-
Nie mam stałego meldunku, ale odprowadzam podatek w Katowicach. Jak mam wyrobić kartę? (pokaż/ukryj)
Możesz wyrobić kartę zarówno w wersji mobilnej, plastikowej, jak i przypisać ją do karty płatniczej. W każdym przypadku musisz zgłosić się do Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy Rynku 1 i wypełnić odpowiedni wniosek. Do wniosku musisz okazać do wglądu pierwszą stronę zeznania PIT za rok poprzedni - poświadczoną przez I lub II Urząd Skarbowy w Katowicach (pieczątka Urzędu) lub zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy o odprowadzeniu podatku w Katowicach lub w przypadku rozliczenia zeznania PIT przez Internet – pierwszą stronę PIT wraz z wydrukowanym UPO (Urzędowym Poświadczeniem Odbioru).
-
Gdzie i w jakich godzinach mogę złożyć wniosek o KKM bezpośrednio w urzędzie? (pokaż/ukryj)
W Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy Rynku 1. Biuro jest czynne:
- w poniedziałki i czwartki w godzinach od 7.30 do 17.00
- we wtorki i środy w godzinach od 7.30 do 15.30
- w piątki w godzinach od 7.30 do 14.00.
Numer telefonu: (32) 259 3001, (32) 259 3002, (32) 259 3003.
-
Czy Karta wydawana jest bezpłatnie? (pokaż/ukryj)
Karta wydawana jest bezpłatnie (w każdej z trzech wersji). Natomiast opłata za wydanie duplikatu Karty w formie plastikowej
(z powodu zniszczenia, zagubienia, kradzieży itp.) wynosi 10,00 zł.
-
Czy Karta wydawana jest bezterminowo? (pokaż/ukryj)
KKM wydawana jest bezterminowo, jednak ograniczeniu podlegają uprawnienia do posiadania zniżek. Zniżki przyznawane są na dwa lata od daty wydania karty - z możliwością odnowienia na kolejne okresy. W przypadku osób zameldowanych na pobyt stały, przedłużenie okresu obowiązywania zniżek jest automatyczne. W pozostałych przypadkach, aby odnowić uprawnienia do zniżek, należy złożyć nowy wniosek w Biurze Obsługi Mieszkańców przy Rynku 1.
-
Czy korzystając z karty np. na basenie trzeba okazywać dowód tożsamości? (pokaż/ukryj)
KKM jest ważna jedynie z dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość użytkownika. Posługiwanie się cudzą kartą jest nielegalne. W przypadku osób małoletnich, nie posiadających dokumentu ze zdjęciem, tożsamość potwierdzić można dokumentem rodzica lub opiekuna prawnego. Natomiast w przypadku dzieci przebywających w katowickiej placówce
opiekuńczo-wychowawczej tożsamość potwierdza zaświadczenie wydane przez placówkę.
-
W jaki sposób wyrobić kartę mieszkańca dzieciom? (pokaż/ukryj)
Kartę mieszkańca dla dziecka wyrabia się w taki sam sposób jak dla osób pełnoletnich. Jeżeli dzieci nie są zameldowane w Katowicach, ale co najmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych odprowadza podatek w Katowicach – wtedy także jego dzieci do 18 roku życia są uprawnione do otrzymania karty.
Aby zabezpieczyć korzystanie z KKM przez dzieci oraz umożliwić kontrolę rodzicielską możliwe jest stworzenie w aplikacji mobilnej konta rodzinnego. W jego ramach użytkownik ma możliwość dostępu do informacji o wykorzystaniu KKM przez osoby, które podlegają jego władzy rodzicielskiej, opiece lub kurateli, małżonka lub partnera (za jego zgodą), o ile posiadają oni KKM.
-
Jak karta działa w praktyce? Czy zniżka naliczana jest przy kasie? (pokaż/ukryj)
W przypadku korzystania ze zniżki w jednostkach miejskich, odczytywany jest kod - z karty mobilnej (m-Karta), wirtualnej (przypisanej do karty płatniczej), czy też plastikowej. W przypadku korzystania z karty u partnerów komercyjnych jest to uzależnione od każdego partnera indywidualnie.
-
Dlaczego warto posiadać m-kartę w aplikacji mobilnej? (pokaż/ukryj)
Aplikacja mobilna z m-kartą, poza możliwością otrzymywania zniżek pozwala także na:
- dostęp do informacji o aktualnych cennikach i zniżkach oraz o czasowych promocjach i akcjach zniżkowych;
-
wyświetlanie terminu ważności uprawnień w ramach KKM;
-
zmianę hasła oraz loginu (nadawanego podczas pierwszego logowania się do aplikacji);
-
pobieranie historii transakcji wykonanych z użyciem KKM;
-
komunikację z Biurem Obsługi Klienta w sprawach związanych z KKM (wysyłanie i odbieranie wiadomości);
-
Czy Karta zastąpi inne istniejące karty i ich funkcjonalności? (pokaż/ukryj)
Od dnia 1 stycznia 2021 rok przestała obowiazywać legitymacja "Babcia, dziadek i ja w Katowicach", zastąpiona ona została "Katowicką Kartą Mieszkańca".
Z końcem 2021 roku przestały obowiązywać karty programów: „Nas Troje i więcej”, „Aktywni Seniorzy”. Wszystkie funkcjonalności tych kart wdrożone zostały do Katowickiej Karty Mieszkańca.
-
Gdzie szukać dodatkowych informacji? (pokaż/ukryj)
Więcej informacji, w tym Regulamin Programu znajdą Państwo na stronie www.kkm.katowice.eu, aplikacji mobilnej KKM oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy Rynku 1.
-
Jak powiązać Kartę rodzica z Kartą dziecka? (pokaż/ukryj)
Aby powiazać Kartę rodzica z Karta dziecka, przede wszystkim dziecko także musi posiadać Katowicką Kartę Mieszkańca. Należy zalogować się na kartę dziecka, nacisnąć opcję „powiązania” znajdującą się u góry ekranu, dodać powiązanie poprzez wpisanie numeru Karty rodzica i udostępnić kartę. Następnie rodzic logując się na swoją Kartę powinien potwierdzić przesłane mu powiązanie. Od tej chwili rodzic, logując się na swoją Kartę, będzie miał widoczną także Kartę dziecka. W celu powiązania kont KKM w ramach konta rodzinnego, Użytkownik może wprowadzić w Aplikacji mobilnej lub Aplikacji internetowej maksymalnie dwa numery kart KKM osób, którym chce udostępnić konto.
-
Jak mogę skorzystać z Karty w bibliotece? (pokaż/ukryj)
Pracownicy Biblioteki mogą (na życzenie czytelnika) dodać numer ID Karty Mieszkańca do systemu bibliotecznego i w ten sposób przy pomocy Katowickiej Karty Mieszkańca identyfikować czytelnika.
-
Co zrobić w przypadku zmiany danych zawartych na Karcie? (pokaż/ukryj)
Każdorazowo w przypadku zmiany danych osobowych zawartych na Karcie należy udać się do Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy Rynku 1 i złożyć wniosek dotyczący aktualizacji danych. Dopiero wówczas dane mogą zostać zmienione.
-
Jak mogę zakupić bilet online na wydarzenia organizowane przez NOSPR? (pokaż/ukryj)
Przy zakupie biletów przez Internet, po wybraniu koncertu organizowanego w ramach wskazanych serii przez NOSPR, należy zaznaczyć interesujące nas miejsce na planie widowni. Po dokonaniu wyboru miejsca poniżej pojawi się menu biletu - w tym miejscu należy wybrać, odpowiednio do rodzaju biletu, opcję "KKM normalny" lub "KKM ulgowy". Niezwłocznie po określeniu rodzaju biletu, poniżej pojawi się okno, gdzie należy wpisać numer Katowickiej Karty Mieszkańca i nacisnąć klawisz "Sprawdź". Po weryfikacji numeru Karty należy wprowadzić dane klienta oraz dokonać płatnosci. Bilety zostaną przesłane na adres e-mail podany podczas zakupów. Zniżka na zakup biletu online w NOSPR dotyczy nastepujących serii koncertowych: Po Mistrzowsku, Muzyka Dawna, Echo Rising Stars, JazzKlub, NOSPR Kameralnie, Orkiestry Świata, Scena Młodych oraz koncertów abonamentowych i koncertów rezydentów, a także innych wskazanych przez NOSPR.
-
Mam problem z zalogowaniem się do aplikacji Katowickiej Karty Mieszkańca, co zrobić? (pokaż/ukryj)
Jeśli masz problem z zalogowaniem się do elektronicznej formy KKM dostępnej w aplikacji, przede wszystkim zaleca się bieżące pobieranie aktualizacji aplikacji - z Google Play (smartfony z systemem Android), z App Store (smartfony z systemem IOS).
Ważnym jest także poprawne wprowadzenie danych do logowania - zwrócenie uwagi na poprawne wprowadzenie polskich znaków jeśli takowe prowadzono w danych do logowania użytkownika Karty. Jeśli mimo powyższych, problem nadal się pojawia, prosimy o kontakt infolinią KKM dostępną pod następującymi nr tel.: (32) 259 3001, (32) 259 3002, (32) 259 3003. Infolinia czynna jest w poniedziałki i czwartki w godz. 7.30 do 17.00, we wtorki i środy w godz. 7.30 do 15.30 oraz w piątki w godz. 7.30 do 14.00.
-
Zapomniałem\-łam loginu do karty elektronicznej, co zrobić? (pokaż/ukryj)
Aby otrzymać informację o wprowadzonym loginie do Karty należy skontaktować się z infolinią KKM dostępną pod następującymi nr tel.: (32) 259 3001, (32) 259 3002, (32) 259 3003. Infolinia czynna jest w poniedziałki i czwartki w godz. 7.30 do 17.00, we wtorki i środy w godz. 7.30 do 15.30 oraz w piątki w godz. 7.30 do 14.00.
Jednocześnie informujemy, że jako loginu można także używać numeru PESEL użytkownika Karty.
-
Zapomniałem\-łam hasła do karty elektronicznej, co zrobić? (pokaż/ukryj)
Na ekranie do logowania do elektronicznej formy KKM należy nacisnąć "Nie pamiętasz hasła?" a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami - tj. podać login, adres e-mail lub numer telefonu powiązany z kontem, do którego hasło chcemy odzyskać.
Po wprowadzeniu powyższych danych na wskazaną przez nas (przy składaniu wniosku/zakładaniu KKM) formę kontaktu (e-mail lub nr telefonu) otrzymamy nowy pin do naszej karty.