printmaking Museum w Shenzen (Chiny), National Taiwan Museum of Fine Arts w Taichung (Tajwan), Douro Museum (Portugalia), Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historii Katowic i Muzeum Śląskim.


W albumie „Antoni Kowalski. Malarstwo/Painting” wydanym przez Artes Gráficas Palermo prof. Adam Myjak pisał: „Buduje w swoich obrazach bardzo osobisty niepowtarzalny świat, który z zaskoczeniem odkrywamy, zanurzamy się w niego coraz bardziej zafascynowani urodą i tajemniczym klimatem. Obcując z jego obrazami jesteśmy wciągani w ich rzeczywistość, która jest zbudowana z nierealnych rekwizytów. Ten niespokojny świat tajemniczych form stwarza dziwną aurę prześwietloną nieziemską poświatą. Mimo nieobecności żywych istot czujemy jednak obecność życia. (…) Malarstwo Kowalskiego nie da się objąć do końca w sferze racjonalnej. Towarzyszą nam obszary tajemne nasycone nierealną przestrzenią, światłem, pojawiają się zaskakujące formy, trwając w swoim niepowtarzalnym bycie.
Obcując z jego sztuką, zagłębiamy się w świat duchowy, tak ważny dzisiaj przede wszystkim dla ludzi wyczulonych na te pogłębione i nieprzemijające wartości. (…)
Skupia się na uniwersalnych problemach, które zawsze są aktualne w sztuce. Pytaniem o sens istnienia koncentruje się na rozważaniach o przemijaniu, o cierpieniu, o śmierci, o nadziei, że wszystko jednak się nie kończy. (…)”.

Zacytujmy jeszcze samego artystę: „Cykl »Eden« stanowi refleksję nad ulotnością piękna i niepokojem egzystencji. Elementy natury uwikłane w losy egzystencji tworzą nowe konteksty i oddziałują na warstwę emocjonalną i duchową. Przestrzeń pomiędzy światem materialnym i duchowym ujawnia wewnętrzny obraz twórcy”.



Galeria Sztuki Współczesnej BWA
aleja Wojciecha Korfantego 6

Andrzej Pawłowski (1925–1986). Z kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów
W tym roku mija 100. rocznica urodzin Postać Andrzeja Pawłowskiego (ur. 20.07.1925, zm. 16.02.1986).

Artysta w latach pięćdziesiątych stał się znany dzięki kineformom – ruchomym, improwizowanym obrazom świetlnym (które następnie zostały sfilmowane). Na początku lat sześćdziesiątych sformułował oryginalną ideę form naturalnie ukształtowanych. W swoich rozważaniach uznał, że kształt powstaje w rezultacie autentycznego procesu uwarunkowanego prawami przyrody, co w świecie natury jest zjawiskiem oczywistym – np. wzrastanie roślin – a co możliwe jest również do uzyskania w warunkach sztucznych, w działaniach, „którymi obciążymy przyrodę”. Efektem poszukiwań artystycznych i praktyczną realizacją owej idei było kilkanaście cykli wykonanych w różnych technikach, między innymi w fotografii „Heliogramy”, „Genesis”, w malarstwie „Formy naturalnie ukształtowane”, „Powierzchnie naturalnie ukształtowane”, „Powierzchnie przemienne”, oraz w rzeźbie „Manekiny” i „Sarkofagi”.
Praktykę artystyczną łączył z projektowaniem. Na krakowskiej ASP zorganizował Wydział Form Przemysłowych – pionierską w polskich warunkach szkołę dizajnu.
Wystawę dopełnia filmowa wersja „Kineform” – improwizowanych na żywo animacji świetlnych z lat pięćdziesiątych 20. wieku, które wówczas były sensacją wieczorów legendarnego dziś teatru Cricot 2.

Współorganizatorem wystawy jest Starmach Gallery z Krakowa.

Wystawa w Małej przestrzeni Galerii BWA od 21 marca do 18 kwietnia 2025 roku.

Wernisaż w piątek, 21 marca o godz. 18:00. Wstęp na wernisaż jest nieodpłatny.



INFORMACJA NA TEMAT IMPREZ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIEJSKIE INSTYTUCJE KULTURY  

W KATOWICACH W RAMACH AKCJI „ZIMA W MIEŚCIE 2025"

       17 lutego - 2 marca 2025 r.

Ferie tuż tuż, dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą zajęć i wydarzeń organizowanych przez miejskie instytucje kultury w Katowicach, w ramach akcji "Zima w Mieście 2025".

zapraszamy do załacznika:





Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

08/02/2025 – godz. 19:30 / sala kameralna NOSPR
Camerata Silesia / Kajze mi się podzioł? Pieśni z okresu powstań na Górnym Śląsku

Śląskie pieśni ludowe z okresu powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku
Utwory takie jak Idą powstańcy czy Już zachodzi czerwone słoneczko przenoszą nas wprost do tamtych czasów, ukazując ducha walki i dążenie mieszkańców do samookreślenia. Te pieśni, łączące ból straty z nadzieją na lepszą przyszłość, najpiękniej świadczą o silnej tożsamość Ślązaków.


Camarata-plakat.png



Miejski Dom Kultury "Szopienice - Giszowiec"

0x0.jpg



Muzeum Historii Katowic

80 Rocznica Tragedii Górnośląskiej


Paweł Steller – artysta deportowany. Pamięć o Tragedii Górnośląskiej na przykładzie życiorysu wybitnego twórcy
W 2011 roku Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Ten szczególny Dzień Pamięci obchodzony jest co roku w ostatnią niedzielę stycznia. Muzeum Historii Katowic kultywuje pamięć i rozpowszechnia wiedzę dotyczącą tragicznych losów mieszkańców Górnego Śląska deportowanych w głąb ZSRR. Jednym z dotkniętych dziejową tragedią był wybitny artysta śląski, Paweł Steller. W 1945 roku został on deportowany do Związku Radzieckiego, powrócił z zsyłki po dwudziestu miesiącach. Muzeum Historii Katowic posiada w swoich zbiorach największą kolekcję prac artysty, w tym prace, które dokumentują okres deportacji. Muzealnicy zajmują się gromadzeniem, opracowaniem zbiorów, przygotowywaniem ekspozycji oraz konserwacją spuścizny po twórcy.
W styczniu przed siedzibą Muzeum Historii Katowic (ul. Szafranka 9) można zobaczyć biograficzną  wystawę planszową „Paweł Steller”, w której został szczegółowo przedstawiony przymusowy pobyt artysty w ZSRR. Mieszkańcy Katowic oraz regionu będą mogli również wziąć udział w bezpłatnym wykładzie, organizowanym przez MHK, poświęconym życiu i twórczości Pawła Stellera. Wykład Natalii Kurzyńskiej: „Nie tylko drzeworyty. Przegląd twórczości Pawła Stellera” odbędzie się w czwartek 23 stycznia 2025 w budynku głównym Muzeum Historii Katowic. 

wykładMHK.jpg


Miejski Dom Kultury "Koszutka"
filia Dąb

tragedia-gornoslaska-plakat-2.jpg



Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

80 lat minęło…

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaczyna obchody Jubileuszu 80-lecia istnienia sceny. Już teraz przygotowaliśmy w Galerii Ateneum wystawę pn. 80 lat minęło…, której towarzyszy bogato ilustrowany katalog pod tym samym tytułem.

plakat-wystawa-1075x1536.jpg

szczegóły:







sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice