Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Plan obchodów

Plan obchodów


100lecieold.jpg

Rynek w Katowicach w dniu wkroczenia Wojska Polskiego, ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej


Dokładnie 20 czerwca 1922 roku gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki Rynek od strony Szopienic, radośnie witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego symbolicznego wydarzenia było podpisanie przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej niespełna miesiąc później, bo 16 lipca, Aktu Objęcia Górnego Śląska.

Miasto Katowice uczci stulecie tych wydarzeń, zapraszając mieszkańców na dwudniowe obchody – 18 i 19 czerwca. Świętowanie rozpocznie się w sobotę 18 czerwca Piknikiem Lotniczym na lotnisku Muchowiec. Pomiędzy pokazami akrobacji powietrznych i przelotami zabytkowych samolotów goście podziwiać będą mogli sprzęt wojskowy oraz pokazy sprawności wojska i służb mundurowych. Narodowy Bank Polski na swoim stoisku zaprezentuje okolicznościową monetę wybitą z okazji stulecia.

Wieczorem obchody przeniosą się na katowicki Rynek. W muzycznym widowisku METROPOLIS SILESIUM 2122 wezmą udział znakomici polscy muzycy i wokaliści oraz aktorzy Teatru Śląskiego. Efekt artystyczny gwarantują znany katowicki muzyk Miuosh oraz reżyser Robert Talarczyk.

Niedziela będzie najważniejszym dniem obchodów. Rozpoczną się od Mszy Świętej Pontyfikalnej w Archikatedrze Chrystusa Króla. W południe na katowicki Rynek ponownie wjedzie na czele wojska gen. Szeptycki. Uroczystą inscenizację, połączoną z paradą grup rekonstrukcyjnych, będą oglądać wraz z mieszkańcami miasta goście z całej Polski.

Tak ważny jubileusz w Mieście Muzyki UNESCO przyniesie więcej koncertów. Melomani spotkają się w sali NOSPR na uroczystym koncercie orkiestry, zaś po zachodzie słońca muzyka zabrzmi też na schodach Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie rozpocznie działalność Panteon Górnośląski.

Obchody objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wydarzenie współfinansowane jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.


Program obchodów

18 czerwca

Piknik Lotniczy

godz. 11.00–18.00 – Lotnisko Katowice-Muchowiec

W programie m.in. pokazy akrobacji grupy Redbull i Żelazny, inscenizacja walk powietrznych z czasów I wojny światowej, przelot samolotów Casa C-295M, pokazy skoczków spadochronowych oraz pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych.


Widowisko muzyczne pt. METROPOLIS SILESIUM 2122

godz. 20.00 – Rynek

Na scenie, obok aktorów Teatru Ślaskiego, wystąpią: Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk, Marcelina, Mateusz Konieczny, Sebastian Riedel, Maciej Lipina, Marcin Wyrostek, Miuosh oraz FDG.Orkiestra.


19 czerwca

Msza Święta Pontyfikalna

godz. 10.30–12.00 – Archikatedra Chrystusa Króla


Inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej

godz. 12.30–13.30 – Rynek

Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 laty, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Tym razem przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.


Otwarcie Panteonu Górnośląskiego

godz. 16.00–17.30 – Archikatedra Chrystusa Króla100-lat-Zaproszenie-2str-22.jpg

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice