Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Poznaj Shenyang

Poznaj Shenyang

10 powodów, dla których warto odwiedzić Shenyang:


1. MIASTO DWÓCH CESARZY

Shenyang jest miejscem narodzin dynastii Qing, a jego przydomek „miasto dwóch cesarzy” świadczy o wspaniałej historii i kulturze stolicy prowincji Liaoning.

en.wikipedia.org.jpg

en.wikipedia.org

Abuhai.jpg

daydaynews.cc

Symbolem panowania tej dynastii jest Pałac Cesarski (chiń.: Qingninggong; mandż.: Pałac Mukden), zwany też „Pałacem Czystego Spokoju”. Jest on dumą kultury chińskiej i znakiem wielonarodowościowego państwa. Stanowi główną atrakcję turystyczną miasta.

trip.com(6).jpg

trip.com

Jego budowa rozpoczęła się za panowania mandżurskiego władcy Nurchaczego (1559-1626), a ukończona została przez jego syna i następcę Huang Taiji, zwanego też Abachajem (1592-1643). Po Zakazanym Mieście w Pekinie jest to najlepiej zachowany kompleks pałacowy w Chinach. Został wzniesiony w 1625 r., kiedy to Mandżurowie ogłosili Shenyang swą stolicą. Do zdobycia Pekinu w 1644 r. była to główna siedziba dynastii Qing, później rozbudowywana. Po upadku cesarstwa została otwarta dla turystów...

caption - wall.jpg

tripadvisor.com

Mimo, że pomysł budowy rezydencji miał mandżurski rodowód, wyraźnie dostrzec można w nim wpływ pekińskiego Zakazanego Miasta. Jednocześnie, istnieją między nimi także znaczne różnice. Wnętrze pałacu w Shenyang emanują mandżurskim splendorem, który symbolizują m.in. złote smoki. 

76.jpg

tripadvisor.com

news.cgtn.cn.jpg

news.cgtn.cn

Na powierzchni ponad 60 tys. m2 stoi 300 budynków, lecz centrum zajmują cztery budowle: Pałac Qingninggong, Chongzheng, Dazheng i pawilon Wenus – stanowiące zlepek chińskiego, mandżurskiego i mongolskiego stylu architektonicznego. Każda z nich posiada żółty dach, symbolizujący władzę cesarstwa oraz własny dziedziniec.

trip.com(24).jpg

trip.com

Prowadzi do nich Wielka Brama Qing, którą zdobią napisy w językach: chińskim, mandżurskim, mongolskim, ujgurskim i tybetańskim. Wejścia tego strzegą dwa psy FU – symbole rodowego bogactwa i wysokiego statusu społecznego, wywodzące się ze starożytnej, chińskiej praktyki Feng Shui, które – jak wierzą Chińczycy – posiadają także silną moc ochronną. 

trip.com(18).jpg

trip.com

Zbudowany na planie ośmioboku tzw. Pawilon Znakomitego Zarządzania symbolizuje zjednoczenie ośmiu plemion zamieszkujących w przeszłości te tereny i powstanie cesarstwa mandżurskiego. Najwyższy pawilon kompleksu stanowi piękna Wieża Feniksa, w której znajduje się m.in. tron pierwszego cesarza dynastii Qing. W zachodniej części usytuowana jest wielopiętrowa biblioteka Wenshuo Ge, która powstała, by pomieścić część cesarskiego zbioru obejmującego ponad 3200 ksiąg.

trip.com(27).jpg

trip.com

W prowincji Liaoning znajdują się trzy cesarskie grobowce. Dwa z nich można zobaczyć w Shenyangu: północny grobowiec (Bei Ling) zbudowany w 1643 r. dla Abuchaja – następcy tronu pierwszego cesarskiego władcy, usytuowany jest w centrum parku na północy miasta, natomiast wschodni grobowiec (Dong Ling) – miejsce ostatniego spoczynku Nurhaczego, założyciela dynastii Qing, znajduje się poza miastem, w odległości około 8 km od centrum.

Pałac cesarski oraz oba mauzolea to zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


2. RÓŻNORODNOŚĆ ETNICZNA I WYZNANIOWA

Bez cienia przesady, można stwierdzić, że Shenyang to miejsce, gdzie idealistyczne wizje o pokojowym współistnieniu wielkich religii i mniejszości etnicznych zdołały się spełnić. Teren ten zamieszkiwany jest przez ponad 30 grup etnicznych. 

img_251_d20130917141435.jpg

Najliczniejszą mniejszość narodową, innego pochodzenia niż Hanowie (naród stanowiący ok. 92 % ludności Chin) stanowią, oczywiście, Mandżurowie, znani wcześniej jako Dżurdżenowie. 

img_107_d20130917141417.jpg

tripchinaguide.com

img_172_d20130917141426.jpg

tripchinaguide.com

Niegdyś mówili oni własnym językiem mandżurskim, zupełnie odmiennym od chińskiego, a od XVII w. używali własnego pisma wzorowanego na staromongolskim. Dziś ludność mandżurska używa głównie dialektu mandaryńskiego i w zasadzie nie odróżnia się od Chińczyków Han.

img_965_d20130917141411.jpg

tripchinaguide.com

Duchową wędrówkę szlakiem obiektów sakralnych miasta Shenyang można rozpocząć od najsłynniejszej z istniejących tu świątyń taoistycznych Taiqing, wybudowanej za panowania cesarza Kangxi w 1663 r., a w 1768 r., w czasach rządów cesarza Qianlonga przemianowanej na Pałac Taiqing. Pałac składa się ze stu pomieszczeń i zajmuje powierzchnię pięciu tysięcy dwustu metrów kwadratowych. Dziś pełni rolę kluczowej taoistycznej świątynii o randze narodowej. W środku znajdują się posągi trzech przedstawicieli najważniejszych tutaj nurtów filozoficznych: Buddy, Konfucjusza i Laozi (założyciela taoizmu). Warto też zwrócić uwagę na jej malownicze otoczenie. Starannie dobrane rośliny i kwiaty sprawiają, że nawet w zimie, ogród otaczający kompleks świątynny mieni się różnymi kolorami.

Taiqing Palace (Taoist Temple).jpg

news.cgtn.cn

Lao Tzu - en.dahe.cn.jpg

en.dahe.cn

Kolejnym przystankiem na szlaku świątynnym jest Meczet Południowy – największy i najważniejszy tego typu obiekt w Shenyangu, stanowiący centrum dla działającego tutaj Stowarzyszenia Islamskiego. W Shenyangu znajdują się w niewielkiej odległości od siebie dwa meczety: południowy (większy) i wschodni (mniejszy).

trip.com(1).jpg

trip.com

South Mosque - tripadvisor.com.jpg

tripadvisor.com

Meczet Południowy w Shenyang został zbudowany w latach 1627-1636. Jego styl architektoniczny przypomina starożytną, chińską świątynię. Zajmuje powierzchnię 6 117 metrów kwadratowych. Mieści się na czworokątnym dziedzińcu i posiada trzy wejścia.

au.trip.com.jpg

au.trip.com

Sala modlitewna o powierzchni 415 m2 znajduje się w centrum świątyni. Pozostałe pomieszczenia to m.in.: 30-metrowa Wieża Księżyca, pomieszczenie z piecem piekarniczym i sala wykładowa. W południowej i północnej części dziedzińca znajdują się sale lekcyjne.

85176958_m3qJMHyUlibz_CUh7wdeoF4aa_v0y5JQ5z5D3e48fyI.jpg

news.cgtn.cn

Niesamowity widok przedstawia również, znajdujący się w dzielnicy koreańskiej (ang.: Korea Town), tak odmienny architektonicznie, neogotycki kościół katolicki Nanguan (czyli Katedra pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa) z 1861 r., wybudowany przez paryskie Towarzystwo Misji Zagranicznych, który może pomieścić około 1000 osób podczas nabożeństwa.

1024px-沈阳圣心大教堂(en.wikipedia.org).jpg

en.wikipedia.org

tripadvisor.com7.jpg

tripadvisor.com

Cała parafia liczy około 3000 wiernych. Mimo swego europejskiego wyglądu, wnętrze kościoła wypełniają złote posągi oraz intensywnie czerwone tekstylia. W tradycji chińskiej to dominujące barwy, które oznaczają: władzę oraz szczęście i pomyślność.

tripadvisor.com1.jpg

tripadvisor.com

Możemy też zwiedzić kilka świątyń i klasztorów buddyjskich. Jedną z cenniejszych jest licząca ponad 300 lat świątynia Prajna (ang.: Prajna Temple) w dzielnicy Shenhe. Świątynia zajmuje niewielki obszar. Frontem zwrócona jest w kierunku południowym i dla okolicznych mieszkańców jest jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu.

Prajna Temple2.jpg

trip.com

Bezpłatnie można zwiedzić też Pagodę Północną, która jest czynną świątynią – w środku zazwyczaj możemy spotkać buddyjskich mnichów i modlących się ludzi.

100o0j0000009zdim6737_C_760_506.jpg

trip.com

Przy okazji można zobaczyć słynne młynki modlitewne, wykorzystywane przez niektórych wyznawców buddyzmu. Idea ich stosowania polega na tym, że zamiast odmawiać modlitwę, należy zakręcić specjalnym walcem, na którym został umieszczony tekst modlitwy. Kręcąc równocześnie wieloma młynkami, można w rezultacie odmawiać wiele modlitw naraz, co nie jest możliwe podczas praktykowania modłów w tradycyjny sposób.

mlynki_modlitewne.jpg

sfinjak.wroclaw.pl

Warto również zwiedzić Pagodę Buddyjskich Prochów (Liaobin). Jest to ciche i spokojne miejsce z niewielkim muzeum. Ten obiekt jest uważany za jeden z najstarszych zabytków w Shenyangu. Położona 29 km na północny wschód od miasta Xinmin, Pagoda Liaobin jest historyczną pozostałością po liczącym 1000 lat starożytnym mieście. Znajduje się u zbiegu rzek Liaohe i Xiushui, które w starożytności stanowiły ważny szlak komunikacyjny, a pobliski teren miał strategiczne znaczenie wojskowe. Mierząca 41,7 metra wysokości pagoda jest ośmioboczną, trzynastopiętrową wieżą z cegły. Po obu jej stronach znajduje się coś w rodzaju kapliczek z posągiem Buddy.

Liaobin Pagoda.jpg

china.org.cn


3. MIASTO FESTIWALI I CIEKAWYCH WYDARZEŃ

Shenyang jest jednym z głównych centrów kulturowych Chin.

Zapewne niezapomnianych wrażeń dostarczy nam wizyta w tym mieście podczas jednego z chińskich świąt, których w ciągu roku jest naprawdę wiele. Do najważniejszych należą:

- Chiński Nowy Rok, zwany inaczej „Świętem Wiosny”. Jest świętem ruchomym, celebrowanym, w zależności od roku, pomiędzy 21 stycznia a 19 lutego. Jest to najdłuższe i najważniejsze święto w kalendarzu Chińczyków. Dwie różne jego daty wyznaczają Kalendarz Słoneczny i Księżycowy. Księżycowy Nowy Rok jest prawdziwą okazją do zabawy i świętowania, a Słoneczny Kalendarz decyduje o tym, kiedy umieścić talizmany Feng Shui, chroniące przed złem w nadchodzącym roku. W przeciwieństwie do Ludzi Zachodu, Chińczycy nie piją dużo alkoholu podczas Nowego Roku, traktując ten dzień jako święto rodzinne oraz okazję do odwiedzenia krewnych. Przed jego nadejściem, starannie sprzątają swoje mieszkania, aby usunąć stare chi (energię) i zaprosić nowe chi oznaczające nadejście początku. W domach umieszcza się kwiaty i rośliny symbolizujące rozwój, bogactwo i odrodzenie – takie jak: azalie, bambusy, narcyzy czy peonie. Wszystkie talizmany oraz znaki symbolizujące szczęście i pomyślność są najczęściej w kolorach: czerwonym – oznaczającym dodatkowo energię, miłość i sławę oraz złotym – oznaczającym władzę i bogactwo. Tradycyjnie, rodzina wręcza łapówkę domowemu bogu kuchni, który co roku zdaje relację z jej postępowania przed obliczem Nefrytowego Cesarza. Dzieci zostają obdarowane czerwonymi kopertami Ang Pow z pieniędzmi lub symbolicznymi monetami. Tradycja mówi, że ilość pieniędzy powinna być parzysta.

ang-pow-chinese-new-year(kaodim.com).jpg

kaodim.com

O północy, po uroczystej kolacji, w czasie której podaje się dania symbolizujące zdrowie i pomyślność (daniem głównym są tu pierożki), Chińczycy bawią się przy fajerwerkach i sztucznych ogniach, które mają odstraszyć złe duchy i przegonić stare chi, robiąc tym samym miejsce nowej energii i dobrobytowi. Obchody Chińskiego nowego Roku trwają 15 dni. Pierwsze dwa dni poświęca się hucznym zabawom i spotkaniom, natomiast trzeciego dnia należy unikać kłótni i niebezpiecznych zachowań, które mogą powtórzyć się w ciągu roku. Dopiero czwartego dnia miasto wraca do normalnego rytmu, choć celebracje trwają nadal. 

201209100153599687.jpg

Zwieńczeniem uroczystości związanych z obchodami Nowego Roku jest „Festiwal Latarni”. Piętnastego dnia Nowego Roku, w nocy, podczas pełni księżyca Chińczycy spotykają się w publicznych miejscach, przynosząc ze sobą kolorowe latarnie. Zazwyczaj latarnie o różnych kształtach, symbolizujące szczęście i nadzieję, niosą a dzieci;

Shenyang lantern festival4 (chinadaily.com.cn).jpg

chinadaily.com

- Zupełnie inne nastroje towarzyszą Festiwalowi Qing Ming, poświęconemu pamięci zmarłych, który ma ścisły związek z głęboko zakorzenionym w tradycji chińskiej kultem przodków. Odbywa się on 106 dni po przesileniu zimowym (zazwyczaj w okolicach 5 kwietnia). Swym charakterem przypomina obchodzone przez nas w listopadzie święto zmarłych;

sg.finance.yahoo.com1.jpg

sg.finance.yahoo.com

- Święto Pracy, którego celebrowanie w Polsce praktycznie zanikło, nadal uroczyście obchodzone jest w Chińskiej Republice Ludowej. Jest, a raczej było to jedyne święto międzynarodowe, wspólne dla obu naszych narodów;

- Festiwal Smoczych Łodzi to święto, które przypada zazwyczaj w okolicach 5 czerwca, upamiętniające tragicznie zmarłego poetę Qu Yuana, który popełnił samobójstwo poprzez utopienie się w rzece na znak protestu przeciw korupcji rządu. Dziś na pamiątkę tego wydarzenia urządza się wyścigi kolorowych łodzi, często zdobionych w motywy smoka;

18765635_1526199134118848_4350840244288239702_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

18698329_1526199140785514_6958995568871155314_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

121256545_1259446064401418_49472599644237.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

- Festiwal Podwójnej Siódemki przypada na siódmy dzień, siódmego miesiąca według chińskiego kalendarza (sierpień), stąd nazwa. Jest to święto zakochanych, swoiste chińskie Walentynki. Tylko raz w roku – właśnie tego dnia, spotykają się ze sobą na chińskim nieboskłonie dwie gwiazdy: Prząśniczka i Pasterz;

- Festiwal Księżyca, zwany również Festiwalem Środka Jesieni, przypada na piętnasty dzień ósmego miesiąca chińskiego kalendarza (wrzesień). W dniu tym księżyc świeci najjaśniej, więc obserwowanie go jest ważnym elementem celebracji, podobnie jak spożywannie „księżycowego ciastka”. Farmerzy natomiast świętują tego dnia koniec letnich zbiorów;

- Urodziny Konfucjusza – największego chińskiego filozofa (28 września). W tym dniu organizowane są pielgrzymki do miejsca jego narodzin w prowincji Shandong;

- Święto Narodowe upamiętniające utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 r. W przeszłości obchodzono je bardzo uroczyście – w większych miastach, takich jak Shenyang, odbywały się wielkie parady. Dziś organizuje się festyny i pokazy fajerwerków.

National Day in Shenyang - news.cgtn.com.jpg

news.cgtn.cn


4. MIASTO ZIELONYCH ENKLAW

Shenyang położony jest na styku równiny Liaohe oraz Gór Changbai. Zachodnią część miasta stanowią rozległe tereny nizinne, natomiast wschodnią tereny górzyste, pokryte zielonymi lasami i piękną roślinnością. 

117170001_1200330560312969_928806344316443153_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

117592260_1208229786189713_4517545344132860834_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Tutejszy klimat kontynentalny umiarkowanie wilgotny cechuje się wyraźnymi kontrastami sezonowymi. Występuje tu wilgotne, niemal tropikalne lato z temperaturami przekraczającymi 36oC oraz sucha, arktyczna zima, kiedy to najniższe temperatury sięgają -29oC. Tym wahaniom termicznym towarzyszą zmiany barw w krajobrazie miasta, charakterystyczne dla poszczególnych pór roku – od spowitej srebrzystą bielą zimy, poprzez nasyconą zapachami różnokolorowych kwiatów i śpiewem ptaków wiosnę, pełne soczystej zieleni lato i na ognisto-rdzawo-złotej jesieni z krystalicznie czystym niebem skończywszy. 

118792293_1227824750896883_7953335991276083913_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Tak duże zróżnicowanie spowodowane jest umiejscowieniem Mandżurii na granicy rozległego kontynentu euroazjatyckiego oraz Oceanu Spokojnego, w rejonie występowania monsunów.

Shenyang jest również obszarem bogatym w różne zasoby naturalne: lasy, łąki, pastwiska, zasoby wodne. Miasto posiada wiele zachwycających parków i ogrodów, takich jak Beiling Park czy Ogród Botaniczny Miasta Shenyang (ang.: Shenyang Botanical Garden). 

z różą w tle.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

59902492_851721115173917_8285160014708998144_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Wśród najbardziej znanych są także 14,5-kilometrowe South Canal Linear Parks, położone wzdłuż rzeki przecinającej południowe części dzielnic: Dadong, Shenhe i Heping. Zajmują one powierzchnię około 350 akrów. Teren ten składa się z 6 dużych parków i 18 nadrzecznych ogrodów, w których znajdziemy wiele gatunków i odmian roślin, takich jak m.in.: róża, morela, wiśnia miodowo-kwiatowa, lilia czy szałwia szkarłatna.

118398654_1217249275287764_4037952698178555362_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

121571480_1256874121325279_2244291910230389213_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Warto w tym miejscu wspomnieć też o Wyspie Ganhezi, czyli Wyspie Ptaków, która jest jedynym naturalnym obszarem obserwacji ptaków w Shenyangu. Jest to wyspa położona w dorzeczu rzeki Hunhe o powierzchni 49,26 ha. Dzięki obecności lasów, zarośli, mokradeł i stawów stanowi doskonałe siedlisko dla dzikich zwierząt, zwłaszcza dzikich ptaków, takich jak: żurawie, czerwone, łabędzie, pawie, dzikie gęsi, czaple, papugi, mewy morskie i strusie.

118802305_1227826094230082_6017349021147289258_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

116581279_1199642740381751_4531112882588442773_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

118411648_1216468625365829_1086731347914331147_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Wysiłki władz miasta Shenyang, polegające na konsekwentnej realizacji zrównoważonej polityki rozwoju, uwzględniającej ochronę środowiska naturalnego, dobrze zintegrowanego z potrzebami lokalnej społeczności, zostały zauważone i docenione w skali ogólnokrajowej m.in. poprzez przyznanie Shenyangowi tytułów: „Modelowego Miasta w Dziedzinie Ochrony Przyrody”, „Miasta Lasów” oraz „Miasta Zielonych Ogrodów”. 

116582219_1201915433487815_4810745440524618265_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

120192857_1242107412801950_2762285956149471279_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Fakty, zaś, mówią same za siebie... Jego rozległe obszary zielone podlegają ciągłej ekspansji. Miasto posiada kilkanaście naturalnych rezerwatów przyrody. Regularnie prowadzone są na szeroką skalę akcje sadzenia drzew i zalesiania terenów. Wzdłuż całego odcinka rzeki Huanhe i parków botaniczno-krajobrazowych Wulihe i Shenshuiwan udało się przeprowadzić kompleksowe prace renowacyjne oraz zrekonstruować grupę sztucznych jezior, co przyczyniło się do zwiększenia i poprawy jakości zasobów wodnych miasta. 

116215412_1200330540312971_1211447060872078232_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Na przestrzeni 500 km funkcjonuje w metropolii specjalny system ochrony ekologicznej, którego zadaniem jest m.in. wydatne zmniejszenie szkodliwej emisji spalin. Aktualnie trwa również budowa kilkudziesięciu modelowych: ekologicznych i przyjaznych dla środowiska dzielnic. 

120369889_1246266362386055_5599321819960985269_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Jednocześnie prowadzone są liczne kampanie, mające na celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców. W tej sytuacji, nie dziwi fakt, iż w roku 2006 Shenyang został wytypowany na gospodarza Światowej Ekspozycji Ogrodniczej (ang.: ”The 2006 China Shenyang World Horticultural Exposition”, która – zdaniem samych mieszkańców „przekształciła ich miasto w najpiękniejszy ogród świata” i w okresie od maja do października przyciągnęła ponad 12 milionów zwiedzających z kraju i zagranicy.

120195653_1242932456052779_1604848317210487218_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Za swe działania na rzecz ochrony środowiska i kształtowanie warunków przyjaznych dla życia człowieka, miasto zostało uhonorowane specjalnym wyróżnieniem ONZ.

Sheyang Forest Zoo.jpg

facebook.com/GreatShenyang/


5. GOSPODARCZY TYGRYS

Shenyang jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Chińskiej Republiki Ludowej i liderem zaawansowanej wiedzy technologicznej. Jego dynamiczny i wszechstronny rozwój w ostatnich latach sprawił, że wyrósł on na prawdziwego gospodarczego "tygrysa" nie tylko Chin (znajdując się w czołówce bodaj 10. najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast chińskich), ale całego regionu Azji Północno-Wschodniej.

Fanguyan Mansion1.jpg

chinadaily.com

Jako potentat przemysłowy, dodatkowo posiada on tereny bogate w liczne surowce naturalne. Do tej pory odkryto tu 36 rodzajów złóż mineralnych, w tym duże ilości złóż kopalnych, takich jak węgiel czy gaz ziemny. Na terenie miasta funkcjonuje wiele dobrze rozwiniętych gałęzi przemysłu lekkiego i ciężkiego, tj.: przemysł mechaniczny, samochodowy, petrochemiczny, farmaceutyczny, lotniczy, automatyczny (obejmujący m.in. produkcję zaawansowanych technologicznie robotów, np. w formie bezzałogowych łodzi podwodnych, służących do badania środowiska naturalnego rzek, mórz i jezior), budowlany, metalurgiczny, tekstylny, spożywczy, elektroniczny, węglowy, a nawet... kosmiczny. 

121596822_1259456591067032_7919092142731637165_n.jpg

Zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, Shenyang znany jest z produkcji maszyn górniczych, wielkogabarytowych urządzeń do oczyszczania ścieków, specjalistycznego sprzętu do budowy autostrad, itp.

Jednym z głównych celów miasta jest przeprowadzenie kompleksowej modernizacji dawnej infrastruktury przemysłowej i zintegrowanie tradycyjnych gałęzi przemysłu z nowoczesnymi, zaawansowanymi technologiami, transfer najnowszych osiągnięć oraz skutecznych, globalnych rozwiązań w dziedzinie high-tech na rodzimy grunt i vice versa, jak również stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi inwestycji.

59642c3b231f9.jpg

shenyangnwexpo.com

Sądząc po ilości przyznanych miastu krajowych oraz międzynarodowych nagród i wyróżnień oraz tytułów, tj. m.in.: "Najbardziej aktywnego gospodarczo miasta w Chinach", "Miasta zaawansowanej wiedzy technologicznej", "Lidera inwestycyjnego wśród chińskich miast", a także liczbie dużych koncernów międzynarodowych, które mają tutaj swoje siedziby, tj.: Canon, Coca-Cola Beverage Co., BASF Vitamin Co., Mitsubishi, Michelin i wiele innych, można z całą pewnością stwierdzić, że to wyzwanie nie stanowi większego problemu dla naszego chińskiego partnera. Może on wręcz służyć za godny naśladowania wzór dla innych miast, które posiadają długoletnie tradycje przemysłowe, a obecnie, poprzez realizowane procesy transformacji na swym terenie, aspirują do zmiany swego industrialnego wizerunku poprzez rozwój licznych funkcji centrotwórczych, m.in. w zakresie nauki, kultury, edukacji i handlu.

118615717_1223849944627697_1332537677135828054_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

118560687_1223849771294381_7575235576810854602_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

W ostatnim czasie, zwłaszcza robotyka i branże przemysłowe, zajmujące się wytwarzaniem inteligentnego sprzętu, zajmują ważne miejsce w programie rozwoju Shenyangu. Miasto chce umocnić swoją wiodącą pozycję w tym sektorze, dlatego podejmuje działania mające na celu zachęcanie do prowadzenia oryginalnych badań i stymulowanie transferu ich wyników z laboratorium na rynek. Władze miasta Shenyang wszelkimi możliwymi sposobami starają się wspierać lokalnych liderów tego przemysłu, aby uczynić ich konkurencyjnymi w skali globalnej tak, by mogli oni dołączyć do grona firm światowej klasy.

116623724_1201056220240403_5962380581697030169_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Zaawansowane technologicznie roboty, produkowane przez firmę Siasun Robot & Automation Co. Ltd. z siedzibą w Shenyangu zostały zaprezentowane we wrześniu 2020 r. m.in. podczas 22. Międzynarodowych Targów Przemysłowych w Szanghaju, gdzie cieszyły się dużym uznaniem i zainteresowaniem.

119710072_1236188806727144_6939881036986288634_o.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Zupełnie wyjątkowy charakter mają również działania Instytutu ds. Badań nad Metalami Chińskiej Akademii Nauk z siedzibą w Shenyangu (ang.: Shenyang Institute of Metal Research), który został jedynym dostawcą kompozytów matryc aluminiowych do budowy pierwszego w historii Chin pojazdu badawczego Marsa (tzw. „łazika”). Misja TIANWEN-1, której zadaniem było dostarczenie pojazdu na czerwoną planetę w dniu 23.07.2020 r. zakończyła się sukcesem.

115991223_1195854430760582_1831890673176849024_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

109123513_1195854467427245_1351227182979365042_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/


6. SZYBKIE I WYGODNE CENTRUM KOMUNIKACYJNE

Wraz z pobliskimi miastami, Shenyang jest ważnym centrum transportowym oraz węzłem komunikacyjnym całej Północnej Azji. Szerokie wstęgi autostrad rozciągają się tutaj we wszystkich kierunkach, łącząc nie tylko miasta prowincji, lecz umożliwiając również połączenia ze stolicą Chin - Pekinem oraz innymi dużymi miastami takimi jak: Tianjin, Changchun czy Harbin. 

119574082_1233788146967210_4641555909744487904_n.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

119238599_1231103307235694_200579486919221709_n.jpg

Miejscowe środki transportu publicznego kursują całodobowo, co umożliwia pasażerom łatwe dotarcie do miejsca przeznaczenia nawet w porze nocnej.

Do ruchu drogowego coraz częściej wprowadzane są pojazdy hybrydowe, bardziej przyjazne dla środowiska.

autobus1.jpg

chinadaily.com.cn

autobusy hybrydowe.jpg

chinadaily.com.cn

Shenyang posiada także jeden z najlepiej rozwiniętych systemów linii kolejowych w Chinach. Pociągiem można stąd szybko i sprawnie dotrzeć niemal do każdej miejscowości w kraju. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że właśnie z Shenyangu prowadzi jedyna międzynarodowa linia kolejowa do Korei Północnej.

Shenyang_Railway_Station (commons.wikimedia.org).jpg

Międzynarodowy Port Lotniczy „Taoxian” w Shenyangu posiada połączenia z dziesiątkami miast w Chinach oraz wiele połączeń międzynarodowych, mi.n. z następującymi krajami: Koreą Południową, Japonią, Rosją, Tajlandią, Ameryką, Francją, Niemcami, Wielką Brytanią czy Australią.

Shenyang-Taoxian Airport.jpg sanxinglass.com

23 września 2009 r. oddano tutaj do użytku pierwszą linię metra w Shenyangu. Został również opracowany szczegółowy plan rozbudowy systemu transportu publicznego w mieście, którego podstawę stanowi właśnie metro doskonale zintegrowane z innymi środkami komunikacji. 

shenyang-subway-travelchinaguide.com.jpg

travelchinaguide.com

1024px-Shenyang_Metro_Shenyang_Zhan_Station(en.wikipedia.com).jpg

en.wikipedia.org

Pod koniec 2020 r. planowane jest uruchomienie kolei dużych prędkości na trasie Shenyang-Pekin, która ma skrócić czas podróży pomiędzy stolicą kraju a stolicą Prowincji Liaoning z 4 godzin do 2,5 godziny.


www.xinhuanet.com.jpg

137707795_15461257808721n.jpg


7. TRADYCJE PIŁKARSKIE I ZNACZENIE SPORTU

Chociaż football nie jest ulubioną dyscypliną Chińczyków i Azjatów, Shenyang wyróżnia się na tym polu, słynąc z tradycji piłkarskich. Lokalną drużyną piłki nożnej, reprezentującą miasto i prowincję, jest Liaoning FC, grający w chińskiej Super Lidze.

Liaoning FC - goalzz.com.jpg

goalzz.com

Od kilku lat w stolicy prowincji Liaoning organizowane są rozgrywki dla dzieci do 13 roku życia pod nazwą „Międzynarodowy Turniej Piłkarski dla Młodzieży o Puchar Pokoju” (ang.: ”The Peace Cup International Juvenile Football Tournament”), którego celem jest jednoczenie najmłodszych wokół idei pokojowego współistnienia, opartej na przyjaźni, równości, braterstwie i szacunku dla siebie nawzajem.

facebook.com-GreatShenyang.jpg

facebook.com/GreatShenyang/

Należy w tym miejscu podkreślić dbałość miasta o wszechstronny rozwój sportów na swoim terenie, o czym świadczy m.in. zainwestowanie w budowę wspaniałego Stadionu Centrum Olimpijskiego, na którym odbywały się wstępne, letnie Igrzyska Olimpijskie 2008 r. Ponadto, Shenyang Sport University jest znaną, zawodową uczelnią sportową w Chinach, a także bazą treningową dla zawodników i propagatorów sportów zimowych, którego wielu absolwentów zostało później mistrzami olimpijskimi.

ShenyangStadium04(mhkw.com).jpg
mhkw.com


8. DZIWNE ZBOCZE

W kwietniu 1990 r. odkrycie przez młodego policjanta Dziwnego Zbocza (ang.: Strange Slope) w Shenyangu, przyciągnęło uwagę całego świata. Jego sława wciąż się rozprzestrzenia, ponieważ goście z kraju i zagranicy nadal tłumnie odwiedzają to magiczne miejsce...

news.everychina.com (Dziwne Zbocze1).jpg

news.everychina.com

Jak wiadomo, w przypadku wszelkich wzniesień, zawsze łatwo jest zjechać w dół, ale - z powodu grawitacji - trudno dostać się na górę. Jednak dziwne zbocze w Shenyangu zaprzecza temu prawu fizyki. 

151111_1104_02bee.jpg

yallabook.com

Stok ma 80 metrów długości i 15 metrów szerokości. Jego wyższa część znajduje się po stronie wschodniej, a niższa po zachodniej. Kiedy rowerem lub samochodem zatrzymamy się u podnóża tej pochyłości, automatycznie zaczniemy zsuwać się w górę, lecz w dół będziemy mogli zjechać dopiero po uruchomieniu silnika lub wykorzystaniu siły napędowej i pracy mięśni naszych nóg (w przypadku jazdy rowerem). 

151111_1104_513bb.jpg

yallabook.com

Ten stok z zaburzoną grawitacją lub polem magnetycznym to obecnie pożądane miejsce podróży, lecz zjawisko to pozostaje tajemnicą, gdyż badacze snując różne, często sprzeczne ze sobą, teorie nie są w stanie wyjaśnić go w sposób naukowy...


9. ULICA ZHONGJIE

Ulica Zhongjie znajduje się w pobliżu Pałacu Mukden. Jest deptakiem o długości 3,5 km –stanowi strefę handlową zamkniętą dla ruchu kołowego. Jest najstarszą ulicą handlową w Shenyangu, a także pierwszą i najdłuższą ulicą spacerową w Chinach.

shenyang-pedestrian_street.jpg

Początki jej istnienia sięgają roku 1625. Obecnie wokół niej i przyległych ulic mieszczą się liczne centra handlowe, domy towarowe, sklepy i restauracje. W alejkach usytuowanych wzdłuż pasażu można znaleźć szeroki wybór towarów, oferowanych przez sprzedawców wolnorynkowych.

jarmark chinski2.jpg

IMG_9883.JPGZ pewnością wspaniałą pamiątką z podróży do Shenyangu i prowincji Liaoning będą wyroby rękodzielnicze podobne do tych, które w czerwcu 2012 r. mogliśmy nabyć i podziwiać podczas Jarmarku Kultury Chińskiej w Katowicach. Były wśród nich m.in.: tradycyjne, misternie wykonane chińskie wycinanki, ręcznie wytworzone zabawki, prace kaligraficzne czy biżuteria ze szlachetnych oraz półszlachetnych kamieni (w tym popularnego jadeitu).


10. AZJATYCKIE SMAKI

Kiedy podczas zwiedzania dopadnie nas głód i zmęczenie, możemy skorzystać z szerokiej i urozmaiconej oferty kulinarnej miasta. Czyste, kolorowe ulice kontrastują tu z intensywnymi zapachami, unoszącymi się z okolicznych restauracji i stoisk z jedzeniem. Kuchnia w Shenyang pozostaje pod wpływem ww. mniejszości etnicznych i należy do tzw. kuchni Północy., którą w tej części Chin kształtowały trzy źródła: tradycja dworu cesarskiego, chiński muzułmanizm oraz regionalne zwyczaje żywieniowe. Co ciekawe, rzadko stosuje się tutaj ryż. Podstawą tutejszych posiłków jest makaron oraz bułeczki gotowane na parze. Najbardziej rozpowszechnionym daniem z makaronu jest Cza Ciang Mein – potrawa podobna do spaghetti, przyrządzana z dodatkiem surowych warzyw (białej kapusty, marchwi, rzodkiewki , szpinaku, sałaty czy pomidorów), kiełków mung i kiszonych ogórków. 

Cza Cian Mein1.jpg

chinadaily.com

Popularne produkty tej kuchni regionalnej to także mięso baranie i jagnięce, kaczka, krewetki oraz kraby. Obowiązkowym dodatkiem jest duża ilość soli, oleju oraz pikantnych przypraw (pieprzu, imbiru, czosnku, octu, cebuli, itp.). Charakterystyczne dla tego regionu są również... pierożki, naleśniki i knedle, oczywiście przyrządzone w odpowiedni sposób - z dodatkiem specjalnych sosów. Można skosztować także mandżurskiego dania Suan Cai z marynowanej pekińskiej kapusty, podawanego często z wieprzowiną, dania z duszonego kurczaka i grzybów, chrupiącego ciastka z nadzieniem mięsnym czy specjałów kuchni koreańskiej, takich jak: makaron na zimno (ang.: cold noodles) czy ciasto ryżowe.

hqdefault.jpg

maangchi.com

Szeroki wybór tutejszych restauracji, pubów, barów karaoke i herbaciarni z pewnością zaspokoi najbardziej wybredne podniebienia smakoszy. 


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice