Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Edukacja Pomoc dla uczniów

Pomoc dla uczniówPREZENTUJEMY WYNIKI Z REALIZACJI X EDYCJI MIEJSKIEGO PROGRAMU STYPENDIALNEGO
„PRYMUS" DLA SZCZEGÓLNIE UZDOLNIONYCH UCZNIÓW

W dniu 11 września 2020 r. weszło w życie zarządzenie Prezydenta Miasta Katowice w sprawie przyznania stypendiów dla dzieci i młodzieży w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego dla Uczniów Szczególnie Uzdolnionych „Prymus" w roku szkolnym 2020/2021, gdzie w załączniku do niniejszego zarządzenia zamieszczony został wykaz uczniów, którym przyznane zostało niniejsze stypendium.

Zarządzenie Prezydenta Miasta Katowice z dnia 11 września 2020 r.pdfplakat_dla_rodzicow.jpgTERMINY DOŻYWIANIA UCZNIÓW W SZKOŁACH MIEJSKICH
W OKRESIE PRZERW ŚWIĄTECZNYCH, FERII I WAKACJI LETNICH W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 
 


Szkoła - wskazówki 1.pngSzkoła - wskazówki 2.pngDOFINANSOWANIE DO ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW I MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH
DLA UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

W zbliżającym się roku szkolnym 2020/2021 ponad 45 tys. uczniów z niepełnosprawnością będzie mogło skorzystać z dofinansowania na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych. Przewiduje to specjalny rządowy program opublikowany w rozporządzeniu rady Ministrów z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020-2022.

Zobacz rozporządzenie http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000122701.pdf

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych jest jedną z form realizacji zadania wyrównywania szans edukacyjnych, podnoszenia jakości kształcenia uczniów niepełnosprawnych, a w konsekwencji zwiększania ich szans edukacyjnych. W latach 2020-2022 programem będą objęci uczniowie słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród wyżej wymienionych niepełnosprawności), posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Szczegółowe informacje i dokumenty do pobrania znajduja się na stronie:

http://bip.kuratorium.katowice.pl/index.php/category/zadania-publiczne-bip/dotacje-celowe-bip/wyprawka-szkolna-bip

Wniosek o udzielenie pomocy finansowej ------> Wyprawka 2020 - wniosek.doc


Korzystaj z e-urząd.jpg
KORONAWIRUS - INFORMACJE DLA RODZICÓW

 

WSSE.png

Szanowni Państwo,

W ostatnim czasie znaleźliśmy się w nowej, nietypowej rzeczywistości, w której przyjdzie nam jeszcze funkcjonować przez dłuższy czas. To wyzwanie, z którym nikt z nas dotychczas nie miał okazji się mierzyć. W dostosowaniu się do tej nadzwyczajnej sytuacji każdy z nas próbuje sobie poradzić na swój sposób, ale często nie wiemy, jak mamy na nią reagować. Funkcjonowanie w naszej codzienności, która ma teraz znacznie ograniczone ramy może powodować niepewność, lęk, napięcie, niewiadomą. Ta sytuacja może być szczególnie trudna dla rodziców, dlatego też zachęcamy Państwa do korzystania z umieszczanych na bieżąco na stronach internetowych naszych katowickich Poradni informacji i materiałów skierowanych do dzieci i młodzieży oraz rodziców. Informujemy również, iż pracownicy Poradni pozostają do dyspozycji mieszkańców ze swojego rejonu działania i w razie potrzeby kontaktu zachęcamy do skorzystania z zamieszczonych poniżej danych teleadresowych:

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1

Katowice, ul. Rataja 14

tel.: (32) 254 23 12

e-mail: ppp1katowice@onet.pl

http://www.ppp1katowice.pl

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2

Katowice, ul. Łętowskiego 6A

tel.: (32) 252 79 59

e-mail: sekretariat@ppp2.katowice.pl

http://www.ppp2.katowice.pl

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 3

Katowice,  ul. Szopienicka 58

tel.: (32) 255 70 51

e-mail: poradnia@ppp3.katowice.pl

http://www.ppp3katowice.neostrada.pl

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 5

Katowice, ul. Okrzei 4

tel.: (32) 203 54 46

e-mail: poradnia@ppp5katowice.eu

http://www.ppp5katowice.eu

 

Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Katowice, ul. Sokolska 26

tel.: (32) 259 95 83,86

e-mail: poradnia@sppp.katowice.pl

http://spppkatowice.wixsite.com/sppp

 

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna

Katowice, ul. Okrzei 4

tel.: (32) 258 3512

e-mail: sekretariat@poradniarodzinna.com.pl

http://www.poradniarodzinna.com.pl


 Wirus - zasady bezpieczeństwa - plakat.jpg

 

Wirus - zasady.jpgWirus - plakat dla dzieci.jpg


KORONAWIRUS - INFORMACJE MIASTA KATOWICE

Zobacz szczegółowe informacje na bieżąco: https://koronawirus.katowice.euJAK ZACHOWAC BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS LEKCJI ON-LINE?

uodo-gov.png 

BOHATEROWIE WRACAJĄ DO SZKÓŁ!
UCZNIOWIE DZIĘKUJĄ NAUCZYCIELOM Z CAŁEJ POLSKI!

„Bohaterowie wracają do szkół" to wyjątkowa kampania stworzona z myślą o wszystkich nauczycielach, pedagogach i wykładowcach z całej Polski, którzy po zamknięciu szkół i uczelni w dniu 12 marca br. w związku z ogłoszeniem pandemii COVID-19, przejęli stery i z dnia na dzień zmienili metody pracy. Usiedli po drugiej stronie ekranu i przy pomocy komunikatorów internetowych przeprowadzili dla wszystkich uczniów z całej Polski miliony godzin lekcji, przy okazji sami przechodząc ekspresowy kurs edukacji online.

Na stronie internetowej projektu: https://www.bohaterowiewracaja.pl/ każdy uczeń i absolwent może napisać osobiste podziękowania wybranemu nauczycielowi lub nauczycielom. To idealne miejsce, aby docenić tych pedagogów, którzy w oczach uczniów zasługują na miano bohaterów! Młodzi ludzie z całej Polski dziękują za zaangażowanie, kreatywność, pomoc, otwartość. W ciągu 4 dni od rozpoczęcia kampanii na tablicy pojawiło się ponad 100 wpisów! Każdy może dołączyć, przesyłając nauczycielom wyrazy wdzięczności. Akcja kończy się w dniu 30 września 2020 r. Uczniowie wszystkich szkół w naszym kraju mają szansę sprawić swoim nauczycielom miłą niespodziankę. Wystarczy kilka słów podziękowania!

Więcej o akcji „Bohaterowie wracają do szkół" na stronie: https://www.bohaterowiewracaja.pl/

 Bohaterowie wracają do szkół - artykuł.docxMATERIAŁY Z ZAKRESU PORADNICTWA DLA RODZICÓW

Poniżej zamieszczamy materiały z zakresu poradnictwa dla rodziców opracowane w ramach Miejskiego Banku Dobrych Praktyk realizującego zapisy Polityki Edukacji Miasta Katowice Katowiczanin 2022. Celem Miejskiego Banku Dobrych Praktyk jest m.in. wymiana doświadczeń, prezentowanie i upowszechnianie materiałów dydaktyczno-wychowawczych oraz propozycji nowatorskich rozwiązań edukacyjnych w placówkach oświatowych naszego Miasta. Zakres i tematyka zebranych w nim materiałów mogą być jednak pomocne nie tylko nauczycielom i wychowawcom przedszkoli, szkół i placówek, ale także rodzicom wspierając ich w edukacji i wychowaniu swoich dzieci.

Komputer i przedszkolak 2020.ppsx

W zakresie poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego:

O dysleksja słów kilka.pdf

Kary Nagrody Dziecka.ppsxXIX EDYCJA PROGRAMU STYPENDIÓW POMOSTOWYCH
DLA TEGOROCZNYCH MATURZYSTÓW


Na mocy podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości rozpoczyna się realizacja XIX edycji Programu Stypendiów Pomostowych w roku akademickim 2020/2021. Program skierowany jest głównie do tegorocznych maturzystów pochodzących z rodzin byłych pracowników Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarstw Rolnych Segment IA.

Więcej informacji na temat Programu: www.stypendia-pomostowe.pl gdzie dostępny jest także Regulamin oraz Program Stypendiów Pomostowych 2020/2021.


KOWR 1.pngKOWR - logo.png
ROZWIŃ SKRZYDŁA Z MOIM STYPENDIUM

Poszukujesz źródeł wsparcia swojego rozwoju naukowego, artystycznego, sportowego? Myślisz o wyjeździe na studia za granicą? A może szukasz ciekawych ofert konkursów? Zajrzyj na MojeStypendium.pl - to całkowicie darmowa baza ofert stypendiów krajowych i zagranicznych, konkursów i staży. Na portalu publikowane są także artykuły o tematyce stypendialnej i edukacyjnej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w Polsce i na świecie działa wiele organizacji oferujących różnorodne programy stypendialne. Stypendium może pomóc m.in. sfinansować studia na wymarzonej uczelni osobom z małych miejscowości, umożliwić wyjazd na staż za granicę czy realizację projektu artystycznego. Bezpłatna, dostępna dla wszystkich baza stypendiów, konkursów i staży na portalu MojeStypendium.pl pomaga znaleźć oferty odpowiadające zainteresowaniom i sytuacji życiowej danej osoby.
Portal Moje Stypendium prowadzony jest od 2006 roku przez Fundację Dobra Sieć - organizację społeczną, która od ponad 10 lat aktywnie działa w obszarze wykorzystywania nowych technologii dla dobra społecznego, w tym popularyzacji wiedzy o programach stypendialnych. Moje Stypendium to nie tylko baza ofert - to także baza wiedzy. Na portalu regularnie publikowane są artykuły o tematyce związanej ze stypendiami i edukacją. Działalność Fundacji obejmuje także szeroko zakrojone badania i analizy systemu stypendiów w Polsce oraz wsparcie organizacji w tworzeniu, udoskonalaniu i promocji programów stypendialnych.

W poszukiwaniu wsparcia i wiedzy zajrzyj na stronę www.mojestypendium.pl

Moje Stypendium - notatka prasowa.pdf

Moje Stypendium - plakat 2020.pngINFORMACJA DLA RODZICÓW Z CENTRUM ROZWOJU LOKALNEGO

Szanowni Państwo,

Naszym wspólnym obowiązkiem w tym nadzwyczajnym czasie jest dołożenie wszelkich starań, by pozostające w domach dzieci i ich rodzice otrzymywali darmowe materiały do nauki w domu. Rodzicu, i Ty poświęć trochę czasu na naukę. Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy wskazówki, które Ci pomogą.

Kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców" - przygotowało kolejny materiał wideo, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci. W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska.

Link do filmu: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U

Przypominamy także, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.

Link do materiałów: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Ponadto na naszym profilu na Facebooku trwa konkurs, do udziału w którym zachęcam dzieci i ich rodziców.  

Przesyłam najserdeczniejsze pozdrowienia, życząc zdrowia i wszelkiej pomyślności

Z poważaniem,

Dawid Wiejata 

koordynator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą Rodziców"

logo.png


Wirus - apel do dzieci i rodziców.pngBEZPŁATNE, DODATKOWE ZAJĘCIA WSPOMAGAJĄCE DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH
I ZAGROŻONYCH NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W RAMACH PROGRAMU ,,ZA ŻYCIEM"

zobacz...

images.pngcsm_katowice-dla-odmiany_a6e38011d4.jpg

REKOMENDOWANE PROGRAMY W OBSZARZE PROFILAKTYKI I WYCHOWANIA

zobacz...


plakat-1.jpg


PROGRAMY PODNOSZĄCE JAKOŚĆ PRACY PLACÓWKI, KTÓRYCH REALIZACJA ZOSTAŁA
ZAKOŃCZONA PRZYZNANIEM CERTYFIKATU

zobacz...

 

„SZKOŁA DLA RODZICÓW"

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna w Katowicach zaprasza rodziców uczniów szkół podstawowych na spotkania „Szkoły dla Rodziców”. Zajęcia odbywają się w siedzibie SPR w Katowicach przy ul. Okrzei 4. Planowane rozpoczęcie spotkań w ramach „Szkoły dla Rodziców” - październik każdego roku, po zebraniu odpowiedniej liczby osób (12-15). W celu zapisania się na zajęcia prosimy o kontakt z sekretariatem Poradni: tel. 32 258 35 12.

więcej informacji...

Zapraszamy na stronę Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Katowicach: www.poradniarodzinna.com.pl/oferta.html#oferta1


 

​​PROFILAKTYKA BEZPIECZEŃSTWA

Przedstawiamy Państwu prezentację z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa na przykładzie miasta Katowice - zobacz
POMOC MATERIALNA DLA UCZNIÓW

ZASIŁEK SZKOLNY:

https://www.sekap.pl/katalog.seam?id=57554&actionMethod=katalog.xhtml%3ApeupAgent.selectParent&cid=32814

Zasiłek szkolny - wzór wniosku.pdf


STYPENDIUM SZKOLNE:

https://www.sekap.pl/katalog.seam?id=57553&actionMethod=katalog.xhtml%3ApeupAgent.selectParent&cid=32814

Stypendium szkolne - wzór wniosku.pdf

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

 Nieodpłatna pomoc prawna - plakat.jpg


ZAKWATEROWANIE DLA UCZNIÓW

Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek": http://www.sltzn.katowice.pl/

Internat przy Zespole Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich


PRZYDATNE INFORMACJE

Pomoc dla osób mających problem ze złością, agresją i stosujacych przemoc w rodzinie

NIEBIESKA KARTA - przewodnik po procedurze

Zasady kierowania spraw do Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
TV KAtowice
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice