Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

O G Ł O S Z E N I E

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA – STACJA MIASTO”

3-8 SIERPNIA 2020

KONKURS DLA TEATRÓW I TWÓRCÓW OFFOWYCH


Rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do udziału w szóstej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta – Stacja Miasto”, która odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia 2020 roku w Gdyni.
W ramach tegorocznej, szóstej z kolei podróży „Pociąg do Miasta” stanie na stacji „Miasto”. Temat Festiwalu rozumiemy wyjątkowo szeroko, szukamy więc przedstawień opowiadających o miastach w kontekście ich historii i architektury, czy też takich, gdzie właśnie miasto będzie głównym bohaterem. Czekamy także na propozycje teatralne skupiające się na aktualnych problemach mieszkańców.
W ramach konkursu czekamy na zgłoszenia teatrów offowych z terenu całej Polski (interesują nas również pozarepertuarowe projekty teatrów instytucjonalnych), które nie boją się działać na przekór obowiązującym trendom, świadomie balansują na granicy nowoczesnego teatru i nieustanie poszukują nowych sposobów artystycznej ekspresji.
Festiwal nie ma charakteru konkursu, pokazane w nim spektakle nie rywalizują ze sobą. Widzom zaprezentujemy propozycje teatralne, które najlepiej odpowiadają na główny temat tegorocznej edycji. Każdy ze spektakli zostanie zaprezentowany w starannie wybranym miejscu, które będzie korespondowało z jego tematyką lub formą.
Podobnie, jak w latach ubiegłych, spektakle pokażemy w nietypowych i fascynujących miejscach zlokalizowanych na mapie Gdyni - ciekawych architektonicznie lub historycznie. Poprzednie edycje Festiwalu udowodniły bowiem, że teatralną sceną może być nawet podwórko gdyńskiej kamienicy i właśnie taka lokalizacja stworzy nowe konteksty, ułatwia wczucie się i zrozumienie przekazu i sprzyja budowaniu dialogu.
WIĘCEJ O PROJEKCIE:
OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA - STACJA MIASTO”
Szósta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu organizowana jest pod nazwą „Stacja Miasto” i przedstawi oryginalne, odważne i różnorodne spektakle skupione na szeroko rozumianych miejskich tematach. Nazwa zobowiązuje, wyjdziemy więc z murów teatru i zaprezentujemy przedstawienia w interesujących architektonicznie czy też historycznie i nietypowych rejonach Gdyni.
Podczas sześciu festiwalowych dni (3-8 sierpnia) zaprezentujemy gdyńskiej publiczności łącznie dwanaście przedstawień, najciekawszych propozycji polskich teatrów offowych. Forma prezentacji teatralnych ułatwi dotarcie do szerokiego grona odbiorców, którzy otrzymają szansę na zapoznanie się z twórcami, ideami we współczesnym teatrze, poznanie różnych estetyk. Rezygnacja z typowej konwencji, gdzie sztukę ogląda się w teatralnych murach i z teatralnego fotela sprawi, że festiwal stanie się miejscem otwartego dialogu, wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością.
Szóstej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie (już po raz trzeci) krytyka teatralna. Pod okiem doświadczonego redaktora uczestnicy poznają tajniki pisania recenzji teatralnych. Powstałe podczas Festiwalu teksty będą regularnie publikowane na specjalnym blogu teatralnym.

NA ZGŁOSZENIA ORGANIZATORZY CZEKAJĄ DO 31 MARCA 2020.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony teatru pod linkiem:
http://www.teatrgdyniaglowna.pl/aktualnosc/ogolnopolski-festiwal-teatralny-pociag-do-miasta-stacja-miasto-2020-konkurs-dla-teatrow-i-tworcow-offowych/
link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/1171270403224208/
Filmy z poprzednich edycji festiwalu:
https://www.youtube.com/watch?v=EXtQU35o6Qw
https://www.youtube.com/watch?v=wnb2_ozfN3U
https://www.youtube.com/watch?v=VCo3AKqcCDE
https://www.youtube.com/watch?v=AN2tgflbsnc

Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
teatr@teatrgdyniaglowna.pl


Galeria Sztuki Współczesnej BWA

"Proste gesty"
Wernisaż // 21 lutego 2020, godz. 18.00 // wstęp bezpłatny
Wystawa // 22.02-20.03.2020
Wystawa „Proste gesty” jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób kompetencje artystów mogą wpływać na budowanie dobra wspólnego.

Każdy uczestnik projektu zaprosił do współpracy kolejną osobę, bądź grupę osób, z którymi pracował nad scenariuszem: happeningu, instalacji, dźwiękowych bądź wizualnych archiwów, protestu, zgromadzenia itd. Dokumentacja tych działań, oddając przepływy między codziennością, a obszarem sztuki, podkreśla rolę instytucji jako miejsca spotkań i wymiany pomysłów. Dzieło sztuki jest w tym kontekście momentem pośrednim procesu komunikacyjnego, zachętą do wspólnego działania, przekazywaną przez artystów ideą skondensowaną w postaci obrazu, obiektu, dźwięku czy tytułowego gestu. Sama idea autorstwa również ulega rozmyciu. Artyści inicjują pewne procesy, tworząc scenariusze praktyk, którymi chcą podzielić się z odbiorcami. Budując choreografie wspólnoty, proponują zestaw czynności do wykonania. Znajdują się wśród nich między innymi: zbieractwo, oszczędzanie, opiekowanie się, opowiadanie, filmowanie, nasłuchiwanie, odpoczywanie, pomaganie, dzielenie się czy patrzenie w przyszłość.

Artystki i artyści: Bogna Bartkowiak, Karolina Breguła i mieszkańcy ulic Reja, Sienkiewicza i Górnickiego na Ołbinie we Wrocławiu, Monika Drożyńska i Tymon Słapak, Magdalena Franczak, Grzegorz Hańderek, Grzegorz Ćwierkiewicz op, Bartłomiej Sumara op, Paweł Lasek op, Przemysław Ciesielski op, Tomasz Golonka op, Jolanta Jastrząb, Barbara Wójcik, Iwona Szuster oraz uczestnicy warsztatów w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, Karolina Konopka, Dominika Kowynia i Zlata Lebedz, Barbara Kubska i Aleksandra Rajnisz-Podlaska, Małgorzata Markiewicz, Diana Lelonek, Mateusz Szczypiński, Katarzyna Garapich, Olga Pałka-Slaska i Małgorzata Gwiazdonik-Müller, Tomáš Rafa i mieszkańcy osiedli romskich Angi Mlyn w Michalovcach, Ostrovanach i Veľká Ida, Małgorzata Rozenau, Michał Smandek, Paweł i Jerzy Szeibem, Lesław Tetla, Joanna Zdzienicka, Gabriela Palicka, Mateusz Kokot, Mikołaj Spaczyński, Pracownia Filmu Społecznego, Pracownia Sezonowa
Kuratorka: Marta Lisok
Współorganizacja: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Proste gesty”:
22 lutego, godz. 17.00
- spotkanie z Magdaleną Franczak wokół publikacji „Stacze”, będącej częścią projektu Meet The Neighbours odbywającego się w 2019 na Osiedlu Słowackiego w Lublinie, zaprojektowanym przez Zofię i Oskara Hansenów.
10 marca, godz. 16.00  
- oprowadzanie po wystawie „Proste gesty” przez kuratorkę, Martę Lisok
- działanie kolektywno-performatywne Michała Smandka - „Być drugiemu”
12 marca, godz. 16.00
- konferencja „Transplantacje. Bezcenne / Bezużyteczne”
14 marca
- performance Karoliny Konopki
proste-gesty-facebook-zdjecie-w-tle-2.jpg

Miejski Dom Kultury "Ligota"

Miejski Dom Kultury "Ligota" serdecznie zaprasza 16 lutego o godz. 17.00 na koncert pt. „W karnawałowym nastroju”. Wystąpią soliści i zespoły z MDK „Ligota”. Usłyszymy przeboje w iście karnawałowym stylu!

Wstęp wolny.

kar-724x1024.jpg

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

14 luty 2020 godz. 18.00

Julia Kempa: malarstwo – wernisaż

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Galeria Ateneum, Katowice, ul. 3 Maja 25
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wystawę malarstwa Julii Kempy. Wernisaż odbędzie się w piątek, 14 lutego o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.
   Julia Kempa, studentka IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach swoje prace realizuje w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika oraz w pracowni rysunku prof. Antoniego Cygana.
   Laureatka I nagrody w ubiegłorocznej edycji konkursu malarskiego „Studencki Obraz Roku – ASP Katowice”, za swój osobisty debiut uznaje miejsce w finale jednego z najbardziej prestiżowych konkursów sztuki figuratywnej „Art Renewal Center” w USA w 2019. W tym samym roku wzięła udział w wystawie zbiorowej studentów i wykładowców katowickiej uczelni pn. „Equinox” w Springfield (USA); znalazła się również w finałowej grupie FAV 15% konkursu BoldBrush.
   Warto dodać, że kilka obszernych stron na temat młodej artystki znajdziemy w grudniowym numerze amerykańskiego „The Guide Artists Magazine”.
   ”W swojej twórczości kładę szeroki nacisk na warsztat, ale również dążę do idealnego synkretyzmu pomiędzy realizmem, a moimi iluzorycznymi wizjami. Chętnie sięgam po technikę olejną i różnorodne spoiwa. – pisze Julia Kempa w miesięczniku Śląsk (nr 8/2019) – Obecnie tworzę cykl prac związany z tematyką problemów ze snem, bezsennością oraz paraliżem przysennym”.
Wstęp wolny.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

1-7.02.2020 r.
Wybrane filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach
II Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka
Festiwal dla miłośników gór i słowa pisanego; wśród naszych gości m.in. najmłodsza Polka na Mount Everest – Magdalena Gorzkowska, legenda polskiego himalaizmu Krzysztof Wielicki i autorzy jego biografii – Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, były alpinista Mirosław Pawłowski oraz podróżnicy zafascynowani górami. Więcej informacji na stronie www.mbp.katowice.pl
Udział bezpłatny.


Festiwal Gory MBP Katowice.JPG


Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

2 lutego 2020 roku, godz. 17:00
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Michałowskiego 9
Koncert kolędowy
Wykonawcy:
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Brygida Tomala organy
Anna Szostak dyrygent
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia serdecznie zaprasza na koncert, który odbędzie się w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej. W wykonaniu Cameraty Silesii pod dyrekcją Anny Szostak usłyszymy najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy w opracowaniu Krzysztofa Baculewskiego.

Wstęp wolny.

ZŚMK Camerata Silesia - Koncert 02.02 PODLESIE.png


Muzeum Historii Katowic

10 styczna 2020 r. o godz. 13.00
otwarcie wystawy Paweł Steller – 125. rocznica urodzin artysty
Akwarele, drzeworyty, rysunki
W 2020 roku przypada 125. rocznica urodzin Pawła Stellera, znakomitego artysty plastyka, nestora śląskiej grafiki. Już za życia artysty jego dorobek był znany w krajowych i światowych kręgach artystycznych. Doceniano go wielokrotnie, czego wyrazem były nagrody i wyróżnienia oraz medale, jakie otrzymywał za swoje dzieła. Jego prace prezentowano na prestiżowych wystawach, miedzy innymi w Paryżu, Padwie, Rzymie, Berlinie, Londynie, Atenach, Filadelfii, Nowym Jorku, Chicago, a także Ottawie. Brał czynny udział we wszystkich Wystawach Okręgowych Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach oraz w Ogólnopolskich Wystawach „Grupy Zachęta". Prasa francuska nazwała go „polskim Dürerem”, a polska „śląskim Skoczylasem”. Zasłynął jako autor drzeworytów, takich jak: Ignacy Mościcki, Rybak, Ślązaczka z Wełnowca, Baca, Hutnik, Wojciech Korfanty, Józef Piłsudski, Juliusz Ligoń. Uznany krytyk Stefan Rossalski na łamach pisma „Jutro Pracy” chwalił artystę, przyrównując jego mistrzostwo w wykonaniu rysunku do wielkich artystów. Pisał: „[...] pyszne polskie twarze, pełne blasku i wyrazu, mistrzowskim dłutem wyryte, wspaniały rysunek równy niemal rysunkowi Rubensa czy Rembrandta każe postawić Stellera na czołowym miejscu wśród grafików europejskich.”
Paweł Steller – niestrudzony wędrownik, piewca i orędownik piękna natury – malował najczęściej pejzaże i portrety, ale też studia kwiatów i owoców. Zachwycał się surowym górskim krajobrazem, rwącymi strumykami, wiejskimi chałupami, płaczącymi wierzbami. Ukochał ośnieżone choinki, polne kwiaty, wschody i zachody słońca, przede wszystkim człowieka zmagającego się z życiem. Ta wielka fascynacja przyrodą znajdowała odbicie w delikatnych, subtelnych w kolorach akwarelach, które były ulubionym rozdziałem w jego twórczym życiu. Chociaż był wybitnym grafikiem – twórcą świata czarno-białego, zwykł mówić: .„Dobrze, że są cztery pory roku, a każda tak bogata w rozmaitość kolorów”.
Prezentowana wystawa sztuki Pawła Stellera jest uzupełnieniem ekspozycji stałej: Paweł Steller (1895–1974) – katowiczanin z wyboru. Możemy na niej zobaczyć i podziwiać akwarele, drzeworyty i rysunki, na których artysta uwiecznił góralki i górali w strojach regionalnych, pejzaże mające swoją historię i dokumentalną wartość (przeminęły już bowiem bezpowrotnie) oraz malowane najchętniej kwiaty.
Wystawę można zwiedzać do 20 lutego 2020 roku.
Imprezy towarzyszące: www.mhk.katowice.pl

P.Steller.jpg


Galeria Sztuki Współczesnej BWA


26 Biennale Plakatu Polskiego 2019 — zapowiedź
Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród, 13 grudnia 2019 roku o godz. 15:00 w Galerii BWA.
Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Wystawa potrwa do 26 stycznia 2020 roku.

„(…) Plakat żyje i ma się świetnie. Plakat jako jednoczesne dzieło projektowe podlegające pewnym założeniom i dziedzina swobodnej wypowiedzi artystycznej jest trudną sztuką. I właśnie to duże słowo, obawiam się, boli najbardziej tych, co chcą widzieć plakat pogrzebanym. A konkursy plakatu w wielu krajach wciąż kwitną, mają mnóstwo uczestników chcących zaistnieć w tym kolorowym, intelektualnym świecie. Będąc od wielu już lat członkinią Komitetu Organizacyjnego a tym razem i kuratorką Biennale, mam sposobność obserwować niesłabnące zainteresowanie udziałem w tym starym konkursie, w którym liczba uczestników nie maleje i jest co nagradzać (…)”.
Fragment tekstu z katalogu
dr hab. Katarzyna Gawrych-Olender


„Ranga Biennale jest niewątpliwa. Od ponad półwiecza przyciąga uwagę twórców i entuzjastów plakatu. Dla uczestników konkursu, szczególnie najmłodszych, sam udział jest wyróżnieniem. To właśnie ci młodzi, debiutujący artyści interesują mnie najbardziej. Wnoszą świeży powiew do tej imprezy i zapewniają ciągłość w dziedzinie projektowania plakatów artystycznych w Polsce”.
Fragment tekstu z katalogu
Krzysztof Dydosprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
TV KAtowice
Przemiana Katowice
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice