Miasto Katowice jest dobrze zgazyfikowane. System gazowniczy dociera do wszystkich dzielnic miasta. Do największych skupisk obiektów i osiedli doprowadzony jest gaz sieciowy na średnim lub niskim ciśnieniu. Obszarami bilansowymi o największym stopniu zapotrzebowania na paliwo gazowe są Szopienice, Śródmieście oraz Dąb.
Na terenie miasta Katowice działają następujące przedsiębiorstwa gazownicze:
GAZ-SYSTEM S.A. Oddział w Świerklanach,
Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. Oddział w Zabrzu,
PGNiG SA Górnośląski Oddział Handlowy w Zabrzu.
Zlokalizowany na obszarze miasta Katowice węzeł gazowy wysokiego ciśnienia - Węzeł Szopienice jest eksploatowany przez GAZ-SYSTEM S.A. Gazociągami wysokiego ciśnienia gaz przesyłany jest następnie do stacji redukcyjno-pomiarowych I-go stopnia. W Katowicach występuje 12 stacji I-go stopnia należących do Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. Na terenie miasta występują również 3 stacje I-go stopnia, będące własnością odbiorców paliwa gazowego (Baterpol, Górnośląskie Centrum Medyczne, Porcelana Śląska).
Długość sieci średniego ciśnienia na terenie miasta wynosi ok. 188,5 km.
Grupa gospodarstw domowych stanowi grupę o najwyższej konsumpcji gazu ziemnego. Drugą co do wielkości grupę wśród konsumentów gazu stanowią odbiorcy z grupy handlowo-usługowej.
_______________________________________________________________________________________________
Źródło: Uchwała nr LII/1060/18 Rady Miasta Katowice z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie aktualizacji „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice".