Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Koszyce

Koszyce

kosice.jpgKOŠICE (Słowacja)

Są największym miastem wschodniej Słowacji i drugim co do wielkości miastem tego kraju. Leżą w historycznym regionie Abov, 20 km od granicy z Węgrami, 80 km od granicy z Ukrainą, 90 km od granicy z Polską. Koszyce leżą nad rzeką Hornád w Kotlinie Koszyckiej, między Górami Tokajsko-Slańskimi na wschodzie a Rudawami Spiskimi na zachodzie. Powierzchnia miasta to 242,33 km 2, liczba ludności: 239 141 (stan na 2016 rok), a gęstość zaludnienia: 970 os./km2.

Pierwsza pisemna wzmianka o Koszycach pochodzi z 1230 roku. Osadnictwo słowiańskie datuje się od VIII wieku. W IX wieku tereny dzisiejszych Koszyc należały do Księstwa Nitry. Pod koniec XI wieku zostały włączone do Królestwa Węgier. Jako jedna z pierwszych na Węgrzech osada koszycka otrzymała prawa miejskie przywilejem 1249 roku. W 1918 roku Koszyce zostały włączone do nowo powstałej Czechosłowacji. Po II wojnie światowej przeszły okres intensywnej industrializacji. W mieście powstały huty, fabryki maszyn i materiałów budowlanych, zakłady chemiczne, odzieżowe i spożywcze.

Koszyce są ważnym węzłem drogowym i kolejowym. Krzyżują się tu drogi krajowe i międzynarodowe. W odległości 6 km na południe od centrum Koszyc znajduje się lotnisko - Międzynarodowy Port Lotniczy Koszyce.

Koszyce są najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, politycznym i kulturalnym wschodniej Słowacji. W Koszycach mieści się Trybunał Konstytucyjny Słowacji. Są miastem uniwersyteckim - działają tu: Uniwersytet P.J. Šafárika, Politechnika, Akademia Weterynaryjna, Konserwatorium oraz wydziały Bratysławskiej Akademii Ekonomicznej, Nitrzańskiej Akademii Rolniczej, Uniwersytetu Katolickiego w Ružomberku. Istnieje również 18 szkół średnich, w tym jedna z węgierskim językiem wykładowym. W mieście działa 6 teatrów, w tym węgierski i cygański, filharmonia, 8 kin, 4 muzea, 2 galerie sztuki; liczne kościoły (XIV-XIX w.), m.in.: Katedra Św. Elżbiety (XIV-XV w.), kościół Franciszkanów (XV w.), ratusz (XVIII w.), pałace (XVIII w.), zabytkowe kamienice. Drużyna hokejowa z Koszyc jest dwukrotnym mistrzem Czechosłowacji i trzykrotnym mistrzem Słowacji.





sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice