Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

Muzeum Historii Katowic

10 styczna 2020 r. o godz. 13.00
otwarcie wystawy Paweł Steller – 125. rocznica urodzin artysty
Akwarele, drzeworyty, rysunki
W 2020 roku przypada 125. rocznica urodzin Pawła Stellera, znakomitego artysty plastyka, nestora śląskiej grafiki. Już za życia artysty jego dorobek był znany w krajowych i światowych kręgach artystycznych. Doceniano go wielokrotnie, czego wyrazem były nagrody i wyróżnienia oraz medale, jakie otrzymywał za swoje dzieła. Jego prace prezentowano na prestiżowych wystawach, miedzy innymi w Paryżu, Padwie, Rzymie, Berlinie, Londynie, Atenach, Filadelfii, Nowym Jorku, Chicago, a także Ottawie. Brał czynny udział we wszystkich Wystawach Okręgowych Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach oraz w Ogólnopolskich Wystawach „Grupy Zachęta". Prasa francuska nazwała go „polskim Dürerem”, a polska „śląskim Skoczylasem”. Zasłynął jako autor drzeworytów, takich jak: Ignacy Mościcki, Rybak, Ślązaczka z Wełnowca, Baca, Hutnik, Wojciech Korfanty, Józef Piłsudski, Juliusz Ligoń. Uznany krytyk Stefan Rossalski na łamach pisma „Jutro Pracy” chwalił artystę, przyrównując jego mistrzostwo w wykonaniu rysunku do wielkich artystów. Pisał: „[...] pyszne polskie twarze, pełne blasku i wyrazu, mistrzowskim dłutem wyryte, wspaniały rysunek równy niemal rysunkowi Rubensa czy Rembrandta każe postawić Stellera na czołowym miejscu wśród grafików europejskich.”
Paweł Steller – niestrudzony wędrownik, piewca i orędownik piękna natury – malował najczęściej pejzaże i portrety, ale też studia kwiatów i owoców. Zachwycał się surowym górskim krajobrazem, rwącymi strumykami, wiejskimi chałupami, płaczącymi wierzbami. Ukochał ośnieżone choinki, polne kwiaty, wschody i zachody słońca, przede wszystkim człowieka zmagającego się z życiem. Ta wielka fascynacja przyrodą znajdowała odbicie w delikatnych, subtelnych w kolorach akwarelach, które były ulubionym rozdziałem w jego twórczym życiu. Chociaż był wybitnym grafikiem – twórcą świata czarno-białego, zwykł mówić: .„Dobrze, że są cztery pory roku, a każda tak bogata w rozmaitość kolorów”.
Prezentowana wystawa sztuki Pawła Stellera jest uzupełnieniem ekspozycji stałej: Paweł Steller (1895–1974) – katowiczanin z wyboru. Możemy na niej zobaczyć i podziwiać akwarele, drzeworyty i rysunki, na których artysta uwiecznił góralki i górali w strojach regionalnych, pejzaże mające swoją historię i dokumentalną wartość (przeminęły już bowiem bezpowrotnie) oraz malowane najchętniej kwiaty.
Wystawę można zwiedzać do 20 lutego 2020 roku.
Imprezy towarzyszące: www.mhk.katowice.pl

P.Steller.jpg


28.01.2020 wtorek, godz. 19.00
KATOWICE, ul. Zacisze 3
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego
Razem dla pokoju. Pax! Shalom! Salam!
DesOrient:
Małgorzata Szarlik – skrzypce
Marta Maślanka – cymbały / santur
Klaudiusz Baran – akordeon
Bogdan Kupisiewicz – gitara
Mariusz Puchłowski – flety
Robert Siwak – instrumenty perkusyjne
Michał Woźniak – kontrabas
Ewa Kafel – prowadzenie koncertu
Program:
muzyka Michała Lorenca do filmów i seriali: Przedwiośnie, Babie lato, Bandyta, Dziecko szczęścia, Deborah, Wino truskawkowe, Statyści, Saga prastarej puszczy, Oficer, Ojciec Mateusz, Różyczka, 300 mil do nieba
26 stycznia 2020 r. obchodzony będzie jubileuszowy, XX Dzień Islamu w Kościele katolickim. IPiUM „Silesia” pragnie wpisać się w uroczyste obchody tego wydarzenia koncertem „Razem dla pokoju. Pax! Shalom! Salam!”, który odbędzie się dwa dni później w Sali Koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej. Koncert ma na celu promowanie dialogu trzech wielkich religii monoteistycznych, a jego gościem będzie zespół DesOrient. Twórczość warszawskiej formacji to kwintesencja muzyki filmowej – barwnej instrumentacji, precyzji i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną, jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. Grają i nagrywają przede wszystkim muzykę filmową Michała Lorenca, m.in. do filmów Bandyta, Oficer, Wszystko będzie dobrze, Wino truskawkowe czy Statyści. Muzyka Michała Lorenca wypełni w całości program styczniowego wieczoru. Sam kompozytor powiedział o grupie: „Zespół DesOrient? Po prostu słów nie mam zachwytu nad tym, co robią. Wystarczy im puścić dźwięk zegarka, klakson samochodowy i z tego jest potem piękna muzyka…”. Zachwytu nad działalnością zespołu nie kryją również inni twórcy polskiego kina, m.in. Maciej Dejczer czy Jan Jakub Kolski. Z kolei scenarzysta Cezary Harasimowicz następująco rekomenduje gości międzywyznaniowego koncertu „Silesii”: „Połączenie elementów muzyki klasycznej i etnicznej, dynamiczne i nastrojowe brzmienie największych hitów filmowych Lorenca sprawia, iż tej muzyki słucha się z zapartym tchem, a ciało samo zaczyna poruszać się w jej rytmie. To muzyka serca, natury i prostoty”. Przed koncertem będzie można bezpłatnie odebrać specjalnie przygotowany kalendarz na rok 2020, w którym zaznaczone są wszystkie najważniejsze święta Trzech Religii.
Bezpłatne wejściówki dostępne od 2.01.2020 w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2/20) lub telefonicznie 32 219 33 44 w. 26. Będzie można je także samodzielnie zarezerwować w systemie online pod adresem: https://rezerwacje.silesia.art.pl/booking/client

2020-01 aktualność 4 na kafelek.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej BWA


26 Biennale Plakatu Polskiego 2019 — zapowiedź
Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród, 13 grudnia 2019 roku o godz. 15:00 w Galerii BWA.
Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Wystawa potrwa do 26 stycznia 2020 roku.

„(…) Plakat żyje i ma się świetnie. Plakat jako jednoczesne dzieło projektowe podlegające pewnym założeniom i dziedzina swobodnej wypowiedzi artystycznej jest trudną sztuką. I właśnie to duże słowo, obawiam się, boli najbardziej tych, co chcą widzieć plakat pogrzebanym. A konkursy plakatu w wielu krajach wciąż kwitną, mają mnóstwo uczestników chcących zaistnieć w tym kolorowym, intelektualnym świecie. Będąc od wielu już lat członkinią Komitetu Organizacyjnego a tym razem i kuratorką Biennale, mam sposobność obserwować niesłabnące zainteresowanie udziałem w tym starym konkursie, w którym liczba uczestników nie maleje i jest co nagradzać (…)”.
Fragment tekstu z katalogu
dr hab. Katarzyna Gawrych-Olender


„Ranga Biennale jest niewątpliwa. Od ponad półwiecza przyciąga uwagę twórców i entuzjastów plakatu. Dla uczestników konkursu, szczególnie najmłodszych, sam udział jest wyróżnieniem. To właśnie ci młodzi, debiutujący artyści interesują mnie najbardziej. Wnoszą świeży powiew do tej imprezy i zapewniają ciągłość w dziedzinie projektowania plakatów artystycznych w Polsce”.
Fragment tekstu z katalogu
Krzysztof Dydosprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
TV KAtowice
Przemiana Katowice
Przemiana Katowice
Copyright © UM Katowice