Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Poznaj Miszkolc

Poznaj Miszkolc

10 powodów, dla których warto odwiedzić Miszkolc:


1. ZAMEK DIÓSGYŐR

Ten średniowieczny zamek jest jednym z ważniejszych zabytków narodowych Węgier. W 2014 roku został zrekonstruowany i obecnie możemy podziwiać go w pełnej krasie. Pierwsze zapiski o Zamku Diósgyőr pojawiły się już w XII wieku. 

Diósgyőri vár (4).jpg

09._nagy_lajos_kiraly.jpg

https://diosgyorivar.hu/en

Za sprawą Ludwika Węgierskiego (przez Węgrów nazywanego Ludwikiem I Wielkim) dokonano jego znacznej rozbudowy i nadano mu kształt zachowany do współczesnych czasów. Zamek został zbudowany na planie kwadratu i posiadał cztery wieże w narożnikach. Prawdopodobnie znajdowało się w nim 50 pomieszczeń oraz duży dziedziniec. Całość otoczona była fosą.

Diósgyőri vár (1).jpg

Ludwik Węgierski po śmierci Kazimierza Wielkiego został królem Polski, więc za sprawą dynastii Andegawenów zamek ten związany jest poniekąd także z historią naszego kraju. Król Nagy Lajos przebudował go w stylu gotyckim i dołączył do niego rozległe posiadłości. Po jego śmierci ten zamkowy pałac znalazł się w posiadaniu królowych. Do 1526 r. był on siedzibą aż 6 królowych, które otrzymały go w prezencie zaręczynowym i przez niektóre źródła historyczne nazywany jest właśnie „Zamkiem Królowych”. Służył jako letnia rezydencja tych dam. Inne dokumenty określają go mianem "Pałacu Marii” - od imienia córki króla Ludwika Wielkiego.

Już w bramie wejściowej wita zwiedzających atmosfera lat 80-tych XIV wieku. Następnie, animatorzy odprowadzają gości do różnych zakątków zamku. 

Diósgyőri vár (2).jpg

Wystarczy na chwilę przymknąć powieki, by rozpocząć krótką podróż w przeszłość... Wyimaginowany wehikuł przenosi nas kilka wieków wstecz - do czasów świetności zamku... Oczom wyobraźni ukazuje się fantastyczna sceneria: "oto nadjeżdżają rzędy wierzchowców, kopie rycerzy łopoczą w zachodzącym słońcu, padają rozkazy, grają rogi, biją dzwony, skrzypią ciężkie łańcuchy mostu zwodzonego...

kozepkori_forgatag_9219ml_253.jpg

https://diosgyorivar.hu/en

A w dostojnym zamku panuje zgiełk, muzyka, harmider... Idą czarodzieje, wiedźmy, żebracy... W dalekiej komnacie królowa odrywa wzrok od haftu i daje znak: słychać gwizdki, bębny... Szlachta, służący - wszyscy grają i tańczą: czarownice, kuglarze, rycerze spotykają się i rozchodzą. Kroki króla grzmią na posadzce sali rycerskiej, zaś zakonnicy paulini modlą się w ciszy Klasztoru Świętego Ducha..." I chociaż kamienne posadzki dawno nadgryzł ząb czasu, bardziej wrażliwi na pewno usłyszą, zobaczą, odkryją tutaj tajemnice ludzi minionych wieków.

kozepkori_forgatag_9219ml_2 (1).jpg

kozepkori_forgatag_9219ml_13.jpg

https://diosgyorivar.hu/en

W zamku dolnym można obejrzeć wystawę historycznych figur woskowych Panoptikum, a w środkowej części - ze względu na doskonałą akustykę, zazwyczaj wystawiane są sztuki teatralne. 

Co roku na terenie zamku organizowane są pokazy walk rycerskich oraz kiermasze średniowieczne. 

Diósgyőri vár (3).JPG

Znajduje się tam również jedna z największych w Europie Środkowej sal rycerskich, a zrekonstruowana piękna kaplica często jest wybierana przez młode pary jako miejsce ślubów.

Jeśli masz ochotę na przygodę w królewskim stylu, koniecznie odwiedź to miejsce! 

Szczegółowe informacje o atrakcjach oraz aktualnych wydarzeniach organizowanych w tym niezwykłym zabytkowym obiekcie można znaleźć na stronie: https://diosgyorivar.hu/en


2. MISZKOLC-TAPOLCA - DOSKONAŁY RELAKS DLA CIAŁA I DUCHA

Teren ten i jego okolice zamieszkiwane są już od czasów prehistorycznych. Odnalezione tu wykopaliska przechowywane są w największym miszkolckim muzeum, czyli Muzeum im. Ottó Hermana (1835-1914) - węgierskiego przyrodnika, etnografa, archeologa, publicysty i polityka, uznawanego za pioniera badań węgierskiej historii naturalnej. 

Począwszy od XVIII wieku, Tapolca stawała się coraz bardziej znanym uzdrowiskiem.

Miskolctapolca és Barlangfürdő (5).JPG

Dzisiaj jest osobliwością miasta, ulubionym miejscem wycieczek i kąpieli...

20180806_124641_Easy-Resize.com_-1.jpg

Miskolctapolca és Barlangfürdő (1).jpg

Jest kurortem o międzynarodowej sławie, jedynym w swoim rodzaju, zapraszającym gości pragnących odpoczynku i wyzdrowienia.

Miskolctapolca és Barlangfürdő (2).jpg

Odwiedzanym zwłaszcza latem przez tysiące turystów, także z uwagi na pobliskie, słynne kąpielisko termalne w grotach Barlangfürdő. Pensjonaty i restauracje znajdujące się w parkach oraz okolicy zapraszają głównie rodziny, których ulubionym programem są koncerty w letnie wieczory.

Miskolctapolca és Barlangfürdő (4).jpg

Miskolctapolca és Barlangfürdő (3).jpg

Jeżeli jednak ktoś będzie miał niedosyt atrakcji w okolicy term, to zaledwie 10 minut drogi nowoczesną kolejką, która rusza o każdej pełnej godzinie spod miejskiego basenu w Miszkolc-Tapolca, znajduje się Avalon Park, zwany również „Wyspą Spokoju”, nowoczesny i luksusowy kurort, który za stosunkowo niewielką opłatą oferuje wiele wrażeń nie tylko rodzicom z dziećmi.

Avalon Park (1).jpg

https://avalonpark.hu/en

Z pewnością warto, chociaż raz, wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi do tego niezwykłego świata rozrywki i wypoczynku  oraz skorzystać z jego atrakcyjnej oferty rekreacyjnej.

Avalon Park (2).jpg

https://avalonpark.hu/en


Beztroski wypoczynek zapewniają tu m.in.: Maya Playground - Maya Jungle Playhouse, czyli park rozrywki nawiązujący w zabawny sposób elementami wystroju do kultury Majów; tor dla gokartów elektrycznych, Ristorante „Avalon” (restauracja w stylu włoskim), Avalon Beer Garden & Grill Garden (pub-restauracja z ogródkiem piwnym i grillem) oraz Avalon Resort & SPA.

Avalon Park (3).jpg

https://avalonpark.hu/en

maya-jatszopark-avalon.jpg

avalon-resort-spa-csuszda-miskolctapolva-maya-park-galeria-gyerek.jpg

avalon-resort-spa-kotel-hid-miskolctapolva-maya-park-galeria-gyerek.jpg

https://avalonresort.hu/en/experiences/maya-play-park 


3. GÓRA AVAS W SERCU MIASTA

Jak pisał już w 1929 r. węgierski prawnik i polityk Béla Zsedényi: „Avas jest ozdobą miasta i jego najbardziej widocznym punktem, bez którego trudno sobie wyobrazić Miszkolc... Prastary kościół, dawna dzwonnica, zabytkowy cmentarz i ciągnący się za nimi rząd piwnic winiarskich (w łącznej liczbie ok 900) wraz ze smakiem fermentującego i dojrzewającego miejscowego wina, nie tylko ubarwiają wizerunek miasta, ale stwarzają jego niezwykły klimat. Avas jest romantyzmem miasta”. 

img_0302.jpg

https://www.miskolc.hu/miskolc-kepekben/avas-belvaros 

Dowodem doniosłej roli wina i winorośli w tym regionie jest pojawienie się postaci hajduka z kiścią winogron na rycinie herbu pochodzącej z 1694 roku. Od tej pory grono jest widoczne na wszystkich późniejszych herbach i odbiciach pieczęci – obecnie także w oficjalnym herbie miasta Miszkolc.

Zgodnie z zapisami dawnych kronik, w winnicach zasadzanych na zboczach góry Avas uprawiano wiele specyficznych szczepów winorośli, takich jak: „bátai, formint, hárslevelű, demjén, fehér, góhér. Poza tym, uprawiano także szczepy dinka, kadarka i w mniejszych ilościach szczep polyhos. Pośród szczepów czarnego grona, takie jak: fekete góhér, bikaszemű fekete, purcsin oraz Izabella. Pośród win gatunkowych, oprócz czerwonego wina stołowego, także máslacz szomorodni, dwu- i trzykoszykowy aszú oraz niezwykle popularny serbski wermut.” Zabytkowe piwniczki winiarskie w centrum miasta są unikalne na terenie Europy, a uprawiane w tym regionie grono oraz jakość wina rywalizowały z najlepszymi na świecie.

Avasi pincék - Borangolás (3).jpg

Obecnie znajdujące się tu piwnice napełniane są winami wyprodukowanymi z winogron pochodzących z historycznych regionów winiarskich, głównie z regionu Bükkalja oraz Tokaj Hegyalja. W trakcie spaceru po kamiennych, krętych uliczkach można wybierać spośród małych rodzinnych winiarenek aż do wielopiętrowych systemów piwnic.

Avasi pincék - Borangolás (5).JPG

Początkowo, wzgórza, na których uprawiano winną latorośl nazywano Górą Świętego Jerzego (Szent György-hegy). Pojęcie „avas” pojawiło się dopiero w zapisach nowożytnych wskazujących jednak, iż nazwa ta była używana od najdawniejszych czasów. W średniowieczu te okolice były porośnięte lasami dębowymi i bukowymi, a znaczenie słowa „avas” tłumaczone jest jako „zakazany las” lub „las żołędziowy”.

Avas Hill (tower).jpg

http://uni-hotel.hu/portfolio-item/az-avas/

Wino i kultura piwnic winiarskich zajęły też swoje miejsce w literaturze i sztuce dzięki romantyzmowi przyrody ukrytemu na zboczach góry piętrzącej się w samym sercu miasta. Miszkolc chętnie odwiedzał nie tylko Ferenc Móra – wybitna postać przede wszystkim literatury młodzieżowej na Węgrzech, ale także pisarz Zsigmond Móricz, który był przyjacielem archeologa i historyka Lajosa Kissa Marjalakiego – badacza miasta. Móricz uznawał Miszkolc za „miasto o najświetniejszej przyszłości” i stworzył jego utopijną ideę, o której pisał: „Jeśli człowiek stanie nad Miszkolcem i rozglądnie się po cudownej okolicy, wtedy otworzy się przed nim najpiękniejsza panorama. Góra Avas wraz z setkami piwnic winiarskich jest wspaniałą przyszłością miasta, … w bardzo krótkim czasie powstał tu rajski ogród o idealnym klimacie.”

Avasi pincék - Borangolás (1).JPG

Góra Avas była nie tylko miejscem życia towarzyskiego, ale stanowiła także miejsce kultu. Na jej północnych rozległych zboczach wznosi się średniowieczny kościół reformacki – najstarszy budynek w śródmieściu Miszkolca, zbudowany w stylu gotyckim. Zegar w oddzielnie stojącej dzwonnicy co kwadrans wybija upływ czasu... 

avasi-harangtorony.jpg

http://uni-hotel.hu/portfolio-item/az-avas/

Na zabytkowym cmentarzu otaczającym kościół i dzwonnicę spoczywa wiele osobistości życia publicznego Miszkolca, wśród nich m.in.: liberalny polityk reformy László Palóczy (1783-1861), premier w rządzie Kossutha Bertalan Szemere (1812-1869) czy dyrektor teatru Endre Latabár – wybitna postać życia teatralnego w Miszkolcu.

stary cmentarz na Górze Avas (hello Miskolc).jpg

www.hellomiskolc.hu 

Przechodząc obok kościoła reformackiego, wieży dzwonowej oraz cmentarza wpadamy jakby w inny świat, gdzie miejski hałas zastępuje cisza, a krzątaninę - spokój.

avasi-pincek-kupcsik-s-38.jpg

www.hellomiskolc.hu 

Podążając po kamiennych krętych uliczkach i schodach, wśród wykutych w zboczu góry piwniczek i winiarni, wchodzimy coraz wyżej, aż docieramy do wieży widokowej, która jest kolejnym symbolem miasta. Wieża wznosząca się na szczycie Avas jest najbardziej widowiskowa o zmierzchu, przy wieczornym oświetleniu. Jej sylwetka, widoczna z wielu punktów miasta, zauważalna jest także w dzień. Spełnia ona również funkcje wieży telewizyjnej. Ta 72-metrowa konstrukcja została wybudowana w 1963 r. z żelbetonu przy zastosowaniu specjalnej technologii. Na szczycie wieży z tarasu widokowego, który posiada kształt sześciokąta, przy dobrej widoczności można zobaczyć region Zemplén i zarysy gór w słowackich Tatrach, warto z wysoka spojrzeć także na znane budynki i wieże kościołów w mieście. Jeżeli schodzimy z Avas po stronie południowo-wschodniej, po drodze możemy podziwiać szczególną roślinność arboretum i Kalwarię. 

img_5767.jpg

https://www.miskolc.hu/

800px-Miskolc,_Szent_István_tér.jpg

https://commons.wikimedia.org/

Jak sięgnąć wzrokiem, widać oddalony na wiele kilometrów otaczający krajobraz: z tego miejca leniwy zegar kwiatowy, most zakochanych lub pomnik wesołych dziewcząt Miszkolca są wielkości główki od szpilek, a z drugiej strony wieży Avas wielu turystów często szuka zarysów termalnego kąpieliska Barlangfürdő za szarymi blokami i samotnymi, sterczącymi kominami na łonie pulsującej zielenią buczyny...

szinva-terasz--pd-17.jpg

https://www.hellomiskolchu/Most-zakochanych

800px-Girls_of_Miskolc_statue,_closeup.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Girls_of_Miskolc_statue,_closeup.jpg

Góra Avas czeka, więc, na nas ze swymi licznymi atrakcjami, zabytkami, doskonałymi winami oraz muzyką wykonywaną na żywo i koncertami, chętnie odkrywając przed nami swe uroki i sekrety.

Avasi pincék - Borangolás (2).JPG


4. LILLAFÜRED, CZYLI ZAPROSZENIE DO WĘGIERSKIEJ BAJKI

Lillafüred jest renomowanym uzdrowiskiem klimatycznym, dysponującym najpiękniejszymi walorami przyrodniczymi i zasłużenie cieszącym się mianem "Perły Gór Bukowych". Często nazywane jest również "Bajkowym Obliczem Miszkolca". Leży na wschodnich zboczach Gór Bukowych na wysokości 350 metrów nad poziomem morza, obok jeziora Hámori. Ten cudowny kurort zawdzięcza swoją nazwę hrabiemu Andrásowi Bethlenowi - węgierskiemu ministrowi rolnictwa w latach 1890-1894, który odkrył to miejsce podczas polowania w 1892 roku i nazwał na cześć swej siostrzenicy Erzsébeth Vay, zwanej potocznie Lillą. Była ona córką głównego nadzorcy wojewódzkiego Beli Vaya, czynnie wspierającego budowę kurortu. Nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza "uzdrowisko (węg.: 'füred') Lilli". 

Klejnotem Lillafüred jest Hotel Palotaszálló, zbudowany w stylu neorenesansowym w latach 1927-1930, na podstawie projektu wykonanego przez Kálmána Lux. Hotel i jego otoczenie posłużyły m.in. jako sceneria do dwóch znanych filmów tj.: "Meseautó" (Samochód marzeń) oraz Magyar vándor (Węgierski wędrowiec).

_DSC6072.JPG

Hotel otoczony jest cudownym ogrodem wiszącym, w którym zaaranżowano tematyczne tarasy, tworząc miejsca poświęcone pamięci i poezji Attili Józsefa oraz słynnego naukowca-przyrodnika Ottó Hermana, który posiadał tutaj swą letnią rezydencję. 

Lillafüred függőkert_2018_RogoszPéter (38).jpg

Spacerowiczów zapraszają tarasy z muzyką, kwiatami, rzeźbą i 20-metrowym wodospadem na potoku Szinva, który przepływa przez miasto, dzieląc go na część wschodnią i zachodnią.

Lillafüred  (2).JPG

Spektakularne piękno tego terenu wypoczynkowego sprawia, że naprawdę możemy się tutaj poczuć jak w bajce. Niespodzianką jest więc fakt, że to bajkowe miejsce ma industrialną przeszłość. Już w XVIII wieku kuźnie na terenie obecnego Lillafüred pracowały na pełnych obrotach i aż trudno uwierzyć, że jeszcze do niedawna w tej okolicy królowały huty i hotele robotnicze, a Miszkolc był największym ośrodkiem przemysłowym na Węgrzech. Dziś już tylko nieliczne obiekty przypominają o industrialnym charakterze tego miejsca...

Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie... Jeżeli potrzebujesz odrobiny romantyzmu - dziki, a jednocześnie idylliczny i malowniczy Lillafüred będzie odpowiedzią na Twoje pragnienia. 

Lillafüred  (5).jpg

Jeśli, natomiast, jesteś spragnionym wyzwań entuzjastą sportów i gier oraz miłośnikiem przyrody, wówczas koniecznie odwiedź park przygód na terenie Lillafüred. Podwyższony poziom adrenaliny zapewni również kolejka linowa, wycieczki na rowerach marki Segway i Monster, tutejszy park linowy, pokój zagadek, bilard, laserowy paintball, a na najmłodszych czeka plac zabaw z nadmuchiwanym zamkiem oraz wodne samochodziki-zderzaki z napędem elektrycznym.  

Lillafüredi Kalandpark  (2).jpg

Lillafüredi Kalandpark  (4).jpg

Lillafüredi Kalandpark  (1).jpg

Warto wspomnieć, że do Lillafüred można dojechać zabytkową górską kolejką wąskotorową, która często służy za doskonały punkt startowy dla pieszych i rowerowych wycieczek górskich.

Kisvonat  (1).jpg

Budowę tej najdłuższej na Węgrzech kolejki leśnej rozpoczęto po zakończeniu I wojny światowej. Jej trasa to prawdziwy górski szlak, który prowadzi  przez las, dolinę potoków Szinvy i Garadny oraz strome zbocza i tunele. Długość trakcji wynosi łącznie 34 kilometry. Co ciekawe, zachowała ona klimat z początku XX wieku, ponieważ latem jest odkryta, natomiast zimą wycieczkowicze i turyści mogą rozgrzewać się przy piecykach opalanych drewnem, ustawionych w wagonikach. W grudniu kolejka leśna zamienia się w świetlisty pociąg Mikołajkowy po to, aby dorośli i malusińscy mogli wstąpić do bajkowego imperium w Lillafüred.

Kisvonat  (2).jpg

Jeśli masz ochotę zrobić zdjęcia wodospadu w Lillafüred, wybrać się na wycieczkę łodzią po jeziorze Hámori, skosztować świeżo złowionego pstrąga lub ochłodzić się w jednej z jaskiń w upalny dzień, to po prostu wskocz do tego pociągu przygód, mknącego przez las!


5. UNIKALNE ZABYTKI SAKRALNE

Różne kościoły i wyznania uczyniły paletę życia religijnego Miszkolca badzo kolorową. Do początku XVIII wieku miasto było wyłącznie miejscowością węgierskich reformatów. W okresie kontrreformacji skład wyznaniowy społeczeństwa stał się bardziej różnorodny. Najpierw swoje bazy założyli tutaj katolicy, a następnie ewangelicy. Od przełomu XVIII wieku ortodoksyjni grekokatoliccy „kupcy” otrzymali możliwość osiedlania się w mieście i praktykowania swojej wiary. Natomiast koniec XVIII wieku to stały napływ ludności żydowskiej, która u schyłku XIX wieku stanowiła 20% całej populacji. Każda z tych społeczności wyznaniowych wniosła swój unikalny wkład w rozwój kulturowy miasta oraz zostawiła trwały ślad w postaci niezwykle cennych, także pod względem architektonicznym, miejsc kultu. Wysokie wieże tych świątyń otaczają miasto i, w odczuciu mieszkańców, chronią je...

Na zboczach wzgórza Avas stoi, już wyżej wspomniany, dostojny kościół kalwiński wraz z dwonnicą, obok wielowiekowy cmentarz jako "ziemska pamiątka rajskiego Miszkolca". Ze wzniesienia o złowrogiej nazwie Zamek Trupów patrzy i czeka na wiernych pragnących ciszy i spokoju drewniany kościół Deszkatemplom – najpiękniejszy zabytek architektury węgierskiej secesji.

21899793_09781841161aafe20d787def6e7a2a1e_xl.jpg

https://miskolciszemelvenyek.blog.hu/

Największy dzwon komitatu, znajdujący się w śródmiejskim kościele kalwińskim Kakastemplom – napawa odwagą, ostrzega i napomina. Ambona i organy tego największego w regionie kościoła reformackiego są dziełami z XIX w. Wspomniany 3-tonowy Dzwon Estery mieści się w 69-metrowej wieży. Będący symbolem kościoła pozłacany kogut o wysokości 182 cm został po renowacji umieszczony ponownie na swoim miejscu w styczniu 2011 r. Odrestaurowano również organy i wnętrze kościoła.

dscn4775.jpg

16641427_02841d50e6631fd05e69ed9a84a8785e_l.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miskolc_ReformedChurch_02.jpg

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny jest największym budynkiem sakralnym w mieście, założonym przez Braci Mniejszych Zakonu Franciszkańskiego (minorytów). W głównym ołtarzu tego barokowego kościoła o dwóch wieżach znajduje się obraz, który jako pierwszy na Węgrzech przedstawia papieża Jana Pawła II. 

filehosok_tere_-_panoramio_6jpg_big.jpg

https://tropter.com/pl/wegry/miszkolc/kosciol-rzymskokatolicki-wniebowziecia-nmp

Wędrowiec zachwycający się w ciszy wspaniałym barokowym wystrojem kościoła Wszystkich Świętych (Midszenti) nawet nie podejrzewa, iż niegdysiejszy kościół z przytułkiem odwiedził sam cesarz Franciszek Józef i ufundował jedną z wież.

filemindszenti_templom_-_panoramiojpg_big.jpg

https://tropter.com/en/hungary/miskolc/mindszenti-church

W cerkwi prawosławnej Świętej Trójcy, wybudowanej w stylu rokokowym, uwagę przyciąga największy w Europie Środkowej, 16-metrowy, ikonostas z 87 ikonami obrazującymi życie Jezusa. 

dscn5301.jpg

dscn5325.jpg

https://www.hellomiskolc.hu/Kocio-Ortodoksyjny-pl

Świątynia słynie też z cudownej ikony Madonny z Kazania, podarowanej przez carycę Katarzynę II, podczas wizyty w Miszkolcu. Obok, w dawnej greckiej szkole, otwarto muzeum sakralne dla zainteresowanych turystów.

Na uwagę zasługuje również miszkolcka synagoga, która jest wybitnym przykładem budowli neoromańskiej. Jej architektem był Ludwig Förster. Trzynawową synagogę wybudowano w latach 1861-1863, z zewnątrz budynek ma charakter bazyliki. Na froncie nawy głównej, która majestatycznie wznosi się ponad nawy boczne, umieszczono tablice Mojżesza. Jest to jedyna bożnica w Miszkolcu, która przetrwała do czasów obecnych i jedyny tego typu czynny dom modlitwy w całym komitacie Borsod-Abaúj-Zémplen. Według spisu, do synagogi uczęszcza około 500 wiernych.

800px-Miskolc_synagogue_1.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Miszkolcu#/media/Plik:Miskolc_synagogue_1.jpg

Powyższe opisy ilustrują tylko niektóre, interesujące przykłady architektury sakralnej obecnej w Miszkolcu, Nie wyczerpują one pełnej listy tego typu obiektów na jego terenie. Wszystkie na stałe wpisały się w krajobraz miasta i razem stanowią jego unikalne dziedzictwo. 


6. WALORY PRZYRODNICZE

Niewiarygodne, iż skały pokładowe lasów bukowych, otaczających Miszkolc powstały na północno-afrykańskich brzegach prehistorycznego oceanu Paleotetydy, aby po upływie milionów lat przyciągać turystów do największego na Węgrzech skupiska leśnego. Według paleontologów, niewiele jest takich miejscowości w Europie jak Miszkolc, które swoje korzenie czerpią z odległej, prehistorycznej przeszłości. Ze względu na to unikatowe dziedzictwo historyczne na drodze zwiedzania miasta nie może zabraknąć istniejącego od 2013 r. w Miszkolcu Muzeum Morza Panońskiego, mieszczącego się w jednej z nowszych części Muzeum im. Ottó Hermana

22153144ffea60ed7eca2ed7f340cf025deac4e8.jpg

https://www.hellomiskolc.hu/

Muzealna kolekcja zbiorów geologicznych i paleontologicznych Morza Panońskiego prezentuje zainteresowanym wykopaliska pochodzące z trzecio- i czwartorzędu. Wiodącym celem ekspozycji jest gromadzenie, badanie, przechowywanie i prezentacja prehistorycznych okazów mineralogicznych i paleontologicznych. 

pannon-tenger-20160716-ks-3.jpg

Muzeum Morza Panońskiego umożliwia, między innymi, zwiedzenie nie tylko w skali miasta i regionu, ale także w skali światowej - niezwykłych pamiątek i wykopalisk, jakimi są, m.in.: skamieniałe cypryśniki błotne, liczące ok. 8 mln lat, czy szczątki Rudaphitecus hungaricus - prehistorycznej małpy. 

ipolytarnci kovsodott fatrzsek ez is miskolc 1. rv.jpg

miocen-novenyvilag-ez-is-miskolc-2.-erv.png



pannon-tenger-ks-6.jpg

https://www.hellomiskolc.hu/ 

Miszkolc i jego okolice, tereny Bukowego Parku Narodowego, kryją w sobie wiele atrakcji. Oznakowane szlaki turystyczne prowadzą do skarbów natury, punktów widokowych i ukrytych jaskiń. Zarówno piechurzy, jak i rowerzyści mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, począwszy od lekkich, półgodzinnych spacerów, poprzez trasy rowerowe prowadzące przez uciążliwe tereny, a skończywszy na wielokilometrowych trudnych wspinaczkach górskich. Na miłośników przyrody oczekuje tutaj m.in. drzewostan dawnego parku i jeziorko z łódkami, a na amatorów sportów zimowych - trasy narciarskie w Bánkút. Dla chętnych są także tory bobslejowe.

Lasy Bukowe kryją też podziemne skarby: wiele setek jaskiń i grot czeka na odkrycie ich przez turystów. W jaskini św. Istvána (Stefana) podczas wycieczkowania można zachwycać się cudowną szatą naciekową stalaktytów i stalagmitów. Jaskinia Anna jest jedną z trzech na świecie jaskiń wapienno-tufowych, udostępnianych zwiedzającym. Jej wnęki zostały wyrzeźbione przez wodospady drążące w sklepieniu. Na ścianach widoczna jest kompozycja mchów, sosen i korzeni, która oferuje wspaniałe widoki. Jaskinia Szeleta i od niej zapożyczona nazwa "kultura szelecka" stanowi znaną na całym świecie markę tych terenów dla archeologów.

Lillafüred  (4).jpg

szeletabarlang12.jpg

https://www.hellomiskolc.hu/

Jest też pewne "magiczne" miejsce w pobliżu Zamku Diósgyőr, które zachwyca i oczarowuje swym naturalnym pięknem. To Park Rekreacyjny WOW, w którym oczekują na nas cudowne, artystycznie dobrane oraz zaaranżowane rośliny, prawdziwa karuzela wenecka, a także kaczuszki, które krok w krok drepczą za nami podczas zwiedzania tego uroczego miejsca.

WOW Park (1).JPG

WOW Park (4).JPG


7. DZIEDZICTWO PRZEMYSŁOWE

Tradycje przemysłowe Miszkolca znane są od dawna. W założonej w Diósgyőr fabryce papieru mieści się dziś Muzeum Produkcji i Technologii Papieru. Jego eksponaty przypominają historię tej gałęzi przemysłu, opartego na zasobach leśnych Gór Bukowych. Z kolei, w Centralnym Muzeum Hutnictwa możemy dowiedzieć się wszystkiego o wielowiekowej produkcji żelaza na tych terenach.

image003.jpg

https://www.hellomiskolc.hu/Muzeum-Fabryki-Papieru-w-Diosgyor-i-Kolekcja-Profesjonalna

Można również wybrać się pieszo lub zatrzymać, podczas przejazdu przez Góry Bukowe, w Újmassa. W tym niezwykłym miejscu znajdziemy gigantyczny piec z 1813 r. jeden z najważniejszych zabytków techniki hutniczej. Pierwszy zakład produkcyjny powstał w tej okolicy w drugiej połowie XVIII w., a jego założycielem był Henryk Fazola. Nawet ruiny tego zabytku techniki robią wrażenie na zwiedzających...

garadna-ujmassa-hamori-to-003.jpg

 https://www.hellomiskolc.hu/Wgierskie-Muzeum-Techniki-i-Komunikacji-Muzeum-Massa-i-Pradawna-Huta


8. BOGATA OFERTA KULTURALNA

Miszkolc jest pulsującym życiem wielkim miastem, gdzie we wszystkich porach roku odbywają się liczne imprezy oraz realizowane są różne programy dla mieszkańców i turystów.

img_9857.jpg

www.miskolc.hu

Niewielu wie, iż to właśnie w Miszkolcu zbudowano pierwszy kamienny teatr, wystawiający sztuki w języku węgierskim. To liczące 190 lat teatrum jest jednym z największych w Europie Środkowej

Miskolc_national_theatre_new.jpg

https://pl.qwe.wiki/wiki/National_Theatre_of_Miskolc

W mieście swą siedzibę ma również Muzeum Historii Teatru i Aktorstwa, a w Teatrze Lalki i Aktora "Cudowny Młyn" (węg. Csodamalom) odbywają się przedstawienia kukiełkowe dla dzieci i dorosłych.

DSC00022.jpg

https://sites.google.com/site/csekomuvhaz/a-haz-roevid-toertenete/kepgaleria/csipkerzsika-a-miskolci-csodamalom-bbsznhz-eladsa

W Domu Sztuk, z Sali Koncertowej Orkiestry Symfonicznej w Miszkolcu często dobiegają cudowne melodie, w sali kinowej wyświetlane są krajowe i zagraniczne filmy, a sale wystawowe eksponują dzieła współczesnych artystów.

nyitoparade_2015.jpg

160619zarokoncert_vj52_web.jpghttps://operafesztival.hu/

Latem miasto zamienia się w kolorowy wir wydarzeń. Wszystkich urzeka Festiwal Muzyki Beli Bartóka oraz Festiwal Operowy. O zmierzchu, przy taktach wspaniałej muzyki, na historycznych placach czas zwalnia i na kilka dni Miszkolc zamienia się w stolicę muzyki. Jak wiadomo, to miasto zawsze było ikoną węgierskiej muzyki rockowej i do dziś jest godne tego miana. Popularnym wydarzeniem końca lata w Miszkolcu jest też Festiwal Piwa. 

Avasi pincék - Borangolás (6).JPG

Jesienią Miszkolc ponownie staje się stolicą - tym razem za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Filmów CINEFEST, który jest największym przeglądem filmów na Węgrzech. Na festiwal ze wszystkich stron świata przybywają produkcje w kategoriach filmów fabularnych, niezależnych, krótkometrażowych, dokumentalnych i animowanych. Przez 10 dni w Domu Sztuki prezentowanych jest 100 filmów i wiele programów towarzyszących oraz blok związany z historią filmu. Filmowemu maratonowi towarzyszą koncerty dobrej muzyki. Wieczorami odbywają się występy najbardziej znanych węgierskich zespołów, bo CINEFEST to nie tylko festiwal filmu, ale także największy bezpłatny festiwal muzyki na Węgrzech. Jeżeli chcesz wypić kieliszek whisky z międzynarodową gwiazdą, zobaczyć najnowsze hity amerykańskie i europejskie, pragniesz się zrelaksować na koncercie, a później pobawić (i to wszystko za darmo!), to spotkajmy się w połowie września w Miszkolcu.

4687-cinefest-2011-miskolci-nemzetkozi-filmfesztival.jpg

https://www.filmtekercs.hu/hirek/kezdodik-a-10-cinefest-miskolci-nemzetkozi-filmfesztival

2018-09-16-18-27-29.jpg

https://www.hellomiskolc.hu/CineFest-Miskolc-International-Film-Festival-pl


9. OGRÓD ZOOLOGICZNY I PARK KULTUROWY

Ogród Zoologiczny i Park Kulturowy Miszkolca znajdują się w dolinie Csanyik w zachodniej części miasta. Jest to obszar porośnięty mieszanym lasem grabowo-dębowym. Uznano je za najstarsze miejsce hodowli zwierząt w kraju, gdyż już w 1355 r. działał na tym terenie królewski dziki ogród oraz park łowiecki. 

Jelonek 477-6-1-1551521821.jpg

https://wakacjezdzieciakiem.pl/

Początkowo prezentowano tutaj tylko dzikie zwierzęta z Parku Narodowego Gór Bukowych, ale z czasem pojawiły się w nim także egzotyczne gatunki oraz wiele rodzimych zwierząt domowych. 

Surykatki 477-vvvvvv-31-1551521822.jpg

https://wakacjezdzieciakiem.pl/

Obecnie ZOO prezentuje 700 zwierząt 130 gatunków, żyjących na wszystkich kontynentach. W poznawaniu świata fauny i flory niezwykle pomocne są wybudowane ścieżki edukacyjne. Obserwacje można prowadzić z wysokich ambon lub przechodzić mostem nad doliną.

Wieża obserwacyjna 477-ddddd-62-1551521822.jpg

https://wakacjezdzieciakiem.pl/ 

Pozostając w kręgu tematyki związanej ze zwierzętami, warto w tym miejscu wspomnieć o kolejnej atrakcji Miszkolca - pomniku dzielnego psa-ratownika imieniem Mancs (czyli Łapa) autorstwa Szanyi Borbáli, który stoi w centrum miasta i przypomina o bohaterstwie tego niezwykłego czworonoga. 

800px-Sculpture_mancsdog_miskolc.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Sculpture_mancsdog_miskolc.jpg 

Pies Mancs był owczarkiem niemieckim, najsłynniejszym członkiem grupy poszukiwawczo-ratowniczej „Spider” (Pająk) z Miszkolca. Swoim wyjątkowym węchem pomagał w poszukiwaniu ludzi zaginionych w katastrofach. Mancs potrafił, sobie tylko znanym psim sposobem, wyczuć ludzi pod gruzami, ziemią czy pod wodą. Wyczuwał zarówno martwe ciała, jak i żywych ludzi i potrafił o tym zawiadomić ratowników. Kiedy znalazł martwego człowieka – kładł się, kiedy żywą osobę – wstawał, machał ogonem i szczekał. Ułatwiało to pracę ratownikom: wiedzieli kogo najpilniej trzeba odkopać, aby uratować mu życie.

mancs2.jpg

https://pl.pinterest.com/pin/380272762256328432/

Mancs pracował podczas trzęsień ziemi na całym świecie. Wraz ze swoim panem László Lehóczki był między innymi w 2001 roku w El Salvadorze, ratował także ludzi w Indiach.

Sławny stał się już wcześniej podczas trzęsienia ziemi w Izmit, w Turcji - w 1999 roku, gdy odnalazł pod gruzami 3-letnią, żywą dziewczynkę która była przysypana przez 82 godziny.

800px-Mancs_statue_2006_Fotor.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Mancs_(dog)#/media/File:Mancs_statue_2006.jpg

Rozpisywała się o nim światowa prasa, pokazywano go w TV, zorganizowano nawet spotkanie psa z uratowaną turecką dziewczynką. Od 1996 roku ocalił życie kilkuset osobom. W 2004 roku postawiono mu pomnik, wykonany z brązu i skały wapiennej. Mancs wraz ze swym panem był na jego odsłonięciu. Odszedł dwa lata później w 2006 r. z powodu zapalenia płuc. Miał 13 lat.

mancs.jpg

http://vadimpacajev.com/mancs-wegierski-pies-bohater/


10. BOGATA OFERTA GASTRONOMICZNA

Miszkolc to idealne miejsce do zapoznania się zarówno z kulturą, jak i smakami serwowanymi przez naszych węgierskich bratanków. Kiedy, więc, zmęczymy się już nieco zwiedzaniem licznych ciekawych miejsc na mapie Miszkolca, warto odpocząć chwilę w jednym z lokali gastronomicznych i pokrzepić się jakimś pysznym daniem wybranym z szerokiej oferty kulinarnej, w której znajdziemy zarówno lokalne jak i międzynarodowe specjały.

Przez długie stulecia Miszkolc słynął w całym kraju z wypiekanych tam chlebów, co zostało nawet uwiecznione w dawnym wierszyku skandującym: "Miszkolc, Komárom, Debreczyn - niech pieką chleb wszystkie trzy..."

23233c6ba945af5216a51fec2a71f9e9.jpg

https://bak-travel.pl/wycieczka/wegry-miszkolc

Széchenyi - główna ulica miasta, kiedyś była jego centrum handlowym. Przybywający do miasta kupcy właśnie tu wystawiali swoje wyroby na sprzedaż, a u schyłku dnia korzystali z gościnności słynnych miszkolckich gospód i zajazdów, podobnie jak i przeprawiający się tymi szlakami słowaccy przewoźnicy drewna i wapna. Słynny był miszkolcki precel z trzema dziurami, a także pieczeń wieprzowa lancipecsenye przyrządzana na miejscu. W okresie zimowym inną potrawą cieszącą się ogromną popularnością była galareta, o której krążyła legenda. Zgodnie z tą opowieścią, widziano jak z galarety podanej przewoźnikowi z Gömör mrugała żaba, która prawdopodobnie mogła wpaść do potrawy w piwnicy zajazdu. Stąd wywodzi się powiedzenie: "Mruga jak żaba w miszkolckiej galarecie". Na pamiątkę tego zdarzenia co roku w lutym organizowany jest Karnawał Galarety w Miszkolcu.

Kocsonya-miskolc.jpg

http://mygastronomy.blogspot.com/2008/02/jelly-festival-in-miskolc.html

W 1829 roku założono w mieście pierwszą kawiarnię i sklep z wyrobami cukierniczymi, po której otwierano kolejne nowe cukiernie. Obecnie biuro Tourinform Iroda, sklep i kawiarnia Miskolc Bolt és Cafe w Miszkolcu zajęły miejsce w budynku jednej ze słynnych dawnych cukierni miasta. W kawiarni goście mogą delektować się podwójną, mocną kawą Miszkolc, która jest aromatyczna i wyjątkowa - tak, jak samo miasto...

140605-miskolc-bolt-cafe-1.jpg

http://miskolcifurdok.hu/miskolc-bolt-miskolc-cafe

Centrum miasta to prawdziwy raj dla smakoszy kawy oraz różnorakich słodkości. Po długim spacerze lub intensywnym wysiłku fizycznym, naprawdę trudno będzie się oprzeć słodkiemu łasuchowaniu. 

W cukierni "MyDessert" (Mój deser) z pewnością znajdziesz swoje ulubione łakocie:  wykwintne ciasta, kolorowe ciasteczka, rozpływające się w ustach kremówki oraz babeczki o wyjątkowych smakach i kształtach, od których trudno oderwać wzrok. Czy wiesz już z kim chciałbyś dzielić tę rozkosz podniebienia?

Desszertem (1).jpg

Desszertem (2).jpg

A może po wędrownej degustacji wina na Górze Avas zdecydujesz się zajrzeć do naleśnikarni "Creppy", gdzie wszystkie potrawy, nawet zupa (!) przyrządzone są z naleśników?

Creppy Palacsintaház  (1).jpg

https://creppy.hu/en

Można wybierać spośród ponad 80 rodzajów gigantycznych naleśników, które są serwowane z dodatkiem różnych przypraw  w dwóch wersjach: na słono i na słodko.


Creppy Palacsintaház  (2).jpg

https://creppy.hu/en


Od 1. maja do 30. września przy Zakładzie Hodowli Pstrągów z Lillafüred działa leśna smażalnia ryb, w której możemy spróbować świeżo złowionej ryby. Z pewnością takie królewskie danie z pstrąga będzie kuszącą propozycją dla każdego głodomora. Na wszystkich amatorów ryb lokal czeka z pstrągiem marynowanym w specjalnie wyselekcjonowanej mieszance przypraw, stanowiącej pilnie strzeżony sekret oraz potrawami przyrządzonymi ze świeżych, organicznych warzyw. Czy do pysznej uczty potrzeba czegoś więcej?...

Vendéglő a Pisztrángoshoz (1).jpg

Vendéglő a Pisztrángoshoz (4).JPG

Vendéglő a Pisztrángoshoz (2).JPGPopularna jest również miszkolcka kiełbasa sporządzana zgodnie ze średniowieczną recepturą. Do jej wyrobu, zamiast tradycyjnej węgierskiej papryki, używa się ziół uprawianych w ogrodach przyklasztornych.

Kilka kroków od Mostu Zakochanych, natomiast, "zawarli małżeństwo" esencja tokaju aszú i piwo, tworząc niezwykłą specjalność - miszkolckie piwo domowe o nazwie "Korty", w którym znajdują się rolnicze skarby całego regionu - wspomniany tokaj aszú oraz chmiel uprawiany w komitacie Zémplen z dodatkiem wody karstowej, czerpanej w lasach bukowych. 

beer-231050_9b103_hd.jpeg

https://untappd.com/b/serforras-sorfozde-korty/231050

98007130_139430970997069_4951816457261416448_o.jpg

https://www.hellomiskolc.hu/

Można go zamówić, m.in. w niezwykłym, nowoczesnym lokalu Zip's Brewhouse, który jest jednocześnie restauracją i warzelnią piwa. To miejsce jest prawdziwym rajem dla smakoszy. Oferuje nie tylko bardzo dobre piwo własnej roboty w kilku gatunkach, ale także przepyszne jedzenie.

110321720_162357568704409_3972441588249964272_o.jpg

110240474_162689075337925_8212242533968439388_o.jpg

118316105_172328777707288_1036309850721635063_o.jpg

Piwo (także międzynarodowe marki piw rzemieślniczych) serwowane jest najczęściej nietypowo, bo prosto z kraników zamontowanych przy stolikach gości (większość stołów je posiada). Taki system umożliwia smakowanie niewielkich ilości trunku w wielu jego odmianach. Poza tym, jest to chyba jedyny browar, w którym można zamówić obiad u miłej, zawsze pomocnej obsługi.

zip-s-brewhouse-35494-620x390.jpg


117572899_3691352497544831_7716134525955407818_o.jpg

 https://zips.hu/

Jeżeli chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę, już dziś spakuj strój kąpielowy i zaplanuj szczegółowo swój wyjazd do Miszkolca. Wycieczka do tego gościnnego oraz pełnego ciekawych kontrastów miasta na pewno zapadnie na długo w pamięci każdego z nas. Osobom dobrze znającym to miasto, Miszkolc jawi się jako miejscowość o bogatym i znaczącym zapleczu historycznym, innym zaś jako miasto przemysłowe, kontrowersyjny bastion przemysłu ciężkiego. Obydwie opinie odzwierciedlają specyficzne i wyjątkowe jego oblicze.




sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice