Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Materiały dla nauczycieli

Materiały dla nauczycieli

INFORMACJA O PROJEKCIE „DUETY MOCY"


Szanowni Dyrektorzy, Drodzy Nauczyciele

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Duety Mocy", organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach dla Nauczycieli w Uniwersytecie Otwartym UŚ oraz Miasto Katowice.

Projekt „Duety Mocy" przewiduje cykl bezpłatnych webinariów i interaktywnych spotkań, których celem jest wsparcie nauczycieli w trudnej sytuacji spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz możliwością powrotu do zdalnego nauczania. „Duety Mocy" to każdorazowo seria dwóch spotkań on-line prowadzonych przez ekspertów w zakresie edukacji i metodyki nauczania. Każdy uczestnik otrzyma on-line komplet materiałów szkoleniowych oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w Projekcie.

Informujemy, że właśnie ruszyły zapisy na pierwsze spotkania w ramach Projektu, który realizowany będzie od listopada 2020 roku do lutego 2021 roku. Kolejne Duety Mocy będą się stopniowo pojawiać.

Więcej szczegółów na stronie projektu: https://www.centrumdydaktyki.us.edu.pl/duetymocy/


PRZYGOTOWANIA DO EGZAMINÓW ZEWNĘTRZNYCH
- WYTYCZNE MINISTERSTWA EDUKACJI NAROWEJ,
CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ
ORAZ GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO
1920x810.jpgJAK ZACHOWAC BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS LEKCJI ON-LINE?

uodo-gov.png„KAMPANIA KOLEJOWE ABC" NA TORACH DOMOWEJ EDUKACJI

Tematyka pociągów od zawsze fascynuje dzieci. Warto wykorzystać te pozytywne skojarzenia i rozpocząć przygodę z Kampanią Kolejowe ABC w domu. Rodzice i nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa kolejowego. Wystarczy pobrać je ze strony internetowej Kampanii Kolejowe ABC i przekazać dzieciom, by przeniosły się w świat zabawy i dały się ponieść kolejowym przygodom!

Czas kiedy dzieci i rodzice pozostają w domu można wykorzystać na naukę poprzez zabawę, korzystając z dobrze merytorycznie przygotowanych źródeł. Gdzie znaleźć pomoce naukowe? Można je pobrać ze strony www.kolejoweabc.pl. Dostępne są trzy unikalne podręczniki dostosowane do różnych grup wiekowych - przedszkolaków, uczniów klas I-III oraz klas IV-VI. Na dzieci czeka również edukacyjna kolorowanka „Kolejowe Przygody Rogatka".

W podręcznikach „Kampania Kolejowe ABC w moim przedszkolu" oraz „Kampania Kolejowe ABC w mojej szkole" znajdują się wskazówki dotyczące bezpieczeństwa kolejowego oraz gotowe scenariusze lekcji. Są one tak przygotowane, że również bez przeszkód można większość przeprowadzić samodzielnie w domu. Z pewnością dzieci będą miały przy tym mnóstwo frajdy. Zawarte w skryptach treści na temat znaków drogowych i piktogramów, bezpieczeństwa w pociągu, w pobliżu torów i na peronie pomogą odpowiedzieć na takie pytania jak: co robić, gdy zobaczymy niebezpieczną sytuację? Jak wezwać pomoc? Czym jest bezpieczeństwo kolejowe? W książkach znajdują się również różne ćwiczenia, zabawy i ciekawe quizy.

Edukacyjna kolorowanka, którą można łatwo wydrukować po pobraniu z internetu, wprowadza dzieci w tematykę bezpieczeństwa kolejowego przy pomocy  głównego bohatera Kampanii Kolejowe ABC - nosorożca Rogatka. Towarzyszy on dzieciom przy rozwiązywaniu zadań, rebusów czy elementach do kolorowania, przekazując jednocześnie najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Wszystko po to, by kształtować wyobraźnię, uważność oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.

Wiele ćwiczeń zamieszczonych w materiałach edukacyjnych z łatwością uda się zrealizować nie tylko podczas lekcji szkolnych, ale także prosto z domowego zacisza. Różnorodność przygotowanych zadań pozwala je zmieniać i dostosować do grupy wiekowej. Edukacja w tym zakresie z pewnością przyczyni się do poszerzenia wiedzy najmłodszych, a przede wszystkim umili spędzony czas w domu.

UTK - Kampania Kolejowe ABC.jpgKSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ - PORADNIK MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ DLA SZKÓŁ


https://dokumenty.men.gov.pl/Ksztalcenie_na_odleglosc_%E2%80%93_poradnik_dla_szkol.pdf

normal_3f1dbc47c94d26449891ee024d672fe6f3bd3729.gifSAMORZĄDOWY PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW

Prezentujemy Państwu „Poradnik dla nauczycieli i wychowawców" opracowany przez Specjalistyczną Poradnię Rodzinną w Katowicach. Poradnik zawiera wskazówki i inspiracje dla nauczycieli dotyczące kształcenia oraz komunikacji z uczniami, a także odpowiedniego przygotowania materiałów edukacyjnych dla uczniów.

Samorządowy Poradnik dla nauczycieli i wychowawców.pdf

Sowa 2.png
LINKI
DO PLATFORM INTERNETOWYCH DO WYKORZYSTANIA

DLA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW


wirtualny Erasmus

https://europa.eu/youth/erasmusvirtual/activity/exchanges_en 

platforma School Education Gateway - wsparcie w zakresie nauczania online i rozwoju zawodowego

https://www.schooleducationgateway.eu/pl/pub/index.htm 
INFORMACJA O MOŻLIWOŚCIACH ZDALNEGO ZDOBYWANIA WIEDZY


W związku z zamknięciem placówek oświatowych informujemy o szerokich możliwościach zdalnego zdobywania wiedzy za pośrednictwem platformy ADAMED SmartUP. Obok obszernej bazy materiałów edukacyjnych i naukowych z zakresu przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, uruchomiona została interaktywna gra edukacyjna online, która pozwoli młodzieży połączyć naukę fizyki, chemii i biologi z odrobiną rozrywki.
Gra toczy się wokół zjawiska fake newsów i sposobów walki z nim. Kształtuje wśród graczy umiejętność krytycznego myślenia i weryfikowania informacji. Obie zdolności są niezwykle ważne, zwłaszcza dziś, kiedy napływające do nas z różnych źródeł wiadomości są często sprzeczne, także te dotyczące naszego bezpieczeństwa i konsekwencji rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Więcej informacji na temat działań Fundacji Adamed, wspomagających uczniów w czasie przedłużonego pobytu w domu, znajdą Państwo pod linkiem: ADAMED SmartUP udostępnia uczniom edukacyjną grę online.
Biuro prasowe programu ADAMED SmartUP

 

REKOMENDOWANE PROGRAMY W OBSZARZE PROFILAKTYKI I WYCHOWANIA

zobacz...

 

PROGRAMY PODNOSZĄCE JAKOŚĆ PRACY PLACÓWKI, KTÓRYCH REALIZACJA ZOSTAŁA
ZAKOŃCZONA PRZYZNANIEM CERTYFIKATU

zobacz...

 

OPINIA W SPRAWIE PROGRAMU NAUKI ZACHOWANIA

zobacz...WSZCZĘCIE POSTĘPOWANIA EGZAMINACYJNEGO NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

Wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego - wzór.pdfKWESTIONARIUSZE DIAGNOSTYCZNE
POMOCNE DLA NAUCZYCIELI/DYREKTORÓW JEDNOSTEK OŚWIATOWYCH

Narzędzia pomocne przy diagnozie potrzeb placówki zostały opracowane przez specjalistów z katowickich poradni celem pomocy w przeprowadzaniu wewnętrznej diagnozy potrzeb placówki w planowaniu dalszego doskonalenia i rozwoju (m.in. w opracowywaniu Rocznych Planów Rozwoju/Wspomagania):

kwestionariusz diagnozy potrzeb przedszkola w zakresie opracowania rocznego planu rozwoju/wspomagania 

kwestionariusz diagnozy potrzeb szkoły w zakresie opracowania rocznego planu rozwoju/wspomagania

Narzędzia pomocne przy ocenie rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym zostały opracowane przez specjalistów z katowickich poradni celem zwrócenia uwagi na zakłócenia w rozwoju dziecka na etapie przedszkolnym/szkolnym oraz podjęcie decyzji odnośnie skierowania dziecka na dalszą konsultację. Opracowanie ma charakter wyłącznie przesiewowy, jednak może być pomocne dla podjęcia dalszych działań diagnostycznych i terapeutycznych:

kwestionariusz obserwacji rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym

kwestionariusz obserwacji rozwoju dziecka w wieku wczesnoszkolnym 

Narzędzia pomocne przy ocenie uzdolnień dziecka/ucznia zostały opracowane przez specjalistów z katowickich poradni w celu zwrócenia uwagi nauczycieli bezpośrednio pracujących z dziećmi na uzdolnienia dzieci i ułatwienie im wstępnej, przesiewowej diagnozy:

kwestionariusz oceny uzdolnień dziecka w wieku przedszkolnym 

kwestionariusz oceny uzdolnień ucznia szkoły podstawowej 


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice