Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Opawa

Opawa


Opava_COA.pngOPAWA (Czechy)


Miasto leżące u zbiegu dwóch śląskich rzek Opawy i Morawicy. Najstarsza zachowana pisemna wzmianka o Opawie jako osadzie leżącej na skrzyżowaniu szlaków handlowych datowana jest na rok 1195. O strukturze miejskiej mowa w dokumencie wydanym przez Przemysła I w roku 1224. Miasto utrzymywało się z handlu, rolnictwa oraz wyrobów rzemieślniczych. Na początku XIV wieku Opawa staje się centrum Księstwa Opawskiego w ramach Korony Czeskiej. W roku 1742 po przegranej wojnie Austrii z Prusami o "dziedzictwo austriackie" Opawa stała się stolicą tzw. Austriackiego Śląska i jednocześnie także siedzibą urzędów oraz administracji ziemskiej. W roku 1820 miał tu miejsce "Kongres Świętego Przymierza", na którym spotkali się najważniejsi europejscy monarchowie oraz dyplomaci tego okresu. Pod koniec II wojny światowej Opawa poniosła ogromne straty w ramach tzw. Operacji Ostrawskiej. Znaczna część miasta została zniszczona, pomimo tego udało się uratować szereg zabytków kulturalnych i historycznych. Do najstarszych zachowanych zabytków zalicza się klasztor franciszkanów, kościół pw. Św. Ducha, wybudowany przed rokiem 1269 oraz kościół dziekański pw. Wniebowstąpienia Maryi Panny. Do cennych pamiątek technicznych zaliczana jest linia fortyfikacji - unikatowych obwarowań wojskowych wzniesionych przed II wojną światową, z których udostępniona jest zwiedzającym przede wszystkim fortyfikacja w Opawie - Milostovicach.

Opawa to miasto bogate w historię i zabytki, jest także znaczącym centrum kulturalnym regionu. Już od roku 1805 działa tutaj Teatr Śląski. W roku 1814 rozpoczęło w Opawie swą działalność najstarsze muzeum w Republice Czeskiej, jego tradycję kontynuuje dziś Śląskie Muzeum Ziemskie wzniesione w latach 1893-1895. Swoje miejsce w życiu kulturalnym Opawy mają dziś coroczne festiwale.

Znaczenie szkolnictwa w Opawie wzrosło w roku 1991 wraz z powstaniem Uniwersytetu Śląskiego. Obejmuje obecnie cztery jednostki naukowo - dydaktyczne: Wydział Filozoficzno - Przyrodniczy, Wydział Handlu i Przedsiębiorczości, Instytut Matematyczny i Centrum Kształcenia. Uczelnia kształci ok. 3500 studentów na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich

Miasto Opawa nazywane jest także "miastem sportu", ponieważ stanowi centrum organizacji znaczących imprez sportowych. Do najważniejszych ośrodków sportu zalicza się bezsprzecznie piękny i nowoczesny stadion piłki nożnej w ośrodku Parków Miejskich, stadion lekkoatletyczny Tyrša, Stadion Zimowy, podgrzewany basen, Kąpielisko Miejskie, korty tenisowe i klub jeździecki.

Opawa pozostaje stale ośrodkiem przemysłowym i handlowym, liczy 59 800 mieszkańców (stan na 2006 rok)  i posiada powierzchnię 90,6km2. Są tutaj zakłady farmaceutyczne, zakłady papiernicze, poligraficzne oraz produkujące farby i lakiery. Zakłady maszynowe produkują maszyny do wydobycia węgla, urządzenia hydrauliczne, maszyny rolnicze, armatury przemysłowe, okucia budowlane, konstrukcje stalowe, nadbudowy samochodów dostawczych. Rozwinięta jest elektrotechnika i elektronika, przemysł budowlany, spożywczy, nowoczesna produkcja rolna.


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice