Mieszkańcy Katowic – zarówno kierowcy, jak i pasażerowie komunikacji publicznej - muszą liczyć się z dużymi zmianami w organizacji ruchu, które zostaną wprowadzone zarówno na czas defilady, jak i próbnej defilady. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje w tym zakresie.

DEFILADA

Defilada wojskowa przejdzie ulicami Katowic 15 sierpnia. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską (tył kolumny) w kierunku na centrum miasta. Przemarsz wojsk rozpocznie się o godz. 14.00. Żołnierze z ul. Bagiennej, przez al. Roździeńskiego przejdą na Rondo im. Jerzego Ziętka, a następnie na północ aleją W. Korfantego.  Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej.

W związku z defiladą od środy 14 sierpnia od godz. 20.00  do czwartku 15 sierpnia do godz. 17.00 dla ruchu zostaną zamknięte:

·         ul. Bagienna od skrzyżowania z ulicy Lwowską do węzła z ul. Murckowską

·         Aleja Roździeńskiego od węzła z ul. Murckowską do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka

·         Rondo im. gen. Jerzego Ziętka

·         ul. Chorzowska od ul. Sokolskiej do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka

·         Aleja Korfantego od ulicy Moniuszki do Placu Alfreda

·         Strefa Kultury (w której odbędzie się piknik wojskowy)

·         Tunel pod Rondem (w dwie strony)

Jednocześnie na wyżej wskazanych odcinkach dróg obowiązywać będzie w opisanym okresie zakaz parkowania. Tym samym apelujemy do kierowców o zwracanie uwagi na oznakowanie ulic. Z kolei osoby planujące urlop prosimy o nie pozostawianie zaparkowanych pojazdów w opisanych miejscach.


RUCH PIESZY

Organizatorzy wydarzenia spodziewają się co najmniej kilkudziesięciu tysięcy osób, które będą oglądać defiladę. Gdzie najlepiej oglądać defiladę? Rekomendujemy mieszkańcom i gościom ustawiać się na trasie przemarszu defilady (poza wyłączonymi strefami - tj. m.in. trasa przemarszu oraz rondo włącznie z przejściami podziemnymi) - a więc:

·         Chodnik wzdłuż ulicy Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) - na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki – do skrzyżowania z ul. Olimpijską;

·         Plac pod Spodkiem;

·         Aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron - od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) – aż do Pętli Słonecznej.

Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu osoby przemieszczające się na kierunkach np. od/do dworzec PKP <-> plac pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść. Dla ruchu pieszego będą dopuszczone przejścia przez zamknięte dla ruchu ulice (tj. Al. Korfantego i Al. Rozdzieńskiego):

·         Kładka nad Al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR

·         Przejście podziemne pod Al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki

·         Przejście podziemne pod Al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem

·         Przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12.00).

Uwaga – wyżej wymienione przejścia mogą być czasowo (na ok. 30 minut) zamykane. Jednocześnie opisane przejścia (w tym kładka nad Al. Roździeńskiego) – będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać. 

 

OBJAZDY DLA RUCHU TRANZYTOWEGO

Ze względu na opisane zamknięcia osobom podróżującym na kierunkach od/do Sosnowiec/Mysłowice-Chorzów – rekomendujemy objechanie obszaru wyłączonego z ruchu poprzez autostradę. Jadąc z Sosnowca – należy wjechać na Drogę Krajową nr 86 (wzdłuż ul. Murckowskiej), a następnie skręcić w prawo na autostradę A4, trzymając się prawego pasa – wybrać zjazd na „Os. Tysiąclecia" – i poprzez ul. Bocheńskiego skierować się na Drogową Trasę Średnicową (DTŚ). Z kierunku Chorzów na Sosnowiec – zjeżdżamy z DTŚ na ul. Bocheńskiego, wjeżdżamy na autostradę w kierunku na Kraków, a następnie zjeżdżamy z autostrady na DK86 w kierunku na Sosnowiec. Natomiast osoby jadące z/do Siemianowic Śląskim powinny skorzystać z ul. Sokolskiej. Osobom dojeżdżającym do obszarów Śródmieścia, które nie są wyłączone z ruchu, rekomendujemy skorzystanie z autostrady A4, a następnie wybranie odpowiedniego zjazdu – w zależności od docelowej lokalizacji.

 

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Ze względu na zamknięcie ulic (w tym ronda) – nie będą kursować w tym obszarze linie tramwajowe. Ruch tramwajowy będzie utrzymany na kierunkach od Zawodzia do pl. Wolności oraz od Brynowa w kierunku Zawodzia. Tramwaje jadące ze strony Chorzowa będą zawracały do Chorzowa na pętli na wysokości Stadionu Śląskiego. Zmiany będą dotyczyły także komunikacji autobusowej (dla linii, których trasa przebiega przez wspomniane powyżej ulice). Wszystkich użytkowników komunikacji publicznej, a także osoby, które chcą dojechać na defiladę – zachęcamy do sprawdzania rozkładów na stronach Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) – https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1290/


KOMUNIKACJA PUBLICZNA – INFORMACJA OD PRZEWOŹNIKÓW

Zachęcamy katowiczan i naszych gości do dojazdu na defiladę środkami komunikacji publicznej – tramwajem, autobusem lub koleją. Dodatkowe połączenia uruchomi zarówno ZTM, jak i Koleje Śląskie.  

Koleje Śląskie wprowadziły dodatkowe, bezpłatne przewozy na defiladę – szczegółowa informacja: https://www.kolejeslaskie.com/dojedz-bezplatnie-na-defilade-15-sierpnia/

Zarząd Transportu Metropolitalnego opracował szczegółowe informacje dot. zmian w kursowaniu komunikacji publicznej oraz informację dot. dodatkowych, bezpłatnych kursów linii autobusowych: https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1290/. Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza zwiększenie oferty komunikacji publicznej (dodatkowe kursy), realizowanej liniami tramwajowymi nr: 7, 15, 20 oraz liniami autobusowymi nr: 297, 632, 820, 840. Uruchomione zostaną specjalne bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2 zapewniające dojazd i powrót:

·         S1 relacja: „Katowice Szkolna" – „Dąbrówka Mała Nowosam"

·         S2 relacja: „Dąb Silesia City Center" – „Katowice Chorzowska" – „Katowice Plac Wolności"


INNE ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

W związku z uroczystościami wręczenia odznaczeń wojskowych 15 sierpnia zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

·         Od wtorku 13 sierpnia od godziny 17.00 do soboty 17 sierpnia do godziny 6.00 zostaną zamknięte: Plac Sejmu Śląskiego oraz Plac Chrobrego. Apelujemy do kierowców o wcześniejsze przeparkowanie pozostawionych tam pojazdów.

·         15 sierpnia (środa) przez cały dzień mogą pojawiać się czasowe wyłączenia na ulicach: Jagiellońska, Lompy, Kopernika, Plac Miarki.

Ponadto 15 sierpnia do godziny 21.00 wyłączona zostanie Strefa Kultury, gdzie będzie odbywał się piknik wojskowy.


mapa_defilada.jpg

mapa_defilada.pdf

ZERO PLUS 1 wersja mail  (10.08.19).jpg

MIESZKAŃCY NIKISZOWCA

W związku z setną rocznicą wybuchu Powstań Śląskich, w czwartek, 15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego, ulicami Katowic przejdzie uroczysta państwowa defilada, a w Strefie Kultury odbędzie się piknik wojskowy. Święto Wojska Polskiego będzie wyjątkową uroczystością dla mieszkańców Katowic i całego regionu, a także doskonałą okazją by osobiście zobaczyć żołnierzy oraz sprzęt wojskowy. Mamy nadzieję, że także Państwo będą w tej uroczystości uczestniczyć.

Jednocześnie dzień później, tj. 16 sierpnia (piątek) - zaplanowano zaprzysiężenie Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) na terenie Nikiszowca. W związku z powyższym poniżej przekazujemy informacje o zmianach w organizacji ruchu, które mogą być dla Państwa przydatne.

W dniu 16 sierpnia (przez cały dzień) na ulicach: Nałkowskiej, Janowskiej, Krawczyka, Rymarskiej, Placu Wyzwolenia oraz na parkingu przy lodowisku Jantor będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. 16 sierpnia (przez cały dzień) ulice: Janowska, Krawczyka, Rymarska oraz Plac Wyzwolenia będą wyłączone z ruchu samochodowego.

Uroczystości zaprzysiężenia WOT zaplanowane są 16 sierpnia (piątek) od godz. 11.30 do godz. 17.30 – w tym czasie nie będzie możliwości przejazdu/zatrzymania się na wymienionych ulicach, natomiast możliwe będzie dojście piesze do Państwa domów/instytucji. Trwają ustalenia, czy wymienione drogi będą przejezdne poza godzinami trwania uroczystości (w szczególności po godz. 17.30) – należy jednak brać pod uwagę, że zamknięcie może mieć charakter całodobowy. Apelujemy, by 16 sierpnia (piątek) zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe. Dodatkowo 16 sierpnia mogą pojawić się kontrole oraz czasowe ograniczenia w ruchu zarządzone przez Służbę Ochrony Państwa.

Rekomendujemy Państwu, by 16 sierpnia korzystać z parkingów wzdłuż ulicy Szopienickiej, ponieważ parking przy ul. Gospodarczej także zostanie wyłączony z ruchu i parkowania pojazdów. Jednocześnie informujemy, że komunikacja publiczna będzie funkcjonować według zmienionej trasy – wyłączony z obsługi zostanie przystanek autobusowy na Placu Wyzwolenia, natomiast osoby jadące w kierunku Giszowca będą musiały skorzystać z tymczasowego przystanku zlokalizowanego przy ul. Nałkowskiej (na wysokości lodowiska Jantor). Przystanek Nikiszowiec Pętla zostanie utrzymany bez zmian.

Wszelkie pytania związane ze zmianami w organizacji ruchu prosimy kierować na adres defilada@katowice.eu lub dzwoniąc na numer infolinii 32 259 39 88 lub 32 259 30 85 (infolinia czynna 13 i 14 sierpnia – w godz. od 8.00 do 18.00 oraz 15 sierpnia (8.00 – 14.00). Jednocześnie bieżące informacje dot. defilady, która odbędzie się 15 sierpnia (czwartek), będziemy publikować na witrynie miasta www.katowice.eu (box „Święto Wojska Polskiego").

W związku z powyższym uprzejmie prosimy Państwa o wyrozumiałość w tej wyjątkowej sytuacji.