Z dniem 24 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1688), która wprowadziła do systemu planowania przestrzennego nowe narzędzie planistyczne czyli plan ogólny gminy.
Zgodnie z wprowadzoną do słownika ustawowego nową definicją jest to jeden z aktów planowania przestrzennego – zastąpi on dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ale ma być dużo prostszym dokumentem niż studium, a jego ustalenia będą podstawą do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy. W przeciwieństwie do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego.
Plan ogólny gminy sporządza się dla całego obszaru gminy, z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalane przez ministra właściwego do spraw transportu. Koszty sporządzenia planu ogólnego obciążają budżet gminy. Musi być on obowiązkowo opracowany przez gminy do 31 grudnia 2025 r. Obowiązujące studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego stracą ważność wraz z przyjęciem planu ogólnego.
Szczegółowe informacje dotyczące zawartości planu ogólnego i procedury jego sporządzania można znaleźć
TUTAJ.