Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

NGO 1% PODATKU

1% PODATKUplakat.jpg

1% Zostaw Blisko!

Pod tym hasłem w każdym roku organizowana jest kampania internetowa promująca przekazywanie 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) działających w Katowicach.

Do końca kwietnia musimy rozliczyć się fiskusem z podatku za 2021 rok, a przy tej okazji możemy wskazać Organizację Pożytku Publicznego, której urząd skarbowy przekaże 1% z naszego podatku. Warto przy tym wskazać OPP działające w Katowicach, w naszym najbliższym otoczeniu, gdzie każdego dnia możemy ich obserwować i korzystać z ich szerokiej oferty usług i wsparcia.

Według danych Ministerstwa Finansów przy rozliczeniach za 2020 rok nasze katowickie OPP otrzymały, nie tylko od katowiczan, ponad 6,5 miliona zł w ramach 1% procenta podatku.

Dla przypomnienia – 1% dla OPP nie jest dodatkowym podatkiem, darowizną czy ulgą - jest to część należnego państwu podatku dochodowego – jeżeli jednak w swoim rozliczeniu podatkowym nie wskażemy żadnej organizacji pożytku publicznego, nasz 1% trafi wraz z pozostałą częścią do fiskusa.

Również emeryci i renciści rozliczane przez organy rentowe mogą w prosty sposób przekazywać 1%. Wystarczy, że wypełnią PIT-OP wskazując organizację OPP i jej numer KRS. PIT-OP mogą wysłać w formie elektronicznej lub drogą tradycyjną, czyli pocztową, co zapewne dla wielu osób w wieku emerytalnym będzie wygodniejsze.

A zatem, nic nie tracimy, ale co możemy zyskać, gdy 1% Zostawimy Blisko! ?

Katowickie OPP pomagają osobom chorym, z niepełnosprawnościami, bezdomnym, wspierają seniorów, współpracują ze społecznością lokalną, chronią środowisko, chronią zwierzęta lub szkolą je, wspomagają rozwój sportu, promują różne formy aktywności, działają w obszarze edukacji, kultury i podtrzymywania tradycji narodowej oraz rozwoju świadomości obywatelskiej, organizują wolontariat.

Nasz 1% z pewnością wspomoże ich dalszy rozwój i różne formy aktywności kierowane do katowiczan.


A co mówią nasze katowickie OPP:

„1% stanowi ważną pomoc w każdym aspekcie związanym z działalnością Hospicjum. Każdego dnia podopiecznych Stowarzyszenia odwiedzają pracownicy medyczni, niemedyczni oraz wolontariusze, którzy dbają o jak najwyższą jakość życia chorych. Nasze świadczenia sprawujemy bezpłatnie. Troską otaczana jest także rodzina podopiecznego, której wsparcie w tak trudnej sytuacji jest dla nas równie ważne. Dzięki 1% podatku jesteśmy w stanie pomóc podopiecznym znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, zapewniając im leki, materiały opatrunkowe oraz przygotowując dla nich paczki na święta. Dzięki   wsparciu finansowego kupujemy także sprzęt medyczny, który nieodpłatnie udostępniamy naszym podopiecznym.  Tylko dzięki takiemu wsparciu i zaangażowaniu ludzi dobrej woli możemy dalej się rozwijać i realizować misję naszej hospicyjnej działalności” - Dorota Józef, Hospicjum św. Franciszka

„Śląski Klub Fantastyki przeznacza większość dochodu z 1% podatku na środki trwałe: kupujemy książki do klubowej biblioteki, stroje i sprzęt audio dla sekcji tanecznej, czasami jakąś grę planszową lub RPG itd. Z tych pieniędzy finansujemy również druk almanachu tolkienowskiego "Aiglos" oraz antologii opowiadań wydawanej corocznie przez naszą sekcję literacką, jak również różne drobne lokalne wydarzenia (np. otwarte dni planszówkowe/erpegowe czy pokazy tańców dawnych)” - Krzysztof Wójcikiewicz, wiceprezes ŚKF

„Stowarzyszenie działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzi zajęcia by wspomagać ich rozwój fizyczny i osobowy oraz zajęcia integracyjne, wspiera też rodziny osób z niepełnosprawnościami. Ze środków z 1% kupujemy materiały i sprzęt do zajęć prowadzonych w Ośrodku, część dokładamy do wycieczek i wyjść integracyjnych, a nieraz kupujemy też rzeczy osobiste dla naszych podopiecznych” – Grażyna Lądwik, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Siódemka” w Katowicach

„Nasza Fundacja jest odpowiedzialna za szkolenie dzieci i młodzieży w sekcjach piłki nożnej, hokeja na lodzie oraz tenisa. Środki pozyskane z 1% podatku są wykorzystywane na cele statutowe Fundacji, między innymi na zakup sprzętu sportowego, czy transport zawodników na mecze i turnieje – Marcin Cudnowski, Fundacja „Sportowe Katowice”.

1 % podatku to dla naszej już prawie 7-letniej fundacji ogromna szansa, szczególnie w czasie wciąż trwającej i zostawiającej wyraźne ślady pandemii. Centrum Integracji Międzypokoleniowej "Bezpieczna Twierdza" w Ligocie-Panewnikach z każdym kolejnym rokiem przyjmuje coraz szersze grono potrzebujących serc i staje się dla Nich drugim domem. W szczególności są to dzieci, młodzież, seniorzy oraz ich rodziny. To dla nich stale poszerzamy naszą ofertę zajęć między innymi dzięki darowiznom przekazanym nam w ramach 1% podatku, które umożliwiają naszym podopiecznym spokojny rozwój, a nam koncentrację na tym, co dla nas najważniejsze, czyli realizację wsparcia dla tych, którzy go potrzebują w naszej lokalnej społeczności Ligoty-Panewnik i okolic - Natalia Grabka, Fundacja Index do Przyszłości.

„1% podatku przeznaczamy na podniesienie standardu życia zwierząt żyjących w schronisku, bezdomnych, wolno żyjących oraz wszystkim zwierzakom, które w danym momencie potrzebują wsparcia i pomocy ludzi dobrej woli” - Aleksandra Molnar, Fundacja Przystanek Schronisko.


Według aktualnych danych w Katowicach jest 125 Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego za 2021 rok.

Zapraszamy na profil www.facebook.com/1procentzostawblisko, gdzie zaplanowano między innymi konkursy dla mieszkańców w ramach kampanii promocyjnej 1% Zostaw Blisko.


Od 1 lutego 2022 roku Twój e-PIT znajdziesz w e-Urzędzie Skarbowym https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

ngo-1procent-2020-a4.pdf - instrukcja obsługi

wykaz_organizacji_OPP_uprawnionych_do_otrzymania_1_proc_podatku_za_2021_rok_w_2022_roku.pdf

pit-op.pdf - PIT - OP do pobrania - dla emerytów i rencistów, który mogą wysłać do urzędu skarbowego wskazując wybraną przez siebie OPP - wystarczy wpisać numer KRS

sprawdź także

Eduakcja
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice