29 maja 2019
Siatkarskie Katowice
Najbliższy weekend w Katowicach będzie prawdziwym świętem dla miłośników siatkówki. Odbędą się aż trzy imprezy związane z tą dyscypliną sportu: Siatkarska Liga Narodów, Aleja Gwiazd Siatkówki oraz Siatkarski Dzień Dziecka.

Siatkarska Liga Narodów (VNL) to cykl najważniejszych corocznych rozgrywek Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, który w poprzednim sezonie zastąpił wcześniejsze, dobrze znane polskim kibicom World Grand Prix siatkarek i Ligę Światową siatkarzy. W 2019 roku ponownie zmierzy się w niej 16 męskich i tyle samo żeńskich reprezentacji narodowych.

W całym sezonie Siatkarskiej Ligi Narodów Mężczyzn kibice zobaczą aż 130 meczów (120 w rundzie preliminarnej i 10 w Final Six). Trzon zespołów tworzą reprezentacje Argentyny, Brazylia, Chiny, Francja, Iran, Japonia, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Stany Zjednoczone i Włochy. Dołączą do nich, jako zespoły „pływające", narodowe drużyny Australii, Bułgarii i Kanady oraz debiutująca Portugalia. Gospodarzami finału VNL mężczyzn (10-14 lipca) będą Stany Zjednoczone.

Biało-czerwoni mistrzowie świata rozpoczną interkontynentalną rundę Siatkarskiej Ligi Narodów na ojczystej ziemi. Ich zmagania ze światową elitą w 2019 zainauguruje turniej w Katowicach (31 maja – 2 czerwca), a przeciwnikami będą narodowe drużyny Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Australii. Najlepsi kibice na świecie zobaczą zatem w kultowym Spodku cały skład podium Mistrzostw Świata. Taka mieszanka w jednym turnieju VNL w Polsce to gwarancja widowiska doskonałego.

W Katowicach rozegrane zostaną następujące mecze:

31.05.19 17:30                                  USA – Brazylia
31.05.19 20:30                                  Polska – Australia

01.06.19 14:00                                  Brazylia – Australia 
01.06.19 17:00                                  USA – Polska

02.06.19 14:00                                  Australia – USA
02.06.19 17:00                                  Brazylia – Polska

Z okazji Dnia Dziecka, na Placu Sławika i Antalla w godz. 10.00-17.00 odbędzie się, zorganizowany wspólnie przez Polski Związek Piłki Siatkowej, Fundację Alei Gwiazd oraz Miasto Katowice Siatkarski Dzień Dziecka. Tego dnia na najmłodszych mieszkańców Katowic i nie tylko, czeka mnóstwo atrakcji, takich jak: mobilne boiska do siatkówki i badmintona, strefa zabaw, konkursy i gry, zajęcia z animatorami i Gwiazdami Siatkówki, dmuchańce, strefa rowerowa. 

Dzień Dziecka.png

Na godzinę 13:00 zaplanowano bicie rekordu na największą żywa flagę narodową w setną rocznicę Pierwszego Powstania Śląskiego. Największa żywa flaga narodowa to projekt realizowany wspólnie z Niepodległą i TVP.

2 czerwca na Alei Gwiazd Siatkówki, zlokalizowanej przy Alei Korfantego, odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowych tablic z odciskami dłoni największych siatkarskich sław. Do obecnego już panteonu, w tym roku dołączą tablice z odciskami następujących osobistości siatkarskich: Mistrz Świata i Najlepszy Rozgrywający turnieju w 2006 roku – Paweł Zagumny; MVP Mistrzostw Europy 2009 – Piotr Gruszka, jeden z najlepszych libero – Piotr Gacek, MVP Mistrzostw Świata 2018 – Bartosz Kurek, trener naszych złotych medalistów – Vital Heynen oraz niezawodny duet komentatorski – Wojciech Drzyzga i Tomasz Swędrowski. Całość wydarzenia uświetni występ Anny Karwan oraz cheerleaders z Wrocławia. Wydarzenie potrwa od godz. 12:00 do 13:30.

Aleja 1.jpg