Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Dla Seniorów

Dla Seniorów

Punkt Cyfrowego Wsparcia dla Seniorów

Punkt Cyfrowego Wsparcia dla Seniorów jest to miejsce, w którym nasi seniorzy mogą poszerzać swoje umiejętności w zakresie obsługi urządzeń cyfrowych. Nowy stacjonarny Punktu Cyfrowego Wsparcia dla Seniorów mieści się przy al. Korfantego 48 (róg al. Korfantego i ul. Morcinka) i wyposażony jest w 8 stanowisk komputerowych, na których seniorzy mogą rozwijać zarówno indywidualnie, jak i w grupach swoje umiejętności cyfrowe.

Udział w szkoleniach jest całkowicie bezpłatny dla seniorów, a realizacja całego projektu, prowadzona jest na zlecenie miasta Katowice przez Fundację Klub KONTRA, która gwarantuje trenerów posiadających doświadczenie w prowadzeniu szkoleń w obszarze IT.

Zapisy na szkolenia prowadzone są pod nr tel. 666 668 434


Punkt Cyfrowego Wsparcia dla Seniorów.jpg


____________________________________


Czasowa zmiana osoby wykonującej usługi Złotej Rączki

W związku z nieobecnością Pana Krzysztofa Makieły, który świadczy na codzień usługi Złotej Rączki dla katowickich seniorów, Urząd Miasta Katowice informuje, że zastępstwo będzie pełnił Pan Michał Olszewski.

Jednocześnie przypominamy, że chęć skorzystania z usługi można zgłaszać pod numerem telefonu: (32) 251-69-00.


zlota raczka - samochód.jpg

____________________________________Telefon zaufania dla Seniorów

W naszym mieście już kolejny rok działa Telefon Zaufania dla Seniorów, który obsługują wolontariuszki w wieku senioralnym.

Z telefonu mogą skorzystać wszyscy seniorzy, którzy czują się samotni i którzy chcieliby porozmawiać z życzliwą osobą w podobnym wieku, otwartą na drugiego człowieka, pełną empatii i zrozumienia. Telefon ten daje możliwość nawiązania ciepłych relacji i rozmów na różne tematy.

Zachęcamy więc seniorów do korzystania z Telefonu Zaufania. Rozmowa z wolontariuszkami pomoże choć na chwilę zapomnieć o samotności i poczuć się lepiej.

Numer Telefonu Zaufania dla seniorów to 796 970 686.

Telefon zaufania dla seniorów.jpg

______________________________________


„Senior – Konsument”

Seniorze, uważaj na „teleoferty”, zawyżone ceny towarów czy podejrzane aukcje w internecie. Na rynku działają podmioty, które zachowują się nieetycznie wobec seniorów w celu uzyskania korzyści finansowych. Do takich praktyk zaliczamy np. przekonywanie do wyboru towaru za cenę wielokrotnie przewyższającą jego wartość rynkową, zapraszanie seniora na pokaz pod pretekstem bezpłatnych badań czy odbioru nagrody kiedy rzeczywistym celem jest nakłonienie do zakupu np. drogiej pościeli czy garnków, ukrywanie wad towaru lub podawanie w opisie produktu nieistniejących funkcji. Ponadto w internecie można trafić na fałszywe sprzedaże czy aukcje, które adresowane są do osób starszych. Osoby starsze stanowią bardzo wrażliwą grupę konsumentów. Ich ufność i brak wiedzy o przysługujących prawach staje się często polem do manipulacji i wymuszeń dla nieuczciwych przedsiębiorców.

 

Komunikat UOKiK: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17994

 

Pomoc dla mieszkańców Katowic:

Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów

Urząd Miasta Katowice

Telefon: (32) 25 93 846; (32) 25 93 905; Mail: mrk@katowice.eu

Korespondencję proszę kierować na adres:

40-098 Katowice; ul. Młyńska 4.

Informacje o sposobie składania wniosków na stronie: katowice.eu/mrk

Prawa seniora.pdf

Zmiana prawa energetycznego - prawa seniora.pdf

______________________________________


Popołudniowe kluby społecznościowe

W godzinach 13:00-16:00 w lokalach, w których mieszczą się Dzienne Domy Pomocy Społecznej, funkcjonują popołudniowe kluby społecznościowe przeznaczone dla osób w wieku senioralnym – mieszkańców danej dzielnicy Katowic, dzielnic ościennych oraz uczestników DDPS. Korzystanie z usług popołudniowego klubu społecznościowego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Kluby dysponują taką samą liczbą miejsc, jak Dzienne Domy Pomocy Społecznej w odpowiedniej lokalizacji.

 

Wykaz lokalizacji, w których działają popołudniowe kluby społecznościowe wraz z liczbą miejsc:

 • ul. Czecha 2, tel. (32) 259 86 69 - 48 miejsc
 • ul. Tysiąclecia 45, tel. (32) 254 06 93 - 30 miejsc,
 • ul. Wiślana 9, tel. (32) 203 80 03 - 43 miejsca,
 • ul. Świdnicka 35a, tel. (32) 202 13 15 - 42 miejsca,
 • ul. Oblatów 24, tel. (32) 203 78 32 - 75 miejsc,
 • ul. Gliwicka 74a, tel. (32) 250 15 34 - 34 miejsca,
 • ul. Dębowa 23,  tel. (32) 355 51 60 wew. 4 – 25 miejsc.

 

W ramach świadczonych usług Popołudniowy Klub Społecznościowy zapewnia w szczególności:

 • miejsce do spędzania czasu od poniedziałku do piątku w dni powszednie przez 3 godziny dziennie, w godz. 13.00-16.00,
 • poczęstunek dla każdego uczestnika klubu społecznościowego,
 • organizację zajęć dla seniorów o charakterze hobbystycznym, towarzyskim, rekreacyjnym, (w tym m.in. wycieczki i wyjścia do różnego rodzaju instytucji kultury),
 • aktywizację społeczną, w tym spotkania integracyjne z innymi społecznościami,
 • organizację zajęć w zakresie aktywności ruchowej (np. zajęcia gimnastyczne, ćwiczenia oddechowe, relaksacja, spacery). ______________________________________

Informator dla Seniorów 2023

Szanowni Seniorzy, miasto Katowice po raz kolejny przygotowało Informator dla Seniorów 2023, który zawiera kompleksową informację w zakresie działań kulturalnych, sportowych oraz społecznych skierowanych do katowickich Seniorów.

Z informatora dowiecie się Państwo o realizowanych w 2023 roku wydarzeniach skierowanych do Seniorów, programach i działaniach społecznych realizowanych przez Wydział Polityki Społecznej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach, dowiecie się, gdzie w Katowicach znajdują się punkty nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, znajdziecie ofertę Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach oraz bezpłatnych badań. Ponadto w Informatorze zawarta jest oferta edukacyjna, kulturalna i sportowa wraz z danymi teleadresowymi.

Informator (wersję papierową) można odebrać w: Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach, ul.Rynek 1, Miejskich Domach Kultury, Bibliotekach Miejskich, a także dostępny jest w wersji elektronicznej: Informator dla seniorów do pobrania:

Informator dla Seniorów - edycja 2023.pdf

Informator dla Seniorów - edycja 2022.pdf

Ze względu na częściowe zawieszenie działań na rzecz seniorów spowodowane panującą sytuacją epidemiczną związaną z COVID-19 w 2020 r. nie został wydany Informator dla Seniorów - edycja 2020.

Informator dla Seniorów - edycja 2019.pdf

Informator dla Seniorów - edycja 2018.pdf

Informator dla Seniorów - edycja 2017.pdf


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice