Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Rowerem Pomiń łącza nawigacjiStrona-glowna

​​​​rowery.jpg

​​

  
Grafika
Treść
"Jazda z CO2" - Darmowa godzina jazdy na rowerach miejskich od Nextbike przez cały Europejski Tydzień Mobilności

Katowice na rowery_fot. Dariusz Czapla (2).jpg

W dniach od 16 do 22 września 2023 roku, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności pod hasłem "Jazda z CO2", Nextbike Polska wprowadza wyjątkową ofertę. Użytkownicy systemów rowerowych Nextbike w wybranych miastach będą mogli korzystać z darmowej pierwszej godziny jazdy każdego dnia tego tygodnia.

 Cel na rzecz środowiska: Oszczędzamy 10 ton CO2

W tym roku, zrównoważony rozwój i ekologia stoją na pierwszym miejscu. Cel Nextbike Polska na ten Tydzień Mobilności to redukcja emisji CO2 o co najmniej 10 ton. Zakładając, że 1 km przejechany na rowerze oszczędza 150 gram CO2, użytkownicy mają przed sobą wyzwanie pokonania łącznie blisko 70 tysięcy kilometrów na rowerach miejskich.

To ambitny, ale osiągalny cel. Chcemy aktywizować społeczność i pokazać, że wspólnie możemy wpływać na nasze miasto. Oferujemy darmową godzinę jazdy nie tylko jako zachętę, ale również jako nasz wkład w redukcję emisji CO2, mówi Cezary Dudek, rzecznik prasowy Nextbike Polska.

Jak korzystać z oferty?

Aby skorzystać z darmowej godziny jazdy, wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem jednego z systemów Nextbike w Polsce. Nie jest wymagane wprowadzanie kodów promocyjnych ani wykonywanie dodatkowych operacji - po prostu wypożyczamy rower i jedziemy.

Systemy biorące udział w akcji to:

·         Białystok

·         Chorzów

·         Ciechanów

·         Grodzisk Mazowiecki

·         Katowice

·         Konin

·         Koszalin

·         Otwock

·         Piotrków Trybunalski

·         Pruszków

·         Tychy

·         Aglomeracja Wrocławska

·         Zielona Góra

·         Żyrardów

·         Łomża

 

Nextbike Polska jest liderem w dziedzinie rowerów publicznych w Polsce. Korzysta z nich już ponad 2,7 miliona Polaków. Do tej pory odnotowaliśmy ponad 80 milionów wypożyczeń w blisko 60 miastach i miejscowościach, w których mieszka łącznie ponad 10 milionów osób.

Zapraszamy do udziału w Europejskim Tygodniu Mobilności i korzystania z tej wyjątkowej oferty. Razem zrealizujmy cel i zmniejszmy emisję CO2 o co najmniej 10 ton!

 
Katowice włączają się w Europejski Tydzień Mobilności

ETM-plakatlogo 03 Artboard 4.jpg

Bezpłatne wypożyczenie roweru na godzinę czy doniczkowe kwiaty dla osób dojeżdżających do pracy na rowerze – w ten sposób Katowice włączają się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności, czyli kampanię zachęcają do wyboru alternatywnych, bardziej ekologicznych środków podróżowania.

- W Katowicach podejmujemy szereg działań zmierzających do tego, aby przekonać mieszkańców do korzystania z alternatywnych środków transportu. Uspokajamy ruch w centrum miasta tworząc deptaki – tak jak stało się to na ul. Dworcowej, czy dzieje się na ul. Warszawskiej. W latach 2015-2022, kupiliśmy 145 nowych autobusów za łączną kwotę ponad 212 mln zł. Cały czas inwestujemy także w infrastrukturę rowerową. W latach 2015-2022 w Katowicach powstało 43 km tras o wartości 34 mln, a kolejne inwestycje rowerowe są trakcie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tegoroczny temat przewodni kampanii brzmi „Oszczędzaj energię". Pięć wskazówek Komisji Europejskiej, w jaki sposób możemy to robić w miastach, to m.in. używanie transportu publicznego oraz bycie aktywnym i pokonywanie do 5 km pieszo lub rowerem, zamiast samochodem. Komisja Europejska zachęca też do ograniczenia podróży samochodem i zwolnienia prędkości.

- Katowice po raz 13 włączają się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Motywem przewodnim działań zaplanowanych przez Wydział Promocji będzie hasło „Katowice na 5!", które nawiązuje do jednej ze wskazówek Komisji Europejskiej, żeby dystans 5 km starać się jak najczęściej pokonywać rowerem lub pieszo, zamiast samochodem. Tym razem skupiamy się na Dniu bez Samochodu, który co roku przypada 22 września. Kontynuujemy też kampanię rozpoczętą rok temu pod hasłem „Przeciepnij sie na koło" – wylicza Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Do obchodów włączony zostaje także system roweru miejskiego „City by bike" działający na terenie Katowic - operator systemów rowerów publicznych Nextbike Polska zapewni użytkownikom rowerów dłuższy darmowy czas wypożyczenia. Przez cały tydzień bezpłatna będzie pierwsza godzina każdego wynajmu, a nie jak zazwyczaj - pierwsze 15 minut. Na tym jednak atrakcji nie koniec. Program wydarzenia wygląda następująco:

22 września (piątek)

  • Mobilny punkt Katowice na 5! Przy Rynku 13 stanie mobilny punkt „Katowice na 5!", gdzie na osoby, które zdecydują się tego dnia dojechać do pracy na rowerze, będą czekały kwiaty doniczkowe: Paprocie, bluszcze Federa i Fitonie. Sadzonki będą rozdawane do wyczerpania zapasów. W miejscu, gdzie mieści się urzędowa rowerownia i witryna kampanii „Przeciepnij sie na koło" będzie ustawiona ścianka foto z przedwojenną pocztówką „Górnoślązaków na rowerach", z którą każdy będzie sobie mógł zrobić zdjęcie. W witrynie można od kilku miesięcy podziwiać rowery zabytkowe z kolekcji Wojciecha Mszycy, który również będzie nam tego dnia towarzyszył ze swoim Ebeco, najstarszym polskim rowerem, wyprodukowanym w Katowicach. Dołączy do nas również Zespół Prewencji i Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej, który w godz. od 7.00 do 8.00 będzie rozdawała rowerzystom odblaski.
  • Kręcenie kilometrów w aplikacji. Rośliny doniczkowe będzie można również zdobyć, pobierając aplikację Aktywne Miasta i przystępując do rywalizacji „Rowerem na 5!". Warunek to przejechanie tego dnia w sumie minimum 5 km w aplikacji i zdobycie specjalnej odznaki. Wiele osób ma już w swoich telefonach aplikację, bo dołączyło w czerwcu do walki o tytuł Rowerowej Stolicy Polski dla Katowic – w takiej sytuacji wystarczy ją zaktualizować. Od 16 do 22 września w aplikacji aktywne będzie również wyzwanie ogólnopolskie, w którym do wylosowania będą nagrody. Wyzwanie jest także dostępne dla mieszkańców Katowic, dzięki porozumieniu, podpisanemu przez Katowice z Bydgoszczą.
  • Lizaki dla kierowców – działania prewencyjne policji. W czasie porannego szczytu komunikacyjnego policja będzie wręczała lizaki kierowcom w Strefie Tempo 30 z hasłem „Zwolnij!". Nawiązujemy do zaleceń Komisji Europejskiej, żeby obniżyć prędkość w mieście, oszczędzać energię i wpływać na poziom bezpieczeństwa. Przypominamy o istnieniu w mieście stref uspokojonego ruchu, zwłaszcza w kontekście powrotu uczniów do szkół.
  • Warsztaty twórców aplikacji Stop – Fon. Uczniowie katowickich szkół wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez twórców aplikacji Stop – Fon, której prototyp działa od października ubiegłego roku na dziesięciu przejściach dla pieszych w Katowicach. O bezpieczeństwie na drodze w kontekście uzależnia od smartfonów, a także o samej aplikacji opowie Krzysztof Smyczek, nauczyciel, który kierował pracami nad aplikacją w ZSO nr 6 w Jastrzębiu Zdroju, a rozwiązanie zostało stworzone przez uczniów tej szkoły, dziś już jej absolwentów. Spotkanie będzie też okazją do podsumowania prawie rocznego wdrażania innowacji w Katowicach. Warsztaty odbędą się w Kato Science Corner przy ul. Pocztowej.
  • Ambasador rowerowy. Kontynuujemy cykl ambasadorów rowerowych Urzędu Miasta na Facebooku, w którym do tej pory przedstawialiśmy rowerowe sylwetki urzędników dojeżdżających do pracy na rowerach. Tym razem chcemy, żeby zamiast urzędników ambasadorem rowerowym został prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. Okazja jest szczególna, a profesor jeździ na rowerze do pracy i zachęca do tego innych pracowników uczelni i studentów. Kandydat idealny, także w kontekście tytułu Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic.

23 września (sobota)

  • Szlakiem murali na rowerze – cykliczna wycieczka szlakiem murali z przewodnikiem, tym razem na rowerze. Kolejny raz z okazji Tygodnia Mobilności zachęcamy, żeby katowicki Szlak Murali pokonać na rowerach.

Przypomnijmy, że Europejski Tydzień Mobilności (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to wydarzenie organizowane co roku w dniach od 16 do 22 września, którego zwieńczeniem jest Dzień bez samochodu (22 września). Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej bądź współdzielonej.


 
Przeniesienie stacji - OFF festiwal

Katowice na rowery_fot. Dariusz Czapla.jpg

W związku z przygotowaniami do OFF Festivalu w Katowicach, informujemy, iż od dnia 01.08.2023 r. od godziny 10:00 stacja rowerowa na terenie Doliny Trzech Stawów zostanie przeniesiona w rejon skrzyżowania ulic Francuska/Lotnisko. W tymczasowej lokalizacji stacja będzie operatywna do godzin porannych dnia 08.08.2023 r. Stacja powróci na miejsce stałe w dniu 08.08.2023r. w godzinach przedpołudniowych.

 
Zmiana przebiegu trasy rowerowej nr 5

Zmiana przebiegu trasy rowerowej nr 5.jpg

Trasa rowerowa nr 5 - na odcinku biegnącym od ronda w pobliżu cmentarza przy ul. Gospodarczej do ul. Szopienickiej - od poniedziałku 31 lipca będzie poprowadzona alternatywną drogą. To konieczne ze względu na rozpoczęcie nowej inwestycji drogowej.

Trasa rowerowa nr 5 na czas robót, które mają potrwać do września 2024 roku, będzie poprowadzona drogą rowerową wzdłuż ul. Gospodarczej. Rowerzyści jadący z kierunku Doliny 5 Stawów po dotarciu do ul. Szopienickiej będą mogli pojechać na północ w stronę Nikiszowca lub na południe, by dojechać do dzielnicy Giszowiec.
Zmiana związana jest z rozpoczęciem prac budowlanych przy realizacji nowego połączenia drogowego. Budowana droga zostanie poprowadzona od ronda przy przystanku Kolonia Amandy w kierunku ul. Porcelanowej, zapewniając poprawę obsługi komunikacyjnej dla podmiotów gospodarczych zlokalizowanych wzdłuż tej ulicy, w tym zrewitalizowanych obiektów Porcelany Śląskiej, będącej elementem Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki. To jedna z sześciu drogowych inwestycji, jakie Katowice realizują w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Łączna wartość wszystkich prac wynosi 148 mln zł, ale Miasto wyda ze swojego budżetu 32 mln zł. Pozostała kwota zostanie pokryta z uzyskanych dofinansowań. Oprócz wspomnianego połączenia inwestycje obejmują także: połączenie ul. Grundmanna z ul. Mickiewicza, przedłużenie ul. Dobrowolskiego do ul. Katowickiej, nowe układy drogowe na os. Tysiąclecia oraz w rejonie Kalinowej i Wilczewskiego, budowę nowej drogi od ulicy Korczaka w kierunku ulicy Deszczowej.
 
1 - 4Dalej
sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice