Akcja "Lato w mieście 2019" w miejskich instytucjach kultury


zapraszamy do załacznika:

Akcja lato 2019 tabela zbiorcza.docx


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia"


Otwarcie w kwietniu br. tężni solankowej w Parku Zadole stało się inspiracją dla powstania nowej inicjatywy lokalnej PIANO TĘŻNIA FESTIWAL. Pomysłodawcą budowy samego obiektu, którą poparło aż 15 000 mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego był mieszkaniec Ligoty Adam Łęski. W lipcu i sierpniu, to wyjątkowe miejsce przyciągać będzie nie tylko mikroklimatem ale również muzyką fortepianową w wykonaniu śląskich pianistów. Od 14 lipca do 11 sierpnia, w 5 kolejnych niedziel odbędą się recitale fortepianowe Piotra Banasika, Zbigniewa Raubo, Tymoteusza Biesa, Joanny Domańskiej i Magdaleny Lisak, którzy zagrają na specjalnie na ten czas sprowadzonych fortepianach marki Steinway. Wybitni pianiści i ciekawe repertuary ich występów sięgające do wielkiej literatury muzycznej, m.in. kompozycji Mozarta, Chopina, Schuberta, Paderewskiego, Szymanowskiego i komentarze słowne wygłoszone przez znanych katowickich teoretyków muzyki zadowolą nawet wybrednego melomana. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że pogoda również stanie na wysokości zadania i będzie sprzyjać katowiczanom odwiedzającym tężnię i artystom, którzy podzielą się z nimi swoim artystycznym kunsztem


slajd Tężnia lipiec.jpg


slajd Tężnia sierpień.jpg


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach


Letnia Szkoła Czytania Poezji

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach prowadzi w lipcu i sierpniu Letnią Szkołę Czytania Poezji. W ramach programu odbędą się cztery spotkania poetyckie, podczas których czytać będziemy wspólnie dzieła bardziej i mniej znane, wysłuchamy uznanego twórcy, spotkamy się z poetami, przypomnimy sobie czym jest poezja śpiewana. Dzięki Letniej Szkole Czytania Poezji poznamy sylwetki tych, którzy poprzez swoją twórczość przyczynili się do budowania w Polakach kulturowej i historycznej tożsamości.
Letnia Szkoła Czytania Poezji odbywa się dzięki otrzymaniu przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury, udzielonego w ramach programu Kultura - Interwencje 2019.
Planowane wydarzenia:
Znak niepokoju – koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Grzegorza Paczkowskiego
11 lipca, godz. 15.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Katowice-Załęże

Serce Chopina – spotkanie z Jackiem Dehnelem, wielokrotnie nagradzanym poetą, prozaikiem i tłumaczem.
18 lipca, godz. 16.30, Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2, Katowice-Os. Tysiąclecia

Druga ręka – spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, poetą i prozaikiem, autorem wywiadów-rzek.
22 sierpnia, godz. 15.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Katowice-Załęże

Udział bezpłatny.

letnia szkoła 3.jpg

Prezydent Katowic nagrodził  młodych artystów        

                      

6 czerwca 2019 roku o godzinie 12.00 w Willi Goldsteinów w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Prezydenta Miasta Katowice dla wybitnie uzdolnionych uczniów katowickich szkół artystycznych.
Doroczna nagroda przyznawana jest przez Prezydenta Miasta Katowice uczniom za osiągnięcia w ramach edukacji artystycznej w danym roku szkolnym, za wzorowe wyniki w przedmiotach artystyczno-zawodowych.
Nagrody laureatom wręczył Prezydent Miasta Katowice Pan Marcin Krupa.
W części artystycznej uroczystości wystąpili laureaci nagrody z katowickich szkół muzycznych: Dominik Psiurski (wiolonczela), Maria Białka (fortepian), Karol Tomaszewski (trąbka).

W 2019 roku nagrody otrzymali:
- Matylda NACZYŃSKA
- Nikodem PŁACZEK
- Karolina LUBAŃSKA
Z Zespołu Szkół Plastycznych

- Olimpia SZCZEPAŃSKA
- Dominik PSIURSKI
- Kosma STANEK
Z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im.M.Karłowicza,

- Jacek BURZYK
- Zofia STELMACH
- Karol TOMASZEWSKI
Z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im.K.Szymanowskiego

- Maria BIAŁKA
- Franciszek KLABIS
- Emilia KRZESZOWIEC
Z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im.St.Moniuszki


_C5A3253.JPG


_C5A3227.JPG

_C5A3253.JPG

XII Art Naif Festiwal

XII Art Naif Festiwal rozpocznie się 7 czerwca i potrwa do 23 sierpnia 2019 roku.
Krajem przewodnim tegorocznej edycji, a jednocześnie gościem specjalnym Katowic będzie Kolumbia.
Wernisaż XII Art Naif Festiwal odbędzie się 7.06.19 godz. 18.15
Art Naif Festiwal to nie tylko okazja do obejrzenia wspaniałej wystawy sztuki naiwnej, ale również możliwość spotkania artystów z całego świata!
Więcej informacji: http://artnaiffestiwal.pl , https://www.facebook.com/art.naiffestiwal

12artnaif.jpg

Teatr Śląski / Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom
Najnowszy spektakl zdobywców Paszportu Polityki – Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina – już od 7 czerwca w Teatrze Śląskim.

Führer daje Żydom ziemię, którą im wieki temu obiecano. Miasto, którego nikt im nie odbierze. Położony w malowniczej okolicy Terezín z dostępem do jezior i wód termalnych. Z polem golfowym, doskonale wyposażoną biblioteką, kawiarniami, powszechnym dostępem do pracy, boiskiem do piłki nożnej i ogródkami działkowymi. Z murem, którego nie chcesz przeskakiwać. Führer daje Żydom 11 dni przedłużonego życia, które jest fikcją. 11 dni zdjęciowych, podczas których szczęście stanie się ich kostiumem, scenografią i rekwizytem. Führer daje Żydom obrazy, z których nikt ich nie wymaże. Ktoś jednak powiększy kiedyś te obrazy i zobaczy w nich to, co zostało schowane na później. Ale co z tymi, którzy nie zmieszczą się w kadrze?

Najnowszy spektakl laureatów Paszportu POLITYKI, Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak, to opowieść o obozie koncentracyjnym Theresienstadt, który został uznany przez delegację Międzynarodowego Czerwonego Krzyża za przykład modelowego żydowskiego getta. Życie w mieście zostało podporządkowane fałszywej utopijnej wizji, na podstawie której naziści zlecili osadzonemu tam gwiazdorowi niemieckiego kina, Kurtowi Gerronowi, nakręcenie filmu propagandowego, prezentującego obóz jako uzdrowisko. Twórcy przedstawienia w słodko-gorzkim tonie przeplatają narrację o filmie Gerrona z songami, by zapytać o siłę oddziaływania obrazów tworzonych mimo wszystko, wbrew zdrowemu rozsądkowi i moralnym zasadom. Obrazów, które niosły obietnicę ratunku dla ludzkiego życia.
Jolanta Janiczak
Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom
reżyseria: Wiktor Rubin
prapremiera: 7 czerwca 2019
kolejne pokazy: 8, 9, 11 i 12 czerwca 2019
Duża Scena
Bilety: www.teatrslaski.art.pl/bilety/termin/119

Współproducentem spektaklu jest: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

plakat-READY.jpgPlan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2019 na terenie miasta Katowice


Plan rocznic obchodzonych w KATOWICACH w 2019.doc