Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Energia z lasu

Energia z lasu

lasy logo.jfif  

Nie wiemy jak długo będziemy jeszcze korzystać z energii, którą dostarczają nam paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel. Wiemy natomiast, że warto korzystać z odnawialnych źródeł energii. Oprócz energii słońca, wiatru czy fal morskich ważnym źródłem energii odnawialnej jest drewno.

Drewno opałowe jest nie tylko ekologicznym źródłem ciepła. Jest też atrakcyjniejsze niż węgiel, olej czy gaz pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej.

Bilans dwutlenku węgla podczas spalania drewna jest zerowy – wydziela się tyle tego pierwiastka, ile wcześniej drzewo pochłonęło podczas wzrostu, zaś popiół drzewny jest pełnowartościowym nawozem naturalnym. 

Co wybrać? 

Jako opał najlepiej wykorzystywać drewno o największej gęstości, np. grab, buk czy dąb

Jako drewno kominkowe wykorzystywana jest też brzoza lub świerk, ponieważ podczas spalania przyjemnie „trzaska" dodając uroku palącemu się kominkowi. To zawarte w drewnie woda, żywica i wszelkie olejki eteryczne przechodzą w stan gazowy, powodując pękanie struktury drewna.

Podstawowe zasady

Spalanie drewna i jego produktów musi odbywać się w urządzeniach do niego przystosowanych posiadających klasę Ekoprojektu.  

Drewno opałowe najlepiej zakupić w nadleśnictwie lub składnicach drewna. Kupując drewno z Lasów Państwowych mamy pewność, że będzie ono pochodziło z legalnego źródła, z międzynarodowym certyfikatem prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej oraz dowodem sprzedaży – asygnatą.

Zrzut drewno.png

Drewno – ciekawostki

Wszystkie lasy w Polsce pochłaniają rocznie ok. 41 mln ton dwutlenku węgla, co w przybliżeniu przekłada się na emisję ze spalania 11,3 mln ton węgla.     

Jeśli przyjąć, że metr sześcienny drewna waży 500 kilogramów, to 250 kilogramów z tej masy stanowi węgiel. W procesie utleniania z każdego kilograma węgla powstaje ok. 3,67 kilograma CO₂.  A zatem metr sześcienny drewna wiąże w sobie około 900 kilogramów CO₂.

Każdy metr sześcienny drewna budowlanego, zastosowanego jako zamiennik innego materiału konstrukcyjnego, oznacza możliwość zredukowania emisji CO₂ do atmosfery przeciętnie o 1,1 t.     

drewno_energia_100x75cm_druk (1).jpg


Gdyby tylko co dziesiąty dom w Europie zbudowany był z drewna, pozwoliłoby to ograniczyć emisję CO₂ do atmosfery o 1,8 mln ton.

Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln drzew rocznie. Oznacza to, że każdej minuty sadzi się 1000 drzew. W miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 13 młodych. Udział drzewostanów liściastych od czasów zakończenia II Wojny Światowej zwiększył się z 13. do 24 procent. 

                                        


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice