Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Odense

Odense

 

odense2.gifODENSE (Dania)


Miasto w Danii, w środkowej części zielonej wyspy Fionii nad rzeką Odense uchodzącą do zatoki Odense Fjord na Morzu Bałtyckim - najdłuższą rzeką tej wyspy. Miasto jest stolicą okręgu Fyn i liczy ponad 185 tyś. Mieszkańców. Jest to trzecie pod względem wielkości i jedno z najstarszych miast Danii, posiadające ponad tysiącletnią tradycję sięgającą czasów Wikingów, a dokładniej roku 987.
Największą sławę miastu przyniosło nazwisko Jana Chrystiana Andersena - znanego autora baśni dla dzieci, który urodził się tutaj (w Odense znajdują się muzea poświęcone tej słynnej postaci, bardzo często odwiedzane przez turystów m.in.: Dom H.C. Andersena i Dom Dzieciństwa H.C. Andersena).
Już w 1020 roku Odense lub Odinsey (oryg. nazwa "Odinsoe", czyli "Wyspa Odina") było siedzibą biskupa. Od XII w. jest ośrodkiem kultu św. Kanuta (1080-1086) - króla i patrona Danii, kanonizowanego w 1101 r., któremu poświęcona jest wspaniała katedra gotycka z cegły (Skt. Knuds Kirke nazywana dawniej Kościołem Św. Albana), pierwotnie połączona ze średniowiecznym klasztorem benedyktynów, przebudowana w XIII w. Pod ołtarzem spoczywają szczątki wspomnianego władcy i świętego, który chciał się podjąć pertraktacji z Wilhelmem Zdobywcą w sprawie przejęcia Anglii w posiadanie Normanów, lecz zginął w powstaniu w Odense 10 lipca 1086 r. na terenie świątyni, w której później został pochowany. Postać św. Kanuta na trwałe wpisała się w historię miasta, zajmuje też centralne miejsce w herbie Odense. W murach tej samej katedry spoczywają również ciała dwóch innych królów Jana i Chrystiana II.
Inne słynne zabytki to Kościół Najświętszej Marii Panny z XIII w. ze słynnym rzeźbionym ołtarzem - rękodziełem Klausa Berga z Lubeki, Kościół Św. Jana, Zamek Odense wzniesiony przez Fryderyka IV (zmarłego w nim w 1730 r.) oraz domy z XVI w. Na uwagę zasługują również następujące obiekty: Muzeum Miasta (Moentergaarden), Muzeum Kolejnictwa (Damnarks Jernbanemuseum, Muzeum Motoryzacji (Europaeisk Automobilmuseum), Skansen "Wieś duńska 100 lat temu" (Den fynske Landsby), Muzeum Archeologiczne i Krajobrazowe (Hollufgaard).
Największy rozwój miasta przypadł na wiek XIX, skutkiem czego jest obecnie dobrze prosperujący przemysł stoczniowy (budowa statków), włókienniczy (głównie produkcja wełny), odzieżowy i maszynowy. Nadto przemysł papierniczy, chemiczny i spożywczy. Funkcjonuje tutaj również dobrze rozwinięty węzeł komunikacyjny. Miasto posiada port handlowy i rybacki połączony kanałem z morzem, także port lotniczy i uniwersytet. Jest popularnym ośrodkiem turystycznym Danii.


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice