Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej błogosławionego księdza Jana Machę
na skwerze jego imienia w Katowicach

18 stycznia 2022 r. na skwerze przy ulicach Mikołowskiej i Wincentego Pola została odsłonięta tablica upamiętniająca błogosławionego księdza Jana Machę, który w 1941 roku został zamordowany przez Niemców za swoją działalność konspiracyjną.
Tablicę ufundowaną przez miasto Katowice odsłonili wspólnie ks. biskup Marek Szkudło i Wiceprezydent Miasta Katowice Waldemar Bojarun.

_DSC4355.JPG


_DSC4384.JPG


_DSC4445 (3).JPG

Jan Franciszek Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym jako syn Pawła i Anny w ślaskiej rodzinie. W latach 1921-1925 Jan uczył się w szkole powszechnej w Chorzowie Starym, a następnie w Gimnazjum Klasycznym im. Odrowążów
w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów). Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1933 r. zdecydował się na wstąpienie do seminarium duchownego. W trakcie formacji seminaryjnej działał w „Pomocy Bratniej” i Akcji Katolickiej. Był pracowity, ambitny i pobożny. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 czerwca 1939 r. w katedralnym kościele św. apostołów Piotra i Pawła
w Katowicach.
W pierwszych dniach września 1939 został posłany do pracy w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej.
Od początku niemieckiej okupacji Górnego Śląska mocno przeżywał prześladowania byłych powstańców śląskich, którzy byli aresztowani, więzieni, skazywani na śmierć i pobyt w obozach koncentracyjnych. Ich rodziny pozostawały bez środków do życia. Podjął decyzję, by zorganizować pomoc materialną oraz duchową dla tych rodzin. Przez prawie dwa lata kierował organizacją dobroczynną, która swoje ideały budowała w oparciu o chrześcijańską caritas i tradycje harcerskie. Z biegiem czasu została ona włączona w struktury konspiracyjnego Polskiego Państwa Podziemnego i nadano jej wówczas nazwę „Opieka Społeczna”.
5 września 1941 r. za swoją działalność konspiracyjną został aresztowany przez Niemców. Więziono go w Mysłowicach,
a następnie w Katowicach.
17 lipca 1942 zakończył się w Katowicach proces sądowy, podczas którego ks. Macha został skazany na karę śmierci. Wyrok został wykonany w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej, krótko po północy z 2 na 3 grudnia 1942 roku.
Proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 i trwał do 5 września 2015 r. Następnie dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 akta sprawy zostały publicznie otwarte i rozpoczął się etap rzymski procesu beatyfikacyjnego. Dekret potwierdzający męczeństwo sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 r.


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum


Prapremiera „Tkaczki chmur” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum
15 stycznia o godz. 17.00.

Pierwszą realizacją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w tym roku i w tym sezonie będzie „Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w adaptacji i reżyserii Katarzyny Hory. Scenografię zaprojektował Jan Głąb, a muzykę skomponowała Katarzyna Bem. Prapremierę zaplanowano na sobotę 15 stycznia o godz. 17.00.
Książka poznańskiego Wydawnictwa Albus „Tkaczka chmur” ukazała się ostatniego czerwca ubiegłego roku, jest więc zupełną nowością, podobnie jak sceniczna adaptacja, która powstała specjalnie na zamówienie katowickiego Ateneum.
Baśń o odchodzeniu i o tym, jak trudno uporać się z emocjami po stracie kogoś bliskiego oparta jest na klasycznym motywie wędrówki. Bohater wyrusza w pełną niebezpieczeństw drogę po złote jabłko dla chorej siostry. Magicznego owocu strzeże jednak zły czarownik – chłopiec musi więc pokonać Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy.
Spektakl rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.
Na scenie zobaczymy Grzegorza Eckerta w roli Chłopca oraz Urszulę Gołdowską (Dziewczynka), Bartosza Sochę (Czarownik), Krystynę Nowińską, Katarzynę Prudło i Beatę Zawiślak (Zorze).
15 stycznia w teatralnym foyer zaplanowano również promocję książki „Tkaczka chmur” z udziałem autorki Katarzyny Jackowskiej-Enemuo oraz właścicielki Wydawnictwa ALBUS Iwony Wierzby. Będzie możliwość zakupu baśni w cenie 40 zł i zdobycia autografu; Katarzyna Jackowska-Enemuo podpisze egzemplarze przed i po przedstawieniu.

Katarzyna Jackowska-Enemuo
Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach
adaptacja i reżyseria: Katarzyna Hora
scenografia: Jan Głąb
muzyka: Katarzyna Bem
Wykorzystano również muzykę Katarzyny Jackowskiej-Enemuo (Zorze, zorzyczki) oraz tradycyjną melodię huculską (Już się nam opowieść przędzie).
prapremiera: 15 stycznia 2022
Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (www.sztukawspolczesna.org).
zdjęcie.jpg


Miejska Biblioteka Publiczna

w Katowicach


Wystawa „Z Hamburga do Katowic” przedstawia 110-letnią historię kremu Nivea oraz jej twórcę, Oskara Troplowitza.
Był on niemieckim Żydem i pochodził z Gliwic. Od 1925 r. w Katowicach przy ul. ks. Piotra Skargi znajdowała się firma Pebeco Wytwórnia Specyfików Beiersdorfa Spółka z o.o.
Produkowano w niej m.in. krem Nivea, puder dla dzieci Nivea, ale także plastry lecznicze, opatrunkowe, itp.
Wszystkie te specyfiki obejrzeć można na wystawie w Filii nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach (ul. Wajdy 21).
Każdy, kto odwiedzi Bibliotekę w Bogucicach, zapozna się z niezwykłą historią tego najpopularniejszego kremu na świecie oraz z osobą jej twórcy.
Wystawę można oglądać do końca stycznia a prezentowane tam zbiory NIVEA-liów pochodzą z kolekcji Wojciecha Mszycy, katowickiego kolekcjonera.

wystawa-plakat.jpgGaleria Sztuki Współczesnej BWA
aleja Wojciecha Korfantego 6


 27 Biennale Plakatu Polskiego

Plakat, ta ulotna kronika świata, lepiej niż jakakolwiek ze sztuk zaświadcza o ideach, zmianach politycznych i społecznych. O historii i losach, o ludziach i rocznicach. Nigdy nie mówi o końcu, zawsze opowiada, zapowiada początek lub kieruje uwagę na jakąś rzecz właśnie teraz istotną.
Ten papierowy świadek ludzkiej egzystencji na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach gości od ponad 50 lat.
Zaprosiliśmy do udziału w 27 konkursie wszystkich, którzy chcą powiedzieć coś istotnego, chcą wyrazić swoje zdanie właśnie o tym co tu i teraz. Pokazać co dzieje się ważnego na polu kultury, ruchów społecznych czy polityki.
Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach jest dzisiaj największym i najstarszym przeglądem twórczości plakatowej w Polsce i Europie. W tym roku prezentowanych jest 286 z 640 nadesłanych prac.
Na wystawie towarzyszącej swoje prace pokazują Jurorzy, członkowie Komitetu Honorowego i Komitetu Organizacyjnego BPP.
Dziękujemy wszystkim twórcom za udział i zapraszamy widzów do zwiedzania wystawy.
Katarzyna Gawrych-Olender, Monika Starowicz — kuratorki
Wystawa zostanie udostępniona 28 grudnia 2021 roku o godz. 10.00.
Wystawa potrwa do 27 lutego 2022 r.

27 biennale.jpgsprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice