Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Top imprezy

Top imprezy

Bogate zaplecze hotelowe, najnowocześniejsze sale kongresowe i doskonały dojazd, obejmujący różnorodne środki transportu, jak magnes przyciągają organizatorów, którzy swoje imprezy lokalizują właśnie w Katowicach. To do naszego miasta każdego roku zmierzają miłośnicy muzyki, wielbiciele teatru i amatorzy nietypowych wrażeń, również sportowych, by poznać aktualne trendy, posłuchać międzynarodowych gwiazd i poczuć niepowtarzalną atmosferę, którą tworzą kibice zgromadzeni w hali Spodka. Wydarzenia kulturalne i sportowe to jednak tylko ułamek imprez, które dzieją się w Katowicach – z roku na rok rośnie również prestiż i popularność eventów skupiających się na biznesie i innowacjach, gromadzący przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki.

Organizacja tych imprez nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie transformacja miasta. Dzięki odpowiednio prowadzonej strategii rozwoju powstało zaplecze gotowe przyjąć nawet największe i najbardziej wymagające wydarzenia. 

Intel Extreme Masters

Intel Extreme Masters (IEM) jest to seria międzynarodowych turniejów e-sportowych odbywających się w miastach na całym świecie. Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w 2006r. na targach CeBIT w Hanowerze, a od 2013r. światowe finały turnieju odbywają się w katowickim Spodku i są niepowtarzalną wizytówką naszego Miasta o zasięgu globalnym, przyciągającą tłumy fanów – w edycji wydarzenia 2019 wzięło udział ok. 170 000 osób! Z roku na rok wzrasta także pula nagród i liczba widzów obserwująca transmisję zmagań. Intel Extreme Masters to także szereg imprez towarzyszących, takich jak: targi IEM:EXPO czy Global Esports Forum. W marcu 2020 r. z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne Intel Extreme Masters odbył się bez udziału publiczności.

Śląski Festiwal Nauki

Wspólnie z Uniwersytetem Śląskim, Miasto Katowice organizuje „Śląski Festiwal Nauki". Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. O międzynarodowym charakterze świadczy fakt, że Śląski Festiwal Nauki został przyjęty do sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany.

Edycję 2019 odwiedziło ok. 30 000 osób, zorganizowano min. warsztaty, wykłady i pokazowe doświadczenia. Swoją obecnością festiwal uświetnił Mirosław Hermaszewski, a także astronautka NASA Nicole Stott, fizyk i laureat Nagrody Nobla Johannes Georg Bednorz, alpinista Leszek Cichy, podróżnik Jan Mela, prof. Jerzy Buzek  i wiele innych wybitnych postaci. Wręczono również Specjalną Naukową Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice, która powędrowała do młodego i bardzo zdolnego doktoranta Wacława Adamczyka.

W tym roku festiwalowe wydarzenia przebiegały pod hasłem „Nauka jest bliżej" i zgromadziły ponad 50 tysięcy osób. austriacki pisarz science fiction Marc Elsberg. Wśród gości byli amerykański astronom i popularyzator nauki Seth Shostak, Daniel Tammet – sawant obdarzony ponadprzeciętnymi umiejętnościami arytmetycznymi i językowymi, aktualny rekordzista Europy w recytowaniu z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, czy amerykański inżynier lotniczy i pisarz Robert Zubrin – propagator idei kolonizacji i eksploracji Marsa).

Tour de Pologne

05.08 2020r., po raz 11. z rzędu, najlepsi kolarze globu przejechali ulicami Katowic. Impreza transmitowana jest do ok. 60 krajów świata i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń na terenie naszego Miasta. TDP to wieloetapowy, szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych. Co roku przejazd kolarzy wzbudza dużo pozytywnych emocji wśród mieszkańców i licznie przybyłych do Katowic z tej okazji pasjonatów kolarstwa. Od lat trasa wiedzie przez najpiękniejsze zakątki miasta – pokazujemy różnorodność terenów i perły architektury.  Katowice jako „świątynia sprintu", mogą pochwalić się rekordowymi prędkościami osiąganymi przez kolarzy przy dojeździe do mety przy Spodku. 

Festiwal TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE

Historia Nowej Muzyki rozpoczęła się w 2006 roku w Katowicach, pierwszą edycję imprezy zorganizowano wówczas w nieczynnym szybie kopalni Wilson. Dwie następne edycje odbyły się w Cieszynie. Od 2009 roku festiwal powrócił na stałe do Katowic. Najpierw były to tereny nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice", a w latach 2012–2013 Dolina Trzech Stawów. Od 2014 roku przestrzeń festiwalu to katowicka Strefa Kultury, która powstała na zrewitalizowanych terenach KWK „Katowice" w dzielnicy Bogucice. W 2010 roku festiwal został laureatem nagrody "European Festival Awards" w kategorii "Najlepszy Mały Festiwal". W ubiegłym roku po raz 14-sty, w dniach 20-22 czerwca ponownie w Strefie Kultury zagościli najlepsi krajowi i zagraniczni wykonawcy muzyki elektronicznej i techno, a największą gwiazdą byli pionierzy electro – zespół KRAFTWERK. 

27-30.08.2020 zapraszamy na darmowy TNMK.online - to dedykowana, interaktywna platforma festiwalowa. Między 27 a 30 sierpnia 2020 roku obejrzymy tam koncerty i wydarzenia klubowe realizowane na żywo oraz unikatowe koncerty „zdalne", nagrane przez wyjątkowych artystów z całego świata. Transmisje online będą obejmować koncerty i wydarzenia klubowe w NOSPR, Walcowni, Muzeum Śląskim i innych miejscach istotnych dla historii Śląska i festiwalu. Znamy także już datę przyszłorocznej edycji – to 03-06.06.2021.

OFF Festival Katowice

OFF Festival Katowice to jeden z najlepszych europejskich festiwali muzyki alternatywnej, organizowany przez Artura Rojka. Off Festival otrzymał wiele prestiżowych nagród m.in. European Festival Awards 2011 w kategorii Best Medium Festival, czyli Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości. W dniach 2-4 sierpnia 2019 r. na Dolinie Trzech Stawów odbyła się 13-sta edycja festiwalu, który po raz dziewiąty gościł w Katowicach. Co roku Festiwal przyciąga tysiące fanów muzyki z całego świata, a w 2019 r. do Katowic zawitały takie gwiazdy jak Neneh Cherry, Suede czy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk". Tegoroczna edycja OFF Festival została przeniesiona na 06-08.08.2021 r.

Wizzair Half Maraton Katowice

Pierwsza edycja biegu odbyła się 10 czerwca 2018 roku, a główna baza zawodów funkcjonowała w ścisłym centrum Katowic, pod Spodkiem. W wydarzeniu wzięło udział prawie 3 500 biegaczy z całego świata, a liczbę uczestników imprezy szacuje się na 10 000. Druga edycja to już 4 000 biegaczy i ponad 12 000 obecnych na placu w sercu Śląska. Nowa formuła biegu, bieg nocny, już teraz odbiła się echem w całej Polsce i do przedsięwzięcia dołączają nowe grupy biegaczy. Organizatorzy planowali, że w odpowiednim reżimie sanitarnym na starcie biegów 26 września 2020 roku stanie 3 000 biegaczy, jednak z uwagi na bezpieczeństwo uczestników podjęto decyzję o przełożeniu biegu na 22 maja 2021 roku.

PKO Silesia Marathon

Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie bieg maratoński prowadzony ulicami czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa oraz największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce. Pierwszy Silesia Marathon wystartował 3 maja 2009 roku spod bram Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Metę maratonu usytuowano wtedy przed katowickim „Spodkiem". Jedenasta edycja biegu obfitowała w rekordy. Ustanowiony został rekord trasy Silesia Marathon zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Pobity został również rekord Guinnessa – Anglik Kevin Howarth przebiegł maraton kozłując dwiema piłkami do koszykówki, osiągając czas 03:50:26. Silesia Marathon to nie tylko bieg główny na dystansie 42 km i 195 metrów, ale i liczne biegi towarzyszące. Od 2009 roku w ramach zawodów organizowany jest półmaraton, zawody dla dzieci i młodzieży.

4 października 2020r. po raz 12. odbędzie się PKO Silesia Marathon. Katowice będą gościć biegaczy z całego świata. Wśród nich znajdą się zawodnicy z Wielkiej Brytanii, Czech, Niemiec, Włoch, Ukrainy, a nawet Brazylii i przede wszystkim z Polski.

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

W grudniu 2020r. w katowickim Spodku odbędą się Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Liczymy na powtórzenie sukcesu z roku 2017 w którym to impreza uzyskała status najliczniej obsadzonych zawodów w Europie.

Kongres Miast Edukacyjnych

Z uwagi na sytuację w jakiej znalazł się świat, związaną z pandemią koronowirusa COVID 19 oraz wynikające z niej ograniczenia, jesteśmy zmuszeni odwołać organizację 16. Kongres Miast Edukacyjnych, który zaplanowany był w dniach 30 września – 2 października 2020 roku w Katowicach. Miasto Katowice jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenie Miast Edukacyjnych od roku 1998. Należy do niego 491 miast z 34 krajów na całym świecie. Temat konferencji „Miasto przemian – jako przestrzeń dla kreatywności i innowacyjności - muzyka, środowisko, rekreacja, partycypacja", został zainspirowany także zapisami zawartymi w podpisanej ,,Karcie Miast Edukacyjnych", którą chcieliśmy aktualizować właśnie na 16. Kongresie.

Niestety, z uwagi na bezpieczeństwo delegatów, ograniczenia w ruchu międzynarodowym oraz wprowadzone akty prawne, zakazujące organizacji wydarzeń na terenie kraju oraz wiele nie dających się przewidzieć czynników społeczno-ekonomicznych, miasto Katowice nie będzie gospodarzem 16. Kongresu Miast Edukacyjnych w 2020 roku.


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice