Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności - Miasto

Aktualności - Miasto

07 lipca 2022
Rusza przebudowa Punktu Zbiórki Odpadów przy ul. Bankowej
Gminny Punkt Zbiórki Odpadów mieszczący się przy ul. Bankowej 10 zostanie przebudowany. Kompleks zachowa swoje dotychczasowe funkcje.

Gminny Punkt Zbiórki Odpadów mieszczący się przy ul. Bankowej 10 zostanie przebudowany. Kompleks zachowa swoje dotychczasowe funkcje. Dodatkowo po remoncie, wiosną przyszłego roku, pojawi się tam także biuro obsługi klienta, dzięki czemu będzie można załatwić wiele spraw osobiście. Natomiast na czas prac, które rozpoczną się 9 lipca, punkt będzie tymczasowo wyłączony z użytkowania. 

MPGK Katowice zdecydowało się na kompleksową przebudowę obiektu i nadanie mu bardziej reprezentacyjnego charakteru. Stworzenie tu biura obsługi klienta jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców i pozwoli wiele spraw związanych z odpadami załatwić w centrum miasta.


Zmiany wewnątrz i na zewnątrz

W ramach inwestycji najpierw trzeba będzie rozebrać i zutylizować gruz z istniejących budynków i infrastruktury. W kolejnym etapie zostanie wybudowany obiekt socjalno-biurowy, powstaną też wiaty i garaże. Budynek będzie miał dwie kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 290 m2. Oprócz tego przebudowany zostanie zjazd do ul. Bankowej. Obiekt zyska także nowe ogrodzenie. W ramach zadania będą również wykonanie nowe przyłącza wodno-kanalizacyjne i zamontowany zostanie węzeł ciepłowniczy. Na terenie zakładu znajdzie się myjnia kontenerów i sprzętu. Koszt inwestycji to ok. 5 mln zł.

- Po zakończeniu remontu otoczenie zyska na estetyce. Nowy budynek będzie lepiej wkomponowany w istniejące okoliczne zabudowania. Jednocześnie punkt zyska nową funkcję, dzięki której będzie spełniał oczekiwania zgłaszane przez mieszkańców, ponieważ zostanie tam również uruchomiony punkt obsługi klienta – mówi Andrzej Malara, prezes MPGK Katowice. Mieszkańcy Śródmieścia i okolicznych dzielnic będą mogli na miejscu załatwić wiele potrzebnych spraw, a dzięki lokalizacji w centrum miasta zyskają czas, którego nie będą musieli już poświęcać na dojazd do bardziej oddalonych punktów.


Miejsce dla odpadów problematycznych

Gminny Punkt Zbiórki Odpadów zajmuje się zbieraniem odpadów komunalnych z gospodarstw domowych. Dodatkowo każdy mieszkaniec może samodzielnie przywieźć do punktu posegregowane na odpowiednie frakcje odpady. Punkty przyjmują odpady problematyczne, z którymi nie zawsze mieszkańcy wiedzą, co zrobić więc zdarza się, że magazynują je w swoich domach latami, a niektórzy wyrzucają na nielegalnych wysypiskach. Wśród nich znajdują się np. odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe, odpady niebezpieczne (np. farby, lakiery, rozpuszczalniki). Ich niewłaściwe zagospodarowanie to często duże zagrożenie dla środowiska – np. opony składają się z wielu warstw, które muszą być odpowiednio oddzielone i zutylizowane, aby nie szkodziły naturze. Wyrzucanie ich w miejscach przypadkowych sprawia, że do środowiska dostają się składniki, których nie chcielibyśmy potem mieć w glebie, wodzie czy powietrzu. Nie mniej istotnym problemem jest estetyka – niektórzy porzucają takie odpady w miejscach, które są wykorzystywane podczas rekreacyjnych aktywności, jak np. lasy czy parki. 

W czasie remontu obiektu na Bankowej odpady można przywozić do punktów przy Milowickiej 7A, Zaopusta 70 i Obroki 140 – te trzy GPZO przejmą zadania punktu zlokalizowanego przy ul. Bankowej w trakcie remontu. GPZO czynne są w dni robocze w godzinach (z wyjątkiem wtorków) od 6.00 do 17.00, we wtorki w godzinach od 9.00 do 20.00, a w soboty w godzinach od 8.00 do 13.00. 

Wiosną przyszłego roku punkt przy Bankowej zostanie ponownie otwarty dla mieszkańców. 


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice