Ziarna zamiast chleba, domki dla kotów i wspólna zabawa z psiakami ze schroniska. Dbać o zwierzęta można na wiele sposobów, ważne by robić to z głową.
Od lat w Katowicach istnieją domki dla owadów, nad którymi opiekę sprawuje Zakład Zieleni Miejskiej. Można je znaleźć na skwerach, placach i w parkach. Dlaczego domki dla małych sprzymierzeńców są tak ważne? Żyją w nich pożyteczne owady, które odpowiedzialne są za zapylanie roślin. Są to m.in. murarki ogrodowe, trzmiele, złotooki czy biedronki. To dzięki ich pracy drzewa, krzewy i kwiaty rozkwitają na wiosnę. Dlaczego domki dla owadów są potrzebne? Coraz mniej w przyrodzie jest pszczół miodnych i dziko żyjących owadów, wszystko to ze względu na zmniejszające się obszary terenów zielonych oraz zmiany w rolnictwie. Dlatego, aby ułatwić im życie i pracę powstają specjalne dla nich hotele.
W Dolinie Trzech Stawów natomiast pojawiły się kaczkomaty, czyli drewniane budki z karmą dla ptaków. Karmę będzie można pobrać bezpłatnie, dzięki czemu wszyscy chętni będą mogli dokarmiać zwierzęta w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać, że ptaki potrzebują odpowiedniego pokarmu. Karmienie ich chlebem można porównać do karmienia dzieci wyłącznie czekoladą. Jest ona smaczna, ale nie jest źródłem witamin i minerałów. Kaczkomaty pomogą nie tylko zadbać o zdrową dietę, ale przyczynią się także do edukacji mieszkańców w zakresie zwyczajów i potrzeb żywieniowych ptactwa wodnego, które na zimę nie odlatuje do ciepłych krajów. Warto pamiętać, żeby jedzenie rzucać na brzeg, a nie do wody. Dzięki temu ono nie spleśnieje, a zwierzęta nie będą chorować. Kaczkomaty to pomysł zgłoszony przez mieszkańców w budżecie obywatelskim.
Bardzo pożyteczne okazują się również wszystkie koty wolnożyjące, które sukcesywnie zmniejszają liczbę gryzoni w mieście. Stąd też w mieście pojawiły się – również w ramach budżetu obywatelskiego – ocieplane domki dla kotów, które rozmieszczone są na terenie Katowic. Pomagają one nie tylko w koegzystencji ludźmi ze zwierzakami, ale także zapewniają opiekę i odpowiednie warunki dla kotów. Nad domkami pieczę sprawuje tzw. „karmiciel", który prócz domku otrzymuje jeszcze specjalny pakiet akcesoriów. Są to środki do dezynfekcji, kuwety, miski czy ścinki z polaru, dzięki którym zwierzaki nie marzną.
Nie zapominamy także o katowickich psiakach ze schroniska. Specjalnie dla nich w ramach środków z budżetu obywatelskiego powstaje nowy tor do tresury. Pomocny będzie nie tylko w nauce, ale także w przygotowaniu zwierząt do adopcji. Dzięki temu czas spędzony w schronisku będzie dla psów bardziej angażujący, a przez to znacznie mniej nacechowany negatywnymi emocjami. Pamiętajmy, że warto wspierać katowickie schronisko. Wszyscy chętni mogą wspierać zwierzaki w ramach wolontariatu – bawiąc się z nimi czy spacerując na świeżym powietrzu.
APEL w sprawie wigilijnego karpia
Zwracamy się do wszystkich właścicieli punktów handlowych oraz mieszkańców naszego miasta o humanitarne traktowanie karpia podczas sprzedaży, zakupu i transportu ryb do domów w okresie przedświątecznym.
Zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt zabrania się transportu żywych ryb lub ich przetrzymywania w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody uniemożliwiającej oddychanie. Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Karp jako zwierzę o wyjątkowo rozwiniętych zmysłach słuchu, węchu, smaku i dotyku oraz wrażliwości skóry porównywalnej do ludzkiego oka wyjątkowo intensywnie odczuwa ból.
Grudzień to czas pozytywnych i ciepłych uczuć – nie przysparzajmy zatem niepotrzebnego cierpienia całkowicie zależnym od nas zwierzętom.