Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Poznaj Groningen

Poznaj Groningen

1. Dawny port

Położone na północy Holandii dawne miasto hanzeatyckie, swój rozkwit zawdzięcza przynależności (od XIVw) do związku miast handlowych Europy tzw. Ligii Hanzeatyckiej skupiającej kupców szukających ochrony przed bandami rabusiów na ich trasach do odległych miejsc. W centrum miasta oprócz kanałów nadal napotkać można pozostałości minionej epoki, w której transport towarowy odbywał się głównie drogą morską. Do najczęściej fotografowanych lokalizacji związanych z tym okresem zalicza się część nabrzeża zwana HOGE DER A I LAGE DER A, czyli wysokie i niskie nabrzeże stworzone przez przedsiębiorców z Groningen w czasach, gdy najstarszy port w mieście miał bezpośrednie połączenie z morzem. Transport drogą wodną był czasochłonny, a niektóre towary mogły szybko ulec przeterminowaniu, stąd nie czekając na odpowiedni przypływ stworzono wysokie nabrzeże (Hoge der A) do załadunku i rozładunku podczas przypływu oraz po drugiej stronie kanału niskie nabrzeże (de Lage der A), z którego można było korzystać podczas odpływu, zapewniając tym samym nieprzerwany handel.

img-0527.jpg

Wprawdzie handel drogą wodną ustał, ale miejsce to nadal wypełnia gwar dochodzący z licznych kawiarenek oferujących piękny widok na zacumowane w pobliżu statki. Atmosfera jest jeszcze bardziej urocza w okresie bożonarodzeniowym, kiedy HOGE DER A stanowi tło popularnej imprezy WinterWeIVaart. Podświetlone statki, kolorowy jarmark, występy na żywo i grzane wino przejmują nabrzeże. 

Kanały wykorzystywane w dawnej epoce jako środek transportu wodnego obecnie służą sportom wodnym, wśród których wyróżnia się SUP (Stand Up Paddling) - najnowszy sport wywodzący się z Hawajów, który polega na poruszaniu się po wodzie na desce surfingowej napędzanej przy pomocy pagaja.

5d2c548315cd4.jpg

2. Miasto tętniące życiem

Według badań przeprowadzonych w 2006 roku na zlecenie Komisji Europejskiej mieszkańcy Groningen należą do najbardziej zadowolonych z życia Europejczyków, co przejawia się w różnych sferach życia. Energię miasta i zadowolenie jego mieszkańców najlepiej poczuć odwiedzając tętniące życiem studenckim lokale usytuowane przy placu Academieplein - w epicentrum uniwersyteckiego miasta.

broerplein-stella-dekker-fotografie.jpg


To tutaj znajdują się ważne budynki jednego z najstarszych uniwersytetów Holandii - Rijksuniversiteit - założonego w 1614 r.

W skład uniwersytetu wchodzą następujące jednostki:

  • Wydział Ekonomii
  • Wydział Sztuk
  • Wydział Prawa
  • Wydział Teologii i Studiów Religijnych
  • Wydział Nauk Społecznych i Behawioralnych
  • Wydział Nauk Medycznych
  • Wydział Nauk Ścisłych i Inżynieryjnych
  • Wydział Studiów Przestrzennych

Universiteit.jpg

Groningen jest miastem młodych - średnia wieku wynosi 35 lat, nic więc dziwnego, że to oni w dużej mierze tworzą atmosferę tego miejsca. Znajduje to odzwierciedlenie szczególnie w życiu kulturalnym miasta - licznych imprezach organizowanych w klubach muzycznych, wśród któych na specjalną uwagę zasługują klub Simplon i Vera, dyskotekach oraz corocznych festiwalach. Do najważniejszych wydarzeń miasta należą:

Eurosonic Noorderslag - festiwal organizowany w styczniu, który od lat otwiera sezon muzyki pop. To wtedy do Groningen przyjeżdżają międzynarodowi goście i agencje, aby nawiązać kontakty i odkryć nowe talenty. Muzyka wypełnia budynki szkolne, kościoły, korytarze i puby w całym mieście. Jednym z głównych punktów ostatniego wieczoru jest ceremonia wręczenia nagrody Popprijs.

Eurosonic 2020 - Stella Dekker Fotografie (37 van 1).jpg

Podczas długiego majowego weekendu rusza coroczny festiwal kultury Terug naar het (Powrót do źródeł), a kościoły w Groningen stają się sceną i tłem dla sztuki, muzyki, teatru i tańca.

33944142_1573932132735610_5103602151985250304_o.jpg

https://terugnaarhetbegin.nl/programma/openingsdiner

Sierpień należy do muzyki elektronicznej z wpływami berlińskiej sceny techno. Paradigm to festiwal organizowany w industrialnym otoczeniu dawnej cukrowni usytuowanej niedaleko miasta.

Paradigm - forograaf KNELIS (2).jpg

Kulminacyjnym punktem kulturalnego lata jest 11-dniowy festiwal Noorderzon organizowany w sierpniu na terenie atrakcyjnego parku Noorderplantsoen. Każdego roku ponad 135 000 widzów odwiedza Groningen, aby obejrzeć przedstawienia i chłonąć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Spokojny park zostaje wypełniony kawiarniami na świeżym powietrzu, stoiskami z jedzeniem oraz nastrojowym oświetleniem i instalacjami artystycznymi. W samym sercu parku, nad stawem pojawia się specjalna scena muzyczna - DOK, a występy lokalnych i zagranicznych artystów najlepiej podziwiać z pontonów.

39. Noorderzon Horatio tent - Stella Dekker Fotografie.jpg Noorderzon2018_Knelis_hires-3835.jpg

Dla spragnionych muzyki klasycznej, Groningen oferuje bezpłatny koncert na świeżym powietrzu Pura Vida. Ogromna scena nad jeziorem Oldambtmeer oraz promienie zachodzącego słońca stanowią wspaniałe tło dla Orkiestry Symfonicznej Holandii Północnej - Noord Nederlands Orkest.

pura-vida.jpg

3.Rowerowa stolica Holandii

Początki ruchu rowerowego sięgają lat 70. Wzmożony ruch samochodowy, niekończące się korki oraz zanieczyszczenie powietrza skłoniły lokalne władze do usunięcia ruchu samochodowego z centrum miasta. W 1977 roku, w ciągu jednej nocy wdrożono nową formę organizacji ruchu - ustawiono nowe znaki, wprowadzając w większości miejsc ruch jednokierunkowy. Jazda samochodem stała się czasochłonnym zajęciem, co z czasem zmusiło mieszkańców do zmiany środka transportu na rower, który pozwalał z łatwością pokonywać nieduże odległości. Stworzono nową przestrzeń dla pieszych i rowerzystów - poprowadzono drogi rowerowe tunelem pod jezdnią, zbudowano kładki nad kanałem - jednocześnie podzielono miasto na 4 części i wybudowano obwodnice dla samochodów. Aby dotrzeć z jednego punktu miasta do drugiego kierowcy musieli wydostać się na obwodnicę, co znacznie wydłużyło czas jazdy, skutecznie zniechęcając do korzystania z tego środka transportu. Z biegiem czasu  zaczęło przybywać rowerów w przestrzeni miejskiej, stworzono więc w pobliżu dworca specjalny bezpłatny parking zdolny pomieścić 4600 rowerów. Obecnie Groningen może się poszczycić najczystszym powietrzem wśród dużych miast, a miejska polityka rowerowa jest doskonałym przykładem do naśladowania.

8c1a1db3481d2fa5e30c9e4140b3211c37234ce153f46a9bab7ca92eaaf5e31a.jpg

gelkingestraat-stella-dekker-fotografie.jpg

4. Historyczne i współczesne perełki architektoniczne

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od najwyższej wieży kościelnej Martinitoren, usytuowanej przy najstarszej światyni w mieście Martinikerk (Kościół św. Marcina), pochodzącej z drugiej połowy XV w. Wieża znajduje się w północno-wschodnim narożniku Grote Markt - placu pełnego przytulnych knajpek, restauracji i pubów. Po pokonaniu 260 stopni krętych schodów możemy podziwiać piękną panoramę miasta. Ciekawostką jest fakt, iż wieża odchylona jest od poziomu o 60 cm, co zdaniem specjalistów związane jest z płytkimi 3-metrowymi fundamentami.

1-martinitoren-deon-prins.jpg

Prinsentuin - Groningen - Done by Deon - 2019 - Marketing Groningen.jpeg

Kolejnym punktem na mapie Groningen jest eklektyczny dworzec kolejowy "Hoofdstation concourse" z oryginalnym secesyjnym głównym holem. Zaprojektowany przez Isaaca Gosschalka, został ukończony w 1866 roku. Czy to wczesnym rankiem, czy późnym popołudniem, bez względu na porę dnia na stacji można zobaczyć ludzi spoglądających w górę, podziwiających sufit i imponujące kafelki artysty FH Bacha z Groningen. Sala to „salle des pas perdus”, dosłownie hala, w której rozlegają się i nikną kroki - nawiązanie do akustyki sali i jej funkcji.

Hoofdstation - Stella Dekker Fotografie (1 van 1)-3.jpg

Uwagę zwiedzającego przyciągnie z pewnością piękna fasada dworca z mieszanką późnogotyckich ozdób, rozet i renesansowych zakończeń szczytów. Obok budynku podziwiać możemy współczesną rzeźbę Peerd van Ome Loeks na Stadsbalkon. Ta oryginalna kombinacja historii i nowoczesnej sztuki świadczy o fantazji mieszkańców, dla których nie ma niemożliwych rozwiązań.

Hoofdstation - Stella Dekker Fotografie (1 van 1).jpg

W bezpośrednim sąsiedztwie dworca znajduje się Groninger Museum - wielobarwny postmodernistyczny budynek otoczony kanałami pochodzi z 1994 roku, a zaprojektowany został przez znanego włoskiego architekta Alessandro Mendini we współpracy z Deduchi, Starcke Coop Himmelb(l)au. Prezentuje sztukę nowoczesną z całego świata w interaktywnym ujęciu. Z każdą nową wystawą muzeum stawia sobie i odwiedzającym kolejne wyzwanie spojrzenia na sztukę z innej perspektywy, zajmuje się nowatorskimi tematami i dociera do bardzo szerokiego grona odbiorców. Znanymi przykładami są bardzo popularne wystawy malarstwa rosyjskiego i i wystawa Dawida Bowiego. Warto również odwiedzić stałą kolekcję, która zawiera historyczne eksponaty wyjaśniające historię miasta, ceramikę azjatycką oraz obrazy grupy artystów Groningen De Ploeg.

Groninger Museum © Bas Meelker.jpg

Na szczególną uwagę zasługuje m.in.: Stare Miasto, oddana w 1906 roku Synagoga w stylu mauretańskim oraz usytuowane wzdłuż kanału dawne magazyny. Każda uliczka kryje ciekawy zakątek, a wielowiekowe budynki przyciągają spojrzenia turystów.

folkingestraat-synagoge-2 (1).jpg img-0528.jpg

Jednym z ważniejszych na zabytkowej trasie budynków jest Goudkantoor, czyli Dom Złota pochodzący z 1635 roku renesansowy budynek usytuowany przy Głównym Rynku (Grote Markt). Pierwotnie został zbudowany jako siedziba poborcy podatków prowincji Groningen, a tekst umieszczony na budynku "Data Caesari quae sunt Caesaris" - oddajcie Cesarzowi, co cesarskie - odnosi się do jego dawnej funkcji. Goudkantoor został odrestaurowany podczas  budowy Nieuwe Waagstraat i jest obecnie restauracją.

news-cafe.jpg

5. Muzea

Dla spragnionych historii i kultury Groningen ma bogatą ofertę muzealną. Do najczęściej odwiedzanych należą: wspomniane wcześniej Muzeum Groninger -  obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika sztuki. 

trap-groninger-museum-bas-meelker-22.jpg

Północne Muzeum Morskie znajdujące się w dwóch najpiękniejszych średniowiecznych budynkach w mieście. Tutaj możesz zagłębić się w historię żeglugi w północnej Holandii oraz podziwiać organizowane przez  cały rok wystawy historyczne i artystyczne.

scheepvaartmuseum-stockfoto-rechtenvrij-via-maki.jpg


Storyworld to najmłodsze, ale także najbardziej przyjazne muzeum komiksów, animacji i gier w Holandii. Odkrywa sekrety wielkich twórców bajek, a także ukazuje holenderskie oraz międzynarodowe sukcesy w dziedzinie komiksów, animacji i gier. 

storyworld-animatie-1-c-stella-dekker-header_2776442602.jpeg

The Universiteitsmuseum - Muzeum naukowe, w którym przechowywana jest kolekcja Uniwersytetu Groningen. Oficjalne otwarcie miało miejsce 1934 roku i od tamtej pory możemy tu podziwiać różnorodne ekspozycje poświęcone szerokiej tematyce kultury, natury oraz łączącej je nauki. Wśród bogactwa eksponatów odnajdziemy wspaniałe portrety, instrumenty, aparaturę, dokumenty i wiele innych obiektów. Początek istnienia muzeum datuje się na 1932 rok, a jego inicjatorem był ówczesny rektor Anton Gerard Ross

Muzeum Grafiki GRIDW GRID Graphic Museum Groningen dziedzictwo grafiki ożywa. Zobacz drukarnię i introligatornię, a potem dołącz do warsztatów, aby rozpocząć projektowanie graficzne oraz poznać różne techniki druku.grid-grafisch-museum-2.jpg

6. Miasto sztuki alternatywnej

Groningen z reguły nie wystawia swoich dzieł sztuki w widocznych miejscach, zamiast tego można je napotkać, a raczej odnaleźć w przestrzeni miejskiej – niektóre z nich są obecne tylko w określonych momentach. Musisz więc zachować czujność, żeby móc je podziwiać.

Jednym z nich jest Wervel, genialna 20-metrowa rzeźba LED wisząca w garażu Forum Groningen – 45-metrowym nowoczesnym budynku z ogrodem na dachu, który na stałe wpisał się w panoramę miasta. To oryginalne wielobarwne dzieło zostało stworzone przez światowej sławy artystę Nicky’ego Assmanna zainspirowanego zjawiskiem tornada. Jest to wspaniała kompozycja światła, ruchu i wyobraźni nawiązująca do architektury Forum.

wervel-credits-jenne-hoekstra.jpg

Kolejnym ciekawym projektem jest Circus Clyde – piękne graffiti na ścianach dojazdowych do parkingu Parkeergarage w centrum handlowym Korreweg – De Beren. Circus nawiązuje do dawnego otoczenia , tj. terenu cyrku i przedstawia figury zwierząt wspinających się na wysoki szczyt. Dzieło Klaasa Lagewega zostało odsłonięte w listopadzie 2018 roku.

img-2598.jpg

Wśród pozostałych obiektów, warto wymienić, m.in.:

Cykl żaby - grupę rzeźb, autorstwa Jana Steena, składającą się z sześciu żab wykonanych z brązu, które możemy oglądać w pobliżu kanału przy Hoge der A, w bezpośrednim sąsiedztwie kawiarni.

kikkercyclus-hoger-der-a-stella-dekker-fotografie.jpg

Farsi Largo – dzieło artystki Janet Mullarney zostało usytuowane w centralnym miejscu miasta - na ulicy Wagplein, gdzie ludzie często zatrzymują się, żeby porozmawiać. Nic więc dziwnego, że ta nietypowa rzeźba zawieszona nad kawiarnią Newscafé przedstawia mężczyznę i kobietę połączonych metalowym drutem symbolizującym komunikację między dwojgiem ludzi.

farsi-largo-waagplein-3-stella-dekker-fotografie.jpg

Diepenring – dzieła sztuki wyświetlane pod spodem trzech mostów, widoczne dopiero po ich podniesieniu. Spodnia strona mostu przy Muzeum w Groningen odsłania odłamane kafelki przedstawiające zabawne sceny. Pod Oosterbrug można odczytać wiersz autorstwa Werkmana w formie aluminiowych liter, a czekający na Herebrug mogą nacieszyć oczy fotografią na płótnie przedstawiającą widok portu w Groningen. Kto by pomyślał, że czekanie na zamknięcie otwartego mostu może sprawiać tyle radości.

onder-bruggen-herebrug-2-stella-dekker-fotografie.jpg

Galgal Hamazalot na Folkingestraat – niegdyś centrum żydowskiej dzielnicy – zawiera 11-częściowe dzieło w niepozornym miejscu. Chodnik tej ruchliwej ulicy handlowej przedstawia cykl księżycowy od pełni do nowiu. Księżyce mają różne znaczenie, jedno z nich nawiązuje do epoki żydowskiej, podobnie jak symboliczne zamknięte drzwi z brązu pod numerem 67 czy napis "Usunięto" znajdujący się na bocznej ścianie  przy numerze 9. 

Ons Blauwe Hart – radosna ściana wyłożona kafelkami zdobi wejście do Gelkingestraat i zapewnia dostęp do wielu innych interesujących miejsc i obiektów. Przyjrzyj się uważnie, aby zobaczyć kody QR ukryte w tym dziele sztuki Delftware. Użyj telefonu, zeskanuj je i czerp inspirację online z działalności Groningen w dziedzinie muzyki, poezji, opowiadań i filmów.

ons-blauwe-hart-gelkingestraat-stella-dekker-fotografie.jpg

7. Miasto zieleni i harmonii

Dla zmęczonych codziennym pośpiechem, Groningen oferuje ciszę i spokój w samym sercu miasta. Wystarczy zajrzeć do ogrodu Prinsentuin, aby przenieść się w zupełnie inny świat - pełen kwiatów, zieleni, ławeczek i wspaniałych zapachów dochodzących z pobliskiej herbaciarni. Ta niezwykła sceneria, zaprojektowanego w XVII w. ogrodu, staje się co roku tłem dla festiwalu Dichters in de Presentuin, podczas którego znani i mniej rozpoznawalni poeci z Holandii oraz holenderskojęzycznej Belgii recytują własne utwory.

2. Prinsentuin.jpg

Kolejną zieloną oazą jest Noorderplantsoen - park w stylu angielskim, utworzony na terenie dawnych murów obronnych. Został zaprojektowany przez architekta krajobrazu Copijn, który wykorzystał częściowo istniejącą jeszcze fosę oraz ściany muru dla stworzenia stawu i pochyłych trawników. W 1971 roku uznano ten teren za pomnik narodowy. Wśród różnych gatunków drzew i roślin, często opatrzonych tabliczką z nazwą, na szczególną uwagę zasługują dzieła sztuki Jana van Barena, Gjalta Blaauwa, Basa Lugtharta, Thees Meesters i Wladimira de Vries.

noorderplantsoen-vijver-stella-dekker-fotografie-1-van-1.jpg

Spragniony kontemplacji turysta z pewnością nie pominie licznych kościołów czy też ukrytych wewnętrznych dziedzińców zespołu domów "Almshouses" - zapoczątkowanych w średniowieczu przytułków dla osób ubogich, chorych i wdów. Obecnie te malownicze domki zamieszkują osoby prywatne, ale niektóre z ich dziedzińców zostały udostępnione dla zwiedzających.

2-st-anthony-gasthuis-stella-dekker-fotografie-11.jpg

8.Mieszanka stylu vintage i luksusowych butików 

Osterstraat - ulica handlowa łącząca Grote Markt z Rademarkt to seria zabytków narodowych. W tych pięknych budynkach można odnaleźć bieżące trendy w modzie i stylu życia. Od lat ludzie przyjeżdżają z daleka do Kaashandel van der Leij i sklepu z kapeluszami H. Witting & Zoon. 

Sklepy koncepcyjne to kolejna atrakcja dla turysty. Nie chodzi tu tylko o sprzedaż produktów. Projekt i asortyment sklepu odgrywają ważną rolę i są dostosowane do tematu lub określonego stylu życia. Więc tak naprawdę oprócz oryginalnych towarów jest to doskonałe źródło inspiracji. 

Kokotoko

Kokotoko


img-0643-bien.jpg

Hand Made Hopes - Stella Dekker Fotografie.jpg

Najpiękniejszą ulicą handlową jest bez wątpienia Frekenstraat. Serce Frekenestraat bije w śródziemnomorskim rytmie. Ariola już dwukrotnie została uznana za najładniejszy sklep w Holandii. Tutaj możesz kupić lasagne, nadziewaną cukinię i tapenadę: włoskie przysmaki i wszystko, co domowe. W Le Souk dostaniesz składniki niezbędne do przyrządzenia pysznego posiłku z Afryki Północnej. Koniecznie odwiedź sklep z winami Beans & Grapes, a jeśli jesteś fanem nietypowych ubrań, Simsalabim jest idealną dla Ciebie i znaną od lat marką.

Nieco inny charakter mają sklepy na Zwanestraat. 

Rano sklepy wypełniają się młodymi i starszymi klientami, którzy wpadają tu na pyszną kanapkę lub filiżankę kawy. Po południu otwierają się kawiarnie i robi się jeszcze przyjemniej. W De Kaaskop sprzedają mnóstwo serów, ale także wina, orzechy i tapas. W piekarni i kawiarni Het Bakkerscafé można kupić pyszne pieczywo. Czekolada? Idź po cukierki Luca. Miłośnicy wina i piwa zatrzymują się przy Van Erp, charakterystycznym sklepie monopolowym, który istnieje tu od stu lat.

Zwanestraat II - Stella Dekker Fotografie.jpg

Na Zwanestraat przez długi czas znajdowały się głównie luksusowe sklepy, w których można było podziwiać ekskluzywną galanterię skórzaną, odzież i biżuterię. Z biegiem lat szyk ustąpił miejsca użytecznym towarom. W kolorowym mini-domu towarowym Diezijner znajdziesz zaskakujące produkty vintage, a także szeroką kolekcję odzieży ekologicznej. Równie ekologiczne są wyroby w sklepie dziecięcym Musjes, pełnym kolorowych ubrań, drewnianych zabawek i wielobarwnych tkanin. Jedno jest pewne na handlowych ulicach Groningen nie będziesz się nudzić.

9. Raj dla smakoszy

Wśród licznych lokali na uwagę zasługują: 

TOET

Ubbo emmiusstraat 19  -  Toetjesparadijs TOET to sklep i piekarnia, w której wyrabiane są pyszne desery i ciasta. Składniki dobierane są z najwyższą starannością. Oprócz szerokiej gamy organicznych słodyczy, na ladach zawsze dostępne są wegańskie i niskocukrowe lub bezcukrowe alternatywy.

toet.jpg

A-kerkstraat 24 -  Prostota, ciepło, sztuka, muzyka klasyczna i serdeczność sprawią, że spędzisz tu miło czas. Każdy, kto przyjdzie tu zjeść doświadczy przyjemnej mieszanki tradycyjnej i współczesnej kuchni.

Gedempte Zuiderdiep 59 -  De Herbivoor to organiczny, wegański bar sałatkowy, w którym w Twojej obecności przygotowywane są świeże warzywa. Wśród "zielonego" repertuaru: świeże sałatki, burger z fasoli mung, wrapy, naleśniki, świeża zupa i domowe ciasta. 

feelgood.jpg

Oosterstraat 40 -  Brownies & DownieS Groningen to jedna z wielu gałęzi franczyzy. Połączenie dobrego jedzenia oraz entuzjastycznej i gościnnej obsługi sprawi, że z pewnością tu jeszcze wrócisz.

Akerkhof 22 -  Za Der Aa-Kerk na Akerkhof znajdziesz De Globe. The Globe to wielokulturowy lokal gastronomiczny, który współpracuje z WerkPro, organizacją pomagającą ludziom stawiać pierwsze kroki w kierunku niezależnego życia i pracy. Serwowane są tu codziennie zmieniające się, kreatywne i niedrogie dania z międzynarodowego menu.

Gedempte Zuiderdiep 26 - domowe ciasto i ciepła filiżanka kawy. Groene Stoel to miejsce, w którym można uciec od zgiełku miasta. Oprócz dobrego jedzenia, Green Chair ma również niezwykłą historię. Dzięki szkoleniom i nowym  perspektywom pracy w branży hotelarskiej restauracja De Groene Stoel oferuje miejsce, w którym uchodźcy odzyskują zaufanie do siebie i mogą rozwijać się w obcym kraju. Integracja w najlepszym wydaniu!

Groningen było niegdyś spichlerzem Holandii. Nic więc dziwnego, że region ten ma także bogatą tradycję piwną. Lokalnie warzone piwa poczyniły w ostatnich latach znaczący postęp, a Festiwal Piwa w Groningen odbywa się tutaj co roku.

Oto tylko nieliczne przykłady lokalnych wyrobów:

Carolieweg 16 -  Brasserie Groen. Szefowie kuchni wykorzystują ekologiczne lokalne produkty, a wszystko, co pojawia się na stole, jest świeże i domowe. Przy opracowywaniu menu bierze się pod uwagę różne pory roku. 

Bax Bier - ten miejski browar tworzy wyjątkowe piwa specjalistyczne, łącząc wpływy stylów piwnych z całego świata. Po dwóch latach na rynku piwnym Bax Bier przeniósł się do budynku przy Friesestraatweg, gdzie goście mogą napić się piwa w sali degustacyjnej ze słonecznym tarasem na Reitdiep. Piwa Bax są teraz dostępne w ponad 600 lokalizacjach w całym kraju. W browarze regularnie organizowane są warsztaty i degustacje. 

Browar Rockin 'Ludina, Browar Martinus, Corviri, Grun Beer to tylko nieliczne przykłady.

98332181-2180924755375047-4842684473596182528-o.jpg

Koniecznie wstąp do największego pubu w Europie Drie Gezusters - Trzy siostry, który zajmuje obecnie aż 5 kamienic. Oprócz lokalu znajduje się tu również hotelik De Doelen. Każdy fan muzyki znajdzie tu coś dla siebie od muzyki disco po hawajsko-latynoskie rytmy.

Drie Gezusters Groningen.jpg

Mieszkańcy Groningen uwielbiają kawę, co jest wyraźnie widoczne w przestrzeni miejskiej. Prawie na każdym rogu ulicy można znaleźć kawiarnię. Jednak żadna kawiarnia nie jest taka sama. Na przykład Palazzo wie, jak połączyć picie kawy z zakupami. Feithhuis organizuje comiesięczne warsztaty dla aspirujących baristów, a filiżanka czarnej kawy w Black & Bloom to niespotykane doznanie.

black-bloom.jpg

black-bloom.jpg

spaak.jpeg

10.Lokalne produkty

Ostra musztarda, gorzkie piwo, słony koper morski, lekko kwaśne wino oraz bułki z własnego ziarna i cukru to typowe dla Groningen produkty. Na szczególną uwagę zasługuje słynne jajko w chrupiącej skórce (eierbal), które powstało pod wpływem szkockich lub indonezyjskich inspiracji. Nie bez powodu kulka jajeczna po raz pierwszy pojawiła się w okresie powojennym, gdy brakowało pieniędzy, a jedzenie musiało być tanie i sycące. Początkowo było to zwykłe jajko otoczone czerstwym pieczywem, z czasem stało się wykwintnym daniem wykonanym z przepiórczego jajka owiniętego specjalnym rodzajem chleba roti. Ten gastronomiczny unikat doczekał się międzynarodowego uznania i został wpisany na tzw. niematerialną listę dziedzictwa narodowego UNESCO.

stg-7122-2.jpg

oogst-van-groningen-abrahams-mosterd-eenrum-cora-westerink.jpg

pagina-4-7-waddenoogst-1.jpg


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice