Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Zielone Katowice

Zielone Katowice


palmy_katowice_07_2018_foto_radoslaw_kazmierczak_4315.jpg


Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 42% powierzchni zajmują lasy, w tym pozostałości prastarej Puszczy Śląskiej z dwoma rezerwatami przyrody: Ochojec i Las Murckowski. Aktywny wypoczynek w katowickich lasach ułatwia sieć szlaków pieszych i rowerowych, specjalnie przygotowane wiaty turystyczne, miejsca do biwakowania, tablice edukacyjne. W mieście jest też wiele parków, z których największymi i najpopularniejszymi są Park Kościuszki i Dolina Trzech Stawów. Oba położone po południowej stronie śródmieścia, różnią się nieco charakterem. Park Kościuszki jest starym, zabytkowym parkiem miejskim, o urozmaiconej rzeźbie terenu i ozdobnej roślinności. Można w nim zobaczyć urokliwy drewniany kościółek św. Michała Archanioła z 1510 r., słynną wieżę spadochronową oraz pomnik Kościuszki. Są place zabaw, a zimą naturalny tor saneczkowy. Park w Dolinie Trzech Stawów jest ulubionym miejscem rekreacji katowiczan – znajdziemy tu prawie czterokilometrową rolkostradę, trasy rowerowe i biegowe, wypożyczalnię kajaków i zagospodarowaną plażę z kąpieliskiem. Nieopodal znajduje się lotnisko sportowe na Muchowcu, a pobliskie łąki są miejscem organizowania popularnych festiwali muzycznych.


Warto zobaczyć

Dolina Pięciu Stawów – nie tylko w Tatrach!

Chcecie odwiedzić Dolinę Pięciu Stawów? Nie musicie wcale jechać w Tatry. Mamy takie miejsce w  Katowicach: Morawa, Borki i trzy Hubertusy. Stawy w zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Szopienice-Borki" powstały w miejscu dawnych wyrobisk piasku, który wydobywano na potrzeby górnictwa. Wkrótce ma tam być naprawdę pięknie i uroczo. Obecnie trwają prace związane z rewitalizacją tego terenu. Ma to być atrakcyjny kompleks rekreacyjny dla mieszkańców dzielnicy i całego miasta. 

Już teraz można tam popływać na kajakach. Kto już próbował? Kompleks jest położony w północno-wschodniej części Katowic i obejmuje ok. 157 ha stawów i ich otoczenie, usytuowanych w dolnych odcinkach dolin rzecznych Brynicy i Rawy. Woda w stawach posiada pierwszą klasę czystości.

Katowice_Jesien_dolina-5-stawow-2020_157.JPG
9_dolina_5_stawow_0452_Radosław_Kaźmierczak.jpg


Katowicki Central Park – Dolina Trzech Stawów

Trochę podobna do nowojerskiego Central Parku, a jednak na wyciągnięcie ręki – w katowickiej Dolinie Trzech Stawów czeka na nas oaza zieleni – to idealne miejsce na piknik z przyjaciółmi. Odbywają się też tu liczne koncerty, a Off Festival przyciąga gwiazdy muzyki i ich fanów z całego świata. Jest też wodny plac zabaw, ścieżki rowerowe i wypożyczalnia kajaków. Jeśli lubicie oglądać szybowce – znajduje się tu aeroklub. 

Katowice-Dolina3stawow_FotJeremiAstaszow-UM-Katowice.jpg

3_dolina_3_stawow_3284_Radosław_Kaźmierczak.jpg


Park w angielskim stylu. Park im. Tadeusza Kościuszki

Błękitne niebo nad głowami, zieleń dookoła i wspaniałe zespoły muzyczne. Miłośnicy dobrej muzyki wiedzą to od lat – latem życie muzyczne Katowic przenosi się do parku Kościuszki, gdzie co niedzielę setki osób słuchają koncertów promenadowych. Ale ten jeden z najstarszych parków w Katowicach nie tylko latem zaprasza do poznania swoich ścieżek. Na 72 hektarach możemy zobaczyć rododendrony i azalie, liczne brzozy i sosny. Na terenie parku znajduje się drewniany kościół św. Michała z 1510 r.

Dla osób, które lubią się trochę poruszać – jest miejsce do gry w bule. A dla dzieci (i dorosłych też) miejsce do zjeżdżania na sankach i… Kościuszek – plac zabaw wykonywany według najnowszych trendów. Nie może tu być nudno!

08_park_kosciuszki_um_katowice_radoslaw_kazmierczak-14.jpg



Hałda, z której zobaczysz góry

Ze szczytu hałdy w Kostuchnie można oglądać pobliską kopalnie, ale nie tylko. W słoneczne dni zobaczymy Tychy i Beskidy, a przy bardzo dobrej widoczności, gdy weźmiemy lornetkę możemy zobaczyć nawet Tatry. A od tego roku jest też tam… ogród japoński.


Osiedle ogród

Miasto ogród wzorowane na angielskich ideach – takie rzeczy tylko na Giszowcu! Osiedle mieszkaniowe dla górników kopalni „Giesche" powstało w latach 1907-1910. Było to przedsięwzięcie pionierskie na tamte czasy. Zaprojektowanie i budowę osiedla zlecił dyrektor spółki Anton Uthemann architektom Georgowi i Emilowi Zillmanom z Charlottenburga koło Berlina. Dziś – oprócz zadowolonych mieszkańców – nieraz można spotkać tu japońskich turystów z aparatami!

giszowiec-plac-pod-lipami.jpg

Giszowiec, Plac pod Lipami

giszowiec-domek.jpg


Kajak polo na Maroko

Próbowaliście kiedyś swoich sił w kajak polo? Spokojnie, wystarczy pojechać na osiedle Tysiąclecia. Od września mieszkańcy (i nie tylko!) mogą korzystać z nowego kompleksu rekreacyjnego przy stawie Maroko. Teren został na nowo urządzony – zielenią i małą architekturą, a  sam kompleks obejmuje pochylnie do wodowania łódek, pełnowymiarowe boisko do kajak polo dla działającego przy stawie Maroko klubu UKS „Kanu", trybuny dla publiczności, dwa pomosty do cumowania łódek, a także pomosty dla wędkarzy. Staw Maroko stanowi ostoję dla wielu gatunków zwierząt, jak np. kumak nizinny, traszki zwyczajne czy żaby jeziorkowe.


Ule w centrum miasta

Centrum miasta i pasieki? Takie rzeczy nie tylko w Nowym Jorku, Londynie czy Johannesburgu, ale też w Katowicach! W Polsce pierwsze miejskie pasieki pojawiły się w Warszawie, a w Katowicach na dachu budynku Unileveru przy ul. Chorzowskiej. Kolejne powstały m.in. przy Muzeum Śląskim, Superjednostce i Uniwersytecie Śląskim.

Katowickie pasieki_Fot._radoslaw_kazmierczak.jpg

Katowickie pasieki_Fot.radoslaw_kazmierczak.jpg


Spacer z artystami

Na placu w Koszutce znajdują się zieleńce, alejki z ławkami, fontanna. Spacerując po tym uroczym skwerze można spotkać wybitnych katowiczan i Ślązaków. Z inicjatywy katowickiego samorządu powstała tam bowiem Galeria Artystyczna, która upamiętnia artystów, związanych z Katowicami, np. Zbigniew Cybulski, Aleksandra Śląska, Jerzy Duda-Gracz, Stanisław Hadyna, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń. Galeria to płaskorzeźby odlane z brązu, ustawione na cokołach o wysokości dwóch metrów.


Wyżej się nie da

Wzgórze Wandy to najwyżej położony punkt Katowic - 352 m n.p.m. Znajduje się w Lesie Murckowskim, porośniętym ponad 300-letnimi bukami. Warto tu przyjść odpocząć z dala od zgiełku miasta!


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice