04 kwietnia 2018
Katowice globalnym centrum walki z dopingiem!
Światowa Konferencja Antydopingowa w 2019 roku

W środę, 4 kwietnia 2018 roku w Katowicach Minister Witold Bańka oraz Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa podpisali umowę na organizację w 2019 roku Światowej Konferencji Antydopingowej. Wydarzenie organizowane przez WADA odbędzie się w dniach 5-7 listopada 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Podczas Konferencji miasto odwiedzi około 2 000 przedstawicieli wszystkich środowisk zaangażowanych w walkę z dopingiem w sporcie z całego globu. W stolicy Górnego Śląska zostaną m.in. wybrane nowe władze WADA oraz zatwierdzone zmiany w Światowym Kodeksie Antydopingowym. Równocześnie z obradami odbędą się posiedzenia organów statutowych Światowej Agencji Antydopingowej – Komitetu Wykonawczego oraz Zarządu.

WADA tło.png- W kwestii dopingu wszyscy musimy mówić jednym głosem. Musimy szukać nowych sposobów na walkę z nim i przypominać, że tylko czysty, uczciwy sport ma sens. W listopadzie 2019 roku Katowice staną się globalnym centrum walki z nieuczciwą rywalizacją. Tu będziemy szukać nowych kierunków rozwoju antydopingowej polityki. Konferencja odbędzie się przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Oczy całego sportowego świata będą zwrócone na Polskę i decyzje, które zapadną podczas tego wydarzenia – mówi Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka, który jest przedstawicielem Rady Europy w Komitecie Wykonawczym WADA.

Decyzję o przyznaniu Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku podjął Zarząd WADA w maju 2017 roku. Stolica Górnego Śląska w wyścigu o miano gospodarza wyprzedziła Muskat (Oman) i Genewę (Szwajcaria). Umowę ze Światową Agencją Antydopingową na organizację wydarzenia podpisał w listopadzie 2017 r. minister Witold Bańka, który jest jednocześnie członkiem Komitetu Wykonawczego tej organizacji.

- Przed nami duże wyzwanie. Jestem dumny, że Katowice znalazły uznanie w oczach WADA i zorganizujemy tak prestiżowe wydarzenie. To doskonała okazja, by pokazać stolicę ponad 2-milionowej metropolii najważniejszym osobom światowego sportu i promować cały nasz region w skali globalnej. Katowice do tej pory gościły liczne wydarzenia o zasięgu międzynarodowym – m.in. Europejski Kongres Gospodarczy, Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej czy finały rozgrywek Intel Extreme Masters – największej imprezy e-sportowej w Polsce – mówi Prezydent Katowic Marcin Krupa.

Wydarzenie organizowane w Katowicach będzie piątą edycją cyklicznej imprezy. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu.​