Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Top imprezy

Top imprezy

Bogate zaplecze hotelowe, najnowocześniejsze sale kongresowe i doskonały dojazd, obejmujący różnorodne środki transportu, jak magnes przyciągają organizatorów, którzy swoje imprezy lokalizują właśnie w Katowicach. To do naszego miasta każdego roku zmierzają miłośnicy muzyki, wielbiciele teatru i amatorzy nietypowych wrażeń, również sportowych, by poznać aktualne trendy, posłuchać międzynarodowych gwiazd i poczuć niepowtarzalną atmosferę, którą tworzą kibice zgromadzeni w hali Spodka. Wydarzenia kulturalne i sportowe to jednak tylko ułamek imprez, które dzieją się w Katowicach – z roku na rok rośnie również prestiż i popularność eventów skupiających się na biznesie i innowacjach, gromadzący przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki.

Organizacja tych imprez nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie transformacja miasta. Dzięki odpowiednio prowadzonej strategii rozwoju powstało zaplecze gotowe przyjąć nawet największe i najbardziej wymagające wydarzenia. 


Intel Extreme Masters

Intel Extreme Masters (IEM) to seria międzynarodowych turniejów e-sportowych odbywających się w miastach na całym świecie. Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w 2006r. na targach CeBIT w Hanowerze, a od 2013 r. światowe finały turnieju odbywają się w katowickim Spodku i są niepowtarzalną wizytówką naszego Miasta o zasięgu globalnym, przyciągającą tłumy fanów – w edycji wydarzenia 2019 wzięło udział ok. 170 000 osób! Z roku na rok wzrasta także pula nagród i liczba widzów obserwująca transmisję zmagań.

Intel Extreme Masters to także szereg imprez towarzyszących, takich jak: targi IEM:EXPO czy Global Esports Forum. W marcu 2020 r. z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne Intel Extreme Masters odbył się bez udziału publiczności. Kolejna edycja Intel Extreme Masters Katowice, w trakcie której odbyły się mistrzostwa Counter-Strike: Global Offensive, StarCraft II oraz Warcraft III: Reforged została rozegrana bez udziału publiczności w formule online w dniach 16-28 luty 2021.

Intel Extreme Masters 2022 odbył się z udziałem tysięcy kibiców w ostatni weekend lutego (25-27.02.2022) w katowickim Spodku. Edycja 2023 odbyła się 10-12 lutego - do Międzynarodowego Centrum Kongresowego powróciło także IEM EXPO. Dla odwiedzających pasjonatów esportu przez pełne 3 dni dostępne było ponad 8000m2 przestrzeni targowej wypełnionej aktywnościami, nowościami technologicznymi i gamingowymi, rywalizacją i licznymi, innymi atrakcjami. Edycja 2024 w dniach 9-11 luty przyciagnęła do Spodka i MCK przeszlo 65 tysięcy fanów.

Intel Extreme Masters w Spodku_fot. Radosław Kaźmierczak.jpgŚląski Festiwal Nauki

Wspólnie z Uniwersytetem Śląskim, Miasto Katowice organizuje „Śląski Festiwal Nauki". Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. O międzynarodowym charakterze świadczy fakt, że Śląski Festiwal Nauki został przyjęty do sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany.

Edycję 2019 odwiedziło ok. 30 000 osób, zorganizowano min. warsztaty, wykłady i pokazowe doświadczenia. W 2020 roku festiwalowe wydarzenia przebiegały pod hasłem „Nauka jest bliżej" i zgromadziły ponad 50 tysięcy osób.

W styczniu 2021 roku Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizowany wspólnie z Miastem Katowice od 2016 roku triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce" PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warto przypomnieć, że to kolejne wyróżnienie dla ŚFN: w czerwcu 2019 roku festiwal zdobył Złotą Różę EUPRIO, czyli pierwszą nagrodę dla najlepszego działania marketingowego wśród wydarzeń popularnonaukowych w Europie.

Kolejna edycja ŚFN Katowice odbyła się w dniach 9-15 października 2021. W niedzielę 10 października w plenerze funkcjonowało Miasto Nauki nad Rawą, na którą złożyło się 200 pokazów naukowych, 12 scen, 4 strefy specjalne, koncerty, warsztaty i wystawy. Imprezę odwiedzilo przeszło 30 tys. ludzi. Przez cały następny tydzień odbywały się warsztaty i wykłady online, skierowane do uczniów, nauczycieli, studentów.

Edycja 2022 Festiwalu powróciła do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w dniach 3 - 5 grudnia 2022 r. i odwiedziło ją 55 tysięcy osób! 7 Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbył się w dniach 9-11.12.2023 r. i rozpoczął sie widowiskiem KATOPOLIS, inaugurującym obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

 DSC_5154.jpg

Tour de Pologne

Impreza transmitowana jest do ok. 60 krajów świata i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń na terenie naszego Miasta. TDP to wieloetapowy, szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych. Co roku przejazd kolarzy wzbudza dużo pozytywnych emocji wśród mieszkańców i licznie przybyłych do Katowic z tej okazji pasjonatów kolarstwa. Od lat trasa wiedzie przez najpiękniejsze zakątki miasta – pokazujemy różnorodność terenów i perły architektury. 

IMG_20210814_165543.jpg

Festiwal TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE

Historia Nowej Muzyki rozpoczęła się w 2006 roku w Katowicach, pierwszą edycję imprezy zorganizowano wówczas w nieczynnym szybie kopalni Wilson. Dwie następne edycje odbyły się w Cieszynie. Od 2009 roku festiwal powrócił na stałe do Katowic. Najpierw były to tereny nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice", a w latach 2012–2013 Dolina Trzech Stawów.

Od 2014 roku przestrzeń festiwalu to katowicka Strefa Kultury, która powstała na zrewitalizowanych terenach KWK „Katowice" w dzielnicy Bogucice. W 2010 roku festiwal został laureatem nagrody "European Festival Awards" w kategorii "Najlepszy Mały Festiwal". 

Festiwal w 2024 roku zaplanowany jest na 20-22 czerwca.

tauron maly.jpg

OFF Festiwal w katowickiej Dolinie Trzech Stawów

Piętnasta już edycja OFF Festivalu za nami. Trwające trzy dni święto szeroko rozumianej muzyki alternatywnej od lat przyciąga fanów nie tylko z Polski, ale też całej Europy, na arenie której cieszy się ono dużym uznaniem. 

Przygotowania do kolejnej edycji festiwalu już wystartowały! Wiadomo już, że siedemnasta edycja OFF Festivalu odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia 2024 roku.

_MG_7864.JPG

Mistrzostwa Europy w Siatkówce Mężczyzn -  CEV EuroVolley Men

Sześć miast - trzy w Polsce i po jednym w każdym z trzech współorganizujących turniej krajów – Czechach, Estonii i Finlandii – stała się częścią siatkarskiego wydarzenia roku 2021: CEV EuroVolley Men, gdzie 24 reprezentacje stanęły do zmagań o tytuł najlepszej drużyny kontynentu.

Męska odsłona CEV EuroVolley 2021 miała aż trzy przystanki w Polsce, znanej już w świecie jako kraj zwariowany na punkcie siatkówki. Kraków – gospodarz finałowych rund edycji 2017 – był areną zmagań jednej z czterech grup ME. Turniej przeniósł się następnie do Gdańska, który gościł już eurovolleyowe mecze w 2013 i 2017 roku. Tam też rozegrane zostały cztery spotkania 1/8 finału i dwa ćwierćfinały. Gospodarzem półfinałów i meczów medalowych były Katowice. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla ukoronowania europejskich „królów siatkówki". W sobotę 18.09 odbyły się dwa spotkania półfinałowe: Polska - Słowenia (1:3) i Włochy - Serbia (3:1) W niedzielę 19.09 o godz. 17:30 odbył się mecz Polska – Serbia (3:0) o brązowy medal, a o godz. 20:30 mecz finałowy  Włochy – Słowenia (3:2). Na trybunach Spodka zasiadało 11 tysięcy osób.

IMG_20210919_182509.jpg

FIVB Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn 

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022 – 20. edycja międzynarodowego turnieju siatkarskiego, mającego na celu wyłonienie najlepszej reprezentacji narodowej na świecie, zorganizowana pod egidą FIVB od 26 sierpnia 2022 do 11 września 2022 przez Polskę i Słowenię.  

W marcu Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zadecydowała o odebraniu Rosji prawa do organizacji tego prestiżowego turnieju. Decyzją Federacji gospodarzami Mistrzostw Świata zostały Polska i Słowenia. W Katowicach zobaczyliśmy m.in. reprezentację Polski, która właśnie tu będzie rozgrywała swoje mecze grupowe. W Spodku odbędą się również mecze półfinałowe, mecz o trzecie miejsce oraz finał imprezy.

Mimo wspaniałej atmosfery w katowickim Spodku, tytułu mistrzowskiego nie obroniła reprezentacja Polski, przegrywając w finale 1:3 z reprezentacją Włoch, która zdobyła go po 24 latach przerwy i po raz czwarty w historii.
315241377_532939421705224_7625907836422923166_n.jpgSilesia Marathon

Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie bieg maratoński prowadzony ulicami czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa oraz największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce. Pierwszy Silesia Marathon wystartował 3 maja 2009 roku spod bram Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Metę maratonu usytuowano wtedy przed katowickim „Spodkiem".  Obecnie zawodnicy kończą bieg na bieżni Stadionu Śląskiego. Silesia Marathon to nie tylko bieg główny na dystansie 42 km i 195 metrów, ale i liczne biegi towarzyszące. Od 2009 roku w ramach zawodów organizowany jest półmaraton, zawody dla dzieci i młodzieży.

Tegoroczna edycja zaplanowana jest na niedzielę 6 października.

IMG_20211003_101038.jpg

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych gościły w katowickim Spodku już w 2017 roku i zawody były tak dobrze zorganizowane, że przydzielono do Katowic organizację tego turnieju również w latach 2020 i 2021. Jest to złamanie nieoficjalnej reguły, o której mówił wiceprezydent FIDE Łukasz Turlej: „To ewenement, gdyż zazwyczaj prawo organizacji imprez przyznaje się tylko jednorazowo i najczęściej są to stolice państw"

Katowice są bardzo mocnym ośrodkiem szachowym w Polsce. Od lat organizowane tam są wydarzenia rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, a drużyna Wasko Hetman GKS Katowice w ciągu ostatnich 14 lat aż 9-krotnie zostawała drużynowym mistrzem Polski.

W grudniu 2020r. rozgrywki Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych odbyły się w formule online.

Kolejne Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w dniach 16-18.12.2021 r. odbyły się już w katowickim Spodku, podobnie jak edycja 2022 (16-18.12.2022 r.). W roku z powodzeniem organizowany jest Katowicki Festiwal Szachowy 2023 oraz 2024.

 

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej odbyły się w terminie 11-29.01.2023 r. w Polsce i Szwecji. W lipcu poprzedniego roku w  Katowicach odbyła się ceremonia losowania grup finałowych. W trakcie Mistrzostw w styczniu 2023 w Katowicach przeprowadzona została 11.01.2023 ceremonia otwarcia Mistrzostw.  Łącznie w Spodku odbyło się 21 z 61 spotkań.

 


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice