Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Poznaj Ostrawę

Poznaj Ostrawę

10 powodów, dla których warto odwiedzić Ostrawę:

Meznárodní hudenbí festival Janáčkův máj.jpg

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Leoša Janáčka jest największym festiwalem muzyki poważnej w Ostrawskiem. Jego historia sięga do roku 1976. Treść programową festiwalu tworzą utwory znanego czeskiego kompozytora Leoša Janáčka i dzieła, które powstały w latach 20. i 30. ubiegłego wieku oraz utwory autorów współczesnych. Na program festiwalu składają się również koncerty kameralne, występy wokalne, wieczory jazzowe i spotkania z artystami. Orkiestry i wykonawcy występują w salach koncertowych, świątyniach, pod gołym niebem lub w auli wielofunkcyjnej „Gong”, która powstała w wyniku przebudowy zbiornika gazu. Tradycyjnymi uczestnikami festiwalu są polskie orkiestry symfoniczne oraz polscy soliści, którzy podkreślają wysoki poziom artystyczny festiwalu.

foto_zoo.jpg

Ogród Zoologiczny i Park Botaniczny Ostrawa należy do najczęściej odwiedzanych celów turystycznych w Republice Czeskiej. Na 100 hektarach powierzchni hodowanych jest ponad cztery tysiące zwierząt. Zwiedzający, przede wszystkim rodziny z dziećmi, mogą spędzić w rozległym kompleksie cały dzień. Zwierzęta żyją w nowoczesnych pawilonach hodowlanych, dużych naturalnych wybiegach lub w ekspozycjach przejściowych. W skład zoo wchodzi Park Botaniczny z sześcioma kilometrami szlaków naukowych z licznymi rzadkimi roślinami. Po rozległym terenie ogrodu gości przewozi kolejka, dzieciom służą kąciki zabaw.

foto_dny_nato.jpg

Dni NATO są największą lotniczo-wojskową imprezą promocyjną w Europie środkowej. Odbywają się one na lotnisku im. Leoša Janáčka w Ostrawie. Udział w nich bierze ponad 200 tysięcy osób, dla których siły lotnicze krajów członkowskich NATO przygotowują pokazy lotnicze, prezentują najnowocześniejszą technikę i uzbrojenie oraz ćwiczenia jednostek specjalnych. Właśnie szeroki wachlarz uczestniczących rodzajów sił zbrojnych odróżnia tę imprezę od klasycznych pokazów lotnictwa. Do największych atrakcji należy przegląd wystawionych samolotów, kiedy piloci zapraszają uczestników imprezy do środka i często także do kokpitu swoich maszyn. Wstęp na imprezę jest darmowy.

Spectaculo Interesse.JPG

W świcie kukiełek i teatrów kukiełkowych ostrawski festiwal „Spectaculo Interesse” jest wydarzeniem wyjątkowym. Co drugi rok stolica morawsko-śląska ożywa ogromnymi kukiełkami, przedstawieniami ulicznymi, zespoły kukiełkowe z dziesiątków krajów uczestniczy w przeglądzie konkursowym. Wodzowie odwiedzają przedstawienia konkursowe i inscenizacje pozakonkursowe, za których pośrednictwem zespoły czeskie i zagraniczne oferują najlepsze pozycje ze swoje repertuaru. Przedstawienia są dedykowane dzieciom i dorosłym.

Ostravská radnice.jpg

Ostrawski Nowy Ratusz jest największym kompleksem ratuszowym w Republice Czeskiej i dzięki wieży o wysokości 86 metrów jest także najwyższym czeskim ratuszem. Budynki i wieża został zbudowane w latach 1925 do 1930, w tym roku obchodzą więc 90-lecie swojego otworzenia. Wieża ratuszowa jest wyposażona w zegar, który waży pół tony i tarcza ma średnicę 3,5 metra. Goście Ostrawy nie powinni przegapić okazji spojrzeć na miasto i okolicę w platformy widokowej Nowego Ratusza umieszczonej na wysokości 73 metrów, dokąd wjadą windą szybkobieżną. Jak na dłoni będą mieli Ostrawę z historyczną starówką, zielonymi parkami i teren przemysłowy Dolny obszar Vítkovice. Przy pięknej pogodzie otwiera się widok na masyw Beskidów, Jesioników, Wierzchów Odrzańskich oraz na przygraniczne obszary Polski.

Landek Park.jpg

Niecodzienne przeżycie oferuje zwiedzającym Ostrawę „Landek Park”. Jego ośrodkiem jest najstarsza ostrawski szyb – Kopalnia „Anselm”, w której ma siedzibę Muzeum Górnictwa. Z przewodnikami można udać się do podziemia na czterokilometrowej trasie odkryć niejedną górniczą tajemnicę. Na powierzchni można oglądnąć maszyny, które urabiały węgiel. Ekspozycje są umieszczone pod wzniesieniem Landek, które w przeszłości było osiedlone przez łowców mamutów. Ich życie przypomina ekspozycja po gołym niebem. Polecamy udać się szlakiem naukowym aż na szczyt Landeka. Po drodze można spotkać pokłady węglowe, które potężne siły natury wyniosły z głębin ziemi na powierzchnię, oraz warstwy piasku z mórz, które w dawnej przeszłości zalały obszar ostrawski. Osady wyniesione na powierzchnię liczą nawet 320 milionów lat.

Jaromír Nohavica.jpg

Piosenkarz i kompozytor Jaromír Nohavica należy do najbardziej znanych artystów ostrawskich. Śpiewa przede wszystkim własne piosenki, których napisał ponad 400, oraz utwory autorów rosyjskich Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Często występuje w Polsce. W roku 2015 nat erenie byłej kopalni „Hlubina” otworzył swój klub „Heligonka”, który nawiązuje do tradycji przedwojennych kabaretów. Kilka razy w miesiącu w nim występuje, do klubu zaprasza jednak także swoich kolegów z branży muzycznej lub komików stand-up.

foto_zlata_tretra.jpg

„Złote Kolce” Ostrawa należą do najważniejszych mityngów lekkoatletycznych w Europie środkowej. Odbywają się od roku 1961, sportowcy pokonali na nim cały szereg rekordów świata. Mityng wchodzi w skład „Continental Gold Tour”, drugiej najważniejszej serii atletycznej po „Diamentowej Lidze”. V „Continental Gold Tour” sportowcy współzawodniczą w dyscyplinach, które w danym roku nie są w programie „Diamentowej Ligi”. Tradycyjnymi uczestnikami „Złotych Kolców” byli i są polscy sportowcy. Trwały ślad w historii mityngu pozostawili Irena Szewińska, Władysław Komar, Tadeusz Ślusarski, Jacek Wszoła, Bronisław Malinowski, Kamila Skolimowska, Anita Włodarczyk, Szymon Ziółkowski, Paweł Fajdek, Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Tomasz Majewski, Piotr Małachowski, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski i inni.

Colours dav.jpg

„Colours of Ostrava” jest wielogatunkowy festiwal muzyczny, który w Ostrawie odbywa się od roku 2002. Do Dolnego obszaru Vítkovice, gdzie wyrastają muzyczne stage, zmierza na produkcje muzyczne ponad 40 tysięcy uczestników z całej Europy. Odwiedziny festiwalu to przeżycie muzyczne i towarzyskie, spotykają się na nim wszystkie generacje muzycznych fanów. W skład festiwalu wchodzi forum dyskusyjne „Meltingpot”, w którym biorą udział laureaci Nagród Nobela, pisarze, socjolodzy, sportowcy, artyści i piosenkarze występujący na festiwalu „Colours of Ostrava”.

Stodolní ulice.jpg

Ulica Stodolní stała się fenomenem życia towarzyskiego Ostrawy. Mieści się ona w samym centrum miasta i wprost przy tej ulicy lub jej bezpośrednim sąsiedztwie zapraszają do zabawy dziesiątki barów, klubów i restauracji. Goście mogą wstąpić do tradycyjnych pubów, kawiarni, barów wyspecjalizowanych w rumach lub tequilli, zatańczy lub zdegustować kuchnię tajlandzką, meksykańską czy czeską. W obrębie ulicy Stodolní znajduje się także jedna z najbardziej luksusowych restauracji ostrawskich. Pomimo to, że część lokali jest otwarta w trakcie dnia, zabawa rozpoczyna się zawsze dopiero wieczorem. Ulica Stodolní dała nazwy niedalekiemu przystankowi tramwajowemu i stacji kolejowej.

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
TV KAtowice
Przemiana Katowice
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice