Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Top imprezy

Top imprezy

Bogate zaplecze hotelowe, najnowocześniejsze sale kongresowe i doskonały dojazd, obejmujący różnorodne środki transportu, jak magnes przyciągają organizatorów, którzy swoje imprezy lokalizują właśnie w Katowicach. To do naszego miasta każdego roku zmierzają miłośnicy muzyki, wielbiciele teatru i amatorzy nietypowych wrażeń, również sportowych, by poznać aktualne trendy, posłuchać międzynarodowych gwiazd i poczuć niepowtarzalną atmosferę, którą tworzą kibice zgromadzeni w hali Spodka. Wydarzenia kulturalne i sportowe to jednak tylko ułamek imprez, które dzieją się w Katowicach – z roku na rok rośnie również prestiż i popularność eventów skupiających się na biznesie i innowacjach, gromadzący przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki.

Organizacja tych imprez nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie transformacja miasta. Dzięki odpowiednio prowadzonej strategii rozwoju powstało zaplecze gotowe przyjąć nawet największe i najbardziej wymagające wydarzenia. 

Intel Extreme Masters

Intel Extreme Masters (IEM) to seria międzynarodowych turniejów e-sportowych odbywających się w miastach na całym świecie. Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w 2006r. na targach CeBIT w Hanowerze, a od 2013 r. światowe finały turnieju odbywają się w katowickim Spodku i są niepowtarzalną wizytówką naszego Miasta o zasięgu globalnym, przyciągającą tłumy fanów – w edycji wydarzenia 2019 wzięło udział ok. 170 000 osób! Z roku na rok wzrasta także pula nagród i liczba widzów obserwująca transmisję zmagań. Intel Extreme Masters to także szereg imprez towarzyszących, takich jak: targi IEM:EXPO czy Global Esports Forum. W marcu 2020 r. z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne Intel Extreme Masters odbył się bez udziału publiczności.

Nadchodząca edycja Intel Extreme Masters Katowice, w trakcie której odbędą się mistrzostwa Counter-Strike: Global Offensive, StarCraft II oraz Warcraft III: Reforged nie zostanie rozegrana w Spodku ze względu na pandemię COVID-19. Wszystkie trzy turnieje zostaną rozegrane bez udziału publiczności w formule online w dniach 16-28 luty 2021.

Śląski Festiwal Nauki

Wspólnie z Uniwersytetem Śląskim, Miasto Katowice organizuje „Śląski Festiwal Nauki". Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. O międzynarodowym charakterze świadczy fakt, że Śląski Festiwal Nauki został przyjęty do sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany.

Edycję 2019 odwiedziło ok. 30 000 osób, zorganizowano min. warsztaty, wykłady i pokazowe doświadczenia. Swoją obecnością festiwal uświetnił Mirosław Hermaszewski, a także astronautka NASA Nicole Stott, fizyk i laureat Nagrody Nobla Johannes Georg Bednorz, alpinista Leszek Cichy, podróżnik Jan Mela, prof. Jerzy Buzek  i wiele innych wybitnych postaci. Wręczono również Specjalną Naukową Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice, która powędrowała do młodego i bardzo zdolnego doktoranta Wacława Adamczyka.

W 2020 roku festiwalowe wydarzenia przebiegały pod hasłem „Nauka jest bliżej" i zgromadziły ponad 50 tysięcy osób. austriacki pisarz science fiction Marc Elsberg. Wśród gości byli amerykański astronom i popularyzator nauki Seth Shostak, Daniel Tammet – sawant obdarzony ponadprzeciętnymi umiejętnościami arytmetycznymi i językowymi, aktualny rekordzista Europy w recytowaniu z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, czy amerykański inżynier lotniczy i pisarz Robert Zubrin – propagator idei kolonizacji i eksploracji Marsa).

W styczniu 2021 roku Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizowany wspólnie z Miastem Katowice od 2016 roku triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce" PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warto przypomnieć, że to kolejne wyróżnienie dla ŚFN: w czerwcu 2019 roku festiwal zdobył Złotą Różę EUPRIO, czyli pierwszą nagrodę dla najlepszego działania marketingowego wśród wydarzeń popularnonaukowych w Europie.

Kolejna edycja ŚFN Katowice planowana była na ostatnie dni maja jednak aby zwiększyć szansę na przygotowanie ŚFN w zakresie możliwie najpełniejszym (jeśli chodzi o program i formułę) oraz jak najbardziej bezpiecznym dla publiczności, wciąż sprawdzane są możliwości przeprowadzenia festiwalu w październiku.

Tour de Pologne

Impreza transmitowana jest do ok. 60 krajów świata i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń na terenie naszego Miasta. TDP to wieloetapowy, szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych. Co roku przejazd kolarzy wzbudza dużo pozytywnych emocji wśród mieszkańców i licznie przybyłych do Katowic z tej okazji pasjonatów kolarstwa. Od lat trasa wiedzie przez najpiękniejsze zakątki miasta – pokazujemy różnorodność terenów i perły architektury.  Tegoroczny Tour de Pologne planowany jest w dniach 9-15 sierpnia a etap w Katowicach w sobotę 14 sierpnia.

Festiwal TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE

Historia Nowej Muzyki rozpoczęła się w 2006 roku w Katowicach, pierwszą edycję imprezy zorganizowano wówczas w nieczynnym szybie kopalni Wilson. Dwie następne edycje odbyły się w Cieszynie. Od 2009 roku festiwal powrócił na stałe do Katowic. Najpierw były to tereny nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice", a w latach 2012–2013 Dolina Trzech Stawów.

Od 2014 roku przestrzeń festiwalu to katowicka Strefa Kultury, która powstała na zrewitalizowanych terenach KWK „Katowice" w dzielnicy Bogucice. W 2010 roku festiwal został laureatem nagrody "European Festival Awards" w kategorii "Najlepszy Mały Festiwal". W 2019 roku po raz 14-sty, w dniach 20-22 czerwca ponownie w Strefie Kultury zagościli najlepsi krajowi i zagraniczni wykonawcy muzyki elektronicznej i techno, a największą gwiazdą byli pionierzy electro – zespół KRAFTWERK. 

W 2020 roku z powodu pandemii festiwal został odwołany, zamiast niego pojawiła się interaktywna platforma festiwalowa TNMK.online - można było obejrzeć tam koncerty i wydarzenia klubowe realizowane na żywo oraz unikatowe koncerty „zdalne", nagrane przez wyjątkowych artystów z całego świata. Transmisje online obejmowały koncerty i wydarzenia klubowe w NOSPR, Walcowni, Muzeum Śląskim i innych miejscach istotnych dla historii Śląska i festiwalu. Znamy  już datę tegorocznej edycji – to 29 lipca - 1 sierpnia 2021.

OFF Country Club w katowickiej Dolinie Trzech Stawów

W połowie czerwca organizatorzy OFF Festivalu poinformowali o konieczności przełożenia kolejnej odsłony imprezy na rok 2022. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie pierwszego weekendu sierpnia bez muzyki na żywo, spacerów w Dolinie Trzech Stawów i spotkań z przyjaciółmi, tegoroczne lato nie będzie jednak stracone. Zamiast festiwalu w dotychczasowej formule, od 6 do 8 sierpnia odbędzie się cykl koncertów OFF Country Club Katowice.

Wydarzenie będzie mieć bardziej kameralny wymiar, ale nie zabraknie różnorodnych gatunków muzyki od rapu przez elektronikę, indie rock i nową falę, po nadwiślańską tropicalię. Przez trzy dni trwania imprezy wystąpią polscy artyści, tacy jak: Quebonafide, Artur Rojek, Brodka, Smolik, Król oraz Mitch & Mitch. Koncertom towarzyszyć będą DJ sety i spotkania w Kawiarni Literackiej. Każdy dzień imprezy jest osobno biletowany. Bilet jednodniowy kosztuje 109 zł.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: https://off-festival.pl/off-country-club-katowice/

Wizzair Half Maraton Katowice

Pierwsza edycja biegu odbyła się 10 czerwca 2018 roku, a główna baza zawodów funkcjonowała w ścisłym centrum Katowic, pod Spodkiem. W wydarzeniu wzięło udział prawie 3 500 biegaczy z całego świata, a liczbę uczestników imprezy szacuje się na 10 000. Druga edycja to już 4 000 biegaczy i ponad 12 000 obecnych na placu w sercu Śląska. Nowa formuła biegu, bieg nocny odbiła się echem w całej Polsce i do przedsięwzięcia dołączają nowe grupy biegaczy.

W ubiegłym roku organizatorzy planowali, że w odpowiednim reżimie sanitarnym na starcie biegów 26 września 2020 roku stanie 3 000 biegaczy, jednak z uwagi na bezpieczeństwo uczestników zamiast tej rywalizacji zorganizowano w dniach 11.09-11.10 bieg wirtualny oraz podjęto decyzję o przełożeniu biegu na 19 czerwca 2021 roku.

Mistrzostwa Europy w Siatkówce Mężczyzn -  CEV EuroVolley Men

Sześć miast - trzy w Polsce i po jednym w każdym z trzech współorganizujących turniej krajów – Czechach, Estonii i Finlandii – stanie się częścią siatkarskiego wydarzenia roku 2021: CEV EuroVolley Men. Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej i czterej gospodarze będą mieli przyjemność i dumę zaprezentować najważniejsze europejskie rozgrywki siatkarskie w Katowicach, Gdańsku, Krakowie, Ostrawie, Tallinnie i Tampere. To tu 24 reprezentacje staną do zmagań o tytuł najlepszej drużyny kontynentu.

Męska odsłona CEV EuroVolley 2021 będzie miała aż trzy przystanki w Polsce, znanej już w świecie jako kraj zwariowany na punkcie siatkówki. Kraków – gospodarz finałowych rund edycji 2017 – będzie teraz areną zmagań jednej z czterech grup ME. Turniej przeniesie się następnie do Gdańska, który gościł już eurovolleyowe mecze w 2013 i 2017 roku. Tam też rozegrane zostaną cztery spotkania 1/8 finału i dwa ćwierćfinały. Gospodarzem półfinałów i meczów medalowych będą Katowice. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla ukoronowania europejskich „królów siatkówki". Turniej rusza 1.09 a wielki finał w Katowicach 19 września 2021 r.

Silesia Marathon

Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie bieg maratoński prowadzony ulicami czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa oraz największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce. Pierwszy Silesia Marathon wystartował 3 maja 2009 roku spod bram Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Metę maratonu usytuowano wtedy przed katowickim „Spodkiem". Jedenasta edycja biegu obfitowała w rekordy. Ustanowiony został rekord trasy Silesia Marathon zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Pobity został również rekord Guinnessa – Anglik Kevin Howarth przebiegł maraton kozłując dwiema piłkami do koszykówki, osiągając czas 03:50:26. Silesia Marathon to nie tylko bieg główny na dystansie 42 km i 195 metrów, ale i liczne biegi towarzyszące. Od 2009 roku w ramach zawodów organizowany jest półmaraton, zawody dla dzieci i młodzieży.

3 października 2021 r. po raz 13. odbędzie się Silesia Marathon. Katowice będą gościć biegaczy z całego świata.

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych gościły w katowickim Spodku już w 2017 roku i zawody były tak dobrze zorganizowane, że przydzielono do Katowic organizację tego turnieju również w latach 2020 i 2021. Jest to złamanie nieoficjalnej reguły, o której mówił wiceprezydent FIDE Łukasz Turlej: „To ewenement, gdyż zazwyczaj prawo organizacji imprez przyznaje się tylko jednorazowo i najczęściej są to stolice państw"

Katowice są bardzo mocnym ośrodkiem szachowym w Polsce. Od lat organizowane tam są wydarzenia rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, a drużyna Wasko Hetman GKS Katowice w ciągu ostatnich 14 lat aż 9-krotnie zostawała drużynowym mistrzem Polski.

W grudniu 2020r. rozgrywki Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych odbyły się w formule online. Finały tych zawodów odbędą się w Katowicach w maju, a kolejne Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w dniach 16-18.12.2021 r już w katowickim Spodku.


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice