Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konsultacje Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne

Kiedy przeprowadza się konsultacje?

Konsultacje z mieszkańcami przeprowadza się w przypadkach przewidzianych ustawą lub w innych sprawach ważnych dla miasta oraz życia i funkcjonowania wspólnoty samorządowej. Ich nadrzędnym celem jest partycypacja społeczna rozumiana jako włączenie społeczeństwa w proces podejmowania decyzji.

Mieszkańcy miasta mogą złożyć wniosek do Prezydenta o przeprowadzenie konsultacji. Wniosek taki powinien określać:

  • przedmiot konsultacji
  • zasięg terytorialny
  • proponowane formy przeprowadzenia konsultacji
  • uzasadnienie celu przeprowadzenia konsultacji.

Ponadto należy wskazać osobę odpowiedzialną za kontakt z Urzędem w sprawie konsultacji wraz z pełnymi danymi (imię, nazwisko, adres, nr PESEL) oraz listę co najmniej 100 osób popierających (zawierającą ich imiona nazwiska, adresy i nr PESEL oraz podpisy). Jeśli złożony wniosek będzie zawierał błędy, Urząd do 7 dni pisemnie poprosi wnioskodawcę o uzupełnienie braków. O uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu wniosku Prezydent informuje wnioskodawców na piśmie do miesiąca czasu. Jeśli Prezydent odrzuci wniosek mieszkańców, do 14 dni od otrzymania pisma z tą informacją wnioskodawca może odwołać się od rozstrzygnięcia Prezydenta do Rady Miasta Katowice, która rozpatruje odwołanie na najbliższej sesji Rady. 

Konsultacje są uruchamiane zarządzeniem Prezydenta i poprzedzone stosowną kampanią informacyjną. Są ważne bez względu na ilość osób w nich uczestniczących. Zamknięciem procesu jest publikacja raportu, w którym zebrane są wszystkie uwagi mieszkańców wraz ze sposobem ustosunkowania się Prezydenta do zgłoszonych wniosków. 


Calendar
Title and navigation
<<<czerwiec 2024>>>
czerwiec 2024
PWŚCPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice