Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Kolonia

Kolonia

Kolonia_Wappenschild.jpgKOLONIA (Niemcy)


Miasto leżące w zachodniej części Niemiec w kraju związkowym Północna Nadrenia - Westfalia, położone nad rzeką Ren, liczy ponad milion mieszkańców.


Kolonia jest najstarszym spośród niemieckich wielkich miast. Nazwa "Kolonia" związana jest z rzymską cesarzową Agrippiną; urodziła się ona nad Renem, a w 50 r. naszej ery nakazała podnieść do rangi miasta swoją rodzimą kolonię ("Colonia"). Wraz z Rzymianami do tego niemieckiego miasta nadeszło chrześcijaństwo. Od IV w. naszej ery w Kolonii znajdowała się siedziba biskupstwa, a w 785 r. Karol Wielki utworzył tam arcybiskupstwo. Korzystne usytuowanie Kolonii sprawiło, że stała się ona ważnym ośrodkiem handlu i przemysłu. Bardzo istotnym wydarzeniem w historii Kolonii było nadanie jej statusu wolnego miasta Rzeszy Niemieckiej (1475 r.). W tym czasie była ona najliczniejszym i najzamożniejszym z ośrodków niemieckiego obszaru językowego. W wyniku postanowień Kongresu Wiedeńskiego Kolonia została przyznana Prusom (1815 r.), gdzie obok Berlina była największym i najważniejszym miastem. O bogatej historii Kolonii świadczą liczne zabytki (kościoły romańskie i gotyckie z X-XV w.) ze słynną katedrą na czele (kamień węgielny pod jej budowę został położony 15 sierpnia 1248 r., a budowa z przerwami trwała aż do 1880 r.).


Położona w centralnej części Kolonii katedra, a także znajdujące się nieopodal Muzeum Ludwiga (Museum Ludwig), oraz Muzeum Rzymsko - Germańskie (Rőmisch-Germanisches Museum) stanowią połączenie dnia dzisiejszego z bardzo bogatymi dziejami historycznymi Kolonii.


W obecnym czasie Kolonia utrzymuje swoją silną pozycję jako ośrodek przemysłowy (przemysł samochodowy, maszynowy, chemiczny, precyzyjny i elektrotechniczny) a także jako węzeł komunikacyjny (krajowy i międzynarodowy port lotniczy Kolonia - Bonn).


Kolonia to także bardzo ważne centrum akademickie. Na tamtejszym uniwersytecie studiuje przeszło 63 tys. studentów, co stawia go na pierwszym miejscu pod względem wielkości w Republice Federalnej Niemiec, natomiast kolońska politechnika ze swoim znaczącym centrum inżynieryjno - naukowym i 20 tys. studentów również jest numerem jeden u naszych zachodnich sąsiadów. Innymi znaczącymi ośrodkami kształcenia w tym mieście są m. in. Wyższa Szkoła Zarządzania (Fachhochschule fűr Verwaltung), Niemiecka Akademia Wychowania Fizycznego (Deutsche Sporthochschule), Wyższa Szkoła Muzyczna, (Hochschule fűr Musik) oraz jedyna w Niemczech Wyższa Szkoła Mediów (Kunsthochschule fűr Medien Kőln).


Kolonia współczesna tętni życiem. Szczególnie jest to widoczne w czasie wieczornego spaceru niezliczonymi uliczkami tego miasta. Czasem wyjątkowym dla mieszkańców Kolonii i odwiedzających ją gości jest okres adwentu i Świąt Bożego Narodzenia oraz następujący zaraz po nim karnawał. Już na początku adwentu w samym centrum Kolonii powstają barwne kiermasze świąteczne (Weihnachsmärkte), natomiast okres karnawału to liczne zabawy zakończone barwnym korowodem ulicznym w poniedziałek zapustny (Rosenmontagszug).


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice