Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Klimat miasta Katowice

Klimat miasta Katowice

    

Wsparcie 4_1.png

W wyniku wieloletnich obserwacji klimat miasta Katowice określono w skali Köppena i Geigera jako Dfb, czyli klimat kontynentalny z ciepłym latem. Średnia roczna temperatura w mieście Katowice wynosi 8,6 °C, z czego najwyższa średnia w lipcu 19,0 ° C, a najniższa średnia temperatura w styczniu i wynosi ona -3,6 °C. 

W mieście Katowice występują znaczne opady deszczu przez cały rok - łącznie około 686 mm. Najwyższy dobowy opad odnotowano 21 kwietnia 1972 r. – 82 mm.


katowice2.png W klimacie miasta przeważają wpływy mas oceanicznych. W cyrkulacji powietrza przez ponad 60% dni w roku Katowice są w masie powietrza polarno-morskiego z zachodu, co powoduje złagodzenie klimatu zimą oraz ochłodzenie latem, a także opady. Przez 30% dni napływają masy polarno-kontynentalne ze wschodu, co powoduje mroźne i suche powietrze zimą oraz gorące i suche latem. Dodatkowo, średnio przez 6% dni w roku napływa z północy powietrze arktyczne, przez 2% powietrze zwrotnikowe, a pozostałe masy przez 2% dni w roku.

Najniższą temperaturę powietrza w Katowicach zanotowano 8 stycznia 1987 r., wynosiła –27,4 °C. Do tej pory najcieplejszym dniem był 29 sierpnia 1992 r., kiedy to temperatura wynosiła 36,0 °C.

_______________________________________________________________________________________________

Źródło:

climate logo.jpglogo wiki.jpg
sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice