PROGRAM P-TECH W KATOWICKICH SZKOŁACH
Od 2019 roku w naszym regionie we współpracy z firmami Samsung, Fujitsu Technology Solutions, IBM Polska, Kyndryl Global Services Delivery Centre, Urzędem Miasta Katowice i Instytutem Badań Edukacyjnych realizowany jest światowy program rozwoju edukacyjno-zawodowy P-TECH. Patronat honorowy nad programem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Cyfryzacji.
Głównym celem programu jest wsparcie lokalnych społeczności przez odpowiednie przygotowanie młodzieży do pracy w zawodach o specjalności informatycznej, które oprócz zdobycia dyplomu ukończenia szkoły średniej, wymagają odpowiednich umiejętności, jednak niekoniecznie kilkuletnich studiów wyższych.
W ramach programu uczniowie dwóch katowickich szkół mogą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności współdziałając z partnerem branżowym: Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe współpracują z Fujitsu Technology Solutions, a Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 z IBM Polska.
Dzięki przystąpieniu do programu P-TECH szkoły dołączyły do wąskiej grupy 3 szkół w Polsce i 200 szkół na całym świecie, w których jest on realizowany. To duże wyróżnienie, a jednocześnie ogromna szansa na udany start zawodowy w branży IT dla przyszłych absolwentów tych szkół. W ramach programu uczniowie mogą korzystać z laboratoriów partnera, uczestniczyć w praktykach i płatnych stażach, a także śledzić codzienną pracę swojego opiekuna (tzw. job shadowing), poznając od wewnątrz środowisko biznesowe. Firma partnerska zobowiązuje się również wspierać absolwentów P-Tech w procesie wejścia na rynek pracy.
Pierwszą szkołę włączono do programu P-TECH w 2011r. na Brooklynie w USA w ramach współpracy Departamentu Edukacji Nowego Jorku, The City University w Nowym Jorku oraz IBM-u. Od tego momentu P-TECH został wdrożony we współpracy z ponad 650 partnerami biznesowymi w 19 krajach świata.
Platforma Open P-TECH.pdf Open P-TECH - opis.pdf
INFORMACJA O PROJEKCIE NOSPR AI
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz IBM (NYSE: IBM), przy współpracy z Fujitsu Technology Solutions, ING Bankiem Śląskim, Urzędem Miasta Katowice, firmą GAZ-SYSTEM oraz szkołami zrzeszonymi w programie P-TECH ogłosiły uruchomienie projektu NOSPR AI. Wykorzystuje on IBM Watson Assistant AI i publiczną chmurę IBM Cloud, umożliwiając internautom rozmowę na żywo ze sztuczną inteligencją na temat muzyki klasycznej.
Na platformie internetowej ai.nospr.org.pl można „dopytywać" sztuczną inteligencję o tematy dotyczące muzyki klasycznej, otrzymując natychmiastowe odpowiedzi w języku polskim - jednocześnie przenosząc się do wirtualnej sali koncertowej katowickiej NOSPR. Na platformie można zadawać pytania głosowo i pisemnie, słuchając interpretacji utworów „Ognistego Ptaka" Igora Strawińskiego i „Karnawału Zwierząt" Camille'a Saint-Saënsa w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. NOSPR AI opowie, co kompozytor miał na myśli pisząc dany utwór, jaki instrument gra partię solową czy, na przykład, ile waży fortepian. IBM oraz NOSPR mają nadzieję na rozbudowę tego narzędzia w kolejnych latach.
W ramach projektu NOSPR AI, w sieci zostały udostępnione rzadko publikowane nagrania audiowizualne Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Teraz można ich posłuchać jako inspiracji do rozmowy ze sztuczną inteligencją o świecie dźwięków. Projekt NOSPR AI daje muzyce klasycznej „głos" - ukazując ją jako żywą część kultury, na którą nie trzeba patrzeć przez pryzmat utartych schematów. Po raz pierwszy staje się zjawiskiem, o którym można swobodnie dyskutować.
Uruchomienie projektu zostało poprzedzone szerokimi testami jakościowymi prowadzonymi przez zespoły projektowe IBM i NOSPR. W treningu inicjalnym, w ciągu niecałych 3 tygodni, zebrano 9 tysięcy pytań. Ogromny wpływ na budowanie zbioru mieli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 i Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach, którzy wspierają projekt w ramach programu edukacyjno-zawodowego P-TECH, a także reprezentanci ZSTiO Nr 3 w Chorzowie, I LO w Mikołowie oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół NOSPR, pracownicy ING Banku Śląskiego, Urzędu Miasta w Katowicach i Fujitsu Technology Solutions.
Sławomir Soszyński, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego:
W ING sztuczna inteligencja jest obecna na co dzień. Pomaga nam w lepszym podejmowaniu decyzji oraz ich przewidywaniu, a także wspiera procesy, które wcześniej wykonywaliśmy ręcznie. Ten projekt zainteresował nas, bo połączenie świata kultury ze sztuczną inteligencją jest nieoczywiste i zaskakujące. I dodatkowo angażuje młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem kierunku swojego rozwoju. Szerzenie wiedzy związanej z technologią wśród młodzieży jest dla nas bardzo ważne, bo daje im możliwość świadomego zaplanowania przyszłej kariery. NOSPR AI udowodniło nam wszystkim, że twórczość artystyczna i sztuczna inteligencja mogą iść ze sobą w parze. Dzięki temu niezwykłemu projektowi możemy w łatwy i przyjemny sposób zgłębić wiedzę o utworach, kompozytorach, wykonaniu i muzyce w ogóle.
Aleksandra Durzyńska-Prochowska, Dyrektor Zarządzająca Poland GDC, Fujitsu Technology Solutions:
- Nasz wspólny projekt to efekt świetnej pracy zespołowej i symbol synergii świata korporacyjnego z sektora IT ze światem sztuki. To właśnie innowacyjność, innowacyjne rozwiązania, innowacyjne technologie pomagają nam budować lepszy świat. Świat, w którym nie tylko ufamy sobie nawzajem, ale także ufamy otaczającym nas technologiom. One bowiem pomagają nam w codziennych obowiązkach, ale też umożliwiają odkrywanie sztuki (w tym przypadku muzyki klasycznej) w zupełnie nowym wymiarze. Co istotne, projekt udało się zwieńczyć pomimo pandemii, która wywróciła świat do góry nogami i wprowadziła zasady społecznego dystansu. Technologie, które mamy, pozwalają nam trwać, działać, odnosić sukcesy i tworzyć wspaniałe produkty także w naszych „domowych biurach".
Bogumił Sobula, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice:
- Projekt NOSPR AI jest przykładem tylko na pozór wykluczających się obszarów: technologii i sztuki. Przy współpracy obecnych w Katowicach inwestorów: IBM, Fujitsu Technology Solutions oraz ING Bank Śląski podążamy ścieżką cyfrowej transformacji obserwowanej na całym świecie. Dzięki naszej współpracy zostanie stworzone nowoczesne narzędzie do edukacji muzycznej, pozwalające na wykorzystanie sztucznej inteligencji do prowadzenia rozmowy z człowiekiem na temat wybranych utworów muzycznych. Projekt jest unikatowy i jesteśmy dumni z faktu, iż w nim uczestniczymy.
Szczegółowe informacje na stronie: https://ai.nospr.org.pl
Link do raportu „Kulturalne wybory młodzieży":
https://nospr.org.pl/pl/aktualnosci/kulturalne-wybory-mlodziezy-raport-juz-dostepny?setlang=true