OGŁOSZENIE


Rada Miasta Katowice w oparciu o przepisy ustawy z dnia 25 października 1991 r.

o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U.2018, poz. 1983 z późn. zm.) na sesji w dniu 25 lipca 2019 roku podjęła uchwałę w sprawie zamiaru i przyczyn połączenia Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

W związku z powyższym informuje się o zamiarze połączenia Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

Przyczyną połączenia jest restrukturyzacja w celu:

- zwiększenia efektywności realizowanych przez miasto Katowice zadań z zakresu kultury,

- racjonalizacji kosztów związanych z realizacją zadań i funkcjonowania Instytucji Kultury,

- usprawnienia funkcjonowania połączonych Instytucji Kultury,

- podniesienia rangi i znaczenia miasta Katowice na arenie krajowej i międzynarodowej,

- wzmocnienie potencjału działań realizowanych w związku z posiadanym przez Katowice tytułem Miasto Muzyki w sieci Kreatywnych Miast UNESCO.


Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa odsłonił w piątek 13.09.2019 r. w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim w Katowicach rzeźbę upamiętniającą wybitnego śląskiego aktora Bernarda Krawczyka.


Barnard Krawczyk urodził się w 1931 roku. Debiutował jeszcze podczas nauki w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim – w 1952 roku. W latach 1972–1982 występował w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, w 1982 ponownie został aktorem Teatru Śląskiego w Katowicach. Był  również aktorem filmowym i telewizyjnym. Zagrał m.in. w „Soli ziemi czarnej” oraz „Perle w koronie”. Dużą popularność przyniosła mu rola Franciszka Pytloka w emitowanym w latach 90 XX w. serialu TVP Katowice „Sobota w Bytkowie”. Gościnnie występował również z zespołem „Antyki”. Barnard Krawczyk pracował do końca swojego życia. Zmarł 11 sierpnia 2018 roku. Miał 87 lat.


6.jpg

5.jpg3.jpg


W dniu 12 września 2019 r., w związku ze 154. rocznicą nadania Katowicom praw miejskich, odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury, która  miała miejsce w Willi Goldsteinów przy placu Wolności w Katowicach.


Alexander Liebreich, Mona Tusz, Marta Fox, Adam Godziek i Adam Pomian zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury.


Wśród wielu atutów naszego miasta szczególnym wyróżnikiem stała się w ostatnich kilku latach kultura. Ukończenie Strefy Kultury w latach 2014-2015 oraz przyznanie tytułu Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO w 2015 roku stało się kamieniem milowym rozwoju naszego miasta. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się muzyka – NOSPR przyciągający setki tysięcy gości rocznie, prężnie działająca Akademia Muzyczna, nasze markowe Festiwale – jak OFF Festival, Tauron  Nowa Muzyka czy Rawa Blues. Wielu wybitnych muzyków związało swoje życie z Katowicami – powiem tylko, że wczoraj prof. Andrzej Jasiński został nagrodzony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Katowice.  Ale kultura w Katowicach to nie tylko muzyka. Prężnie rozwija się w Katowicach teatr zarówno ten instytucjonalny, jak i niezależny. Katowice są nazywane polska stolicą murali – każdego roku na katowickich murach rozkwitają piękne obrazy. Katowice to też silny ośrodek literatury i poezji – mówił podczas wręczania Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Sprawdziła się nasza strategia polegająca na inwestowaniu w kulturę i jesteśmy z tego dumni. Ale KULTURY – przez duże K – by nie było – gdyby nie osoby które ją tworzą. Spotykamy się dzisiaj, by w szczególny sposób podziękować osobom, dzięki którym kultura w mieście żyje, rozkwita i można ją spotkać w każdym zakątku Katowic. Są dzisiaj z nami zarówno wybitni artyści różnych dziedzin – muzyki, poezji sztuki ulicznej, ale też menedżerowie kultury, którzy choć sami nie tworzą – to jednak kreują przestrzeń i platformę dla profesjonalnych i amatorskich twórców – kontynuował prezydent.
Uroczystość wręczania nagród w dziedzinie kultury zawsze zbiega się z rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. Wyróżnienia te przyznawane są od 1984 r. – za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w mieście. Co roku wybór laureatów potwierdza nie tylko trafność decyzji, ale pokazuje, że jako miasto mamy to ogromne szczęście, że – jak powiedział prezydent Marcin Krupa – ciągle mamy wielu kandydatów do tej nagrody i naszym jedynym kłopotem jest to, kogo z tej tak długiej listy wybrać.

Biogramy laureatów:

Alexander Liebreich - Laureat International Classical Music Awards, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy (2018). Do czerwca 2019 r. pełni funkcje pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia  w Katowicach.

W zakresie sztuki dyrygenckiej kształcił się w Hochschule für Musik und Theater  w Monachium i Mozarteum w Salzburgu. Koncertował z wieloma wiodącymi orkiestrami i solistami o międzynarodowej renomie. W latach 2006–2016 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Münchener Kammerorchester, z którą dokonał licznych nagrań płytowych.  W październiku 2016 r. Bawarskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Nauki i Sztuki przyznało mu nagrodę specjalną w dziedzinie kultury.

Jest dyrektorem artystycznym Richard Strauss Festival w Garmisch‑Partenkirchen  i przewodniczącym Towarzystwa Richarda Straussa jako następca Wolfganga Sawallischa  i Brigitte Fassbaender.  W październiku 2018 r. otrzymał nagrodę Opus Klassik.

Marta Fox - Poetka, powieściopisarka, eseistka, dziennikarka i felietonistka. Jedna  z najważniejszych osobistości życia kulturalnego współczesnych Katowic. Redaktorka pism  i wydawnictw.  W swoim dorobku ma ponad 40 książek, do których zaliczają się zarówno powieści, opowiadania, eseje, jak i wiersze (te ostatnie, przetłumaczono na wiele języków).

Członkini rozlicznych stowarzyszeń i towarzystw literackich – między innymi Towarzystwa Kultury Teatralnej, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego czy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autorka znanego katowiczanom cyklu spotkań z pisarzami w Miejskiej Bibliotece Publicznej pod hasłem „Mistrz Słowa".

Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury. Odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2006). Dwukrotna zdobywczyni Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej (Statuetka Miedzianego Amora, 1989, 1994). Laureatka licznych nagród, między innymi Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia  w literaturze (2014), Nagrody Narcyza (2013), Nagrody Hanysa (2013), Nagrody na XX Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim (za książkę „Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu").

Wyróżniona w plebiscycie Dziennika Śląskiego jako jedna z „50 najbardziej wpływowych kobiet" (2016). Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY w konkursie „Książka Roku" 1995 i 2000. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mieszka  i pracuje w Katowicach.

Mona Tusz - Jedna z najbardziej znanych artystek street-artu w Polsce. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2007 roku tworzy murale, instalacje i obiekty artystyczne  w przestrzeni miejskiej, a także fotoreportaże społeczne, grafiki, rzeźby, kostiumy  i scenografie. Jest współorganizatorką i uczestniczką licznych akcji i projektów kulturalnych. Brała udział w Katowice Street Art Festiwalu, Industriadzie oraz wielu innych festiwalach street-artowych. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych  w kraju i zagranicą. Artystka działa również na polu edukacji artystycznej – prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci, młodzi eży oraz grup wykluczonych społecznie. Prace Mony Tusz można zobaczyć w niemal wszystkich miastach na rodzimym Śląsku, a także w Łodzi, Warszawie czy  Berlinie.

Adam Pomian i Adam Godziek - Związani ze Śląskiem zasłużeni twórcy kultury, event managerowie, biznesmeni, właściciele założonej w 2008 roku agencji artystycznej „More Music Agency", łączącej doświadczenia i kompetencje kultowych śląskich klubów jazzowych, w tym katowickiego Jazz Clubu Hipnoza (Adam Pomian) i Agencji Artystycznej Fantomas (Adam Godziek), odpowiadającej swego czasu za m.in. cieszyński festiwal „Nowe Horyzonty". Dwukrotnie (2014, 2015) nominowani do na nagrody „Design Alive Awards" doceniającej wybitne osobowości za kreatywność i kulturotwórcze oddziaływanie.

Pomysłodawcy i organizatorzy jednego z najbardziej uznanych i docenianych w Europie festiwali muzyki elektronicznej – festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który od 2014 roku odbywa się w Katowickiej Strefie Kultury.  Ta jedna z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce już trzykrotnie wygrała plebiscyt na najlepszy mały festiwal w Europie (nagroda „European Festival Awards").

Tauron Nowa Muzyka od 2006 roku pokazuje polskiej publiczności to, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów, przyciągając  do Katowic sporą grupę fanów niebanalnej muzyki z Polski i nie tylko.


Koncert z okazji obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej / {oh!} Orkiestra Historyczna


17.09.19 godz. 19.30

17. września, w Sali kameralnej NOSPR o godz. 19.30, dokładnie w 80. Rocznicę wkroczenia Armii Radzieckiej do Polski zabrzmi specjalnie na tę okazję skomponowany utwór przez polskiego kompozytora, mieszkającego na co dzień w Kolonii – Tomasza PRASQUALA, pt. „Rozmowy ze śmiercią”  przy udziale znakomitych solistów: Łukasza Koniecznego (bas), Marty Wryk (sopran) oraz aktora Pawła Tomaszewskiego. Będzie to pierwsza okazja do zmierzenia się zespołu {oh!} Orkiestry Historycznej ze współczesnym repertuarem.
szczegóły:

http://www.nospr.org.pl/pl/koncerty/1737/koncert-z-okazji-obchodow-80-rocznicy-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-oh-orkiestra-historyczna


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Wielcy Podróżnicy i Saga o Wikingach – Turnieje Czytelnicze

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, wraz z Wydawnictwem Literatura, zaprasza uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w dwóch Turniejach Czytelniczych, organizowanych w Bibliotece w październiku. Nad obydwoma Patronat Honorowy obejmuje pisarz Paweł Wakuła, autor książek będących przedmiotem Turniejów.
Pierwszy z nich – Saga o Wikingach – kierowany jest do uczniów klas VI, VII i dotyczyć będzie treści powieści Bjørn – syn burzy. Udział w nim brać będą drużyny złożone z dwóch osób.
Drugi Turniej – Wielcy Podróżnicy – poświęcony będzie książce Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach, wchodzącej w skład serii A to historia!; udział w nim wezmą uczniowie klas IV i V, zebrani w trzyosobowe zespoły.
Turnieje Czytelnicze odbędą się w dn. 22 i 23 października 2019 r., w Filii nr 14 przy ul. Piastów 20 (Katowice-Os. Tysiąclecia). W obu udział weźmie Paweł Wakuła, który obejmie posadę przewodniczącego jury. Po zakończeniu Turniejów odbędą się spotkania z autorem, podczas których młodzi czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać z pisarzem.
Zgłoszenia uczestników przyjmowane są pod adresem konkurs@mbp.katowice.pl do 15 października br. Prosimy o zapoznanie się z regulaminami Turniejów przed zgłoszeniem uczestników (dostępne na stronie www.mbp.katowice.pl). Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Działu Metodyki, Analiz i Promocji pod numerem telefonu 322 546 098, wewn. 112 i 121 oraz pod ww. adresem mailowym.


turniej czytelniczy 22.10. F,14.jpg

WIKING PLAKAT.jpg

Ars Independent Festival 2019

ARS.2019.jpg

Ars Independent Festival 2019 to 6 festiwalowych dni i ponad 40 multimedialnych wydarzeń zebranych pod hasłem #Unsubscribe. W programie zobaczymy 138 filmów, animacji, wideoklipów, krótko- i długometrażowych. W tym aż 28 polskich premier – w sumie 2180 minut oglądania! Ponadto 38 gry wideo i 10 wydarzeń na styku różnych mediów.

W sprzedaży dostępna jest też ostatnia pula karnetów na festiwal (w cenie 100 PLN), a od 10 września kupić będzie można też bilety na wybrane wydarzenia (13 PLN).

W tym roku festiwal zagości w 5 miejscach. Centrum festiwalowe znajdziecie w Katowice Miasto Ogrodów, seanse filmowe – w kinach studyjnych Światowid i Rialto, wieczorne teledyski i aftery w klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem, a zamknięcie imprezy – w Pałacu Młodzieży.

Z kalendarium imprezy zapoznać można się na stronie festiwalu: http://www.arsindependent.pl/pl

Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2019 na terenie miasta Katowice


Plan rocznic obchodzonych w KATOWICACH w 2019.doc