Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet I Metropolitalne Dni Energii

I Metropolitalne Dni Energii


plakat dni energii.jpg

Metropolitalnie o Zielonej Energii – 25 września 2021 przed katowickim Spodkiem

Jak dbać o klimat jednocześnie oszczędzając? Co kryje się w powietrzu, którym oddychamy? Czy pioruny są muzykalne? W sobotę 25 września 2021 roku warto było zajrzeć do Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz na plac Sławika i Antalla przed katowickim Spodkiem. Organizatorzy Metropolitalnych Dni Energii przygotowali interesujące warsztaty, konkursy i pokazy (mapa stoisk).

Po przerwie spowodowanej pandemią wróciły nie tylko festiwale muzyczne. Znów mogliśmy się spotkać podczas Metropolitalnych Dni Energii, czyli pikniku rodzinnego, który zapewnił nie tylko doskonałą rozrywkę, ale i przyniósł wiele praktycznych informacji. Efektywność energetyczna, jakość i ochrona powietrza, adaptacja do zmian klimatu – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spotkania. 


Takich Dni Energii jeszcze nie było. Do dotychczasowego organizatora, Urzędu Miasta Katowice, dołączyła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Oznacza to jeszcze bogatszy program i jeszcze więcej atrakcji. Każdy, niezależnie od wieku, znalazł dla siebie coś ciekawego. 

Dni Energii dla najmłodszych

Działając ekologicznie, działamy na rzecz naszych dzieci, dlatego w czasie Dni Energii nie mogło zabraknąć atrakcji dla młodszych i najmłodszych uczestników. Odbyły się konkursy i pokazy przygotowane przez Fundację Ekologiczną Arka. Historię i tajemnice elektryczności odsłonili przed nami animatorzy z Muzeum Energetyki.

Powietrze w czasie Dni Energii

Podczas Dni Energii Uniwersytet Śląski zaprezentował laboratorium umieszczone w koszu załogowego balonu. Zwykle balon krąży nad miastami Metropolii na wysokości 4 kilometrów i zbiera kompleksowe dane na temat jakości powietrza, którym oddychają jej mieszkańcy, oraz kierunków przemieszczania się zanieczyszczeń. 

Chcesz zobaczyć czym oddychasz? Na zaproszenie organizatorów Polski Alarm Smogowy ustawił specjalną instalację, która „oddychała” tym samym powietrzem, co my. Równocześnie zmierzyła stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10. Instalacja była obecna na placu przed Spodkiem do 10 października. 

Odrobina relaksu

W Miejskim Centrum Kongresowym grupa „Gromowładni” specjalnie dla uczestników wydarzenia, wygenerowała pioruny, które ułożyły się w rytm znanych utworów muzycznych.  Na placu przed Spodkiem została ustawiona scena, na której wystąpił między innymi zespół "Latające talerze".

Metropolitalnie o zielonej energii – nie tylko przed Spodkiem, nie tylko w sobotę

Plenerowe spotkanie na placu przed Spodkiem to tylko część Metropolitalnych Dni Energii, które rozpoczęły się w piątek 24 września od konferencji organizowanych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Najważniejszymi uczestnikami pierwszego spotkania byli uczniowie metropolitalnych szkół średnich. "Efektywność energetyczna w szkole i domu" – to tematyka krótkich filmów, które zostały przedstawione podczas konferencji. Ponadto w programie były między innymi referaty poświęcone efektywności energetycznej, zmianom klimatu i światowi start-upów. 

"Efektywność energetyczna w gminach – wyzwania a możliwości" to tytuł odbywającej się równolegle konferencji dla przedstawicieli samorządów. Jednym z jej elementów było otwarte posiedzenie Komisji Ekologii oraz Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej Śląskiego Związku Gmin i Powiatów dotyczące zadań i roli samorządów w transformacji energetycznej województwa śląskiego. 

PROGRAM I METROPOLITALNYCH DNI ENERGII

  infokioski mck program1.jpg infokioski mck program2.jpginfokioski mck program3.jpgMDE 4 str.png

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice