Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Poznaj Lwów

Poznaj Lwów

1. Miasto UNESCO


W dniu 05 grudnia 1998 r., podczas 22. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Kioto (Japonia), Lwów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wymieniono następujące powody wpisania Lwowa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego oraz spełnienie następujących kryteriów UNESCO:

Kryterium A: W swojej tkance urbanistycznej i architekturze, Lwów jest wybitnym przykładem połączenia tradycji architektonicznych i artystycznych Europy Wschodniej z tradycjami Włoch i Niemiec;

Kryterium B: Polityczna i handlowa rola Lwowa przyciągnęła do miasta szereg grup etnicznych o różnych tradycjach kulturowych i religijnych, które utworzyły w mieście odrębne, aczkolwiek współzależne społeczności.

Lwów-z drona.jpg

2. Liczne zabytki

Najważniejsze miasto Zachodniej Ukrainy jest ciekawym miejscem dla turystów zainteresowanych kulturą i sztuką. Dawniej nazywane Florencją Północy, po dzień dzisiejszy zachowało swój urok. W architekturze miasta można odnaleźć budynki z okresu renesansu, baroku i klasycyzmu. 

Lwów - Galicja.jpg

Lwów architektura 2.jpg

Lwów architektura4.jpg

lwów dachy.jpg

Na liście najczęściej odwiedzanych obiektów znajduje się m.in.:

Rynek: Rynek we Lwowie–centralny plac Lwowa, miasta lokowanego w 1356 r. przez Kazimierza III Wielkiego na prawie magdeburskim. Plac ma kształt prostokątny i wymiary 142 x 129 m. Z każdego narożnika Rynku wychodzą po dwie ulice. Jest więc on podobny do Rynku warszawskiego i wrocławskiego, a różny od Rynków poznańskiego i krakowskiego. Centralną część placu zajmował blok śródrynkowy, którego południową ścianę stanowił Ratusz. Po zawaleniu się wieży ratuszowej w 1825 r. cały blok rozebrano i postawiono nowy Ratusz. Dookoła Rynku wznoszą się 44 kamienice prezentujące wszystkie style od renesansu po modernizm. W czterech narożnikach rynku znajdują się studnie-fontanny z początku XIX wieku dłuta prawdopodobnie Hartmana Witwera lub Schimsera. Przedstawiają postacie mitologiczne: Neptuna, Dianę, Amfitrytę, Adonisa. Przed Ratuszem stał pręgierz, przy którym wykonywano wyroki. Figura stojąca na jego szczycie znajduje się obecnie w Kamienicy Królewskiej. W 1998 roku Rynek wraz z całą starówką został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_we_Lwowie

DSC01221.JPG

Rynek.jpg

Wśród budynków na szczególną uwagę zasługują :

DSC01201.JPG

DSC01371.JPG

Lwów-czarna kamienica.jpg

3. Ważny ośrodek kulturowy

W 2009 roku miastu przyznano status Stolicy Kulturalnej Ukrainy. Działa tu 8 teatrów, 47 muzeów, 17 galerii, 5 kin        

i szereg innych instytucji krzewiących kulturę, a wśród nich:

We Lwowie odnajdziemy liczne ślady polskich twórców. Tutaj żyli i tworzyli swe dzieła znakomici twórcy polskiej literatury, a wśród nich m.in.: Aleksander Fredro, Seweryn Goszczyński, Leopold Staff, Jan Kasprowicz, Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka i wielu innych. To także rodzinne miasto Wojciecha Kilara.

Miasto może się również poszczycić bogatymi zbiorami bibliotekarskimi, wśród których na szczególną uwagę zasługuje: Ossolineum

Lwów Pałac Potockich.jpg

Lwów-opera 2.jpg

Opera.jpg

lwów teatr.jpg

4. Najważniejszy ośrodek akademicki na Ukrainie

Jest siedzibą Politechniki Lwowskiej założonej w 1843 roku i Uniwersytetu Lwowskiego założonego w 1661 roku, który jest jednym z najstarszych w Europie Środkowej. Inne ważne ośrodki szkolnictwa wyższego, to m.in.:

DSC01158.JPG

Lwów uczelnie.jpg

Ivan Franko University.jpg

5. Religijne centrum Ukrainy 

Miasto posiada 19 kościołów, 12 cerkwi i 2 klasztory i najstarszą nekropolię miasta, wśród nich m.in.:

DSC01435.JPG

Lwów-kościół.jpg

Kościół Jezuitów.jpg

Lwów kościół 6.jpg

6. Bogata oferta kulinarna

Potrzeba kilku dni, aby odwiedzić najciekawsze lokale o niepowtarzalnym klimacie i pysznej kuchni. Do wyboru jest nie tylko kuchnia ukraińska, ale również polska, gruzińska, włoska, francuska, jak i azjatycka.

Wśród najlepszych lokali warto wymienić m.in.:

Ratusz – jest prawdziwym centrum Lwowa, stąd liczne grupy turystów odwiedzających mieszczącą się tutaj kawiarnię. Głównym daniem menu jest najlepszy i najświeższy deser na świecie o nazwie „Leopolis”. Każde ciasto jest wpisywane do specjalnej Księgi Tortów, gdzie otrzymuje swój osobisty numer. Oprócz specjalnego deseru są tu również ciasta francuskie typowe dla lwowskich restauracji z okresu austro-węgierskiego. Na ścianach Grand Cafe Leopolis znajduje się 700 zdjęć przedstawiających ważne momenty z historii miasta.

Arsenał – słynie z pysznych wieprzowych żeberek, serwowanych bez sztućców. Miejsce, do którego często ustawiają się bardzo długie kolejki.

Restauracja Baczewski -uważana za jedną z najlepszych restauracji we Lwowie. Śniadanie podawane w formie szwedzkiego stołu w oranżerii, w której ustawiony jest fortepian oraz klatki z kanarkami, a także w piwnicy jest obowiązkowym elementem każdego wyjazdu do Lwowa. Do śniadań ustawiają się długie kolejki, a kilka godzin (8-11) może nie wystarczyć na spróbowanie wszystkich specjałów.

Korki i okruchy – nawiązanie do resztek, które pozostają po każdym posiłku. W 2019 r. restauracja została uznana za najlepszy lokal według magazynu „New Time” i znalazła się na liście top-100. Kolejki do lokalu zaczynają się tu zbierać o 9 rano na obfite śniadanie z winem i ostrygami, a wieczorem kontynuują kulinarną ucztę. Jest tu także piekarnia aslo, która zaspokaja zapotrzebowanie na chleb i bułki na najbardziej smakowitej ulicy Lwowa. Na pierwszym piętrze znajduje się sklep z przysmakami. Upewnij się, że masz zarezerwowane miejsce, ponieważ trudno tu znaleźć wolne miejsce.

Fixage – jedna z licznych kawiarni tematycznych znanych na całej Ukrainie. Niedawno otwarta, urzekła już wielu Lwowian i turystów. Jest to niesamowity pomysł na ucieleśnienie ludzkich pasji i upodobań. Co czyni to miejsce tak wyjątkowym? - Jest to bez wątpienia imponująca kolekcja zabytkowego sprzętu fotograficznego, gromadzona od ponad czterdziestu lat. Oprócz aromatycznej kawy i różnorodności ciast, wśród których królują strudle i tarty, możemy podziwiać niezwykłe zdjęcia, czy uczestniczyć w wieczornej projekcji filmowej. Młodzi fotografowie mają również możliwość wzięcia udziału w seminariach, dyskusjach i sesjach zdjęciowych.

Lampa Naftowa – Lwów przyniósł na świat lampę gazową, która później stała się znana jako „wiedeńska”. W 1853 r wynaleźli ją miejscowi aptekarze Jan Zech i Ignacy Łukasiewicz. W pubie znajduje się jedna z największych kolekcji lamp gazowych w Europie. Wyjątkową atmosferę lokalu dopełniają eksplozje, błyski, zapach gazu i muzyka rockowa. Do restauracji zaprowadzi Cię przewodnik z zapaloną lampą.

Yerevan – autorska kuchnia ormiańska. Typowe dla Kaukazu dania, a wśród nich: dolma, khachapuri, satsivi, grill i pita w połączeniu z oryginalną muzyką zabiorą Państwa w niezapomnianą podróż do serca Armenii – Erewania.

Pijana wiśnia – Najlepszy lwowski likier jest integralną częścią Lwowa. Napój produkowany jest w oparciu o tradycyjną recepturę Halychyny z wykorzystaniem najlepszego destylatu oraz wyselekcjonowanych wiśni.

DSC01215.JPG

DSC01176.JPG

DSC01236.JPG

DSC01263.JPG

Lwów kulinarnie.jpg

Lwó kulinarnie3.jpg

Lwów-u Baczewskich.jpg

7. Miasto zieleni

Park Wysoki Zamek – położony na najwyższej górze z widokiem na starą część miasta. Niegdyś istniał tu warowny zamek Danyła Romanowicza i jego syna. W zachodniej części parku powstała malownicza grota z dwoma lwami. W 1869 roku utworzono wzniesienie dla upamiętnienia 300-lecia Unii Lubelskiej między Polską a Litwą, które do dziś służy jako punkt widokowy na miasto.

Park Centralny – historia parku rozpoczęła się w połowie XIX wieku. W jego dolnej części znajdował się słynny Pełczyński Staw- ulubione miejsce rekreacji wodnej wśród mieszczan. Austriackie i polskie wojsko regularnie organizowało tam pokazy walk morskich, a zimą było tu lodowisko. Obecnie jest popularnym miejscem, w którym odbywaja się pokazy filmowe, festiwale oraz obchodzone są święta miejskie.

Wśród zielonych miejsc rekreacji należy uwzględnić: Pohuliankę, Stryiskij Park i wiele innych.

Lwów zieleń miejska.jpg

DSC01384.JPG

DSC01390.JPG

Lwów Strijskij park.jpg

8. Oryginalne sklepy

Fabryka pierników – szeroka oferta ciasteczek miodowych, niegdyś przynoszonych do domu z jarmarku.

Malinowy sklep i kawiarnia – różnorodność smakołyków z maliny, wśród nich: dżemy, galaretki, kompoty i czekolada

Centrum handlowe Opera Passage – luksusowy i kameralny pasaż handlowy oferujący m.in. wyroby lokalnych projektantów mody oraz ekskluzywne produkty

Bazar Krakowski Rynek- Lwowskie targowisko niewiele ma wspólnego z przedwojennym bazarem Krakowskim, który zobaczyć można na starych zdjęciach. Dzisiejszy Rynek Krakowski we Lwowie to bazar zlokalizowany na Kleparowie przy ulicy Bazarnej 11 (przed wojną ul. Szpitalna) – można tu kupić niemalże wszystko od rękodzieła po sprzęt wędkarski.

Sklepu z kosmetykami Apothecary przy Kopernika 1. oferuje ręcznie robione kosmetyki, a jego wystrój nawiązuje jednoznacznie do starej apteki.

DSC01377.JPG

DSC01426.JPG

medicus.png

9. Lokalne produkty

Chałwa - dostępna w najróżniejszych smakach – słonecznikowym, waniliowym, czekoladowym, arachidowym czy nawet winogronowym.

Piwa i kwasy chlebowe to prawdziwy hit wśród turystów.

Kawior, suszone ryby – to kolejny produkt spożywczy, który przyciąga uwagę swą jakością i ceną.

Domowe nalewki – dostępne m.in. w sklepiku Restauracji Baczewskich, a wśród nich: wiśniowa, mleczna, truskawkowa, ziołowa, a także wieloowocową nalewkę ratafia.

Stroje i obrusy wyszywane ukraińskim haftem

Lwów kulinarnie2.jpg

Lwów produkty.jpg

Lwów nalewki.jpg

10. Miasto kawy

Lwów swoje dzieje z kawą rozpoczął pod koniec XVII w. W mieście znajduje się wiele kawiarenek, a dla wielu miłośników kawy co roku organizowany jest festiwal pt.: „Napij się kawy we Lwowie”. Najbardziej znanymi kawiarniami są: „Kopalnia Kawy”, „Lwowska fabryka kawy”, najstarsza „Widenska Kawiarnia”, „Świat Kawy” czy „Dom Kawy”

Lwów kawa.jpg


festiwal kawy.jpg


festiwal kawy2.jpg

 
sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice