Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Edukacja Sukcesy

SukcesyXIII EDYCJA KONKURSU „SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI”


Gala Finałowa 13. edycji konkursu „Samorządowy Lider Edukacji” organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, odbyła się w dniu 19 marca 2024 r. w Pałacu Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego, a jej partnerem było Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024.

Podczas Gali Finałowej miasto Katowice już po raz 9 z rzędu otrzymało CERTYFIKAT „SAMORZĄDOWEGO LIDERA EDUKACJI” za szczególną aktywność w dziedzinie rozwoju oświaty i wspieranie środowisk oświatowych. organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Ponadto w uznaniu zasług Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa został nagrodzony MEDALEM „EDUKACYJNY SZAFIR JAKOŚCI”, który otrzymują samorządowcy najbardziej zaangażowani w rozwój edukacji.

Natomiast Grażyna Burek, Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Miasta Katowice otrzymała NAGRODĘ SPECJALNĄ „KOBIETA ROKU W EDUKACJI”.

Kapituła wyłoniła i uhonorowała także Szkołę Podstawową Nr 65 im. Gustawa Morcinka w Katowicach CERTYFIKATEM „EDUKACYJNEJ DOSKONAŁOŚCI”, wyróżnieniem przyznawanym szkołom i placówkom oświatowym, dla których organami prowadzącymi są jednostki certyfikowane w programie. Tym samym szkoła znalazła się w gronie nagrodzonych placówek, które prezentując najwyższą jakość edukacji oraz nowoczesny model zarządzania, osiągają istotne sukcesy w kształceniu dzieci i młodzieży.

W tegorocznym uroczystym wręczeniu nagród udział wzięli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i starostowie reprezentujący Jednostki Samorządu Terytorialnego z całej Polski, a także naukowcy, przedstawiciele środowiska organizacji pozarządowych, dziennikarze oraz liderzy lokalni.

SLE - foto 1.jpg SLE - foto 2.jpgSP 65.png
UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 IM. JANA BRZECHWY W KATOWICACH
ZWYCIĘZCAMI W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „MALI WIELCY SPORTOWCY”Uczniowie  Szkoły  Podstawowa  Nr 9 im. Jana Brzechwy w Katowicach   zostali  zwycięzcami w organizowanym w 2023 roku Ogólnopolskim Konkursie „Mali Wielcy Sportowcy”  w kategorii „duże miejscowości”, otrzymując takie nagrody jak:

Stroje i akcesoria treningowe (Voucher o wartości 10.000 zł)
Wycieczka do Parku Wodnego Suntago (Voucher o wartości 7800 zł)

Zakupy w oddziałach partnerów (Voucher o wartości 6200 zł)

Audyt oświetlenia w sali gimnastycznej (Voucher o wartości 3700 zł)

Aktywność fizyczna dla uczniów Szkoły  Podstawowa  Nr 9 im. Jana Brzechwy w Katowicach jest bardzo ważna. Stawiając na rozwój i osiągnięcia sportowe, uczniowie podnoszą wiarę we własne siły, uczą się koncentracji, ale także poszukiwania rozwiązań, kreatywności i dystansu do siebie oraz otoczenia. Osiągając z kolei sportowe cele, uczą się odwagi, oceny ryzyka i podejmowania większych wyzwań. I co najważniejsze, sport uczy ich radości życia oraz współpracy z innymi.


3.jpgXII EDYCJA KONKURSU „SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI”

W roku 2023 miasto Katowice po raz kolejny ubiegało się o certyfikat „Samorządowego Lidera Edukacji”. Podczas Gali Finałowej w dniu 16 kwietnia 2022 r. w Sali Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, otrzymaliśmy:


WYRÓŻNIENIE NADZWYCZAJNE - „LIDER JAKOŚCI KSZTAŁCENIA”. To wyróżnienie otrzymują samorządy, które w sposób szczególny troszczą się o podnoszenie jakości nauczania w szkołach i placówkach, dla których są organami prowadzącymi oraz mogą być pod tym względem wzorami do naśladowania dla innych jednostek samorządu terytorialnego.


WYRÓŻNIENIE „PRIMUS” które miastu Katowice przyznano po raz drugi. Otrzymują go gminy, powiaty i samorządne województwa, które w procedurze certyfikacji uzyskały największą liczbę punktów rankingowych spośród wszystkich ocenionych jednostek samorządu terytorialnego. Nadanie wyróżnienia stanowi potwierdzenie, iż nagrodzona nim jednostka terytorialna należy - w ocenie komisji certyfikacyjnej - do grona najbardziej innowacyjnych, efektywnych i skutecznych polskich samorządów w dziedzinie polityki edukacyjnej zarządzania oświatą.


Z kolei IV Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Maczka w Katowicach przyznano CERTYFIKAT „EDUKACYJNEJ DOSKONAŁOŚCI”. To wyróżnienie dla szkół i placówek oświatowych, dla których organami prowadzącymi są jednostki certyfikowane w programie, a które wyróżniają się najwyższą jakością edukacji, nowoczesnym modelem zarządzania oraz znaczącymi sukcesami w kształceniu dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych.

DSC_2255.JPGIMG_5538.JPG

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 17 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KATOWICACH
w finale Ogólnopolskiego Forum Ekonomicznego Młodych
w ramach programu „Ekonomia na co dzień”

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach zdobyli tytuł Finalisty Ogólnopolskiego Forum Ekonomicznego Młodych w ramach programu „Ekonomia na co dzień” (czerwiec 2023 r).
W programie Ogólnopolskiego Forum Ekonomicznego Młodych uczestniczyło 60 000 uczniów z całej Polski. Nasza „17stka” zakwalifikowała się do finału Konkursu „Ekonomia na co dzień”, którego mottem przewodnim było: „Przedsiębiorczo co się teraz liczy”. Gratulujemy uczniom!


Ekonomia na co dzień 2.jpgUCZEŃ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 17 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KATOWICACH
CZŁONKIEM DZIECIĘCEJ RADY PROGRAMOWEJ EUROPEJSKIEGO CENTRUM BAJKI W PACANOWIEMaciej Dyl uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach został członkiem Dziecięcej Rady Programowej Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, objętej honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Dziecięcą Radę Programową Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie tworzy 12-osobowy zespół uczniów z całej Polski z bardzo dobrymi wynikami w nauce (średnia ocen co najmniej 4,5), ze szczególnymi osiągnięciami i zainteresowaniami.

Członkowie Rady zostali powołani na 12 miesięcy i mają możliwość realnego wpływu na działalność Centrum Bajki oraz wypowiadania się na temat działań programowych i inwestycyjnych Europejskiego Centrum Bajki. Powołany do Rady uczeń brał udział w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie w posiedzeniach, w których uczestniczył Rzecznik Praw Dziecka.

Do zadań członków Rady należą m.in.:

- konsultacje programowe oferty Centrum Bajki w Pacanowie (realny wpływ na to, co jest oferowane gościom),

- promowanie i rozpowszechnianie informacji na temat oferty kulturalnej Centrum Bajki w Pacanowie (wystawy stałe, wydarzenia) w swoim województwie i otoczeniu: klasa, szkoła, zajęcia dodatkowe,

- zgłaszanie własnych pomysłów do zrealizowania w Centrum Bajki w Pacanowie oraz swoim otoczeniu,

- przekazywanie propozycji warsztatów organizowanych w czasie wydarzeń kulturalnych w Centrum Bajki w Pacanowie,

- ocena wydarzeń, które miały miejsce w w Centrum Bajki w Pacanowie,

- budowanie przyjaznych relacji, dzielenie się doświadczeniami, kreatywna współpraca.

W dniu 19 czerwca 2023 r. Maciej wraz z innymi członkami Dziecięcej Rady Programowej Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie odwiedził, na zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka - Mikołaja Pawlaka, Biuro Rzecznika znajdujące się w Warszawie. Była to okazja, aby z bliska przyjrzeć się pracy zespołu Dziecięcego Telefonu Zaufania (bezpłatny numer 800 12 12 12) oraz dowiedzieć się jak działa Biuro Rzecznika Praw Dziecka.


Europejskie Centrum Bajki 1.jpgEuropejskie Centrum Bajki 3.jpgEuropejskie Centrum Bajki 6.jpg

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA MACZKA W KATOWICACH
-
PO RAZ KOLEJNY W CZOŁÓWCE OGÓLNOPOLSKIEGO RANKINGU SZKÓŁ „ZWOLNIENI Z TEORII”

W ogłoszonych przez Fundację Zwolnieni z Teorii w dniu 21 kwietnia 2023 r. podczas Wielkiego Finału wynikach ogólnopolskiego Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2023, wyróżniono 411 szkół z całego kraju stawiających na edukację praktyczną, działania społeczne i przygotowanie młodych do wejścia na rynek pracy.

Z województwa śląskiego aż 60 szkół znalazło się w rankingu, a IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Maczka w Katowicach zajęło 15 miejsce.

To jedyny ranking w Polsce, który klasyfikuje szkoły ponadpodstawowe nie po wynikach matur, lecz na podstawie realnych osiągnięć, zaangażowania szkół we wspieranie rozwoju uczniów kształtujących kompetencje przyszłości tzw. 4K, czyli krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja i kooperacja.

Organizatorzy rankingu podkreślają, że są to umiejętności niezbędne do budowania dobrostanu psychicznego młodzieży oraz budowania w nich sprawczości. Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że coraz więcej najmłodszych Polaków dokonuje prób samobójczych. W 2022 roku odnotowano ponad 2 tys. takich prób wśród osób do 18. roku życia. Eksperci alarmują, że młodzi ludzie czują się samotni, a nawet izolowani. Oprócz sytuacji domowej, na takie stany często wpływ ma również szkoła.

Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii powstaje na podstawie wyników uczniów biorących udział od września do kwietnia w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Zadaniem młodzieży jest organizowanie prawdziwych projektów społecznych zmieniających ich otoczenie i życie społeczności na lepsze. Jak mówią nauczyciele, ten rok był dla nich intensywny. Zwiększona liczba uczniów w szkole oznaczała więcej pracy również w projektach społecznych.

Pełna lista Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2023 jest na stronie www.ranking.zwolnienizteorii.pl


Zwolnieni z Teorii - plakat 2.jpg
IMG_9492.JPGBez nazwy.pngNOWOCZESNA PRACOWNIA KOMPUTEROWA DLA ZWYCIĘZCÓW ESPORTOWEJ LIGI SZKÓŁ
- UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 19 W KATOWICACHUczniowie Szkoły Podstawowej Nr 19 w Katowicach wywalczyli w rozgrywkach Esportowej Ligi Szkół nowoczesną, wartą 90.000 złotych pracownię komputerową dla swojej szkoły.

W czterech turach kwalifikacyjnych wzięło udział 31 drużyn, reprezentowanych przez blisko 100 zawodników, którzy rozegrali 53 mecze. 8 najlepszych ekip zakwalifikowało się do wielkiego finału, gdzie musieli rozegrać kolejne spotkania. W tym najważniejszym, finałowym, zwycięsko z pojedynku wyszła reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 19 w Katowicach.

Dnia 3 lutego 2023 r. nowoczesna pracownia komputerowa została uruchomiona w szkole. Wyposażono ją w nowoczesne komputery, a 15 nowych stanowisk przypomina te, na których grają profesjonaliści - ich specyfikacja pozwala nie tylko na komfortową naukę, ale także na próbowanie swoich sił w dowolnym tytule esportowym. Uczniowie podczas korzystania z sali mogą poczuć klimat znany z największych turniejów esportowych na świecie - na ścianach pracowni znalazły się wizerunki bohaterów turnieju Intel Extreme Masters.

Nowa, dodatkowa pracownia komputerowa otwiera przed szkołą nowe możliwości kształcenia i edukacji w zakresie rozwoju umiejętności cyfrowych naszych uczniów. Wzbogaci ofertę edukacyjną naszej placówki i pozwoli na uatrakcyjnienie prowadzonych zajęć informatycznych. Będzie wykorzystywana zarówno jako dodatkowa pracownia informatyczna, a także do realizacji zajęć rozwijających i zajęć pozalekcyjnych. Dzięki pracowni uczniowie będą mogli także rozwijać pasje i zainteresowania związane z prężnie rozwijającym się ostatnio esportem.

Uczniowie zwycięskiej drużyny, która przyjęła nazwę Trzej Królowie otrzymali z rąk Rafała Pikiewicza, dyrektora zarządzającego w ESL Gaming Polska, zaproszenie do udziału w tegorocznej odsłonie Intel Extreme Masters Katowice w dniach 10-12 lutego 2023 r.


IMG_9161.jpgIMG_9163.jpg
IMG_9162.jpgXI EDYCJA KONKURSU „SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI”

Ideą Konkursu „Samorządowy Lider Edukacji", od pierwszej jego edycji w 2011 roku, jest nagradzanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, wspierania młodzieży i współpracy ze środowiskami edukacyjnymi. Lista laureatów konkursu to zarówno ważna informacja dla mieszkańców na temat jakości polityki lokalnej i zarządzania publicznego, jak i źródło wiedzy o polskim rynku terytorialnym, innowacyjnych działaniach najlepszych polskich samorządów oraz ich osiągnięciach w sferze oświatowej.

Nagradzane bowiem przez Komisję Certyfikacyjną gminy, powiaty i samorządne województwa to jednostki, w których polityka oświatowa jest ze wszach miar nowoczesna, zorientowana na przyszłość, prowadzona według wysokich standardów jakościowych.

Podczas Gali Finałowej jedenastej edycji Konkursu w dniu 27 czerwca 2022 r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, wyróżniającej jednostki samorządu terytorialnego, które najlepiej w Polsce realizują zadania z zakresu polityki oświatowej, miasto Katowice otrzymało trzy zaszczytne tytuły:


- CERTYFIKAT „SAMORZĄDOWEGO LIDERA EDUKACJI” - przyznawany gminom, powiatom i samorządom województwa wyróżniającym się na rynku terytorialnym działaniami zorientowanymi na kreowanie i realizowanie nowoczesnej, progresywnej, innowacyjnej polityki oświatowej, budowanie społeczeństwa obywatelskiego, kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw demokratycznych i partycypacyjnych oraz wspieranie nauki.


- CERTYFIKAT ZŁOTY - otrzymują samorządy, które po raz szósty uzyskują wyróżnienie „Samorządowy Lidera Edukacji”, co potwierdza, że realizowana przez nie nowoczesna i innowacyjna polityka oświatowa ma charakter wieloletni, systemowy, prowadzona jest w sposób strategiczny, konsekwentny i zgodny z najwyższymi standardami zarządzania publicznego.


- WYRÓŻNIENIE SPECJALNE - dla samorządów, które osiągnęły największy i najbardziej zauważalny dla społeczności lokalnej progres w dziedzinie nowoczesnego zarządzania oświatą od ostatniej certyfikacji w Programie.


Ponadto w uznaniu zasług Prezydent Miasta Katowice został uhonorowany tytułem „Samorządowiec Społecznie Zaangażowany”.


Kapituła wyłoniła i nagrodziła również najlepsze publiczne szkoły w certyfikowanych samorządach (druga edycja w tej kategorii). Miło nam poinformować, że w gronie wyróżnionych znalazły się Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach, uzyskując tytuł „EDUKACYJNA DOSKONAŁOŚĆ”.


Logo.png
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PROMUJĄCY CZYTANIE „CzytaMY”


Ogólnopolski Konkurs Promujący Czytanie „CzytaMY” organizowany jest przez Śląską Szkołę Ćwiczeń, Szkołę Podstawową Nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach w ramach projektu „Ratownicy Czytelnictwa” Fundacji Powszechnego Czytania.

Konkurs objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice dr. Marcina Krupy, skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci i młodzieży szkół podstawowych, a także ponadpodstawowych w czterech kategoriach wiekowych.

Literatura Konkursu zawiera w każdej edycji wybrane utwory ze współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży rekomendowane przez Organizatora Konkursu. W ramach konkursu przewidziano trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia w każdej kategorii. Celem konkursu jest:

- motywowanie do czytania współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży,

- promowanie głośnego czytania dzieciom,
- stworzenie uczniom możliwości rozwijania zainteresowań,
- rozwijanie kompetencji czytelniczych,
- promocja czytelnictwa, propagowanie mody na czytanie,
- popularyzacja twórczości literackiej wśród młodzieży,
- sprawienie, aby czytanie stało się nawykiem i przyjemnością,
- rozwijanie umiejętności formułowania sądów i ocen na temat przeczytanej książki,
- rozwijanie wrażliwości na słowo,
- poznawanie języka literackiego, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia, uczuć, kształtowanie postaw i
rozumienia wartości uniwersalnych,
- kształtowanie umiejętności ustnego i pisemnego dzielenia się przez uczniów zdobytą wiedzą,
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie,
- promowanie kulturalnego i życzliwego współzawodnictwa.


Posumowanie I edycji konkursu „CzytaMY”.pdf

Posumowanie II edycji konkursu „CzytaMY”.pdf
Ogólnopolska innowacja
„afazJA-możeMY”
w ścisłym finale innowacji społecznych w obszarze kształcenia.

Innowacja zajęła 2 miejsce spośród 187 zgłoszonych w II naborze innowacji społecznych
w ramach inkubatora innowacji społecznych „KSZTAŁCENIE” Popojutrze 2.0.

Ogólnopolska innowacja „afazJA-możeMY” powstała w ramach inkubatora innowacji społecznych w obszarze „Kształcenie” Popojutrze 2.0. Dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Unii Europejskiej powstał model edukacji przeznaczony dla oddziałów specjalnych i opracowany przez grupę nauczycieli - innowatorów ze Szkoły Podstawowej Nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach.


afazJA-możeMY - szczegółowy opis.pdf

XXXII WOJEWÓDZKI KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Tegoroczny XXXII Wojewódzki Konkurs Pięknego Czytania odbywał się w formie elektronicznej w maju 2022 r. Wydarzenie było objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Współorganizatorem konkursu była Biblioteka Śląska. Celem konkursu było:

- rozbudzenie ciekawości czytelniczej uczniów

- popularyzowanie literatury dziecięcej i młodzieżowej

- kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem

- kształtowanie kultury czytelniczej

- budzenie wyobraźni młodego człowieka

- podniesienie poziomu czytelnictwa

- kształcenie umiejętności pięknego czytania na głos i rozumienia czytanego tekstu.

W konkursie udział wzięli uczniowie szkół w Katowicach, tj.: Szkoły Podstawowej Nr 55 Specjalnej, Szkoły Podstawowej Nr 61 Specjalnej, Szkoły Podstawowej Nr 7 Specjalnej oraz Szkoły Podstawowej Specjalnej w Mysłowicach.

W tegorocznej edycji konkursu uczniowie klas IV-VIII przygotowywali fragment z książki „Dziennik Cwaniaczka” Jeffa Kiney’a. Jury oceniało: technikę czytania, właściwą interpretację tekstu i interpunkcję czytanego tekstu.

Pierwsze miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej Nr 55 Specjalnej w Katowicach. Drugie miejsce ex aequo zajęła uczennica ze Szkoły Podstawowej Nr 61 Specjalnej w Katowicach oraz uczennica ze Szkoły Podstawowej Nr 7 Specjalnej.


I miejsce - Piękne Czytanie 2022.png            II miejsce - Piękne Czytanie 2022.png


IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA MACZKA W KATOWICACH
-
WYSOKO W RANKINGU SZKÓŁ „ZWOLNIENI Z TEORII”

W dniu 19 maja 2022 r. podczas Wielkiego Finału, został ogłoszony ranking szkół Zwolnieni z Teorii 2022, który premiuje możliwość rozwijania kompetencji przyszłości i działanie społeczne. Z województwa śląskiego aż 58 szkół znalazło się w rankingu, a IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Maczka w Katowicach zajęło IX miejsce.

Rok szkolny 2021/2022 obfitował w wiele wyzwań dla polskich szkół. Uczniowie i nauczyciele przez cały ten czas mierzyli się z trudnościami nauki zdalnej, a gdy tylko ogłoszono koniec lockdownu, rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Pomimo wyzwań setki szkół w Polsce stale zmienia się i dostosowuje nauczanie do realiów XXIw. Takie działanie docenia Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii, który powstaje na podstawie wyników uczniów biorących udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, gdzie młodzież organizuje prawdziwe projekty społeczne zmieniające ich społeczności na lepsze.

Ranking wyróżnia te placówki, w których zrealizowany został przynajmniej jeden projekt społeczny młodzieży, a w najlepszych z nich realizowanych jest nawet po kilkadziesiąt. Mijająca edycja olimpiady w tym roku szkolnym to aż 188 ukończonych projektów społecznych, które przeprowadziło 847 finalistów w regionie. Młodzież z 25 śląskich miast m.in. z Siemianowic Śląskich, Katowic, Bielsko-Białej, Myszkowa, Pszczyny, Raciborza, Jastrzębiu-Zdrój, Zawiercia, Bytomia, Jaworzna, Żor, Gliwic, Lublińca, Częstochowy, realizowała inicjatywy tj.: ekologiczny „Terrain Story”, „GodkiStarejCiotki” mający na celu ożywienie tradycji, gwary i kultury Śląska albo „Z całą pewnością” poruszający problemu braku pewności siebie wśród młodzieży.

Fundacja Zwolnieni z Teorii od ośmiu lat opracowuje Ranking, aby uhonorować zasługi szkół, które zauważają wartość w pozyskiwaniu praktycznych umiejętności obok wiedzy z podręczników, dając młodzieży przestrzeń do działania społecznego. Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii obejmuje w tym roku aż 371 szkół z całej Polski.

Więcej informacji na stronie: ranking.zwolnienizteorii.plZwolnieni z Teorii - plakat 2.jpgUCZEŃ X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
IM.
IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO AKADEMICKIE W KATOWICACH

LAUREATEM W PROJEKCIE „UCZELNIE SZKOŁOM - O FINANSACH Z NBP"


Pragniemy poinformować, że uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego Akademickiego w Katowicach uczestniczyli w Projekcie Uczelnie Szkołom - o finansach z NBP. Edycja II” zorganizowanym przez Uniwersytet Rzeszowski. Projekt miał charakter edukacyjny i wzięło w nim udział ponad 250 uczniów z 10 szkół ponadpodstawowych.

W pierwszym jego etapie nauczyciele akademiccy wspólnie ze studentami opracowali program warsztatów dla uczniów, obejmujący zagadnienia z zakresu finansów. W drugim etapie natomiast odbyły się warsztaty online prowadzone przez studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, w trakcie których uczniowie mieli możliwość praktycznego rozwinięcia umiejętności przydatnych w samodzielnym funkcjonowaniu w świecie finansów. Jednym z wyzwań dla uczestników było przygotowanie krótkich filmów o tematyce finansowej.

Komisja Konkursowa na ich podstawie wyłoniła laureatów, którzy zaproszeni zostali w dniu 27 kwietnia 2022 roku na Galę Finałową Projektu do siedziby Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie X LO, autorzy filmu „Oszczędzanie młodych ludzi”, który został najwyżej oceniony przez komisję konkursową.

Ostatnim etapem projektu był finałowy test wiedzy o finansach, w którym laureatem konkursu i zdobywcą III miejsca został uczeń X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego Akademickiego w Katowicach.

Przygotowane przez uczestników projektu filmy można zobaczyć w serwisie społecznościowym Facebook:

https://www.facebook.com/uczelnieszkolom/videos/1040624879869653


1515.jpg   1516.jpg
MŁODE TALENTY ZE ŚLĄSKA W FINALE PRESTIŻOWEGO KONKURSU W PROGRAMIE EXPLORY


Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Kluczowym elementem Programu jest konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty - w tym roku zgłoszono ich ponad 230. Warto podkreślić, że pomysły zgłaszane do Konkursu Explory znacznie wykraczają poza podstawową wiedzę szkolną. Ciekawość i determinacja prowadzą młode talenty do innowacyjnych odkryć, które spotykają się z uznaniem profesorów wyższych uczelni i specjalistów firm technologicznych.

W regionalnych etapach konkursu wyłaniane są te o największym potencjale. Wśród twórców ośmiu zwycięskich projektów znaleźli się młodzi z województwa śląskiego:

- Rafał Sawczyszyn i Dominik Sitarski z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, którzy zaprezentowali projekt uniwersalnego łazika modułowego o różnorodnym zastosowaniu

- Sebastian Kura i Paweł Orlik z Zespołu Szkół Nr 6 i Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębia-Zdroju stworzyli wirtualną rzeczywistość, która ułatwi naukę podstaw elektryki w bezpiecznych warunkach

- Julia Topiłko, Kacper Jakubowski i Michał Koterba z Pałacu Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach, którzy w projekcie „Od pancerzy krewetek do czystych wód - chitozanowy filtr przyszłości”, pod opieką Arkadiusza Owczarka przeprowadzili badania zanieczyszczenia wód i stworzyli innowacyjny filtr czyszczący wyłapujący metale ciężkie.

Zwycięzcy regionalnego etapu Konkursu mają teraz czas na rozwijanie swojego pomysłu, a już w październiku ponownie zaprezentują go przed komisją na Gdynia Explory Week - corocznym finale konkursu. Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Grupę LOTOS oraz akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne. Udział w finale to także możliwość dołączenia do wyjątkowej społeczności Explory, którą tworzą organizacje, instytucje i firmy, dla których rozwój, kreatywność i innowacyjne myślenie to plan na przyszłość. Dzięki temu, już na początku swojej badawczej drogi, młode Talenty mają szansę obcować z najlepszymi w branży i poznać środowisko naukowe.


Program Explory - Julia Topiłko Kacper Jakubowski Michał Koterba.png Program Explory - logo.png
IMG_4253.JPG


IMG_4256.JPGIMG_4251.JPG

CERTYFIKAT DLA KATOWICKICH PLACÓWEK OŚWIATOWYCH PROMUJĄCYCH ZDROWIE


Kapituła Krajowego Certyfikatu Przedszkole i Szkoła Promująca Zdrowie przyznała tylko 38 placówkom: 13 przedszkolom i 25 szkołom w Polsce Certyfikat Przedszkole/Szkoła Promująca Zdrowie, który przyznawany jest na 5 lat. Wśród wyróżnionych w tej edycji znalazły się 2 katowickie placówki: Miejskie Przedszkole Nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach kierowane przez panią dyrektor mgr Irenę Zegadło oraz Szkoła Podstawowa Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach kierowana przez panią mgr Aleksandrę Musioł.

Na sukces przedszkola i szkoły złożyła się wspólna praca dyrektorów, koordynatorów i zespołów ds. promocji zdrowia oraz całej społeczności przedszkolnej i szkolnej. Ten certyfikat przyczynia się niewątpliwie do zwiększenia prestiżu placówek, jest źródłem satysfakcji oraz motywacją do dalszej pracy na rzecz promocji zdrowia. Zdobycie takiego certyfikatu ma znaczenie szczególnie w czasie walki z pandemią. Wszystkim uhonorowanym podziękował w formie listu gratulacyjnego Minister Edukacji i Nauki dr hab. Przemysław Czarnek.

SP 17 - Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie.png
WYNIKI MIEJSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „BARWY GÓRNEGO ŚLĄSKA"
ZORGANIZOWANEGO Z OKAZJI STULECIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Informujemy o wynikach Miejskiego Konkursu Plastycznego „Barwy Górnego Śląska", zorganizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice dr Marcina Krupy w ramach obchodów z okazji 100. Rocznicy Powstań Śląskich.
Jego inicjatorami byli Radni Rady Miasta Katowice: Magdalena Wieczorek, Tomasz Maśnica, Andrzej Warmuz, koordynatorem wydarzeń było VII Liceum Ogólnokształcące im. Harcerzy Obrońców Katowic z oddziałami dwujęzycznymi w Katowicach, a organizatorem konkursu Pałac Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego w Katowicach.
Konkurs skierowany był do dzieci 5-6-letnich z katowickich przedszkoli, uczniów szkół podstawowych i średnich oraz uczestników zajęć placówek wychowania pozaszkolnego. A jego głównym celem było wzbudzanie w dzieciach i młodzieży poczucia przynależności do swojej Małej Ojczyzny oraz uczuć patriotycznych, narodowej dumy, a także wzmacnianie więzi kulturowych i narodowych.
Wyniki Konkursu Fotograficznego „Katowice Powstańcom Śląskim" - nagrody:
Szkoły podstawowe:
1. Nagrodzona: Hanna Ulaczyk - Szkoła Podstawowa Nr 28 im. Karola Miarki w Katowicach
2. Nagrodzona: Julia Niesyto - Szkoła Podstawowa Nr 45 im. Kornela Makuszyńskiego w Katowicach
Opiekun: Anna Pajor
3.  Nagrodzona: Jakub Czupała - Szkoła Podstawowa Nr 40 im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Opiekun: Krystyna Polańska
Szkoły ponadpodstawowe:
1. Nagrodzona: Katarzyna Gudzik - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach
Opiekun: Jacek Ulaczyk
2. Nagrodzony: Krzysztof Krzeszowski - Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, Technikum Nr 17 w Katowicach
Opiekun: Grzegorz Drabik
3. Nagrodzony: Igor Świątczak - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach
Opiekun: Jacek Ulaczyk

Barwy Górnego Śląska - nagrodzone prace.pdf


INFORMACJA NA TEMAT MIEJSKIEGO TURNIEJU DEBAT OKSFORDZKICH
„KATOWICE - POWSTAŃCOM ŚLĄSKIM"
ZORGANIZOWANYCH Z OKAZJI STULECIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH

W dniu 19 listopada 2021 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 w Katowicach odbyła się faza grupowa Turnieju Debat Oksfordzkich „Katowice - Powstańcom Śląskim", które są jednym z elementów cyklu obchodów z okazji 100. Rocznicy Powstań Śląskich. Za organizację odpowiadały: Anna Skiendziel i Agnieszka Swoboda.
Do turnieju zgłosiło się pięć katowickich szkół średnich i w wyniku eliminacji grupowych wyłoniliśmy dwójkę finalistów: IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka i III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Kolejne miejsca należały do I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Września oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2.
Uczestnicy turnieju debatowali nad tezami:
1. Trzecia droga szansą dla Śląska.
2. III Powstanie Śląskie było bardziej konfliktem regionalnym niż wojną polsko-niemiecką.
3. Kresy wschodnie były ważniejsze dla polskiej władzy niż kresy zachodnie.
Turniej wspomogli: Muzeum Powstańców Śląskich w Świętochłowicach i II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu.
O terminie debaty finałowej powiadomimy niebawem.
Teza finałowa brzmi: „Powstania śląskie i plebiscyt przyczyną kryzysu w śląskiej rodzinie".

 Konkurs - logo.png

UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 33 IM. STANISŁAWA LIGONIA W KATOWICACH
LAUREATAMI W KONKURSIE „NAUKA DLA CIEBIE"

Znane są wyniki tegorocznej edycji konkursu „Nauka Dla Ciebie". Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie, wykonanie i zastosowanie autorskiej pomocy edukacyjnej. Jury konkursu, składające się z przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik, z 10 drużyn finalistów wyłoniło 5, które otrzymały tytuł Laureata. To właśnie uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 33 im. Stanisława Ligonia w Katowicach, zostali jedną z drużyn laureatów w tym prestiżowym konkursie. W ramach pracy konkursowej uczniowie zbudowali szkolny oczyszczacz powietrza, pragnąc promować ekologiczny styl życia na Śląsku.
Drużyna laureatów: Maja Biernacka i Kinga Dąbrowska z klasy VIId, Małgorzata Kycler klasa VIIe oraz Paulina Fukacz, Mateusz Maltazar i Mateusz Stańczyk z klasy VIIb pod kierownictwem Pani Justyny Rydzewskiej oraz Pani Pauliny Worsztynowicz.
Uroczysta Gala rozdania nagród odbędzie się dnia 14 października 2021 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Serdecznie gratulujemy drużynie wybitnych laureatów!
Film konkursowy: https://www.youtube.com/watch?v=f5VkEa593hU&list=FL2KbyOomeGnr3o5BI88uxlA
Informacja na stronie MEN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wyniki-konkursu-nauka-dla-ciebie-2021--gratulujemy

Konkurs Nauka Dla Ciebie - zdjęcie.png


UCZNIOWIE KATOWICKIEGO LICEUM NA 7. OBOZIE NAUKOWYM ADAMED SMARTUP

W dniu 18 lipca 2021 r. rozpoczął się 7. obóz naukowy ADAMED SmartUP dla uczniów uzdolnionych w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Weźmie w nim udział 50 nastolatków z całej Polski, wyłonionych w wieloetapowym procesie rekrutacyjnym. Wśród nich jest troje uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach: Jakub Hilus z Mysłowic, Aleksandra Pawlik z Goląszy Dolnej i Amelia Rucińska z Siemianowic Śląskich. Ze Śląska w obozie udział weźmie także Mateusz Jarek z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach oraz Nikodem Nokielski z Technikum Nr 4 w Tarnowskich Górach.
Na obozie uczestnicy będą mieli szansę m.in. nauczyć się programowania robotów, poznać podstawy uczenia maszynowego i fizyki kwantowej, czy nauczyć się szycia chirurgicznego przy użyciu prawdziwych medycznych narzędzi. Po obozie 10 jego uczestników zostanie laureatami nagrody głównej ADAMED SmartUP, którą stanowi udział w programie indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Spośród absolwentów każdej edycji programu wyłaniani są również stypendyści, którzy otrzymują 40 tys. zł. na swój dalszy rozwój naukowy.
Więcej informacji na temat obozu oraz dotychczasowych osiągnięć śląskich uczniów dostępnych jest w informacji prasowej pod linkiem: Śląscy uczniowie na obozie dla ściśle uzdolnionych


W X JUBILEUSZOWEJ EDYCJI KONKURSU „SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI"
MIASTO KATOWICE ZOSTAŁO NAGRODZONE W TRZECH KATEGORIACH


W Programie „Samorządowy Lider Edukacji" już po raz dziesiąty Komisja Konkursowa, pod przewodnictwem prof. Dariusza Rotta z Uniwersytetu Śląskiego, wyróżniła najlepsze polskie samorządy, kreujące nowoczesną, nowatorską i efektywną politykę edukacyjną oraz podejmujące skuteczne działania na rzecz rozwoju lokalnej nauki i kultury.

Dnia 5 lipca 2021 roku w Lublinie odbyła się uroczysta Gala, na której wręczono Certyfikaty i Znaki Jakości „Samorządowy Lider Edukacji". Podczas uroczystości zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję Kreatywną PRC, wyróżniono Gminy, Powiaty i Samorządne Województwa, które wysoki poziom lokalnej polityki oświatowej łączą z nowatorskimi i innowacyjnymi działaniami z obszaru zarządzania publicznego. Na tegorocznej, jubileuszowej edycji Konkursu gratulacje Laureatom i Organizatorom złożyli m.in. prof. Wanda Jarząbek, Wiceprzewodnicząca Rady Naukowej Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, dr Iwona Wieczorek, Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Senator Joanna Sekuła, Wiceprzewodnicząca Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Senator Wadim Tyszkiewicz, Wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP, Posłanka Marta Wcisło oraz Zdzisław Antoń, Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

W X jubileuszowej edycji konkursu miasto Katowice po raz kolejny uzyskało tytuł „SAMORZĄDOWEGO LIDERA EDUKACJI". Tym samym uczestnicząc w procesie certyfikacji Samorządowego Lidera Edukacji od VI edycji w 2016 r., posiada już 5 certyfikatów. Od pierwszego udziału każdy wniosek aplikacyjny oceniany jest na najwyższym poziomie. Kapituła w kolejnych laudacja podkreśla, że fundamentem spójnego, nowoczesnego i progresywnego zarządzania publiczną samorządową oświatą w Katowicach jest znakomicie przygotowana i skutecznie realizowana, profesjonalna strategia edukacji, opracowana na światowym poziomie, mogąca być wzorem do naśladowania dla innych jednostek samorządu terytorialnego, nieustanny progres rozwoju samorządowej oświaty, a także osobiste zaangażowanie Prezydenta Miasta Katowice pana dr. Marcina Krupy w procesie budowania jakości i rozwoju katowickich przedszkoli, szkół i placówek.

W uznaniu zasług Prezydent Miasta Katowice został uhonorowany MEDALEM EDUKACYJNYM „SAMORZĄDOWIEC 30-LECIA" przyznanym w X jubileuszowej edycji konkursu dla tych samorządowców, których na przestrzeni 30 lat wkład w rozwój lokalnej edukacji był na najwyższym krajowym poziomie.

W bieżącej edycji kapituła wyłoniła i nagrodziła również najlepsze publiczne szkoły w certyfikowanych samorządach (pierwsza edycja w tej kategorii). Miło nam poinformować, że w gronie wyróżnionych znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach, uzyskując tytuł „EDUKACYJNA DOSKONAŁOŚĆ".

Wyniki tegorocznej edycji Konkursu ogłoszono już w grudniu 2020 r. Z uwagi jednak na okoliczności wywołane pandemią, tegoroczna Gala Finałowa Konkursu odbyła się dopiero teraz.

Lider Edukacji 2021 - 1.pngLider Edukacji 2021 - 5.png

Samorządowy Lider Edukacji - Medal 30-lecia.jpgSamorządowy Lider Edukacji - Certyfikat.jpgSZKOŁY ŚREDNIE Z KATOWIC ZAJĘŁY WYSOKIE MIEJSCA
W RANKINGU SZKÓŁ „ZWOLNIENI Z TEORII"

Milo nam poinformować, że w Rankingu Szkół „Zwolnieni z Teorii" 2021, spośród 277 szkół średnich w całej Polski, które szlifują zaangażowanie społeczne oraz wspierają rozwój kompetencji proinnowacyjnych uczniów w ramach ogólnopolskiej olimpiady z projektów społecznych „Zwolnieni z Teorii" ponad 40 z nich jest z województwa śląskiego, w tym aż 3 szkoły średnie z Katowic zdobyły wysokie miejsca:

14 miejsce - IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach

20 miejsce - Technikum Nr 17 w Zespole Szkół Nr 7 im. Stanisława Mastalerza w Katowicach

22 miejsce - III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach

Olimpiada  „Zwolnieni z Teorii" powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, tj.: współpraca, komunikacja czy przywództwo. W corocznym Rankingu Szkół tworzonym w oparciu o wyniki uczniów w praktycznej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii" wyróżniane są szkoły, w których wyznacznikiem są kompetencje przyszłości.


Zwolnieni z Teorii - plakat 2.jpg


SUKCESY UCZNIÓW X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO
W KATOWICACH

Miło nam poinformować, że maturzystki X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach zdobyły I i III miejsce w V edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła IIktórego celem było uwrażliwienie na etyczne, dydaktyczne, patriotyczne i liryczne przesłanie poezji Papieża Polaka, szerzenie kultury języka i piękna żywego słowa, inspirowanie do poszukiwań interpretacyjnych oraz rozwijanie aktywności twórczej.
Jednocześnie Aleksandra Pela z X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck", recytując wspomnienia Urszuli Wińskiej, nauczycielki z Bochni, która przybywała w niemieckim obozie w Ravensbrück w latach 1941-1945.
Kolejnym sukcesem
Aleksandry Peli jest I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Najlepszy Młody Mówca 2021 roku".
Temat wystąpień 10 finalistów (w konkursie udział brało 240 uczestników) był następujący: Młodzi, ale już po przejściach. Opowiedz nam o swojej generacji coś, czego jeszcze nie wiemy, i przekonaj, że ten obraz jest prawdziwy". W warszawskim finale konkursu organizowanego przez Akademię Retoryki Ola Pela brawurowo zaprezentowała swoje perfekcyjnie przygotowane przemówienie, które zostało najwyżej ocenione przez jurorów - specjalistów od wystąpień publicznych oraz dziennikarzy. Ocenie podlegał warsztat retoryczny, gestykulacja, a także poprawność językową i treść wystąpienia.
Motto konkursu, organizowanego wobec regresu słowa mówionego oraz kultury języka brzmiało: Najważniejsze rzeczy w życiu trzeba powiedzieć. Tak było, jest i będzie".
Zapraszamy do obejrzenia zwycięskiego przemówienia Aleksandry Peli: https://akademiaretoryki.pl/najlepszy-mlody-mowca

Ola Pela.pngII MIEJSCE UCZNIÓW KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 22 W KATOWICACH
W KONKURSIE WIEDZY O CHORWACJI DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

SP 22.png

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KATOWICACH
ZAJĘŁO 37. MIEJSCE W POLSCE W X OGÓLNOPOLSKIM RANKINGU OLIMPIJSKIM
EUROPEJSKICH SZKÓŁ PRAWORZĄDNOŚCI RP 2021 ROKU
UZYSKUJĄC STATUS ZŁOTEJ EUROPEJSKIEJ SZKOŁY PRAWORZĄDNOŚCI RP 2021 ROKU

Złota Szkoła 2021 - Dyplom.jpg

Złota Szkoła 2021 - Najlepsze Europejskie Szkoły 2021.jpg
DYPLOM UNICEF DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 62
IM. JÓZEFA KOCURKA W KATOWICACH

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej Nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach, szkoła przystąpiła do współpracy z UNICEF. Uczniowie szkoły wzięli udział w akcji „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - pomoc dla Jemenu". Opiekunem akcji była Pani mgr Marzena Golicz oraz Iwona Burdak - pedagog szkolny. Akcja przeprowadzona była w I semestrze roku szkolnego 2020/2021 stacjonarnie i online. W ramach współpracy uczniowie obejrzeli film „Wspólna podróż po Jemenie" oraz wykonali prace plastyczne „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie".

 SP Nr 62 - Dyplom Unicef.png
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KATOWICACH
znalazło się wśród 10 najlepszych w Polsce szkół i placówek oświatowych
w X edycji Konkursu „Samorządowy Lider Edukacji" (2021)

Ideą Programu „Samorządowy Lider Edukacji" od pierwszej jego edycji w 2011 roku jest identyfikowanie, nagradzanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej.
Gala Finałowa Konkursu odbędzie się w zabytkowym gmachu Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie.
Więcej informacji: http://www.lider-edukacji.plMIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 87 IM. JULIANA TUWIMA W KATOWICACH
LAUREATEM KONKURSU „PRZEDSZKOLE BEZ SMOGU”

 

W dniu 7 lutego 2021 roku zakończył się konkurs „Przedszkole bez smogu” dedykowany przedszkolom i żłobkom z całej Polski bedacy częścią najnowszej kampanii marki Electrolux, której celem było promowanie zdrowego oraz czystego powietrza w miejscach, w których przebywają dzieci. Wśród 20 laureatów akcji znalazło się Miejskie Przedszkole Nr 87 im. Juliana Tuwima w Katowicach, które w ramach wygranej będzie mogło cieszyć się w swojej placówce najnowszej generacji i najwyższej klasy oczyszczaczem powietrza Electrolux Pure A9 z filtrem antysmogowym oraz dodatkowo filtrem antybakteryjnym i antywirusowym. Produkt jest rekomendowany przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Przedszkole bez smogu - plakat.png
W RANKINGU PERSPEKTYW 2021
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KATOWICACH
ZDOBYŁO I MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIEM
I XIX MIEJSCE W POLSCE

Perspektywy 2021 - III LO z I Miejscem w województwie śląskim.png


ZESPÓŁ SZKÓŁ I PLACÓWEK NR 1 W KATOWICACH
WŚRÓD LAURETÓW KONKURSU BADAWCZEGO
ORGANIZOWANEGO PRZEZ FUNDACJĘ BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA

Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, że Zespół Szkół i Placówek Nr 1 w Katowicach został jednym z tegorocznych laureatów projektów i konkursów prowadzonych przez Fundację Banku Ochrony Środowiska! Serdecznie gratulujemy!

List 1.png


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „BEZPIECZEŃSTWO MOICH DZIADKÓW"

W trosce o bezpieczeństwo seniorów Komenda Miejska Policji w Katowicach wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach, zorganizowała konkurs, w którym zadaniem uczniów było przygotowanie elektronicznej kartki zawierającej nie tylko życzenia z okazji „Dnia Babci i Dziadka", ale także ostrzeżenie przed oszustami oraz bezpieczne zachowania, które pomogą bliskim uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Jury wybrało trzy prace konkursowe następujących laureatów:
                          I miejsce - Wiktoria Kaliwoda               II miejsce - Jakub Plichta               III miejsce - Klaudia Młynarczyk
Poniżej zamieszczamy link do opublikowanego komunikatu prasowego na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Katowicach dot. rozstrzygnięcia konkursu „Bezpieczeństwo moich dziadków" wraz z wybranymi pracami konkursowymi:
http://katowice.slaska.policja.gov.pl/k14/informacje/wiadomosci/300575,Rozstrzygniecie-konkursu-Bezpieczenstwo-moich-dziadkow.html


MIASTO KATOWICE BYŁO GOSPODARZEM GALI FINAŁOWEJ
VII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU „MATURA NA 100 PROCENT"

Ogólnopolski Projekt „Matura na 100 procent" jest przedsięwzięciem organizowanym od sześciu lat przez Fundację „Zawsze Warto" oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną, ktore ma na celu wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych polskich maturzystów podczas spotkania na Gali Finalowej odbywającego sie co roku w kolejnych miastach akademickich kraju tj.: Kraków, Wrocław, Warszawa, Lublin i Gdynia, a ich Gospodarzami są prezydenci tych miast lub marszałkowie województw.
Gala Finałowa każdej edycji jest ważnym wydarzeniem podsumowującym coroczną sesję maturalną, ale także spotkaniem, które obok laureatów i ich rodziców gromadzi dyrektorów szkół, nauczycieli, kuratorów oświaty, dyrektorów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, a także przedstawicieli organów prowadzących szkoły, Urzędów Marszałkowskich, uczelni wyższych oraz ministerstwa.
W kontekście zaistniałej sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID-19, w tym w szczególności z uwagi na obowiązujące obostrzenia, Gala Finałowa VII edycji Projektu „Matura na 100 procent" zorganizowana na zaproszenie Prezydenta Miasta Katowice Pana Marcina Krupy w dniu 25 września 2020 roku w Willi Goldsteinów, została zrealizowana w formie wirtualnej bez osobistego udziału wszystkich absolwentów oraz zaproszonych gości.
Miło nam poinformować, że w grupie 96 finalistów projektu „Matura na 100 procent" w 2020 roku (spośród 259 272 tegorocznych maturzystów), spełniających bardzo wygórowane kryteria regulaminowe znalazło się aż 8 maturzystów ze Śląska, w tym 3 z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach: Marta Lipińska, Julia Machalica i Piotr Mendel.
Z kolei w ścisłym gronie 24 laureatów najlepszych tegorocznych maturzystów, wyłonionym przez Kapitułę Projektu spośród finalistów, znaleźli się następujący absolwenci z województwa śląskiego, którzy reprezentowali na Gali Finałowej wszystkich tegorocznych laureatów: Piotr Mendel z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach oraz Nikodem Szynol z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Fundacji im. Królowej Świętej Jadwigi w Koszarawie.
- To ogromny sukces, wpisujący się w mocną pozycję naszego województwa w rankingu laureatów i finalistów dotychczasowych siedmiu edycji tego Projektu (11 laureatów wśród 156 w skali Polski w latach 2014-2020 oraz 51 finalistów wśród 447 z ww. lat w okresie trwania Projektu) - podkreślił Wiceprezydent Miasta Katowice Waldemar Bojarun, składający życzenia wszystkim uczestnikom Gali w imieniu Miasta-Gospodarza.
Podczas transmisji online słowo do tegorocznych laureatów na Gali Finałowej skierowała także Krystyna Piotrowska, dyrektor III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach oraz przedstawicielka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie Pani Ewa Knapik. Wirtualne życzenia przekazali natomiast uczestnikom Gali: Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik, Marszałek Województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl, Wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz oraz Lech Gawryłow - Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.
Podczas Gali mieliśmy także okazję wysłuchać wykładu dr Tomasza Rożka pt.: „Sztuczna to znaczy jaka…" oraz pięknego koncertu fortepianowego Michała Basisty dedykowanego najlepszym z najlepszych. Po transmisji Gali organizatorzy Projektu oraz wszyscy laureaci wzięli udział we wspólnej konferencji online.
Wszystkim laureatom i finalistom życzymy dobrego startu akademickiego i dalszych sukcesów!


_C5A6646.JPG_C5A6668.JPG
Matura 14.png„SILESIA INCOGNITA 2020"
W FINALE IV EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O REGIONIE
POD PATRONATEM HONOROWYM EUROPOSŁA ŁUKASZA KOHUTA
UCZNIOWIE KATOWICKICH SZKÓŁ ZAJĘLI DWA ZASZCZYTNE MIEJSCA!

W dniu 4 września 2020 r. poznaliśmy wyniki IV edycji Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita" organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową Nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach. W zmaganiach finałowych, które dostarczyły sporo emocji, młodzi znawcy Śląska walczyli o nagrodę główną, czyli wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Marcin Melon ze Szkoły Podstawowej Nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach, pomysłodawca konkursu uważa, że:

- Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji. Do uczestnictwa w konkursie zaprosiliśmy uczniów starszych klas szkół podstawowych (V-VIII) z województwa śląskiego.

Do finału konkursu zakwalifikowały się 32 drużyny z 28 szkół z 18 miejscowości: 64 uczniów przygotowanych przez 29 nauczycieli, z czego 3 nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę. W finale spotkali się uczniowie i nauczyciele z: Bielska-Białej (1 drużyna z 1 szkoły), Bierunia (1 drużyna z 1 szkoły), Bojszów (1 drużyna z 1 szkoły), Czechowic-Dziedzic (1 drużyna z 1 szkoły), Dąbrowy Górniczej (1 drużyna z 1 szkoły), Gliwic (2 drużyny z 2 szkół), Gogołowej (2 drużyny z 1 szkoły), Grodźca (2 drużyny z 1 szkoły), Jastrzębia-Zdroju (2 drużyny z 2 szkół), Katowic (5 drużyn z 4 szkół), Marklowic (1 drużyna z 1 szkoły), Mysłowic (3 drużyny z 2 szkół), Rudzicy (1 drużyna z 1 szkoły), Rybnika (3 drużyny z 3 szkół), Świętochłowic (1 drużyna z 1 szkoły), Tychów (3 drużyny z 3 szkół), Zabełkowa (1 drużyna z 1 szkoły) i Zabrza (1 drużyna z 1 szkoły).

Najwyżej ocenione prezentacje poświęcone wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska wyłonili: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) - przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne").

Najlepsze dwuosobowe drużyny spotkały się w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach - Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 7 drużyn z siedmiu szkół z sześciu miejscowości: 14 uczniów przygotowanych przez 7 nauczycieli, z czego nauczyciel z Katowic przygotował więcej niż jedną drużynę!

Oto najlepsi z najlepszych:

I MIEJSCE:

Bartłomiej Kielar i Daniel Świerczyński (nauczyciel: Nikoletta Krasodomska) z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach (88,5 pkt.)

II MIEJSCE:

Wojciech Biolik i Lena Jędrasik (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej Nr 27 w Katowicach (85,25 pkt.)

III MIEJSCE:

Miłosz Grzondziel i Bartłomiej Grzywocz (nauczyciel: Katarzyna Jendrusiewicz) z Salezjańskiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Świętochłowicach (85 pkt.)

IV MIEJSCE:

Stefania Podleśny i Weronika Podleśny (nauczyciel: Franciszek Podleśny) z Zespołu Szkół Podstawowych Nr 5 w Rybniku (80,5 pkt.)

V MIEJSCE:

Julia Cieślikowska i Alicja Huć (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Katowicach (79,75 pkt.)

VI MIEJSCE:

Julian Borysławski i Jakub Karweta (nauczyciel: Artur Glombik) z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu (78,5 pkt.)

VII MIEJSCE:

Mateusz Gazdowicz i Mikołaj Rojek (nauczyciel: Agnieszka Jarnutowska i Najib Sherzai) ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach (70,5 pkt.)

Z kolei ścisły finał to runda pytań otwartych (np. o południce, Emina Paszę, trzy fakty z życia Karola Goduli, trzy wynalazki Oscara Troplowitza, trzy śląskie miasta, które istniały już w średniowieczu; historyczne przyczyny różnic między Śląskiem Cieszyńskim a pozostałą częścią Górnego Śląska, trzy miasta, które leżą w województwie śląskim, ale nie leżą na Śląsku) oraz zamkniętych (np. w której katowickiej dzielnicy urodził się Kazimierz Kutz; w którym śląskim mieście urodził się wynalazca Oskar Troplowitz; jak nazywano Śląsk w XVIII i XIX wieku, podkreślając jego podobieństwo do najbardziej uprzemysłowionej części świata; w jaki sposób książę Guido von Donnersmarck przekonał swoją wybrankę do przeprowadzki na Śląsk; w którym śląskim mieście można zwiedzać Sztolnię Czarnego Pstrąga; przez kogo zniszczony został Pałac w Świerklańcu, nazywany „Śląskim Wersalem";  który przedmiot związany z dziejami Śląska można podziwiać w British Museum w Londynie;  jaki przydomek, związany zapewne z jego kalectwem, nosił śląski książę o imieniu Przemysław; jakim wynikiem zakończył się plebiscyt, mający zdecydować o tym, którego państwa częścią będzie Górny Śląsk; kim był Angelus Silesius).

- Poziom nadesłanych projektów, podobnie jak w poprzednich edycjach, był zróżnicowany, na co wpływa m.in. spora rozpiętość wiekowa uczestników oraz stopień zaangażowania nauczyciela-opiekuna. Również w tym roku uwagę jurorów zwróciła różnorodność podjętych tematów: w prezentacjach są przykłady zarówno wątków ogólnoregionalnych, syntezujących informację o najważniejszych wydarzeniach (np. powstania śląskie) czy postaciach historycznych (np. Joanna Schaffgotsch), jak i wątków lokalnych. Twórcy podejmujący tematy dotyczące miejscowości, zabytków czy postaci ważnych dla lokalnych społeczności bardzo często splatali je z własnymi wątkami genealogicznymi. Uwagę zwróciła też mnogość zastosowanych form prezentacji, gdyż o ile w I edycji zdecydowanie dominowała klasyczna prezentacja multimedialna zawierająca tekst i fotografie, to obecnie jury ocenia również prace w formie filmu, wirtualnego płótna, nagrania audio czy innych prezentacji obfitujących w multimedia. Ta wyraźna zmiana jest dowodem realizacji jednego z założeń niniejszego konkursu, jakim jest podnoszenie umiejętności wykorzystania nowych technologii przez uczniów - stwierdza przewodniczący jury, Michał Dzióbek.

Więcej o konkursie: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/silesia-incognita-2019-2020/

Wyniki pierwszego etapu: Silesia Incognita 2020 - wyniki I etapu.docx

Regulamin: http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2019/12/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_regulamin.pdf

Materiały pomocnicze:

http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2019/12/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_materialy_pomocnicze.pdf

SP Pijarów 2 - V miejsce.jpgSI 2020 - wręczenie nagród 3.jpg

fot. Artur Pławski/materiały Muzeum Miejskiego w TychachW OLIMPIADZIE „ZWOLNIENI Z TEORII”

DWA PROJEKTY SPOŁECZNE MŁODZIEŻY ZE ŚLĄSKA NAJLEPSZE W POLSCE


Właśnie zakończyła się rekordowa pod względem udziału młodzieży edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii, której założeniem jest edukacja młodzieży oparta na praktyce i doświadczeniu. Każdego roku punktem kulminacyjnym olimpiady jest Wielki Finał, podczas którego wybierane są zespoły młodzieżowe otrzymujące Złote Wilki - nagrody za najlepsze zrealizowane projekty społeczne w Polsce.

W tej edycji ponad 4.000 młodych ludzi z całej Polski zrealizowało prawie tysiąc projektów społecznych w całej Polsce, z których skorzystało ponad 6 milionów osób. Podczas Wielkiego Finału w dniu 16 czerwca 2020 r. (które tym razem miało nową formę, wydarzenia online) wyłoniono najlepsze projekty nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. W tegorocznym Wielkim Finale wręczono aż 16 Złotych Wilków, przyznawanych za najlepsze projekty według formatu oraz tematu. Wśród zwycięskich znalazły się dwa projekty młodzieży ze Śląska.

Nagrodzone projekty wybierane według formatu, podzielone zostały na 4 kategorie: zbiórka charytatywna, wydarzenie publiczne, projekt technologiczny i reklama społeczna.

Projekty rywalizujące według tematu podzielono na 7 kategorii: kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna.

W kategorii ekologia i natura Złotego Wilka otrzymały trzy projekty. Jednym z nich była technologiczny projekt „ecoData” realizowany przez uczniów Technikum Nr 2 w Lublińcu.

Najlepszym projektem w kategorii zbiórka charytatywna została natomiast „Akcja menstruacja, podczas której zorganizowano ogólnopolską zbiórkę charytatywną środków higieniczno-sanitarnych dla tych kobiet, których nie stać na ich zakup oraz akcję humanitarną dla kobiet w Kamerunie. Akcję przeciw ubóstwu menstruacyjnemu realizowała wraz z koleżankami z innych miast, Emilia Kaczmarek uczennica Technikum Nr 17 Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach.

Wszystkie zwycięskie projekty w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii, wraz ze szczegółowymi ich opisami, dostępne są na stronie: www.wielkifinal.zwolnienizteorii.pl Relację z gali można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook:

https://business.facebook.com/zwolnienizteorii

Filmy prezentujące wszystkie zwycięskie projekty


Zwolnieni z Teorii - Informacja prasowa.docx


Zwolnieni z Teorii - Akcja Menstruacyjna.pngUCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 17
IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KATOWICACH

ZAJĘLI I MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „POTYCZKI EKONOMICZNE"

Organizowanemu od lat przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w ramach programu „Ekonomia na co dzień" ogólnopolskiemu konkursowi „Potyczki Ekonomiczne" patronują Fundacja Warszawski Instytut Bankowości oraz Narodowy Bank Polski. Program „Ekonomia na co dzień" obejmuje m.in. takie obszary jak: elementarne pojęcia ekonomiczne, poznawanie siebie, wybór drogi edukacyjnej, rynek pracy, podjęcie działalności gospodarczej, planowanie działań oraz  gospodarowanie własnymi zasobami.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach pozytywnie przeszli przez cztery etapy konkursu, który polegał na przygotowaniu przez reprezentującą szkołę drużynę wielu zadań problemowych. W pierwszym etapie, w którym należało przeprowadzić ćwiczenie z zakresu edukacji ekonomicznej, wystartowało 417 drużyn z całej Polski.  Do drugiej tury zakwalifikowało się  tylko 36 drużyn, a zadaniem postawionym przed nimi było przygotowanie scenariusza teleturnieju, którego celem będzie weryfikacja wiedzy uczestników na temat podstawowych zasad konstruktywnego gospodarowania zasobami takimi jak finanse, czas, zasoby naturalne (woda, gleba, lasy, energia, powietrze), a także odpady czy żywność, zasoby ludzkie, rzeczowe, itd. Drużyna  katowickiej szkoły pokonała ten etap zmagań konkursowych, przedstawiając projekt teleturnieju ekonomicznego pod tytułem „Bee's nest"  i zakwalifikowała się  do finałowej 12.

Zadaniem finałowym polegało na zaplanowaniu festynu rodzinnego, podczas którego zostałaby przeprowadzona edukacja uczestników pikniku na temat zasad rozsądnego gospodarowania finansami oraz zaprojektowanie plakatu edukacyjnego „Polski złoty w latach 1919-2019". Jury doceniło zarówno projekt festynu pt.: „Zostań Ninją Oszczędzania", jak i plakat. Tym samym uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach znaleźli się w pierwszej szóstce w kraju.

Ostatnia konkurencja  konkursu odbyła się 15 czerwca 2020 r. poprzez komunikator ZOOM i polegała na udzielaniu odpowiedzi na pytania z zakresu wiedzy ekonomicznej przez poszczególnych reprezentantów drużyn. Ostatecznie drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach zdobyła w finale 508 punktów i zajęła pierwsze miejsce w Polsce.

Serdecznie gratulujemy drużynie reprezentującej szkołę, w której skład weszli uczniowie  klas siódmych: Maria Śmietańska, Magdalena Duda i Szymon Wiewiór oraz ich nauczycielowi - koordynatorowi konkursu pani Annie Kaczmarek.

 

beznazwy10.png

Zdjęcie 2.pngRANKING SZKÓŁ ZWOLNIENI Z TEORII 2020

Zwolnieni z Teorii - plakat.png


Ranking Szkół Zwolnionych z Teorii to nowa forma wyróżniania szkół, w którym wyznacznikiem są kompetencje miękkie. Tworzona w oparciu o wyniki uczniów w praktycznej ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, wspierającej uczniów w realizacji projektów społecznych. Uczniowie, działając dla innych, zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu - współpracy, zarządzania swoim czasem i budżetem, rozwiązywania problemów. Przy okazji uczestnicy zdobywają międzynarodowe certyfikaty, pomagające dostać wymarzoną pracę lub dostać się na studia za granicą. Uczestnicy olimpiady działają w zespołach i mają za zadanie zrealizowanie własnego projektu społecznego, czyli lokalnej inicjatywy zmieniającej otoczenie na lepsze. Wspierają ich w tym materiały umieszczone na naszej platformie internetowej. Każdy uczestnik, który ukończy projekt zostaje finalistą olimpiady, a najlepsi dostają wyróżnienia w rozmaitych kategoriach. To właśnie wyniki finalistów wpływają na to, które miejsce w Rankingu zajmie szkoła, którą reprezentują.
W Polsce jest już 289 szkół średnich, które szlifują zaangażowanie społeczne oraz wspierają rozwój kompetencji proinnowacyjnych uczniów. Ponad 40 z nich jest z województwa śląskiego. W tym roku nagrody najlepszym szkołom wręczała Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz. Najlepsze w naszym regionie okazało się III Liceum Ogólnokształcące w Siemianowicach Śląskich, które uplasowało się na 3. miejscu.

Spośród katowickich szkół najlepsze było III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, które zajęło w rankingu 13. miejsce oraz Technikum Nr 17 w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych zajmując 14. miejsce.


Informacja prasowa.docx

Krótka relacja wideo z Gali

Cały Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii

XIV MIEJSCE

Zwolnieni z Teorii - ŚTZN.png


XIII MIEJSCE

Zwolnieni z Teorii - III LO.pngMIASTO KATOWICE otrzymało zaszczytny tytuł SAMORZĄDOWEGO LIDERA EDUKACJI 2019
oraz WYRÓŻNIENIE NADZWYCZAJNE „PRYMUS"

 

11 grudnia 2019 roku w zabytkowej Sali Reprezentacyjnej Domu Towarzystwa Kredytowego w Łodzi odbyła się Uroczysta Gala Finałowa IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji".  Na uroczystości gościliśmy kilkudziesięciu prezydentów, wójtów, burmistrzów i starostów, reprezentujących samorządy z całej Polski. Uczestnicy Gali odebrali certyfikaty i statuetki „Samorządowy Lider Edukacji" przyznane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie polityki oświatowej i zarządzania szkolnictwem. Ponadto każdy samorząd nagrodzony wyróżnieniem otrzymał recenzję swoich działań edukacyjnych, sporządzoną przez ekspertów Komisji Konkursowej. Recenzja zawierała zasadnicze wnioski i rekomendacje z przeprowadzonej procedury certyfikacyjnej.

SLE 2019 - zdjęcie 3.jpg

Miasto Katowice uhonorowane zostało tytułem SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI 2019 w województwie śląskim w kategorii gmin o liczbie powyżej 100.000 mieszkańców. Otrzymało także WYRÓŻNIENIE NADZWYCZAJNE „PRYMUS" - przyznane za uzyskanie najwyższej liczby punktów rankingowych w IX edycji Programu „Samorządowy Lider Edukacji".


Lider Edukacji 2019 - zdjęcie.png


Ideą Programu „Samorządowy Lider Edukacji” jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej.

W Programie „Samorządowy Lider Edukacji" Komisja Ekspertów złożona z naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie (m.in. Uniwersytet Śląski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) dokonuje oceny działań samorządów w sferze zarządzania oświatą. Samorządy, które spełnią określone regulaminem Programu kryteria i uzyskają pozytywną recenzję ekspertów, otrzymują certyfikat i prestiżowy tytuł „Samorządowego Lidera Edukacji". Eksperci doceniają innowacyjne rozwiązania w dziedzinie zapewniania wysokiej jakości kształcenia, marketingu edukacyjnego, zwiększania bezpieczeństwa dzieci i młodzieży czy współpracy samorządów z instytucjami naukowymi. Komisja bierze także pod uwagę skuteczność gmin i powiatów w zakresie dostosowywania kształcenia do wyzwań współczesności, np. potrzeb gospodarki. Konkurs ma charakter promocyjny, służy bowiem popularyzowaniu osiągnięć samorządów w dziedzinie oświatowej oraz budowaniu pozytywnego wizerunku gmin i powiatów, które są w Polsce liderami w sferze polityki edukacyjnej. Konkurs ma jednak również istotny cel merytoryczny. Po zakończeniu pracy komisji i procedury certyfikacyjnej każdy samorząd uczestniczący w projekcie otrzymuje informację zwrotną na temat efektywności i skuteczności swojej polityki edukacyjnej oraz - co szczególnie istotne - ewentualnych jej mankamentów i popełnianych błędów. Pozwala to podejmować inicjatywy projakościowe, dokonywać korekty w prowadzonych działaniach oraz uzyskiwać cenną opinię ekspercką na temat ich wartości merytorycznej. Dlatego, też oprócz certyfikatów, przekazywane są również obszerne dokumenty zawierające uzasadnienie decyzji komisji. Te recenzje służą potem doskonaleniu działań oświatowych samorządów.


Już po raz trzeci MIASTO KATOWICE zostało uhonorowane tytułem SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI oraz w edycji 2018 otrzymało tytuł SUKCES ROKU W OŚWIACIE"


stat.jpgTrzeci raz miasto Katowice ubiegało się o certyfikat Lider Samorządowej Edukacji i po raz trzeci ten zaszczytny tytuł trafił do Katowic. W bieżącym roku w Ogólnopolskim Programie Certyfikacyjnym dla Gmin, Powiatów i Samorządów Wojewódzkich wzięła udział rekordowa ilość samorządów, wpłynęło ponad 200 wniosków. Komisja Certyfikacyjna nadała tytuł „Samorządowy Lider Edukacji" niewiele ponad 60 jednostkom samorządu terytorialnego.

Katowice poddały się procesowi recertyfikacji.  Komisja podkreśliła, że Miasto może poszczycić się najwyższym poziomem kompetencji zarządczych w obszarze oświaty, a długofalowe planowanie strategiczne – Polityka Edukacji Miasta Katowice Katowiczanin 2022,  pozwala na wszechstronny i dynamiczny rozwój samorządowej edukacji. Komisja zwróciła uwagę na sukces Miasta w zakresie ubiegania się o organizację XVI Międzynarodowego Kongresu Miast  Edukacyjnych w 2020r. Kongres będzie przebiegał pn. „Miasto przemian – jako przestrzeń dla kreatywności i innowacyjności – muzyka, środowisko, rekreacja, partycypacja". Członkowie Komisji wysoko ocenili współpracę Miasta z dyrektorami szkół i stroną społeczną w procesie wdrażania reformy ustroju szkolnego – praktyczne zastosowanie samorządowego dokumentu strategicznego.statuetki.jpg Uwagę Komisji zwrócił rozwój kształcenia językowego w katowickich szkołach – klasy dwujęzyczne w ujęciu systemowym oraz oferta klasy z rozszerzeniem z języka chińskiego w X LO im. I. J. Paderewskiego. Wśród wniosków z recenzji Komisja postanowiła nagrodzić Katowice za ścisłą i nienaganna współpracę z podmiotami/ beneficjentami zewnętrznymi  przy realizacji wspólnych projektów: Uniwersytet Śląski: Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (3 edycja w 2019r.), czy Uniwersytet Najlepszych; podmioty branży biznesu i przemysłu: projekt Katowice Miastem Fachowców. Komisja Certyfikacyjna wyróżniła katowicki autorski program edukacji regionalnej „Serce Metropolii – Katowice moje miejsce na Ziemi" oraz duże zaangażowanie Miasta w pozyskiwanie środków pochodzących z Unii Europejskiej i współfinansowanie przez Miasto projektów unijnych, w tym np. budowę Centrum Edukacji Ekologicznej przy Zespole Szkół nr 2 im. J. Iwaszkiewicza w dzielnicy Murcki. Podkreślono również wkład Katowic w proces doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół samorządowych.

Szereg rozwiązań i inicjatyw podejmowanych przez Katowice, w tym na innych płaszczyznach nierozłącznie związanych z oświatą, pozwalają na dynamiczny progres samorządowej oświaty.

wypowiedz.jpgKatowice w bieżącej edycji Konkursu otrzymały ponadto tytuł: Sukces Roku w Oświacie. W roku 2016, kiedy po raz pierwszy Miasto ubiegało się o otrzymanie certyfikatu Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice otrzymał tytuł: Mecenas Wiedzy.  W roku 2017 Grażyna Burek otrzymała tytuł: Menadżer Sukcesu w Oświacie, tytuł przyznawany pracownikom samorządu za wkład w rozwój lokalnej edukacji.

Podczas tegorocznej Gali, która odbyła się w Auli Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Marcina Krupę Prezydenta Miasta Katowice reprezentował Waldemar Bojarun, resortowy Wiceprezydent Miasta oraz Grażyna Burek, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu. Katowicom zaproponowano wystąpienie na forum wszystkich nagrodzonych i podzielenie się przykładami dobrych praktyk, wykorzystywanymi dla podnoszenia jakości samorządowej oświaty.


KATOWICE SAMORZĄDOWYM LIDEREM EDUKACJI 2017


logo.jpgGrudzień przynosi Katowicom kolejne, jakże prestiżowe wyróżnienie. Nasze miasto zostało uhonorowane certyfikatem Lidera Samorządowej Edukacji 2017. Warto przypomnieć, że przed rokiem Katowice przystąpiły do certyfikacji po raz pierwszy i od razu otrzymały tytuł Lidera, a prezydent Marcin Krupa tytuł Mecenasa Wiedzy 2016. Również w obecnej edycji na konto miasta powędrowało dodatkowe, indywidualne wyróżnienie, w postaci tytułu Menadżera Sukcesu w Oświacie 2017 dla Grażyny Burek, zastępcy naczelnika wydziału edukacji i sportu.

- Jako prezydent górnośląskiej stolicy odczuwam podwójną satysfakcję. Zarówno z powodu docenienia naszych wysiłków, które dowodzą, że edukacja jest jednym z priorytetów polityki katowickiego samorządu, jak i dlatego, że rozwiązania jakie stosujemy znajdują uznanie w oczach specjalistów. To szczególnie ważne, gdyż Katowice, będące regionalnym liderem, chcą aktywnie się włączać w wyznaczanie trendów zarządczych w skali całego województwa. Mamy przy tym odzwierciedlenie faktu, że kapitał gospodarczy, kulturalny czy też infrastrukturalny miasta potrafimy dobrze wykorzystywać, w tym w kluczowej dla przyszłości i rozwoju dziedzinie, jaką jest oświata. A naszą politykę oświatową można w najprostszy sposób scharakteryzować krótko: jako strategiczną i przemyślaną, ukierunkowaną na długofalowe cele, a przy tym elastyczną w kwestii obowiązującego modelu edukacji krajowej i uwzględniającą trendy europejskie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Warto zaakcentować, że recenzenci, po szczegółowym zapoznaniu się z ankietą certyfikacyjną oraz weryfikacji podanych danych, nie mieli wątpliwości, iż w przypadku Miasta Katowice możemy mówić o sprawnej polityce oświatowej, opartej o wysokie standardy oraz zgodnej z paradygmatami tak zwanego nowego zarządzania publicznego. Zaakcentowali, że podjęte działania będą przynosić długofalowe rezultaty i już w tej chwili składają się na kompleksowe know how miasta, mogące służyć za przykład dla innych jednostek samorządu terytorialnego – dodaje naczelnik Grażyna Burek.

zdj1.jpgWażnym atutem przy przyznawaniu wysokiej oceny Katowicom była konsekwencja z jaką zrealizowana została optymalna sieć szkół i placówek, z uwzględnieniem powszechnego dostępu do edukacji przedszkolnej. Na ten dostęp składają się przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, utworzone zespoły szkolno-przedszkolne oraz zespoły szkół i nowych placówek, uzupełniających ofertę oświatową. Doceniono, że zadanie zostało wdrożone z dbałością o racjonalizację kosztów utrzymania i prowadzenia placówek w mieście, co osiągnięte zostało dzięki ujednoliceniu obsługi finansowo-księgowej samorządowych jednostek oświatowych, dzięki powołaniu Centrum Usług Wspólnych. Recenzenci, jako dobrą praktykę, wysoko ocenili również rozwój szkolnictwa zawodowego branżowego i technicznego. W tej kwestii miasto stało się jednym z liderów w skali kraju, a ponadto wdraża szereg rozwiązań dążących do podnoszenia rangi i dynamizacji edukacji zawodowej, mając tym kierunku osobiste wsparcie prezydenta Marcina Krupy, który podjął decyzję o zwiększeniu nakładów finansowych oraz intensywnej promocji tej części rynku edukacyjnego. Ponadto docenione zostało, że miasto, jako organ zarządczy dla oświaty, jest organizatorem dwudniowego I Katowickiego Festiwalu Szkół Ponadgimnazjalnych na katowickim Rynku. Samorząd wspiera rozwój współpracy szkół zawodowych, zasadniczych i technicznych z potencjalnymi pracodawcami , rekomendując zawieranie umów i porozumień pomiędzy szkołami a pracodawcami ). Za cenną inicjatywą uznano przygotowanie spotów reklamowych, promujących szkolnictwo zawodowe. Również powołanie Zespołu Obserwatorów Rynku Pracy, którego celem jest wskazanie kierunków rozwoju szkolnictwa zawodowego–branżowego i technicznego.

zdj2.jpgW procesie certyfikacji, pośród interesujących i nowatorskich rozwiązań wymienianych przez samorząd Miasta Katowice, uwagę recenzentów przykuła metodologia opracowana na rzecz wychwytywania i rozwoju talentów wśród dzieci. I to już na etapie najwcześniejszych lat ich rozwoju. Poradnie psychologiczno–pedagogiczne przygotowały i upubliczniły na polecenie Miasta Katowice narzędzia diagnostyczne (również dla rodziców), służące do wczesnej diagnozy dziecka nie tylko pod kątem ewentualnych specjalnych potrzeb edukacyjnych, ale również szczególnych uzdolnień w różnych dziedzinach. W strategii oświatowej Katowic znalazł się na tę okoliczność specjalny zapis dotyczący sposobu postępowania w przypadku zdiagnozowania u ucznia talentów i szczególnych uzdolnień. Tego rodzaju diagnostyką objęci zostali nawet wychowankowie Żłobka Miejskiego. Ponadto katowicki samorząd nie tylko jest organem prowadzącym dla trzech placówek oświatowo–wychowawczych, w których prowadzone są zajęcia dla uczniów (wychowanków) utalentowanych, ale też przyznaje dodatkowe godziny na realizację innowacji pedagogicznych czy na indywidualny tok nauczania. Rozwojowi talentów i zainteresowań uczniów sprzyjają też projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, na które Miasto aktywnie pozyskuje spore środki. Ogółem w 2016 roku wykonanie programów współfinansowanych z projektów unijnych wyniosło 4,6 mln zł, w tym z funduszy unijnych 2,9 mln zł, a wkład własny miasta Katowice wyniósł 1,7 mln zł. Natomiast w 2017 roku przewidywane wykonanie programów współfinansowanych z projektów unijnych wyniesie 28,6 mln zł, w tym z funduszy unijnych 21,5 ml, z budżetu państwa 0,3 mln zł, a wkład własny miasta Katowice wyniesie 6,8 mln zł. Warto wspomnieć, iż środki te służą nie tylko rozwojowi talentów samych uczniów, ale także sprzyjają podnoszeniu kompetencji kadry nauczycielskiej.

Miasto dysponuje także bogatą ofertą w placówkach pracy pozaszkolnej, takich jak prężnie działający Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego, który od lat jest wypuszcza w świat liczne talenty, odznaczające się na arenie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Innym dobrze ocenionym elementem jest narzędzie motywacyjne w postaci Miejskiego Programu Stypendialnego dla Uczniów Szczególnie Uzdolnionych „PRYMUS", wypłacanego co miesiąc od września do czerwca najzdolniejszym uczniom, spełniającym kryteria zawarte w regulaminie. Szeroko zakrojone działania sprzyjające rozwojowi talentów i pogłębianiu zainteresowań dzieci i młodzieży, co roku skutkują wysokim odsetkiem laureatów i finalistów konkursów i olimpiad na poziomie wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. W roku szkolnym 2016/2017 było to odpowiednio: 253 laureatów na poziomie wojewódzkim, 147 laureatów na poziomie ogólnopolskim oraz 42 laureatów na poziomie międzynarodowym. Ponadto szerokie grono finalistów i laureatów również w kategoriach drużynowych.

W toku nauczania Katowice mogą się pochwalić umiejętnym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii informacyjny-komunikacyjnych. Wszystkie samorządowe szkoły w podłączone są do szerokopasmowego Internetu poprzez łącze Silesia Net. Miasto finansuje lub współfinansuje zakup sprzętu i wyposażenia w zakresie technologii IT. Również miejskie przedszkola wykorzystują w pracy z dzieckiem współczesną technologię komunikacyjną. Wiele z nich współpracuje z przedszkolami poza granicami kraju w ramach projektów e-Twinning. Katowickie szkoły aplikują o dodatkowe środki w zakresie technologii IT. Ważnym elementem integracji społecznej i zarazem obszarem, na który w mieście kładziony jest wyraźny nacisk, jest edukacja regionalna i zaszczepianie oraz utrwalanie lokalnej kultury i tradycji. I to już u najmłodszych mieszkańców regionu. Dlatego też prezydent Marcin Krupa podjął decyzję dotyczącą przygotowania katowickiego programu edukacji regionalnej, w ramach którego studia podyplomowe ze wspomnianego obszaru zostały włączone do wykazu kierunków objętych samorządowym dofinansowaniem do czesnego. Miasto nie szczędzi także środków finansowych na wspieranie szkolnictwa wyższego, którego przedstawiciele wspomniani już wcześniej, działają aktywnie na rzecz integracji środowisk naukowych, społecznych i międzyuczelnianych. Każdego roku Katowice zabezpieczają w swoim budżecie spore kwoty, które mogą się przysłużyć poprawie jakości nauczania w regionie. W 2016 roku Katowice na dotacje dla uczeni wyższych rozdysponowały 4 161 869,00 zł, zaś w 2017 - 4 244 610,00 zł.

synteza_oceny_wniosku.pdf


Kształcenie zawodowe w Katowicach na najwyższym poziomie! Świadczy o tym sukces 11.2017.jpg
Natalii Gąsior - uczennicy Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach

Natalia Gąsior – tegoroczna maturzystka, ze średnią 5,88 znalazła się w gronie najlepszych  uczniów z całego kraju, którzy z rąk Pani Premier Beaty Szydło, w obecności Minister Edukacji, Pani Anny Zalewskiej, odebrali stypendia Prezesa Rady Ministrów. 
Serdecznie gratulujemy!!!Kolejne sukcesy katowickich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, tym razem 10 Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego i Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach

Grono finalistów i olimpijczyków wśród katowickiej młodzieży szkolnej wciąż rośnie! Sukcesy uczniów wzmacniają wizerunek katowickich szkół, a także, co najważniejsze, są informacją dla przyszłych uczniów o jakości kształcenia i możliwości rozwijania zdolności i zainteresowań w wybranej szkole.


1.jpgDo grona finalistów dołączyła Natalia Bogdańska - uczennica IV klasy Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach, która wygrała VI edycję Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. Tematem przewodnim Olimpiady było „Od reformacji do rewitalizacji. Ewolucje i rewolucje na Górnym Śląsku". Olimpiada była interdyscyplinarnym, ogólnopolskim konkursem z zakresu geografii, historii, literatury, sztuki i dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. W II etapie olimpiady Natalia napisała pracę z zakresu historii pod tytułem: „Bohaterowie górnośląskiej rewolucji przemysłowej, współczesna o nich pamięć". Laureatka otrzymała indeks wybranego przez siebie kierunku na Uniwersytecie Śląskim oraz została nagrodzona wyjazdem do europarlamentu w Brukseli.


2.jpgZespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach może się pochwalić również udziałem w finale I Ogólnopolskiego Konkursu Poligraficznego ucznia III klasy Adama Kaszuba.  Konkurs zorganizowany został przez Zakład Technologii Poligraficznych, na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Adam znalazł się wśród 15 laureatów konkursu, w drodze po indeks pokonując około 800 przeciwników w pierwszym etapie i 40 w samym finale. Laureaci, w tym Adam Kaszuba, otrzymali m.in. indeks Politechniki Warszawskiej.


18839697_1471645049576518_6665377121473488800_o.jpgKolejnymi laureatami katowickiej szkoły, są: absolwentka X Liceum Ogólnokształcącego - Edyta Sperling oraz uczeń klasy II e - Bartłomiej Kretkowski, którzy zostali laureatami ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i AdministracjiMłody Bohater". Podczas uroczystości medale otrzymało 21 młodych ludzi z całej Polski, w tym dwoje uczniów X Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie w ubiegłym roku uratowali kolegę, który stracił przytomność na przystanku. Za bohaterską postawę i gotowość do niesienia pomocy zostali odznaczeni medalami podczas uroczystości w jednostce Biura Operacji Antyterrorystycznych w Warszawie.  Wierzymy, że ich postawa będzie wzorem dla pozostałych uczniów naszej społeczności.

Serdecznie gratulujemy!


KATOWICE - SAMORZĄDOWYM LIDEREM EDUKACJI 2016, PREZYDENT KATOWIC - Mecenasem Wiedzy


sle.jpg


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice