Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Zwierzęta w mieście

Zwierzęta w mieście

Ziarna zamiast chleba, domki dla kotów i wspólna zabawa z psiakami ze schroniska. Dbać o zwierzęta można na wiele sposobów, ważne by robić to z głową.

Od lat w Katowicach istnieją domki dla owadów, nad którymi opiekę sprawuje Zakład Zieleni Miejskiej. Można je znaleźć na skwerach, placach i w parkach. Dlaczego domki dla małych sprzymierzeńców są tak ważne? Żyją w nich pożyteczne owady, które odpowiedzialne są za zapylanie roślin. Są to m.in. murarki ogrodowe, trzmiele, złotooki czy biedronki. To dzięki ich pracy drzewa, krzewy i kwiaty rozkwitają na wiosnę. Dlaczego domki dla owadów są potrzebne? Coraz mniej w przyrodzie jest pszczół miodnych i dziko żyjących owadów, wszystko to ze względu na zmniejszające się obszary terenów zielonych oraz zmiany w rolnictwie. Dlatego, aby ułatwić im życie i pracę powstają specjalne dla nich hotele.

W Dolinie Trzech Stawów natomiast pojawiły się kaczkomaty, czyli drewniane budki z karmą dla ptaków. Karmę będzie można pobrać bezpłatnie, dzięki czemu wszyscy chętni będą mogli dokarmiać zwierzęta w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać, że ptaki potrzebują odpowiedniego pokarmu. Karmienie ich chlebem można porównać do karmienia dzieci wyłącznie czekoladą. Jest ona smaczna, ale nie jest źródłem witamin i minerałów. Kaczkomaty pomogą nie tylko zadbać o zdrową dietę, ale przyczynią się także do edukacji mieszkańców w zakresie zwyczajów i potrzeb żywieniowych ptactwa wodnego, które na zimę nie odlatuje do ciepłych krajów. Warto pamiętać, żeby jedzenie rzucać na brzeg, a nie do wody.  Dzięki temu ono nie spleśnieje, a zwierzęta nie będą chorować. Kaczkomaty to pomysł zgłoszony przez mieszkańców w budżecie obywatelskim.

Bardzo pożyteczne okazują się również wszystkie koty wolnożyjące, które sukcesywnie zmniejszają liczbę gryzoni w mieście. Stąd też w mieście pojawiły się – również w ramach budżetu obywatelskiego – ocieplane domki dla kotów, które rozmieszczone są na terenie Katowic. Pomagają one nie tylko w koegzystencji ludźmi ze zwierzakami, ale także zapewniają opiekę i odpowiednie warunki dla kotów. Nad domkami pieczę sprawuje tzw. „karmiciel", który prócz domku otrzymuje jeszcze specjalny pakiet akcesoriów. Są to środki do dezynfekcji, kuwety, miski czy ścinki z polaru, dzięki którym zwierzaki nie marzną.

Nie zapominamy także o katowickich psiakach ze schroniska. Specjalnie dla nich w ramach środków z budżetu obywatelskiego powstaje nowy tor do tresury. Pomocny będzie nie tylko w nauce, ale także w przygotowaniu zwierząt do adopcji. Dzięki temu czas spędzony w schronisku będzie dla psów bardziej angażujący, a przez to znacznie mniej nacechowany negatywnymi emocjami. Pamiętajmy, że warto wspierać katowickie schronisko. Wszyscy chętni mogą wspierać zwierzaki w ramach wolontariatu – bawiąc się z nimi czy spacerując na świeżym powietrzu.

 APEL w sprawie wigilijnego karpia


Zwracamy się do wszystkich właścicieli punktów handlowych oraz mieszkańców naszego miasta o humanitarne traktowanie karpia podczas sprzedaży, zakupu i transportu ryb do domów w okresie przedświątecznym.

Zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt zabrania się transportu żywych ryb lub ich przetrzymywania w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody uniemożliwiającej oddychanie. Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Karp jako zwierzę o wyjątkowo rozwiniętych zmysłach słuchu, węchu, smaku i dotyku oraz wrażliwości skóry porównywalnej do ludzkiego oka wyjątkowo intensywnie odczuwa ból.


Grudzień to czas pozytywnych i ciepłych uczuć – nie przysparzajmy zatem niepotrzebnego cierpienia całkowicie zależnym od nas zwierzętom.
Calendar
Title and navigation
<<<maj 2022>>>
maj 2022
PWŚCPSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice