Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Top imprezy

Top imprezy

Bogate zaplecze hotelowe, najnowocześniejsze sale kongresowe i doskonały dojazd, obejmujący różnorodne środki transportu, jak magnes przyciągają organizatorów, którzy swoje imprezy lokalizują właśnie w Katowicach. To do naszego miasta każdego roku zmierzają miłośnicy muzyki, wielbiciele teatru i amatorzy nietypowych wrażeń, również sportowych, by poznać aktualne trendy, posłuchać międzynarodowych gwiazd i poczuć niepowtarzalną atmosferę, którą tworzą kibice zgromadzeni w hali Spodka. Wydarzenia kulturalne i sportowe to jednak tylko ułamek imprez, które dzieją się w Katowicach – z roku na rok rośnie również prestiż i popularność eventów skupiających się na biznesie i innowacjach, gromadzący przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki.

Organizacja tych imprez nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie transformacja miasta. Dzięki odpowiednio prowadzonej strategii rozwoju powstało zaplecze gotowe przyjąć nawet największe i najbardziej wymagające wydarzenia. 


Intel Extreme Masters

Intel Extreme Masters (IEM) to seria międzynarodowych turniejów e-sportowych odbywających się w miastach na całym świecie. Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w 2006r. na targach CeBIT w Hanowerze, a od 2013 r. światowe finały turnieju odbywają się w katowickim Spodku i są niepowtarzalną wizytówką naszego Miasta o zasięgu globalnym, przyciągającą tłumy fanów – w edycji wydarzenia 2019 wzięło udział ok. 170 000 osób! Z roku na rok wzrasta także pula nagród i liczba widzów obserwująca transmisję zmagań.

Intel Extreme Masters to także szereg imprez towarzyszących, takich jak: targi IEM:EXPO czy Global Esports Forum. W marcu 2020 r. z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne Intel Extreme Masters odbył się bez udziału publiczności. Kolejna edycja Intel Extreme Masters Katowice, w trakcie której odbyły się mistrzostwa Counter-Strike: Global Offensive, StarCraft II oraz Warcraft III: Reforged została rozegrana bez udziału publiczności w formule online w dniach 16-28 luty 2021.

Tegoroczna edycja Intel Extreme Masters 2022  odbyła się z udziałem tysięcy kibiców w ostatni weekend lutego (25-27.02.2022) w katowickim Spodku.

Intel Extreme Masters w Spodku_fot. Radosław Kaźmierczak.jpg

Hokejowe Mistrzostwa Świata

Od 8 do 14 kwietnia na lodowisku Jantor w Katowicach-Janowie rozgrywane będą Mistrzostwa Świata Kobiet Dywizji IB. Celem reprezentacji Polski jest awans do wyższej dywizji. Wstęp na mecze jest bezpłatny. Hokejowe Orlice zmierzą się z Kazachstanem, Słowenią, Włochami, Chinami i Koreą Południową. W światowym rankingu Biało-Czerwone plasują się na 19. miejscu. Z drużyn, z którymi Polki będą rywalizować, tylko Włochy (16. pozycja) i Korea Południowa (17. miejsce) są sklasyfikowane wyżej.


211031CHW001.JPG

Śląski Festiwal Nauki

Wspólnie z Uniwersytetem Śląskim, Miasto Katowice organizuje „Śląski Festiwal Nauki". Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. O międzynarodowym charakterze świadczy fakt, że Śląski Festiwal Nauki został przyjęty do sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany.

Edycję 2019 odwiedziło ok. 30 000 osób, zorganizowano min. warsztaty, wykłady i pokazowe doświadczenia. W 2020 roku festiwalowe wydarzenia przebiegały pod hasłem „Nauka jest bliżej" i zgromadziły ponad 50 tysięcy osób.

W styczniu 2021 roku Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizowany wspólnie z Miastem Katowice od 2016 roku triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce" PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warto przypomnieć, że to kolejne wyróżnienie dla ŚFN: w czerwcu 2019 roku festiwal zdobył Złotą Różę EUPRIO, czyli pierwszą nagrodę dla najlepszego działania marketingowego wśród wydarzeń popularnonaukowych w Europie.

Kolejna edycja ŚFN Katowice odbyła się w dniach 9-15 października 2021. W niedzielę 10 października w plenerze funkcjonowało Miasto Nauki nad Rawą, na którą złożyło się 200 pokazów naukowych, 12 scen, 4 strefy specjalne, koncerty, warsztaty i wystawy. Imprezę odwiedzilo przewszło 30 tys. ludzi. Przez cały następny tydzień odbywały się warsztaty i wykłady online, skierowane do uczniów, nauczycieli, studentów.

Tegoroczna edycja Festiwalu powraca do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w dniach 3 - 5 grudnia 2022 r.

 DSC_5154.jpg

Tour de Pologne

Impreza transmitowana jest do ok. 60 krajów świata i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń na terenie naszego Miasta. TDP to wieloetapowy, szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych. Co roku przejazd kolarzy wzbudza dużo pozytywnych emocji wśród mieszkańców i licznie przybyłych do Katowic z tej okazji pasjonatów kolarstwa. Od lat trasa wiedzie przez najpiękniejsze zakątki miasta – pokazujemy różnorodność terenów i perły architektury. Tour de Pologne w 2021 roku miał miejsce w dniach 9-15 sierpnia, a etap w Katowicach w sobotę 14 sierpnia w formie indywidualnej jazdy na czas.

IMG_20210814_165543.jpg

Festiwal TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE

Historia Nowej Muzyki rozpoczęła się w 2006 roku w Katowicach, pierwszą edycję imprezy zorganizowano wówczas w nieczynnym szybie kopalni Wilson. Dwie następne edycje odbyły się w Cieszynie. Od 2009 roku festiwal powrócił na stałe do Katowic. Najpierw były to tereny nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice", a w latach 2012–2013 Dolina Trzech Stawów.

Od 2014 roku przestrzeń festiwalu to katowicka Strefa Kultury, która powstała na zrewitalizowanych terenach KWK „Katowice" w dzielnicy Bogucice. W 2010 roku festiwal został laureatem nagrody "European Festival Awards" w kategorii "Najlepszy Mały Festiwal". W 2019 roku po raz 14-sty ponownie w Strefie Kultury zagościli najlepsi krajowi i zagraniczni wykonawcy muzyki elektronicznej i techno, a największą gwiazdą byli pionierzy electro – zespół KRAFTWERK. 

W 2020 roku z powodu pandemii festiwal został odwołany, zamiast niego pojawiła się interaktywna platforma festiwalowa TNMK.online.

W dniach 29 lipca - 1 sierpnia 2021 roku odbyła się kolejna edycja festiwalu. W piątek 30 lipca na głównej scenie usłyszeliśmy Floating Points – wybitnego twórcę ambitnej elektroniki, Acid Arab – multikulturowy zespół z Paryża oraz EABS – młode gwiazdy nowej fali polskiego jazzu. W sobotę 31 lipca na Main stage wystąpili GusGus – gwiazdy electropop, Błoto – intrygujący zespół jazzowy z gościnnym udziałem wokalisty Anthony'ego Millsa aka Toni Sauna oraz Folk Solution – Artyści Baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

W 2022 roku Tauron Nowa Muzyka zaplanowany jest na 21-23 lipca.

tauron maly.jpg

OFF Country Club w katowickiej Dolinie Trzech Stawów

W połowie czerwca 2021 r. organizatorzy OFF Festivalu poinformowali o konieczności przełożenia kolejnej odsłony imprezy na rok 2022. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie pierwszego weekendu sierpnia bez muzyki na żywo, spacerów w Dolinie Trzech Stawów i spotkań z przyjaciółmi, tegoroczne lato nie było jednak stracone. Zamiast festiwalu w dotychczasowej formule, od 6 do 8 sierpnia odbył się cykl koncertów OFF Country Club Katowice.

Wydarzenie miało bardziej kameralny wymiar, ale nie zabrakło różnorodnych gatunków muzyki od rapu przez elektronikę, indie rock i nową falę, po nadwiślańską tropicalię. Przez trzy dni trwania imprezy wystąpili polscy artyści, tacy jak: Quebonafide, Artur Rojek, Brodka, Smolik, Król oraz Mitch & Mitch. Koncertom towarzyszyły DJ sety i spotkania w Kawiarni Literackiej.

Kolejna edycja OFF Festiwalu zaplanowana została na 05-07 sierpnia 2022 roku.

_MG_7864.JPG

Mistrzostwa Europy w Siatkówce Mężczyzn -  CEV EuroVolley Men

Sześć miast - trzy w Polsce i po jednym w każdym z trzech współorganizujących turniej krajów – Czechach, Estonii i Finlandii – stała się częścią siatkarskiego wydarzenia roku 2021: CEV EuroVolley Men, gdzie 24 reprezentacje stanęły do zmagań o tytuł najlepszej drużyny kontynentu.

Męska odsłona CEV EuroVolley 2021 miała aż trzy przystanki w Polsce, znanej już w świecie jako kraj zwariowany na punkcie siatkówki. Kraków – gospodarz finałowych rund edycji 2017 – był areną zmagań jednej z czterech grup ME. Turniej przeniósł się następnie do Gdańska, który gościł już eurovolleyowe mecze w 2013 i 2017 roku. Tam też rozegrane zostały cztery spotkania 1/8 finału i dwa ćwierćfinały. Gospodarzem półfinałów i meczów medalowych były Katowice. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla ukoronowania europejskich „królów siatkówki". W sobotę 18.09 odbyły się dwa spotkania półfinałowe: Polska - Słowenia (1:3) i Włochy - Serbia (3:1) W niedzielę 19.09 o godz. 17:30 odbył się mecz Polska – Serbia (3:0) o brązowy medal, a o godz. 20:30 mecz finałowy  Włochy – Słowenia (3:2). Na trybunach Spodka zasiadało 11 tysięcy osób.

IMG_20210919_182509.jpg

Silesia Marathon

Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie bieg maratoński prowadzony ulicami czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa oraz największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce. Pierwszy Silesia Marathon wystartował 3 maja 2009 roku spod bram Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Metę maratonu usytuowano wtedy przed katowickim „Spodkiem".  Obecnie zawodnicy kończą bieg na bieżni Stadionu Śląskiego. Silesia Marathon to nie tylko bieg główny na dystansie 42 km i 195 metrów, ale i liczne biegi towarzyszące. Od 2009 roku w ramach zawodów organizowany jest półmaraton, zawody dla dzieci i młodzieży.

3 października 2021 r. po raz 13. odbył się Silesia Marathon. Katowice gościły 5200 biegaczy z całego świata na trzech dystansach. Maratończycy 3.10 pobiegli przez Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów, mijając po drodze m. in. katowicki Spodek, zabudowę Strefy Kultury, Dolinę Trzech Stawów, Nikiszowiec, siedzibę TVP Katowice.

Tegoroczna edycja zaplanowana jest na niedzielę 2 października.

IMG_20211003_101038.jpg

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych gościły w katowickim Spodku już w 2017 roku i zawody były tak dobrze zorganizowane, że przydzielono do Katowic organizację tego turnieju również w latach 2020 i 2021. Jest to złamanie nieoficjalnej reguły, o której mówił wiceprezydent FIDE Łukasz Turlej: „To ewenement, gdyż zazwyczaj prawo organizacji imprez przyznaje się tylko jednorazowo i najczęściej są to stolice państw"

Katowice są bardzo mocnym ośrodkiem szachowym w Polsce. Od lat organizowane tam są wydarzenia rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, a drużyna Wasko Hetman GKS Katowice w ciągu ostatnich 14 lat aż 9-krotnie zostawała drużynowym mistrzem Polski.

W grudniu 2020r. rozgrywki Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych odbyły się w formule online.

Kolejne Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w dniach 16-18.12.2021 r odbędą się już w katowickim Spodku.

 

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej odbędą się w terminie 11-29.01.2023 r. w Polsce i Szwecji. W lipcu w  Katowicach odbędzie się ceremonia losowania grup finałowych. W trakcie Mistrzostw w styczniu 2023 w Katowicach przeprowadzona będzie 11.01.2023 ceremonia otwarcia Mistrzostw. Zostanie rozegrany Mecz Otwarcia MŚ oraz rozgrywki grupowe z udziałem Polaków. Łącznie w Spodku odbędzie się 21 z 61 spotkań.

 


sprawdź także

Eduakcja
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice