Miasto Katowice jak każde miasto będące dużym skupiskiem użytkowników energii, posiada pewien potencjał zmniejszenia zużycia paliw i energii. Stoi także przed szansą i wyzwaniem, by stać się jednym z europejskich miast o zrównoważonej gospodarce energią. By tego dokonać miasto potrzebuje odpowiednich bodźców ekonomicznych, instytucjonalnych i społecznych, a także technologicznych. W związku z powyższym miasto przystąpiło do realizacji projektów międzynarodowych. Są to między innymi:
_______________________________________________________________________________________________
ZONE - Zintegrowany System Wsparcia Polityk i Programów Ograniczenia Niskiej Emisji.
AWAIR - Zintegrowana, wielopoziomowa wiedza i podejście w celu przeciwdziałania krytycznym zjawiskom związanym z zanieczyszczeniem powietrza, poprawa jakości życia obywateli w Funkcjonalnych Obszarach Miejskich w Europie Środkowej.
MOLOC - "Niskoemisyjna morfologia przestrzeni miejskiej. Nowe morfologie przestrzeni miejskiej, nowe systemy zarządzania, nowe wyzwania dla miast w obliczu transformacji do gospodarki niskoemisyjnej".
MPA - Opracowanie planółw adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej
100 tys. mieszkańców
ADAPTCITY - Przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu miasta metropolitalnego przy wykorzystaniu mapy klimatycznej i partycypacji społecznej.
SERPENTE - Poprawa Efektywności Energetycznej Obiektów Użyteczności Publicznej.
PEPESEC - Partnerstwo w planowaniu energetycznym, jako narzędzie kreowania zrównoważonej gospodarki energetycznej na poziomie lokalnym.
SEC-BENCH - Miasta i gminy zrównoważonej energii Benchmarking wskaźników energii i ochrony klimatu ziemi na stronach internetowych.