Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Edukacja Sukcesy

Sukcesy


„SILESIA INCOGNITA 2020"
W FINALE IV EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O REGIONIE
POD PATRONATEM HONOROWYM EUROPOSŁA ŁUKASZA KOHUTA
UCZNIOWIE KATOWICKICH SZKÓŁ ZAJĘLI DWA ZASZCZYTNE MIEJSCA!

W dniu 4 września 2020 r. poznaliśmy wyniki IV edycji Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita" organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową Nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach. W zmaganiach finałowych, które dostarczyły sporo emocji, młodzi znawcy Śląska walczyli o nagrodę główną, czyli wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Marcin Melon ze Szkoły Podstawowej Nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach, pomysłodawca konkursu uważa, że:

- Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji. Do uczestnictwa w konkursie zaprosiliśmy uczniów starszych klas szkół podstawowych (V-VIII) z województwa śląskiego.

Do finału konkursu zakwalifikowały się 32 drużyny z 28 szkół z 18 miejscowości: 64 uczniów przygotowanych przez 29 nauczycieli, z czego 3 nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę. W finale spotkali się uczniowie i nauczyciele z: Bielska-Białej (1 drużyna z 1 szkoły), Bierunia (1 drużyna z 1 szkoły), Bojszów (1 drużyna z 1 szkoły), Czechowic-Dziedzic (1 drużyna z 1 szkoły), Dąbrowy Górniczej (1 drużyna z 1 szkoły), Gliwic (2 drużyny z 2 szkół), Gogołowej (2 drużyny z 1 szkoły), Grodźca (2 drużyny z 1 szkoły), Jastrzębia-Zdroju (2 drużyny z 2 szkół), Katowic (5 drużyn z 4 szkół), Marklowic (1 drużyna z 1 szkoły), Mysłowic (3 drużyny z 2 szkół), Rudzicy (1 drużyna z 1 szkoły), Rybnika (3 drużyny z 3 szkół), Świętochłowic (1 drużyna z 1 szkoły), Tychów (3 drużyny z 3 szkół), Zabełkowa (1 drużyna z 1 szkoły) i Zabrza (1 drużyna z 1 szkoły).

Najwyżej ocenione prezentacje poświęcone wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska wyłonili: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) - przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne").

Najlepsze dwuosobowe drużyny spotkały się w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach - Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 7 drużyn z siedmiu szkół z sześciu miejscowości: 14 uczniów przygotowanych przez 7 nauczycieli, z czego nauczyciel z Katowic przygotował więcej niż jedną drużynę!

Oto najlepsi z najlepszych:

I MIEJSCE:

Bartłomiej Kielar i Daniel Świerczyński (nauczyciel: Nikoletta Krasodomska) z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach (88,5 pkt.)

II MIEJSCE:

Wojciech Biolik i Lena Jędrasik (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej Nr 27 w Katowicach (85,25 pkt.)

III MIEJSCE:

Miłosz Grzondziel i Bartłomiej Grzywocz (nauczyciel: Katarzyna Jendrusiewicz) z Salezjańskiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Świętochłowicach (85 pkt.)

IV MIEJSCE:

Stefania Podleśny i Weronika Podleśny (nauczyciel: Franciszek Podleśny) z Zespołu Szkół Podstawowych Nr 5 w Rybniku (80,5 pkt.)

V MIEJSCE:

Julia Cieślikowska i Alicja Huć (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Katowicach (79,75 pkt.)

VI MIEJSCE:

Julian Borysławski i Jakub Karweta (nauczyciel: Artur Glombik) z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu (78,5 pkt.)

VII MIEJSCE:

Mateusz Gazdowicz i Mikołaj Rojek (nauczyciel: Agnieszka Jarnutowska i Najib Sherzai) ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach (70,5 pkt.)

Z kolei ścisły finał to runda pytań otwartych (np. o południce, Emina Paszę, trzy fakty z życia Karola Goduli, trzy wynalazki Oscara Troplowitza, trzy śląskie miasta, które istniały już w średniowieczu; historyczne przyczyny różnic między Śląskiem Cieszyńskim a pozostałą częścią Górnego Śląska, trzy miasta, które leżą w województwie śląskim, ale nie leżą na Śląsku) oraz zamkniętych (np. w której katowickiej dzielnicy urodził się Kazimierz Kutz; w którym śląskim mieście urodził się wynalazca Oskar Troplowitz; jak nazywano Śląsk w XVIII i XIX wieku, podkreślając jego podobieństwo do najbardziej uprzemysłowionej części świata; w jaki sposób książę Guido von Donnersmarck przekonał swoją wybrankę do przeprowadzki na Śląsk; w którym śląskim mieście można zwiedzać Sztolnię Czarnego Pstrąga; przez kogo zniszczony został Pałac w Świerklańcu, nazywany „Śląskim Wersalem";  który przedmiot związany z dziejami Śląska można podziwiać w British Museum w Londynie;  jaki przydomek, związany zapewne z jego kalectwem, nosił śląski książę o imieniu Przemysław; jakim wynikiem zakończył się plebiscyt, mający zdecydować o tym, którego państwa częścią będzie Górny Śląsk; kim był Angelus Silesius).

- Poziom nadesłanych projektów, podobnie jak w poprzednich edycjach, był zróżnicowany, na co wpływa m.in. spora rozpiętość wiekowa uczestników oraz stopień zaangażowania nauczyciela-opiekuna. Również w tym roku uwagę jurorów zwróciła różnorodność podjętych tematów: w prezentacjach są przykłady zarówno wątków ogólnoregionalnych, syntezujących informację o najważniejszych wydarzeniach (np. powstania śląskie) czy postaciach historycznych (np. Joanna Schaffgotsch), jak i wątków lokalnych. Twórcy podejmujący tematy dotyczące miejscowości, zabytków czy postaci ważnych dla lokalnych społeczności bardzo często splatali je z własnymi wątkami genealogicznymi. Uwagę zwróciła też mnogość zastosowanych form prezentacji, gdyż o ile w I edycji zdecydowanie dominowała klasyczna prezentacja multimedialna zawierająca tekst i fotografie, to obecnie jury ocenia również prace w formie filmu, wirtualnego płótna, nagrania audio czy innych prezentacji obfitujących w multimedia. Ta wyraźna zmiana jest dowodem realizacji jednego z założeń niniejszego konkursu, jakim jest podnoszenie umiejętności wykorzystania nowych technologii przez uczniów - stwierdza przewodniczący jury, Michał Dzióbek.

Więcej o konkursie: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/silesia-incognita-2019-2020/

Wyniki pierwszego etapu: Silesia Incognita 2020 - wyniki I etapu.docx

Regulamin: http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2019/12/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_regulamin.pdf

Materiały pomocnicze:

http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2019/12/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_materialy_pomocnicze.pdf

SP Pijarów 2 - V miejsce.jpgSI 2020 - wręczenie nagród 3.jpg

fot. Artur Pławski/materiały Muzeum Miejskiego w TychachW OLIMPIADZIE „ZWOLNIENI Z TEORII”

DWA PROJEKTY SPOŁECZNE MŁODZIEŻY ZE ŚLĄSKA NAJLEPSZE W POLSCE


Właśnie zakończyła się rekordowa pod względem udziału młodzieży edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii, której założeniem jest edukacja młodzieży oparta na praktyce i doświadczeniu. Każdego roku punktem kulminacyjnym olimpiady jest Wielki Finał, podczas którego wybierane są zespoły młodzieżowe otrzymujące Złote Wilki - nagrody za najlepsze zrealizowane projekty społeczne w Polsce.

W tej edycji ponad 4.000 młodych ludzi z całej Polski zrealizowało prawie tysiąc projektów społecznych w całej Polsce, z których skorzystało ponad 6 milionów osób. Podczas Wielkiego Finału w dniu 16 czerwca 2020 r. (które tym razem miało nową formę, wydarzenia online) wyłoniono najlepsze projekty nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. W tegorocznym Wielkim Finale wręczono aż 16 Złotych Wilków, przyznawanych za najlepsze projekty według formatu oraz tematu. Wśród zwycięskich znalazły się dwa projekty młodzieży ze Śląska.

Nagrodzone projekty wybierane według formatu, podzielone zostały na 4 kategorie: zbiórka charytatywna, wydarzenie publiczne, projekt technologiczny i reklama społeczna.

Projekty rywalizujące według tematu podzielono na 7 kategorii: kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna.

W kategorii ekologia i natura Złotego Wilka otrzymały trzy projekty. Jednym z nich była technologiczny projekt „ecoData” realizowany przez uczniów Technikum Nr 2 w Lublińcu.

Najlepszym projektem w kategorii zbiórka charytatywna została natomiast „Akcja menstruacja, podczas której zorganizowano ogólnopolską zbiórkę charytatywną środków higieniczno-sanitarnych dla tych kobiet, których nie stać na ich zakup oraz akcję humanitarną dla kobiet w Kamerunie. Akcję przeciw ubóstwu menstruacyjnemu realizowała wraz z koleżankami z innych miast, Emilia Kaczmarek uczennica Technikum Nr 17 Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach.

Wszystkie zwycięskie projekty w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii, wraz ze szczegółowymi ich opisami, dostępne są na stronie: www.wielkifinal.zwolnienizteorii.pl Relację z gali można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook:

https://business.facebook.com/zwolnienizteorii

Filmy prezentujące wszystkie zwycięskie projekty


Zwolnieni z Teorii - Informacja prasowa.docx


Zwolnieni z Teorii - Akcja Menstruacyjna.pngUCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 17 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI ZAJĘLI PIERWSZE MIEJSCE
W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „POTYCZKI EKONOMICZNE"!!!

Organizowanemu od lat przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w ramach programu „Ekonomia na co dzień" ogólnopolskiemu konkursowi „Potyczki Ekonomiczne" patronują Fundacja Warszawski Instytut Bankowości oraz Narodowy Bank Polski. Program „Ekonomia na co dzień" obejmuje m.in. takie obszary jak: elementarne pojęcia ekonomiczne, poznawanie siebie, wybór drogi edukacyjnej, rynek pracy, podjęcie działalności gospodarczej, planowanie działań oraz  gospodarowanie własnymi zasobami.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach pozytywnie przeszli przez cztery etapy konkursu, który polegał na przygotowaniu przez reprezentującą szkołę drużynę wielu zadań problemowych. W pierwszym etapie, w którym należało przeprowadzić ćwiczenie z zakresu edukacji ekonomicznej, wystartowało 417 drużyn z całej Polski.  Do drugiej tury zakwalifikowało się  tylko 36 drużyn, a zadaniem postawionym przed nimi było przygotowanie scenariusza teleturnieju, którego celem będzie weryfikacja wiedzy uczestników na temat podstawowych zasad konstruktywnego gospodarowania zasobami takimi jak finanse, czas, zasoby naturalne (woda, gleba, lasy, energia, powietrze), a także odpady czy żywność, zasoby ludzkie, rzeczowe, itd. Drużyna  katowickiej szkoły pokonała ten etap zmagań konkursowych, przedstawiając projekt teleturnieju ekonomicznego pod tytułem „Bee's nest"  i zakwalifikowała się  do finałowej 12.

Zadaniem finałowym polegało na zaplanowaniu festynu rodzinnego, podczas którego zostałaby przeprowadzona edukacja uczestników pikniku na temat zasad rozsądnego gospodarowania finansami oraz zaprojektowanie plakatu edukacyjnego „Polski złoty w latach 1919-2019". Jury doceniło zarówno projekt festynu pt.: „Zostań Ninją Oszczędzania", jak i plakat. Tym samym uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach znaleźli się w pierwszej szóstce w kraju.

Ostatnia konkurencja  konkursu odbyła się 15 czerwca 2020 r. poprzez komunikator ZOOM i polegała na udzielaniu odpowiedzi na pytania z zakresu wiedzy ekonomicznej przez poszczególnych reprezentantów drużyn. Ostatecznie drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową Nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach zdobyła w finale 508 punktów i zajęła pierwsze miejsce w Polsce.

Serdecznie gratulujemy drużynie reprezentującej szkołę, w której skład weszli uczniowie  klas siódmych: Maria Śmietańska, Magdalena Duda i Szymon Wiewiór oraz ich nauczycielowi - koordynatorowi konkursu pani Annie Kaczmarek.

 

beznazwy10.png

Zdjęcie 2.pngINFORMACJA O PROJEKCIE NOSPR AI

Z ogromną przyjemnością informujemy, że w edycji z sierpnia 2020 r. P-TECH Network Newsletter o zasięgu globalnym, ukazał się artykuł na temat genialnego projektu NOSPR AI, w którym z dużym zaangażowaniem uczestniczyli uczniowie Zespolu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 W Katowicach w ramach programu P-TECH!

Polska wersja pod tym linkiem:

https://www.ptech.org/pl/p-tech-network/news/p-tech-poland-partners-with-national-polish-radio-symphony-orchestra-to-create-a-web-application-with-ai-nospr-ai/?lang=1?utm_source=newsletter&utm_medium=email_comms&utm_campaign=p-tech+aug+newsletter


P-TECH - logo.pngRANKING SZKÓŁ ZWOLNIENI Z TEORII 2020

Zwolnieni z Teorii - plakat.png


Ranking Szkół Zwolnionych z Teorii to nowa forma wyróżniania szkół, w którym wyznacznikiem są kompetencje miękkie. Tworzona w oparciu o wyniki uczniów w praktycznej ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, wspierającej uczniów w realizacji projektów społecznych. Uczniowie, działając dla innych, zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu - współpracy, zarządzania swoim czasem i budżetem, rozwiązywania problemów. Przy okazji uczestnicy zdobywają międzynarodowe certyfikaty, pomagające dostać wymarzoną pracę lub dostać się na studia za granicą. Uczestnicy olimpiady działają w zespołach i mają za zadanie zrealizowanie własnego projektu społecznego, czyli lokalnej inicjatywy zmieniającej otoczenie na lepsze. Wspierają ich w tym materiały umieszczone na naszej platformie internetowej. Każdy uczestnik, który ukończy projekt zostaje finalistą olimpiady, a najlepsi dostają wyróżnienia w rozmaitych kategoriach. To właśnie wyniki finalistów wpływają na to, które miejsce w Rankingu zajmie szkoła, którą reprezentują.
W Polsce jest już 289 szkół średnich, które szlifują zaangażowanie społeczne oraz wspierają rozwój kompetencji proinnowacyjnych uczniów. Ponad 40 z nich jest z województwa śląskiego. W tym roku nagrody najlepszym szkołom wręczała Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz. Najlepsze w naszym regionie okazało się III Liceum Ogólnokształcące w Siemianowicach Śląskich, które uplasowało się na 3. miejscu.

Spośród katowickich szkół najlepsze było III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, które zajęło w rankingu 13. miejsce oraz Technikum Nr 17 w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych zajmując 14. miejsce.


Informacja prasowa.docx

Krótka relacja wideo z Gali

Cały Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii

MIEJSCE 14

Zwolnieni z Teorii - ŚTZN.png


MIEJSCE 13

Zwolnieni z Teorii - III LO.pngMIASTO KATOWICE otrzymało zaszczytny tytuł SAMORZĄDOWEGO LIDERA EDUKACJI 2019
oraz WYRÓŻNIENIE NADZWYCZAJNE „PRYMUS"

 

11 grudnia 2019 roku w zabytkowej Sali Reprezentacyjnej Domu Towarzystwa Kredytowego w Łodzi odbyła się Uroczysta Gala Finałowa IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji".  Na uroczystości gościliśmy kilkudziesięciu prezydentów, wójtów, burmistrzów i starostów, reprezentujących samorządy z całej Polski. Uczestnicy Gali odebrali certyfikaty i statuetki „Samorządowy Lider Edukacji" przyznane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie polityki oświatowej i zarządzania szkolnictwem. Ponadto każdy samorząd nagrodzony wyróżnieniem otrzymał recenzję swoich działań edukacyjnych, sporządzoną przez ekspertów Komisji Konkursowej. Recenzja zawierała zasadnicze wnioski i rekomendacje z przeprowadzonej procedury certyfikacyjnej.

SLE 2019 - zdjęcie 3.jpg

Miasto Katowice uhonorowane zostało tytułem SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI 2019 w województwie śląskim w kategorii gmin o liczbie powyżej 100.000 mieszkańców. Otrzymało także WYRÓŻNIENIE NADZWYCZAJNE „PRYMUS" - przyznane za uzyskanie najwyższej liczby punktów rankingowych w IX edycji Programu „Samorządowy Lider Edukacji".


Lider Edukacji 2019 - zdjęcie.png


Ideą Programu „Samorządowy Lider Edukacji” jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej.

W Programie „Samorządowy Lider Edukacji" Komisja Ekspertów złożona z naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie (m.in. Uniwersytet Śląski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) dokonuje oceny działań samorządów w sferze zarządzania oświatą. Samorządy, które spełnią określone regulaminem Programu kryteria i uzyskają pozytywną recenzję ekspertów, otrzymują certyfikat i prestiżowy tytuł „Samorządowego Lidera Edukacji". Eksperci doceniają innowacyjne rozwiązania w dziedzinie zapewniania wysokiej jakości kształcenia, marketingu edukacyjnego, zwiększania bezpieczeństwa dzieci i młodzieży czy współpracy samorządów z instytucjami naukowymi. Komisja bierze także pod uwagę skuteczność gmin i powiatów w zakresie dostosowywania kształcenia do wyzwań współczesności, np. potrzeb gospodarki. Konkurs ma charakter promocyjny, służy bowiem popularyzowaniu osiągnięć samorządów w dziedzinie oświatowej oraz budowaniu pozytywnego wizerunku gmin i powiatów, które są w Polsce liderami w sferze polityki edukacyjnej. Konkurs ma jednak również istotny cel merytoryczny. Po zakończeniu pracy komisji i procedury certyfikacyjnej każdy samorząd uczestniczący w projekcie otrzymuje informację zwrotną na temat efektywności i skuteczności swojej polityki edukacyjnej oraz - co szczególnie istotne - ewentualnych jej mankamentów i popełnianych błędów. Pozwala to podejmować inicjatywy projakościowe, dokonywać korekty w prowadzonych działaniach oraz uzyskiwać cenną opinię ekspercką na temat ich wartości merytorycznej. Dlatego, też oprócz certyfikatów, przekazywane są również obszerne dokumenty zawierające uzasadnienie decyzji komisji. Te recenzje służą potem doskonaleniu działań oświatowych samorządów.


Już po raz trzeci MIASTO KATOWICE zostało uhonorowane tytułem SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI oraz w edycji 2018 otrzymało tytuł SUKCES ROKU W OŚWIACIE"


stat.jpgTrzeci raz miasto Katowice ubiegało się o certyfikat Lider Samorządowej Edukacji i po raz trzeci ten zaszczytny tytuł trafił do Katowic. W bieżącym roku w Ogólnopolskim Programie Certyfikacyjnym dla Gmin, Powiatów i Samorządów Wojewódzkich wzięła udział rekordowa ilość samorządów, wpłynęło ponad 200 wniosków. Komisja Certyfikacyjna nadała tytuł „Samorządowy Lider Edukacji" niewiele ponad 60 jednostkom samorządu terytorialnego.

Katowice poddały się procesowi recertyfikacji.  Komisja podkreśliła, że Miasto może poszczycić się najwyższym poziomem kompetencji zarządczych w obszarze oświaty, a długofalowe planowanie strategiczne – Polityka Edukacji Miasta Katowice Katowiczanin 2022,  pozwala na wszechstronny i dynamiczny rozwój samorządowej edukacji. Komisja zwróciła uwagę na sukces Miasta w zakresie ubiegania się o organizację XVI Międzynarodowego Kongresu Miast  Edukacyjnych w 2020r. Kongres będzie przebiegał pn. „Miasto przemian – jako przestrzeń dla kreatywności i innowacyjności – muzyka, środowisko, rekreacja, partycypacja". Członkowie Komisji wysoko ocenili współpracę Miasta z dyrektorami szkół i stroną społeczną w procesie wdrażania reformy ustroju szkolnego – praktyczne zastosowanie samorządowego dokumentu strategicznego.statuetki.jpg Uwagę Komisji zwrócił rozwój kształcenia językowego w katowickich szkołach – klasy dwujęzyczne w ujęciu systemowym oraz oferta klasy z rozszerzeniem z języka chińskiego w X LO im. I. J. Paderewskiego. Wśród wniosków z recenzji Komisja postanowiła nagrodzić Katowice za ścisłą i nienaganna współpracę z podmiotami/ beneficjentami zewnętrznymi  przy realizacji wspólnych projektów: Uniwersytet Śląski: Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (3 edycja w 2019r.), czy Uniwersytet Najlepszych; podmioty branży biznesu i przemysłu: projekt Katowice Miastem Fachowców. Komisja Certyfikacyjna wyróżniła katowicki autorski program edukacji regionalnej „Serce Metropolii – Katowice moje miejsce na Ziemi" oraz duże zaangażowanie Miasta w pozyskiwanie środków pochodzących z Unii Europejskiej i współfinansowanie przez Miasto projektów unijnych, w tym np. budowę Centrum Edukacji Ekologicznej przy Zespole Szkół nr 2 im. J. Iwaszkiewicza w dzielnicy Murcki. Podkreślono również wkład Katowic w proces doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół samorządowych.

Szereg rozwiązań i inicjatyw podejmowanych przez Katowice, w tym na innych płaszczyznach nierozłącznie związanych z oświatą, pozwalają na dynamiczny progres samorządowej oświaty.

wypowiedz.jpgKatowice w bieżącej edycji Konkursu otrzymały ponadto tytuł: Sukces Roku w Oświacie. W roku 2016, kiedy po raz pierwszy Miasto ubiegało się o otrzymanie certyfikatu Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice otrzymał tytuł: Mecenas Wiedzy.  W roku 2017 Grażyna Burek otrzymała tytuł: Menadżer Sukcesu w Oświacie, tytuł przyznawany pracownikom samorządu za wkład w rozwój lokalnej edukacji.

Podczas tegorocznej Gali, która odbyła się w Auli Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Marcina Krupę Prezydenta Miasta Katowice reprezentował Waldemar Bojarun, resortowy Wiceprezydent Miasta oraz Grażyna Burek, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu. Katowicom zaproponowano wystąpienie na forum wszystkich nagrodzonych i podzielenie się przykładami dobrych praktyk, wykorzystywanymi dla podnoszenia jakości samorządowej oświaty.


KATOWICE SAMORZĄDOWYM LIDEREM EDUKACJI 2017


logo.jpgGrudzień przynosi Katowicom kolejne, jakże prestiżowe wyróżnienie. Nasze miasto zostało uhonorowane certyfikatem Lidera Samorządowej Edukacji 2017. Warto przypomnieć, że przed rokiem Katowice przystąpiły do certyfikacji po raz pierwszy i od razu otrzymały tytuł Lidera, a prezydent Marcin Krupa tytuł Mecenasa Wiedzy 2016. Również w obecnej edycji na konto miasta powędrowało dodatkowe, indywidualne wyróżnienie, w postaci tytułu Menadżera Sukcesu w Oświacie 2017 dla Grażyny Burek, zastępcy naczelnika wydziału edukacji i sportu.

- Jako prezydent górnośląskiej stolicy odczuwam podwójną satysfakcję. Zarówno z powodu docenienia naszych wysiłków, które dowodzą, że edukacja jest jednym z priorytetów polityki katowickiego samorządu, jak i dlatego, że rozwiązania jakie stosujemy znajdują uznanie w oczach specjalistów. To szczególnie ważne, gdyż Katowice, będące regionalnym liderem, chcą aktywnie się włączać w wyznaczanie trendów zarządczych w skali całego województwa. Mamy przy tym odzwierciedlenie faktu, że kapitał gospodarczy, kulturalny czy też infrastrukturalny miasta potrafimy dobrze wykorzystywać, w tym w kluczowej dla przyszłości i rozwoju dziedzinie, jaką jest oświata. A naszą politykę oświatową można w najprostszy sposób scharakteryzować krótko: jako strategiczną i przemyślaną, ukierunkowaną na długofalowe cele, a przy tym elastyczną w kwestii obowiązującego modelu edukacji krajowej i uwzględniającą trendy europejskie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Warto zaakcentować, że recenzenci, po szczegółowym zapoznaniu się z ankietą certyfikacyjną oraz weryfikacji podanych danych, nie mieli wątpliwości, iż w przypadku Miasta Katowice możemy mówić o sprawnej polityce oświatowej, opartej o wysokie standardy oraz zgodnej z paradygmatami tak zwanego nowego zarządzania publicznego. Zaakcentowali, że podjęte działania będą przynosić długofalowe rezultaty i już w tej chwili składają się na kompleksowe know how miasta, mogące służyć za przykład dla innych jednostek samorządu terytorialnego – dodaje naczelnik Grażyna Burek.

zdj1.jpgWażnym atutem przy przyznawaniu wysokiej oceny Katowicom była konsekwencja z jaką zrealizowana została optymalna sieć szkół i placówek, z uwzględnieniem powszechnego dostępu do edukacji przedszkolnej. Na ten dostęp składają się przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, utworzone zespoły szkolno-przedszkolne oraz zespoły szkół i nowych placówek, uzupełniających ofertę oświatową. Doceniono, że zadanie zostało wdrożone z dbałością o racjonalizację kosztów utrzymania i prowadzenia placówek w mieście, co osiągnięte zostało dzięki ujednoliceniu obsługi finansowo-księgowej samorządowych jednostek oświatowych, dzięki powołaniu Centrum Usług Wspólnych. Recenzenci, jako dobrą praktykę, wysoko ocenili również rozwój szkolnictwa zawodowego branżowego i technicznego. W tej kwestii miasto stało się jednym z liderów w skali kraju, a ponadto wdraża szereg rozwiązań dążących do podnoszenia rangi i dynamizacji edukacji zawodowej, mając tym kierunku osobiste wsparcie prezydenta Marcina Krupy, który podjął decyzję o zwiększeniu nakładów finansowych oraz intensywnej promocji tej części rynku edukacyjnego. Ponadto docenione zostało, że miasto, jako organ zarządczy dla oświaty, jest organizatorem dwudniowego I Katowickiego Festiwalu Szkół Ponadgimnazjalnych na katowickim Rynku. Samorząd wspiera rozwój współpracy szkół zawodowych, zasadniczych i technicznych z potencjalnymi pracodawcami , rekomendując zawieranie umów i porozumień pomiędzy szkołami a pracodawcami ). Za cenną inicjatywą uznano przygotowanie spotów reklamowych, promujących szkolnictwo zawodowe. Również powołanie Zespołu Obserwatorów Rynku Pracy, którego celem jest wskazanie kierunków rozwoju szkolnictwa zawodowego–branżowego i technicznego.

zdj2.jpgW procesie certyfikacji, pośród interesujących i nowatorskich rozwiązań wymienianych przez samorząd Miasta Katowice, uwagę recenzentów przykuła metodologia opracowana na rzecz wychwytywania i rozwoju talentów wśród dzieci. I to już na etapie najwcześniejszych lat ich rozwoju. Poradnie psychologiczno–pedagogiczne przygotowały i upubliczniły na polecenie Miasta Katowice narzędzia diagnostyczne (również dla rodziców), służące do wczesnej diagnozy dziecka nie tylko pod kątem ewentualnych specjalnych potrzeb edukacyjnych, ale również szczególnych uzdolnień w różnych dziedzinach. W strategii oświatowej Katowic znalazł się na tę okoliczność specjalny zapis dotyczący sposobu postępowania w przypadku zdiagnozowania u ucznia talentów i szczególnych uzdolnień. Tego rodzaju diagnostyką objęci zostali nawet wychowankowie Żłobka Miejskiego. Ponadto katowicki samorząd nie tylko jest organem prowadzącym dla trzech placówek oświatowo–wychowawczych, w których prowadzone są zajęcia dla uczniów (wychowanków) utalentowanych, ale też przyznaje dodatkowe godziny na realizację innowacji pedagogicznych czy na indywidualny tok nauczania. Rozwojowi talentów i zainteresowań uczniów sprzyjają też projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, na które Miasto aktywnie pozyskuje spore środki. Ogółem w 2016 roku wykonanie programów współfinansowanych z projektów unijnych wyniosło 4,6 mln zł, w tym z funduszy unijnych 2,9 mln zł, a wkład własny miasta Katowice wyniósł 1,7 mln zł. Natomiast w 2017 roku przewidywane wykonanie programów współfinansowanych z projektów unijnych wyniesie 28,6 mln zł, w tym z funduszy unijnych 21,5 ml, z budżetu państwa 0,3 mln zł, a wkład własny miasta Katowice wyniesie 6,8 mln zł. Warto wspomnieć, iż środki te służą nie tylko rozwojowi talentów samych uczniów, ale także sprzyjają podnoszeniu kompetencji kadry nauczycielskiej.

Miasto dysponuje także bogatą ofertą w placówkach pracy pozaszkolnej, takich jak prężnie działający Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego, który od lat jest wypuszcza w świat liczne talenty, odznaczające się na arenie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Innym dobrze ocenionym elementem jest narzędzie motywacyjne w postaci Miejskiego Programu Stypendialnego dla Uczniów Szczególnie Uzdolnionych „PRYMUS", wypłacanego co miesiąc od września do czerwca najzdolniejszym uczniom, spełniającym kryteria zawarte w regulaminie. Szeroko zakrojone działania sprzyjające rozwojowi talentów i pogłębianiu zainteresowań dzieci i młodzieży, co roku skutkują wysokim odsetkiem laureatów i finalistów konkursów i olimpiad na poziomie wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. W roku szkolnym 2016/2017 było to odpowiednio: 253 laureatów na poziomie wojewódzkim, 147 laureatów na poziomie ogólnopolskim oraz 42 laureatów na poziomie międzynarodowym. Ponadto szerokie grono finalistów i laureatów również w kategoriach drużynowych.

W toku nauczania Katowice mogą się pochwalić umiejętnym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii informacyjny-komunikacyjnych. Wszystkie samorządowe szkoły w podłączone są do szerokopasmowego Internetu poprzez łącze Silesia Net. Miasto finansuje lub współfinansuje zakup sprzętu i wyposażenia w zakresie technologii IT. Również miejskie przedszkola wykorzystują w pracy z dzieckiem współczesną technologię komunikacyjną. Wiele z nich współpracuje z przedszkolami poza granicami kraju w ramach projektów e-Twinning. Katowickie szkoły aplikują o dodatkowe środki w zakresie technologii IT. Ważnym elementem integracji społecznej i zarazem obszarem, na który w mieście kładziony jest wyraźny nacisk, jest edukacja regionalna i zaszczepianie oraz utrwalanie lokalnej kultury i tradycji. I to już u najmłodszych mieszkańców regionu. Dlatego też prezydent Marcin Krupa podjął decyzję dotyczącą przygotowania katowickiego programu edukacji regionalnej, w ramach którego studia podyplomowe ze wspomnianego obszaru zostały włączone do wykazu kierunków objętych samorządowym dofinansowaniem do czesnego. Miasto nie szczędzi także środków finansowych na wspieranie szkolnictwa wyższego, którego przedstawiciele wspomniani już wcześniej, działają aktywnie na rzecz integracji środowisk naukowych, społecznych i międzyuczelnianych. Każdego roku Katowice zabezpieczają w swoim budżecie spore kwoty, które mogą się przysłużyć poprawie jakości nauczania w regionie. W 2016 roku Katowice na dotacje dla uczeni wyższych rozdysponowały 4 161 869,00 zł, zaś w 2017 - 4 244 610,00 zł.

synteza_oceny_wniosku.pdf


Kształcenie zawodowe w Katowicach na najwyższym poziomie! Świadczy o tym sukces 11.2017.jpg
Natalii Gąsior - uczennicy Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach

Natalia Gąsior – tegoroczna maturzystka, ze średnią 5,88 znalazła się w gronie najlepszych  uczniów z całego kraju, którzy z rąk Pani Premier Beaty Szydło, w obecności Minister Edukacji, Pani Anny Zalewskiej, odebrali stypendia Prezesa Rady Ministrów. 
Serdecznie gratulujemy!!!Kolejne sukcesy katowickich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, tym razem 10 Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego i Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach

Grono finalistów i olimpijczyków wśród katowickiej młodzieży szkolnej wciąż rośnie! Sukcesy uczniów wzmacniają wizerunek katowickich szkół, a także, co najważniejsze, są informacją dla przyszłych uczniów o jakości kształcenia i możliwości rozwijania zdolności i zainteresowań w wybranej szkole.


1.jpgDo grona finalistów dołączyła Natalia Bogdańska - uczennica IV klasy Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach, która wygrała VI edycję Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. Tematem przewodnim Olimpiady było „Od reformacji do rewitalizacji. Ewolucje i rewolucje na Górnym Śląsku". Olimpiada była interdyscyplinarnym, ogólnopolskim konkursem z zakresu geografii, historii, literatury, sztuki i dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. W II etapie olimpiady Natalia napisała pracę z zakresu historii pod tytułem: „Bohaterowie górnośląskiej rewolucji przemysłowej, współczesna o nich pamięć". Laureatka otrzymała indeks wybranego przez siebie kierunku na Uniwersytecie Śląskim oraz została nagrodzona wyjazdem do europarlamentu w Brukseli.


2.jpgZespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach może się pochwalić również udziałem w finale I Ogólnopolskiego Konkursu Poligraficznego ucznia III klasy Adama Kaszuba.  Konkurs zorganizowany został przez Zakład Technologii Poligraficznych, na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Adam znalazł się wśród 15 laureatów konkursu, w drodze po indeks pokonując około 800 przeciwników w pierwszym etapie i 40 w samym finale. Laureaci, w tym Adam Kaszuba, otrzymali m.in. indeks Politechniki Warszawskiej.


18839697_1471645049576518_6665377121473488800_o.jpgKolejnymi laureatami katowickiej szkoły, są: absolwentka X Liceum Ogólnokształcącego - Edyta Sperling oraz uczeń klasy II e - Bartłomiej Kretkowski, którzy zostali laureatami ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i AdministracjiMłody Bohater". Podczas uroczystości medale otrzymało 21 młodych ludzi z całej Polski, w tym dwoje uczniów X Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie w ubiegłym roku uratowali kolegę, który stracił przytomność na przystanku. Za bohaterską postawę i gotowość do niesienia pomocy zostali odznaczeni medalami podczas uroczystości w jednostce Biura Operacji Antyterrorystycznych w Warszawie.  Wierzymy, że ich postawa będzie wzorem dla pozostałych uczniów naszej społeczności.

Serdecznie gratulujemy!


KATOWICE - SAMORZĄDOWYM LIDEREM EDUKACJI 2016, PREZYDENT KATOWIC - Mecenasem Wiedzy


sle.jpg

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
TV KAtowice
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice