Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Galeria Ateneum

plakat.jpg
Tradycyjnie już na przełomie lipca i sierpnia antresola Galerii Ateneum zamienia się w przestrzeń, w której rządzą lalki. Znane ze sceny, zwykle oglądane z perspektywy widowni, są teraz na wyciągnięcie ręki.

W tym roku na wystawie można przyjrzeć się z bliska bohaterom dziesięciu archiwalnych już przedstawień, do których scenografie zaprojektowali artyści z Czech, Japonii, Litwy, Słowacji i oczywiście Polski.

Drewniane marionetki sycylijskie ze sztuki „Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa” są dziełem Teresy Targońskiej, płaskie postaci w „Szczurołapie” zaproponowała Julia Skuratova, a lalki żyworękie w „Przypowieści o szczęściu” Eva Farkašova, która jest również autorką projektów do „Krawca Niteczki”. Różne formy plastyczne znajdziemy w „Pinokiu” (scenografia: Tomáš Volkmer) i „Śpiącej Królewnie” (scenografia: Pavel Hubička), lalki-figury w „Kopciuszku” (scenografia: Noriyuki Sawa), a kukły w „Kalinowym dworze” (scenografia: Urszula Kubicz-Fik). Z autorskich inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza pochodzą natomiast lalki Joanny Braun („Daleka podróż Andersena”) oraz Katarzyny Proniewskiej–Mazurek („Serce”).

Atrakcyjna aranżacja wystawy powinna zainteresować wszystkie pokolenia, bo lalki eksponowane w innej przestrzeni, niż spektakle, do których zostały stworzone mają nie tylko wartość dokumentalną. Zachwycają, wzruszają lub niepokoją, ale przede wszystkim inspirują. Pobudzają do refleksji i uruchamiają wyobraźnię.
 
Wystawa zatytułowana LALKI czynna od 15 lipca do 16 sierpnia w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25, od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 15.00. Wstęp bezpłatny.

Przypowieść o szczęściu, foto Tomasz Zakrzewski.jpg50 lat MDK „Koszutka”


grafika.png

Kolory, to jubileuszowe widowisko z okazji 50-lecia istnienia MDK, które zostało wspólnie przygotowane przez uczestników zajęć tej placówki. Razem z małą Zuzią pokażą czym jest dla nich dom kultury. Film jest pełny muzyki, tańca i śpiewu, które na pewno Wam się spodobają. Oglądajcie, słuchajcie i przekazujcie dalej. Mała Zuzia czeka na Was.
Strona MDK
https://www.mdkkoszutka.pl/dzialalnosc/widowisko-kolory
Post na FB:
https://www.facebook.com/mdkkoszutka/posts/1946377635515065
Adres filmu:
https://vimeo.com/566990209


MDK "Ligota"

Plakat piano-tężnia.jpg

Letnie niedziele w parku Zadole wypełnią dźwięki – na scenie Amfiteatru niedaleko Tężni, od 11 lipca do 22 sierpnia będzie odbywał się Piano-Tężnia Festiwal, edycje 2020 i 2021. O 17.00 usłyszeć będzie można recitale fortepianowe, a w wybrane niedziele (od 11 lipca do 8 sierpnia) zaraz po nich warsztaty wokalne „Oddychanie przez Śpiewanie” – będzie to okazja do zaśpiewania znanych utworów razem z artystami.

W ramach Piano-Tężnia Festiwalu wystąpią:

Anna Górecka, Piotr Sałajczyk, Beata Bilińska, Szczepan Kończal, Andrzej Wierciński, Michał Dziewior, Mateusz Tomica, Paweł Tomaszewski.

Natomiast podczas warsztatów „Oddychanie przez Śpiewanie” na scenie pojawią się:

Grzegorz Poloczek, Katarzyna Piowczyk i Bartos; Maria Gorajska & Krzysztof Gorajski; Grzegorz Płonka, Michał Nit i zespół wokalny; Chór „Modus Vivendi”; Natalia Skorupka & Krzysztof Głuch Junior.


Akcja „Lato w mieście 2021” w miejskich instytucjach kultury w Katowicach


zapraszamy do załacznika:

Akcja Lato 2021.pdf


ZŁOTE MASKI dla „Łyska z pokładu Idy” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach

 

Spektakl pt. „Łysek z pokładu Idy” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach w reżyserii Konrada Dworakowskiego na podstawie utworu Gustawa Morcinka został nagrodzony „Złota Maską” w kategorii Spektakl Dla Młodych Widzów. Ponadto Michał Skiba – odtwórca postaci tytułowej w spektaklu - otrzymał Złotą Maskę w kategorii „Za Rolę w Teatrach Lalkowych”.

Twórcami nagrodzonego przedstawienia są:  adaptacja - Martyna Lechman, reżyseria, teksty piosenek i monologu - Konrad Dworakowski, scenografia - Andrzej Dworakowski, muzyka - Piotr Klimek, Filip Sternal, asystent reżysera - Grzegorz Eckert, aktorzy - Michał Skiba, Marta Popławska, Aleksandra Zawalska, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert, Piotr Janiszewski.

Nagroda Teatralna „Złota Maska” to  nagroda za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej,  przyznawana jest przez przedstawicieli mediów województwa śląskiego. Gala wręczenia odbywa się corocznie w Międzynarodowym Dniu Teatru.

Tegoroczna gala wręczenia Złotych Masek odbyła  się z półrocznym opóźnieniem 5 października 2020 w Teatrze Śląskim.

Foto2.jpgsprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice