Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Poznaj Pulę

Poznaj Pulę

10 powodów, dla których warto odwiedzić Pulę:

Piękne położenie miejscowości - nad Adriatykiem, na półwyspie Istria – przyciąga co roku rzesze turystów spragnionych słonecznych i morskich kąpieli. Kamieniste zatoczki, maleńkie urokliwe plaże na przedmieściach Puli oraz lazurowy kolor wody urzekają nawet najbardziej wymagających turystów, a soczysta śródziemnomorska zieleń zapewnia ochłodę i wytchnienie po całodziennym plażowaniu. 

IMG_5684.JPGIMG_5687.JPG

Hidrobaza_zrak_1.jpgmore_rin_tin_tin_02.jpg.1024x0_q85.jpg

Dla miłośników historii Pula ma wiele do zaoferowania, wszak była niegdyś jednym z kilku strategicznych rzymskich miast w basenie Morza Śródziemnego. Jest znana z efektownych zabytków, wśród których wymienić należy: rzymski amfiteatr, starówkę z licznymi restauracjami i kawiarniami, Łuk Triumfalny Sergiów z I wieku p.n.e., Bramę Herkulesa i Bliźniacze Bramy, Świątynię Augusta, Mały Teatr Rzymski i wiele innych pozostałości rzymskiej architektury. Do innych zabytków Puli zalicza się m.in. zamek z 1630 roku zbudowany na szczycie wzgórza. Zamek w kształcie gwiazdy ma cztery bastiony i był typową budowlą wojskową, mającą ochraniać miasto. Obecnie mieści się tu Muzeum Historyczne Istrii.

arena_brosura_8x7x2lm.jpg.750x0_q92_crop_upscale.jpg

DSC_0491.jpg

zlatna_-noc_2_01.jpg.750x0_q92_crop_upscale - Kopia.jpg

https://www.pula.hr/hr/novosti/

Pula to również miejsce licznych wydarzeń kulturalnych. Co roku w lipcu odbywa się tu jeden z najbardziej atrakcyjnych Międzynarodowych Festiwali Filmu Fabularnego, organizowany w zabytkowych obiektach Kaštelu i antycznej Areny. Festiwal w Puli jest najstarszym festiwalem filmów fabularnych na świecie. Ze względu na nietypowe miejsce projekcji filmów, jest to jednocześnie festiwal mogący pochwalić się najliczniejszą w świecie publicznością. Pierwsza projekcja filmu w pulskiej Arenie zorganizowana została w 1938 roku, zaś pierwszy międzynarodowy festiwal odbył się tu w roku 1953. http://bityl.pl/tb2Hz

arena_publika.jpg.750x0_q92_crop_upscale.jpg

Na terenie Areny oraz w przestrzeni miejskiej odbywają się również przedstawienia teatralne oraz wspaniałe koncerty muzyki klasycznej i współczesnej. Wśród znamienitych wykonawców wymienić należy takie nazwiska jak: Luciano Pavarotti, Jose Carreras, Andrea Bocelli, Sting, Norah Jones czy Anastacia.

64681345_2091522934293111_1654480767457165312_n.jpg.1024x0_q85.jpgporta_rata_-guzva5.jpg.750x0_q92_crop_upscale_yPhVTzl.jpg.750x0_q92_crop_upscale.jpg

W czerwcu mieszkańcy Puli zapraszają na cykliczną imprezę o nazwie Pula Superiorum, czyli Dni Kultury Antycznej, w trakcie której ulice miasta wypełniają mieszkańcy odziani w antyczne szaty, a zabytkowe miejsca stają się tłem dla spektakli przenoszących widza do odległej epoki. Szkoła gladiatorów w Puli należy do najlepszych na świecie, a ich pokazy przyciągają tysiące turystów. 

koloseum_superiorum12-110616.jpg.1024x0_q85.jpgkoloseum_superiorum20-110616.jpg

Odwiedzając miasto we wrześniu, warto zaplanować swój wyjazd tak, aby uczestniczyć w międzynarodowym festiwalu światła - Visualia Festival - odbywającym się w otwartej przestrzeni miasta. Ten niezwykły projekt, wykorzystując współczesne technologie, pozwala przenieść widza w nieco odrealnioną rzeczywistość, a jednocześnie zwrócić uwagę na bieżące zagadnienia związane m.in. z ekologią.

VF4.jpg.1024x0_q85.jpg1_PMwWfaX.jpgVisualia_4.jpg.1024x0_q85 (1).jpg

Na półwyspie Verudela, pośród drzew kryje się zabytkowy Fort Pula pamiętający czasy austro-węgierskiej monarchii. Od wielu lat ten historyczny fort tętni morskim życiem. Aż 200 gatunków ryb morskich i słodkowodnych, gadów i płazów  zamieszkujących tutejsze pokoje, korytarze, tunele i fosę niegdyś potężnego fortu przyciągają jak magnes małych i dużych.

http://bityl.pl/TKcFh

aquariumpula_5c7668b3f0aec.jpg

http://bityl.pl/Scy0f

Pula to miasto portowe. Wieczorem port zamienia się w pokaz wielkich, świecących gigantów. Lighting Giants to specjalnie przygotowane podświetlenie wielkich dźwigów portowych, znajdujących się w centrum miasta.

svjetleci_divovi3_02.jpg

W mieście znajduje się również port jachtowy oraz ważny port pasażerski – odpływają stąd statki między innymi do Wenecji we Włoszech. 

pula-marina_porat.jpg__1440x470_q85_crop_subsampling-2_upscale.jpg

Pula to także idealne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej, popularne jest tu m.in.: kajakarstwo jaskiniowe, skoki klifowe, windsurfing czy nurkowanie. Niedaleko miasta na głębokości 28-40 m znajduje się wrak statku Baron Gautsch, który uznawany jest za najładniejszy na Adriatyku. 

Kulinarnie Pula pozostaje pod silnym wpływem kuchni włoskiej, można tu więc spróbować klasycznej pizzy czy pasty. Warto jednak sięgnąć po świeże ryby oraz niezwykłe owoce morza, takie jak kalmary, raki czy homary. Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla, paluszki z mięsa mielonego oraz kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa.

zdjęcia: https://www.pula.hr/hr/novosti/

Więcej informacji :  https://www.facebook.com/grad.pulahr/

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice