Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Poznaj Lwów

Poznaj Lwów

1. Miasto UNESCO


W dniu 05 grudnia 1998 r., podczas 22. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Kioto (Japonia), Lwów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wymieniono następujące powody wpisania Lwowa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego oraz spełnienie następujących kryteriów UNESCO:

Kryterium A: W swojej tkance urbanistycznej i architekturze, Lwów jest wybitnym przykładem połączenia tradycji architektonicznych i artystycznych Europy Wschodniej z tradycjami Włoch i Niemiec;

Kryterium B: Polityczna i handlowa rola Lwowa przyciągnęła do miasta szereg grup etnicznych o różnych tradycjach kulturowych i religijnych, które utworzyły w mieście odrębne, aczkolwiek współzależne społeczności.

Lwów-z drona.jpg

2. Liczne zabytki

Najważniejsze miasto Zachodniej Ukrainy jest ciekawym miejscem dla turystów zainteresowanych kulturą i sztuką. Dawniej nazywane Florencją Północy, po dzień dzisiejszy zachowało swój urok. W architekturze miasta można odnaleźć budynki z okresu renesansu, baroku i klasycyzmu. 

Lwów - Galicja.jpg

Lwów architektura 2.jpg

Lwów architektura4.jpg

lwów dachy.jpg

Na liście najczęściej odwiedzanych obiektów znajduje się m.in.:

Rynek: Rynek we Lwowie–centralny plac Lwowa, miasta lokowanego w 1356 r. przez Kazimierza III Wielkiego na prawie magdeburskim. Plac ma kształt prostokątny i wymiary 142 x 129 m. Z każdego narożnika Rynku wychodzą po dwie ulice. Jest więc on podobny do Rynku warszawskiego i wrocławskiego, a różny od Rynków poznańskiego i krakowskiego. Centralną część placu zajmował blok śródrynkowy, którego południową ścianę stanowił Ratusz. Po zawaleniu się wieży ratuszowej w 1825 r. cały blok rozebrano i postawiono nowy Ratusz. Dookoła Rynku wznoszą się 44 kamienice prezentujące wszystkie style od renesansu po modernizm. W czterech narożnikach rynku znajdują się studnie-fontanny z początku XIX wieku dłuta prawdopodobnie Hartmana Witwera lub Schimsera. Przedstawiają postacie mitologiczne: Neptuna, Dianę, Amfitrytę, Adonisa. Przed Ratuszem stał pręgierz, przy którym wykonywano wyroki. Figura stojąca na jego szczycie znajduje się obecnie w Kamienicy Królewskiej. W 1998 roku Rynek wraz z całą starówką został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_we_Lwowie

DSC01221.JPG

Rynek.jpg

Wśród budynków na szczególną uwagę zasługują :

DSC01201.JPG

DSC01371.JPG

Lwów-czarna kamienica.jpg

3. Ważny ośrodek kulturowy

W 2009 roku miastu przyznano status Stolicy Kulturalnej Ukrainy. Działa tu 8 teatrów, 47 muzeów, 17 galerii, 5 kin        

i szereg innych instytucji krzewiących kulturę, a wśród nich:

We Lwowie odnajdziemy liczne ślady polskich twórców. Tutaj żyli i tworzyli swe dzieła znakomici twórcy polskiej literatury, a wśród nich m.in.: Aleksander Fredro, Seweryn Goszczyński, Leopold Staff, Jan Kasprowicz, Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka i wielu innych. To także rodzinne miasto Wojciecha Kilara.

Miasto może się również poszczycić bogatymi zbiorami bibliotekarskimi, wśród których na szczególną uwagę zasługuje: Ossolineum

Lwów Pałac Potockich.jpg

Lwów-opera 2.jpg

Opera.jpg

lwów teatr.jpg

4. Najważniejszy ośrodek akademicki na Ukrainie

Jest siedzibą Politechniki Lwowskiej założonej w 1843 roku i Uniwersytetu Lwowskiego założonego w 1661 roku, który jest jednym z najstarszych w Europie Środkowej. Inne ważne ośrodki szkolnictwa wyższego, to m.in.:

DSC01158.JPG

Lwów uczelnie.jpg

Ivan Franko University.jpg

5. Religijne centrum Ukrainy 

Miasto posiada 19 kościołów, 12 cerkwi i 2 klasztory i najstarszą nekropolię miasta, wśród nich m.in.:

DSC01435.JPG

Lwów-kościół.jpg

Kościół Jezuitów.jpg

Lwów kościół 6.jpg

6. Bogata oferta kulinarna

Potrzeba kilku dni, aby odwiedzić najciekawsze lokale o niepowtarzalnym klimacie i pysznej kuchni. Do wyboru jest nie tylko kuchnia ukraińska, ale również polska, gruzińska, włoska, francuska, jak i azjatycka.

Wśród najlepszych lokali warto wymienić m.in.:

Ratusz – jest prawdziwym centrum Lwowa, stąd liczne grupy turystów odwiedzających mieszczącą się tutaj kawiarnię. Głównym daniem menu jest najlepszy i najświeższy deser na świecie o nazwie „Leopolis”. Każde ciasto jest wpisywane do specjalnej Księgi Tortów, gdzie otrzymuje swój osobisty numer. Oprócz specjalnego deseru są tu również ciasta francuskie typowe dla lwowskich restauracji z okresu austro-węgierskiego. Na ścianach Grand Cafe Leopolis znajduje się 700 zdjęć przedstawiających ważne momenty z historii miasta.

Arsenał – słynie z pysznych wieprzowych żeberek, serwowanych bez sztućców. Miejsce, do którego często ustawiają się bardzo długie kolejki.

Restauracja Baczewski -uważana za jedną z najlepszych restauracji we Lwowie. Śniadanie podawane w formie szwedzkiego stołu w oranżerii, w której ustawiony jest fortepian oraz klatki z kanarkami, a także w piwnicy jest obowiązkowym elementem każdego wyjazdu do Lwowa. Do śniadań ustawiają się długie kolejki, a kilka godzin (8-11) może nie wystarczyć na spróbowanie wszystkich specjałów.

Korki i okruchy – nawiązanie do resztek, które pozostają po każdym posiłku. W 2019 r. restauracja została uznana za najlepszy lokal według magazynu „New Time” i znalazła się na liście top-100. Kolejki do lokalu zaczynają się tu zbierać o 9 rano na obfite śniadanie z winem i ostrygami, a wieczorem kontynuują kulinarną ucztę. Jest tu także piekarnia aslo, która zaspokaja zapotrzebowanie na chleb i bułki na najbardziej smakowitej ulicy Lwowa. Na pierwszym piętrze znajduje się sklep z przysmakami. Upewnij się, że masz zarezerwowane miejsce, ponieważ trudno tu znaleźć wolne miejsce.

Fixage – jedna z licznych kawiarni tematycznych znanych na całej Ukrainie. Niedawno otwarta, urzekła już wielu Lwowian i turystów. Jest to niesamowity pomysł na ucieleśnienie ludzkich pasji i upodobań. Co czyni to miejsce tak wyjątkowym? - Jest to bez wątpienia imponująca kolekcja zabytkowego sprzętu fotograficznego, gromadzona od ponad czterdziestu lat. Oprócz aromatycznej kawy i różnorodności ciast, wśród których królują strudle i tarty, możemy podziwiać niezwykłe zdjęcia, czy uczestniczyć w wieczornej projekcji filmowej. Młodzi fotografowie mają również możliwość wzięcia udziału w seminariach, dyskusjach i sesjach zdjęciowych.

Lampa Naftowa – Lwów przyniósł na świat lampę gazową, która później stała się znana jako „wiedeńska”. W 1853 r wynaleźli ją miejscowi aptekarze Jan Zech i Ignacy Łukasiewicz. W pubie znajduje się jedna z największych kolekcji lamp gazowych w Europie. Wyjątkową atmosferę lokalu dopełniają eksplozje, błyski, zapach gazu i muzyka rockowa. Do restauracji zaprowadzi Cię przewodnik z zapaloną lampą.

Yerevan – autorska kuchnia ormiańska. Typowe dla Kaukazu dania, a wśród nich: dolma, khachapuri, satsivi, grill i pita w połączeniu z oryginalną muzyką zabiorą Państwa w niezapomnianą podróż do serca Armenii – Erewania.

Pijana wiśnia – Najlepszy lwowski likier jest integralną częścią Lwowa. Napój produkowany jest w oparciu o tradycyjną recepturę Halychyny z wykorzystaniem najlepszego destylatu oraz wyselekcjonowanych wiśni.

DSC01215.JPG

DSC01176.JPG

DSC01236.JPG

DSC01263.JPG

Lwów kulinarnie.jpg

Lwó kulinarnie3.jpg

Lwów-u Baczewskich.jpg

7. Miasto zieleni

Park Wysoki Zamek – położony na najwyższej górze z widokiem na starą część miasta. Niegdyś istniał tu warowny zamek Danyła Romanowicza i jego syna. W zachodniej części parku powstała malownicza grota z dwoma lwami. W 1869 roku utworzono wzniesienie dla upamiętnienia 300-lecia Unii Lubelskiej między Polską a Litwą, które do dziś służy jako punkt widokowy na miasto.

Park Centralny – historia parku rozpoczęła się w połowie XIX wieku. W jego dolnej części znajdował się słynny Pełczyński Staw- ulubione miejsce rekreacji wodnej wśród mieszczan. Austriackie i polskie wojsko regularnie organizowało tam pokazy walk morskich, a zimą było tu lodowisko. Obecnie jest popularnym miejscem, w którym odbywaja się pokazy filmowe, festiwale oraz obchodzone są święta miejskie.

Wśród zielonych miejsc rekreacji należy uwzględnić: Pohuliankę, Stryiskij Park i wiele innych.

Lwów zieleń miejska.jpg

DSC01384.JPG

DSC01390.JPG

Lwów Strijskij park.jpg

8. Oryginalne sklepy

Fabryka pierników – szeroka oferta ciasteczek miodowych, niegdyś przynoszonych do domu z jarmarku.

Malinowy sklep i kawiarnia – różnorodność smakołyków z maliny, wśród nich: dżemy, galaretki, kompoty i czekolada

Centrum handlowe Opera Passage – luksusowy i kameralny pasaż handlowy oferujący m.in. wyroby lokalnych projektantów mody oraz ekskluzywne produkty

Bazar Krakowski Rynek- Lwowskie targowisko niewiele ma wspólnego z przedwojennym bazarem Krakowskim, który zobaczyć można na starych zdjęciach. Dzisiejszy Rynek Krakowski we Lwowie to bazar zlokalizowany na Kleparowie przy ulicy Bazarnej 11 (przed wojną ul. Szpitalna) – można tu kupić niemalże wszystko od rękodzieła po sprzęt wędkarski.

Sklepu z kosmetykami Apothecary przy Kopernika 1. oferuje ręcznie robione kosmetyki, a jego wystrój nawiązuje jednoznacznie do starej apteki.

DSC01377.JPG

DSC01426.JPG

medicus.png

9. Lokalne produkty

Chałwa - dostępna w najróżniejszych smakach – słonecznikowym, waniliowym, czekoladowym, arachidowym czy nawet winogronowym.

Piwa i kwasy chlebowe to prawdziwy hit wśród turystów.

Kawior, suszone ryby – to kolejny produkt spożywczy, który przyciąga uwagę swą jakością i ceną.

Domowe nalewki – dostępne m.in. w sklepiku Restauracji Baczewskich, a wśród nich: wiśniowa, mleczna, truskawkowa, ziołowa, a także wieloowocową nalewkę ratafia.

Stroje i obrusy wyszywane ukraińskim haftem

Lwów kulinarnie2.jpg

Lwów produkty.jpg

Lwów nalewki.jpg

10. Miasto kawy

Lwów swoje dzieje z kawą rozpoczął pod koniec XVII w. W mieście znajduje się wiele kawiarenek, a dla wielu miłośników kawy co roku organizowany jest festiwal pt.: „Napij się kawy we Lwowie”. Najbardziej znanymi kawiarniami są: „Kopalnia Kawy”, „Lwowska fabryka kawy”, najstarsza „Widenska Kawiarnia”, „Świat Kawy” czy „Dom Kawy”

Lwów kawa.jpg


festiwal kawy.jpg


festiwal kawy2.jpg

 
sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice