Miasto Katowice wraz z Lokalnym Partnerstwem rozpoczęło prace nad Miejską Inicjatywą Działań. Prace mają na celu opracowanie Zintegrowanego Programu Rozwoju Bogucic.
W dniu 18 lipca odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Partnerstwa zrzeszającego partnerów społeczno-gospodarczych oraz mieszkańców z obszaru dzielnicy Bogucice w Katowicach. W spotkaniu uczestniczyli Radni Rady Miasta z terenu Bogucic, Rada Jednostki Pomocniczej Bogucice, przedstawiciele lokalnych Stowarzyszeń, Klubów i Inicjatyw mieszkańców, a także lokalnej Orkiestry Dętej. Miasto reprezentowała pani Wiceprezydent oraz przedstawiciele wydziałów z zakresu polityki społecznej, edukacji i sportu, planowania przestrzennego, komunikacji społecznej i rozwoju miasta a także przedstawiciele miejskich jednostek organizacyjnych, w tym m.in. filii Miejskiego Domu Kultury, MOPSu, Straży Miejskiej, Policji. Na spotkaniu zaprezentowano proces programowania rewitalizacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem Bogucic, dyskutowano o silnych i słabych stronach obszaru, a także zainaugurowano pracę warsztatową z wykorzystaniem map dzielnicy zmierzających do identyfikacji miejsc wymagających pilnej interwencji oraz takich, które mają potencjał rozwojowy.
W ramach II spotkania w dniu 21 września, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zaprezentowali projekty miejskie realizowane i planowane do realizacji w Bogucicach: Bogucice – moje miejsce na ziemi. Program aktywności lokalnej oraz Wzmocnienie systemu wsparcia osób w wieku senioralnym oraz ich środowiska rodzinnego, natomiast Zakład Zieleni Miejskiej – projekt: Rewitalizacja Parku Boguckiego. W dalszej części spotkania zaprezentowano wyniki dotychczasowych prac, a także analizę danych liczbowych – Bogucie na tle pozostałych jednostek pomocniczych miasta Katowic. Następnie, prace warsztatowe koncentrowały się na sformułowaniu wizji rozwoju Bogucic oraz identyfikacji priorytetów i kierunków rozwoju obszaru.
Celem kolejnego spotkania, zaplanowanego na 6 listopada br., będzie identyfikacja projektów/ przedsięwzięć realizujących wizję rozwoju Bogucic.
Dotychczasowa szeroka reprezentacja i aktywność podczas spotkań zarówno ze strony miasta, jak i lokalnych interesariuszy procesu rewitalizacji w Bogucicach, zapewnia kompleksowość programowania procesu rewitalizacji.
Spotkanie Sieci Rewitalizacja w Pabianicach - 9-11 października 2018 r.
W dniach 9-11.10.2018 w Pabianicach odbyło się kolejne spotkanie partnerów pilotażowego projektu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Partnerska Inicjatywa Miast – sieć Rewitalizacja, której liderem jest Miasto Katowice.
Głównym tematem I dnia spotkania było włączenie przedsiębiorców w procesy rewitalizacji miasta. W tej części spotkania, na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Pabianicach, wzięli udział przedstawiciele dwóch przedsiębiorców prowadzących procesy rewitalizacji zdegradowanych przestrzeni miasta Pabianice, dzięki czemu uczestnicy mogli dowiedzieć się w jaki sposób współpracować z przedsiębiorcami na rzecz rewitalizacji miast. W dalszej części spotkania przedstawiciele miast prezentowali postępy prac nad przygotowaniem Miejskich Inicjatyw Działań – dokumentów, które stanowić maja odpowiedź na lokalnie zidentyfikowane problemy i zawierać będą propozycje konkretnych rozwiązań i projektów. Katowice w ramach projektu pracują nad opracowaniem dedykowanego Boguciom programu, który będzie stanowił uzupełnienie Lokalnego Programu Rewitalizacji. Podczas spotkania zaprezentowano efekty spotkań z Lokalnym Partnerstwem oraz planowane dalsze działania. W trakcie dyskusji zaprezentowano także działania prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach centrów aktywności lokalnej, które działają w każdym podobszarze rewitalizacji Katowic. Zakończeniem I dnia spotkania był spacer studyjny po Pabianicach, podczas którego uczestnicy odwiedzili m.in.: Stary Rynek, Muzeum Miasta Pabianic, Park Słowackiego, pole golfowe, Hotel Fabryka Wełny oraz będące w budowie Centrum handlowo-rozrywkowe tkalnia.
II dnia spotkania uczestnicy spotkali z przedstawicielami Urzędu Miasta w Łodzi i zapoznali się z prowadzonym w mieście programem Mia100 Kamienic oraz projektem latarników społecznych i gospodarzy obszarów rewitalizacji. Następnie partnerzy sieci rewitalizacja udali się na spacer studyjny po Łodzi, podczas którego zobaczyli m.in. OFF Piotrkowską, EC1, woonerf, ul. Piotrkowską oraz Manufakturę.
Oprócz miasta Katowice, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Gdyni, Gryfina, Hrubieszowa, Łosic, Ostródy, Pabianic, Stalowej Woli, Świebodzic oraz Tomaszowa Lubelskiego, a także przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz ekspert tematyczny sieci – Hanna Gill-Piątek.
Partnerska Inicjatywa Miast to projekt strategiczny Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Założeniem projektu jest wzmacnianie i promocja współpracy oraz wymiany doświadczeń i wiedzy między miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej przy wsparciu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Spotkanie trzech sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast - Ostróda - 28-30 czerwca 2018
W dniach 28-30 maja 2018 r. w Ostródzie odbyły się wspólne warsztaty 3 sieci działających w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM) - Mobilność Miejska, Jakość Powietrza, Rewitalizacja. Tematem przewodnim warsztatów było "Jak tworzyć Miejskie Inicjatywy Działania we współpracy z Lokalnymi Partnerstwami?".
Miasta uczestniczyły w licznych sesjach warsztatowych dotyczących strategicznych, analitycznych i animacyjnych narzędzi wypracowywania dokumentów miejskich (planistycznych, strategicznych czy implementacyjnych) w procesach partnerskich angażujących szerokie grono interesariuszy. Warsztaty prowadzili przedstawiciele Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa, którzy będą współpracować z miastami podczas dalszych prac w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miasta. Zdobyta wiedza ma pomóc przy pracy nad powołaniem Lokalnych Partnerstw (LP) w miastach i pracy nad Miejskimi Inicjatywami Działania (MID) – stanowiących produkty sieci PIM na poziomie lokalnym każdego miasta.
Podstawą prac był Przewodnik dotyczący tworzenia MID i LP opracowany przez MIiR i przekazany wcześniej miastom. Jak tworzyć MID we współpracy z LP? Uczestnicy spotkania zapoznali się metodami animacji takimi jak: world cafe, , warsztat plenerowy, spacer badawczy, zmodyfikowana metoda delficka, oraz metodami i narzędziami analiz strategicznych: analiza pola sił, macierz GE, analiza SWOT/TOWS, analiza PEST, drzewo celów/problemów, analiza interesariuszy, rama wyników.
Spotkanie było także okazją do podsumowania dotychczasowych ponad półrocznych prac przeprowadzonych przez MIiR wspólnie z 34 wybranymi miastami.
Spotkanie partnerów - Stalowa Wola - 13-14 marca 2018
Pierwszy dzień spotkania partnerów Sieci PIM – Rewitalizacja zaplanowano na indywidualne konsultacje. Uczestnicy mogli zasięgnąć rady i omówić kwestię pomysłu na Miejską Inicjatywę Działań z Hanną Gil – Piątek (ekspertem Sieci) oraz Aldo Vargas – Tetmajerem (Krajowy Punkt Urbact).
Drugi dzień spotkania otworzył Z-ca Dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, pan Daniel Baliński. Następnie, w swojej prezentacji w temacie Partycypacja w rewitalizacji, Hanna Gil – Piątek rozwinęła kwestie zasadniczych aspektów udziału lokalnej społeczności w podejmowaniu decyzji, zwracając uwagę na konieczność dialogu oraz współtworzenia, a także kolejne stadia / szczeble na drabinie partycypacji - od informowania poprzez konsultowanie, po współdecydowanie. Omówiono również sposoby angażowania mieszkańców i techniki jak np. prototypowanie (wizualna technika analityczna używana do pozyskiwania potwierdzenia potrzeb użytkowników przestrzeni), a także zwrócono uwagę na to jak ważne jest formułowanie prostego i jasnego przekazu informacyjnego / promocyjnego adresowanego do interesariuszy rewitalizacji.
Aldo Vargas zaprezentował wybrane narzędzia pracy stosowane w Programie Urbact, do ewentualnego wykorzystania w ramach pracy nad MIDami w poszczególnych miastach.
Podkreślił wagę i rolę prowadzenia debat w małych grupach, w procesie podejmowania decyzji tj. zasady: debata w małych grupach wzmaga mądrość grupową, a także nakreślił schemat pracy z Lokalnym Partnerstwem.
W kolejnej części spotkania uczestnicy dzielili się swoimi pomysłami na MiD w swoich miastach oraz prezentowali planowany skład Lokalnego Partnerstwa, dyskutując o kwestiach problematycznych z uczestnikami, ekspertem oraz przedstawicielami Ministerstwa.
W dalszej kolejności uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć rewitalizowaną dzielnicę Rozwadów, złożyli wizytę w siedzibie Stowarzyszenia "Przyjazna Dłoń", Miejskim Domu Kultury i w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
fot.: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
fot.: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Pierwsze spotkanie Sieci Rewitalizacja w Katowicach
W dniach 10 – 11 stycznia 2018 roku w Katowicach odbyło się pierwsze spotkanie partnerów pilotażowego projektu Partnerska Inicjatywa Miast – sieć Rewitalizacja. Miasto Katowice, będące liderem sieci, gościło partnerów z miast: Stalowa Wola, Gdynia, Hrubieszów, Łosice, Ostróda, Pabianice, Przemyśl, Tomaszów Lubelski, Gryfino, Świebodzice, Malbork oraz przedstawicieli Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju będącego koordynatorem projektu.
Podczas pierwszego dnia spotkania uczestnicy zgłębili temat nowego podejścia do rewitalizacji, rozumienia zjawiska kryzysu oraz problemów degradacji obszaru miejskiego. Ponadto, Miasto Katowice przedstawiło dotychczasowe efekty i wnioski z realizacji projektu Resilient Europe – wzmocnienie potencjału elastyczności miejskiej obszarów zdegradowanych realizowanego w ramach programu URBACT III. Uczestnicy spotkania pracowali nad fiszką sieci – wyznaczającą plan pracy sieci oraz Miejskimi Inicjatywami Działań – dokumentami, które stanowić mają odpowiedź na lokalnie zidentyfikowane problemy i zawierać będą propozycje konkretnych rozwiązań i projektów.
Drugi dzień przeznaczono na poznanie Katowic – podczas wizyty studyjnej partnerzy projektu odwiedzili m.in. Strefę Kultury oraz Nikiszowiec.
Zdjęcia: UM Katowice oraz H. Gill - Piątek