Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Miejski Dom Kultury Witosa

Miejski Dom Kultury Witosa


Przedstawiamy koncepcję nowego miejskiego domu kultury, który ma powstać w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego, na osiedlu Witosa w Katowicach. Dokumentację projektową wykonała spółka BLANK ARCHITEKCI.


Głosy mieszkańców stały się podstawą do stworzenia tzw. koncepcji funkcjonalno-użytkowej tego miejsca. Jej założenia obejmują przede wszystkim budowę nowego miejskiego domu kultury, w skład którego wejdą:

 • sala wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną,

 • hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania,

 • sala baletowa z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami,

 • sala taneczno-ruchowa

 • dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach,

 • sala do organizacji spotkań

 • pracownia plastyczna z pomieszczeniem magazynowym,

 • pracownia ceramiczna z piecem do wypalania ceramiki,

 • pokój dla matki z dzieckiem.

   
  Wyposażenie domu kultury pozwoli na organizację imprez plenerowych. Do dyspozycji organizatorów wydarzeń będzie zadaszona scena plenerowa, nagłośnienie, oświetlenie, a także ławy, krzesła i namioty. Ponadto dzięki wyposażeniu w ekran dmuchany, projektor, leżaki i pufy możliwa będzie organizacja plenerowych projekcji filmowych. Mieszkańcy os. Witosa i okolic zgłaszali takie zapotrzebowanie.

  W nowym budynku MDK będzie także działać Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 Osiedla Witosa. Na terenie wokół budynku zostanie zainstalowany monitoring, pojawią się miejsca postojowe, chodniki i oświetlenie.

  Mający powstać budynek MDK zostanie wkomponowany w nowy park miejski. W planach jest utworzenie ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym, montaż urządzeń fitness, elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci i oświetlenia. Na terenie parku planowana jest również możliwość zbierania deszczówki przeznaczonej do podlewania roślin, a także wykorzystania ekologicznych form nawadniania, m.in. suche rzeki i suche oczka wodne.

  Budynek MDK i teren parku będą w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.  

  Realizacja inwestycji zostanie podzielona na dwa etapy: w pierwszym powstanie budynek,
  w kolejnym park. Ogłoszenie przetargu na roboty w pierwszym etapie jest planowane w I kwartale 2022 r., a wykonawca będzie miał 15 miesięcy na ich zakończenie.

  Budowa nowego domu kultury wraz z utworzeniem parku stanowi realizację jednego z punktów „Umowy z mieszkańcami Prezydenta Miasta Katowice".


MDK_Witosa_1.jpg


MDK_Witosa_2.png


MDK_Witosa_3.png


MDK_Witosa_4.png


MDK_Witosa_5.png


plan sytuacyjny

Wizualizacje powstały na bazie wstępnej koncepcji, w trakcie prac projektowych mogą zostać wprowadzone zmiany, które będą miały wpływ na ostateczny wygląd MDK.

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice