Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
  • Internet

Internet Kalendarz wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

 
03 marca 2015
Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej
W dniu 21 marca w Katowicach odbędzie się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

​​​​Program oficjalnego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej  w Katowicach– sobota 21.03.2015

godz. 9.0010.15 -Msza św. w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach odprawiana z elementami w j.polskim, węgierskim i łacińskim przez Arcybiskupa Wiktora Skworca  i zaproszonych przez niego kapłanów z Węgier. 

godz. 10.45-11.15 – uroczyste odsłonięcie pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

godz.12.45 – 13.15główne uroczystości Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2015, uroczysty koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (wejście do NOSPR wyłącznie z zaproszeniami)


Imprezy towarzyszące:

Przegląd Kina Węgierskiego w Katowicach 

W dniu 21 marca w Katowicach odbędą się tegoroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, podczas których, poza oficjalnymi uroczystościami przy udziale Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Węgier Jánosa Ádera, przewidziano liczne wydarzenia towarzyszące, w tym Przegląd Kina Węgierskiego. W dniach 16-20 marca miłośnicy kina będą mieli niepowtarzalną okazję, aby poznać najnowsze propozycje węgierskich reżyserów. Nie zabraknie też oferty dla najmłodszych, 17 marca o godz. 12.00 odbędzie się projekcja „Miasta Kotów", filmu, który od razu stał się legendą i do dziś uważa się go za najlepszy film rysunkowy nad Dunajem. Dodatkowo, 20 marca po seansie filmu „ Papryka, sex i rock&roll" zapraszamy na koncert zespołu PASSED, węgierskiej formacji walczącej o miano reprezentanta Węgier podczas tegorocznego konkursu Eurowizji.

 

Program Przeglądu Kina Węgierskiego:

 

NIEBIAŃSKA ZMIANA  (Isteni Műszak) 16 marca, godz. 18.00

 

Rok produkcji: 2013

Reżyser: Márk Bodzsár

Czas trwania: 100 min.

Gatunek: czarna komedia

 

Milan ma 20 lat i jest pół Serbem, pół Węgrem. W 1992 roku, po dwóch latach wojny dezerteruje z armii i ucieka z Jugosławii na Węgry. Dzięki ukończonym studiom medycznym dostaje pracę w pogotowiu w Budapeszcie. Pracuje jako pomocnik medyczny. Wkrótce orientuje się, że kierowca karetki i jeden z lekarzy pozwalają niektórym pacjentom umrzeć. Nielegalne eutanazje mają podłoże finansowe i są związane z biznesem pogrzebowym. Milan jest rozdarty, ponieważ potrzebuje pieniędzy, żeby ściągnąć do siebie narzeczoną z ogarniętego wojną Sarajewa. Czarna komedia o łowcach skór.

 

MIASTO KOTÓW (Macskafogó) 17 marca, godz. 12.00

 

Rok produkcji: 1986

Reżyser: Béla Ternovszky

Czas trwania: 92 min.

Gatunek: film rysunkowy

 

W roku 80 ery Myszki Miki wszystkie myszy na planecie X stanęły oko w oko z wielkim niebezpieczeństwem. Potężny gang kotów ignoruje prawo i odwieczne porozumienie między kotami i myszami. Ale myszy mają swoją tajną broń... Film od razu stał się legendą – do dziś uważany jest za najlepszy film rysunkowy nad Dunajem.

 

DUŻY ZESZYT (A nagy füzet) 18 marca, godz. 18.00 

 

Rok produkcji: 2013

Reżyser: János Szász

Czas trwania: 109 min.

Gatunek: dramat, wojenny

 

Ekranizację bestsellerowej powieści o nieistniejącym dzieciństwie w czasach wojny. Zwycięzca MFF w Karlowych Warach oraz węgierski kandydat do Oscara w 2014 roku.

II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.  

 

PARKING (Parkoló) 19 marca, godz. 18.00 

 

Rok produkcji: 2014

Reżyser: Bence Miklauzič

Czas trwania: 91 min.

Gatunek: komediodramat

 

Otoczony kilkoma zaniedbanymi budynkami plac w centrum Budapesztu. Okazyjnie parkuje tu kilka samochodów. Królem tego miejsca jest Legionnaire. Dla niego plac to centrum świata. Codziennie otacza opieką mieszkającą tu rodzinę gołębi. Pewnego dnia wydarza się tragedia: jeden z ptaków zostaje zabity przez kota. Załamany bohater grzebie gołąbka i poprzysięga zemstę oprawcy. Na domiar złego pojawia się Imre, właściciel wychuchanego Forda Mustanga, który chce parkować na grobie ptaka. Od tej pory Legionnaire będzie toczył nierówną bitwę z dwoma przeciwnikami: z przebiegłym kotem oraz równie bezwzględnym właścicielem czterokołowego cudeńka rocznik 1968… Zwariowana komedia.

 

PAPRYKA, SEX i ROCK&ROLL (Made in Hungária) 20 marca, godz. 18.00  

 

Rok produkcji: 2009

Reżyser: Gergely Fonyó

Czas trwania: 109 min.

Gatunek: musical, komedia romantyczna

 

W węgierskim box office film pokonał zdobywcę Oscara „Slumdog. Milioner z ulicy"!

Rodzice Miklósa Fenyö wracają na komunistyczne Węgry w połowie lat sześćdziesiątych, kiedy wszyscy inni uciekają na Zachód. Dla zbuntowanego Mikiego, ubranego w hawajską koszulę i z idealnie wystylizowanymi włosami, powrót z Ameryki i życie pod kontrolą komunistycznej dyktatury oznacza dramat. Jego dawni, węgierscy przyjaciele zachwyceni są jego pstrokatymi ciuchami, amerykańskim akcentem i kolekcją płyt winylowych Buddy'ego Holly. Jego miłość z dzieciństwa traktuje go chłodno i z dystansem, a lokalny macho Röné za nic ma jego rock'n'rollowe upodobania. Ale to nie wszystko. Kiedy miejscowe władze widzą, jaki wpływ na nastolatki, mają jego roztańczone kroki i zmysłowa muzyka, zaczynają stanowczo protestować i wymyślają sposób jak go poskromić... Ojciec Mikiego z wysokiego urzędnika państwowego staje się zwyczajnym obywatelem, a on sam po raz pierwszy w życiu musi przestrzegać czyjeś reguły, które łamią jego własne zasady. Nie ma wyboru - bierze udział w lokalnym talent show… a reszta to już historia rock'n'rolla.

 

Zespół PASSED węgierskiej formacji walczącej o miano reprezentanta Węgier podczas tegorocznego konkursu Eurowizji.

https://www.youtube.com/watch?v=1RtysswPcbY

 

 

Bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia w ramach Przeglądu Kina Węgierskiego będą dostępne w kasie Kinotearu RIALTO, ul. Św. Jana 24

Kasa/rezerwacja: (32) 251 04 31
rezerwacja@rialto.katowice.pl
gg:5155759

 

 

RIALTO_WEG.jpg

​ 


sprawdź także

Eduakcja
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice