Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Nabór przedsięwzięć

Nabór przedsięwzięć


ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O UJĘCIE PRZEDSIEWZIĘCIA REWITALIZACYJNEGO

W GMINNYM PROGRAMIE REWITALIZACJI MIASTA KATOWICE DO ROKU 2030


Szanowni Państwo

Miasto Katowice  przystąpiło do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji do roku 2030 (GPR) w celu kontynuacji działań z zakresu rewitalizacji. Opracowanie dokumentu GPR realizowane jest w formule uspołecznionej, co oznacza możliwość włączenia się interesariuszy w realizację działań rozwojowych dedykowanych obszarowi rewitalizacji, wyznaczonego Uchwałą nr III/21/24 z dnia 29 maja 2024 roku w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta Katowice (link do uchwały).

W związku z tym zapraszam Państwa do zgłaszania przedsięwzięć, które przyczynią się do osiągnięcia pozytywnych zmian w wyznaczonych podobszarach rewitalizacji. Zgłoszenia można składać w terminie od 10 października 2024 r. do 8 listopada 2024 r. poprzez formularz karty przedsięwzięcia rewitalizacyjnego znajdującego się w załączeniu.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Miasta Katowice oraz pod nr tel.: (32) 259 36 27, (32) 259 36 21 oraz (32) 259 36 23.

                                                                                                                                                        Z poważaniem

                                                                                                                                                         Marcin Krupa

                                                                                                                                                         Prezydent Miasta Katowice


Karta przedsięwzięcia rewitalizacyjnego.docx

Karta przedsięwzięcia rewitalizacyjnego.pdf


Czego dotyczy zaproszenie do składania wniosków?

  • Zakres przedmiotowy zaproszenia obejmuje zgłaszanie propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych skierowanych do lokalnej społeczności z obszaru rewitalizacji do ujęcia w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Katowice do 2030 r.

Czym jest rewitalizacja?

  • Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji tj. m.in. przez mieszkańców, właścicieli nieruchomości, przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jednostki samorządu terytorialnego.

Jaka jest podstawa prawna sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Katowice do roku 2030 ?

Kto może zgłaszać przedsięwzięcia?

  • Inicjatorem zgłaszanego przedsięwzięcia może być każdy podmiot, który zamierza realizować przedsięwzięcie rewitalizacyjne, ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz posiada zdolność techniczną i organizacyjną do jego realizacji.

Jakie przedsięwzięcia można zgłaszać?

  • Zamierzenie, o którym mowa w art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji tj. przedsięwzięcie o charakterze społecznym/środowiskowym/gospodarczym/przestrzenno-funkcjonalnym/technicznym, które przyczyni się do rozwiązania zdiagnozowanych problemów i osiągnięcia pozytywnej zmiany w obszarze rewitalizacji (Przykładowe wskaźniki rezultatu zrealizowanego przedsięwzięcia.docx).
  • Przedsięwzięcie powinno być realizowane w obszarze rewitalizacji, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się jednak możliwość zgłoszenia przedsięwzięcia realizowanego poza obszarem rewitalizacji, (zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji).
  • Zgłaszane przedsięwzięcie powinno uwzględniać konieczność dostosowania do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
  • Horyzont czasowy realizacji przedsięwziecia powinien być tożsamy z okresem obowiązywania Programu tj. do 2030 roku.

Gdzie mogę sprawdzić czy moje przedsięwzięcie znajduje się w obszarze rewitalizacji?

  • Obszar rewitalizacji został wyznaczony w Uchwale nr III/21/24 z dnia 29 maja 2024 roku w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta Katowice. Ponadto na stronie ArcGIS Online (polityka prywatności) poprzez wyszukiwarkę szczegółowo można sprawdzić czy przedsięwzięcie znajduje się w obszarze rewitalizacji.

Kiedy można zgłaszać przedsięwzięcie?

  • Zgłoszenia przyjmowane są od dnia 10 października 2024 r. do 8 listopada 2024 r. (za decydującą uznaję się datę wpływu).

Jakie są podstawowe warunki formalne?

  • W przypadku, gdy przedsięwzięcie będzie obejmowało prace remontowe, konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane budynków lub zagospodarowanie terenu w rozumieniu przepisów prawa, wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia, że posiada tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, wynikający z prawa własności, stosunku zobowiązaniowego (umowy dzierżawy, najmu), zgody na korzystanie z budynku lub terenu udzielonej przez jego właściciela lub w innej formie przewidzianej przepisami prawa.
  • Zgłoszenie przedsięwzięcia rewitalizacyjnego, którego realizacja stanowi zadanie innego podmiotu niż podmiot zgłaszający, wymaga zgody tego podmiotu (właściciela/zarządcy nieruchomości, na której planowana jest realizacja projektu).

Jakie korzyści wynikają z ujęcia projektu w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Katowice do roku 2030 ?

  • Ujęcie przedsięwzięcia w GPR mogą ułatwić wnioskodawcy ubieganie się o zewnętrzne środki finansowe, w tym o środki unijne w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.
    1. Ostateczne ujęcie przedsięwzięcia w Gminnym Programie Rewitalizacji do 2030 nastąpi po jego weryfikacji.
    2. Ujęcie przedsięwzięcia w Programie nie jest równoznaczne z zapewnieniem jego finansowania lub współfinansowania ze środków własnych Miasta Katowice lub środków zewnętrznych, w szczególności środków z budżetu Unii Europejskiej.

W jaki sposób zgłosić przedsięwzięcie?

  • Propozycję projektów należy zgłaszać z wykorzystaniem formularza - karty przedsięwzięcia rewitalizacyjnego w następujących formach:
    1. w siedzibie Urzędu Miasta Katowice, Biuro Obsługi Mieszkańców przy ul. Rynek 1 (budynek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami) lub w Wydziale Rozwoju Miasta przy ul. Warszawskiej 4,
    2. pocztą na adres: Urząd Miasta Katowice, 40-098 Katowice ul. Młyńska 4 (decyduje data wpływu do Urzędu),
    3. przesłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym na adres e-mail: rewitalizacja@katowice.eu,
    4. za pośrednictwem systemu ePUAP, Skrytka ePUAP: /umkatowice/SkrytkaESP.

Kto może udzielić mi więcej informacji?

  • Na pytania dotyczące zgłoszenia projektu do Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Katowice do 2030 roku odpowiadają pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta.


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice