Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Dla Seniorów

Dla Seniorów

Seniorze, już wkrótce Katowicki Dzień Seniora

W ramach szeroko rozumianej polityki senioralnej miasta Katowice Prezydent Miasta Katowice – Pan Marcin Krupa serdecznie zaprasza wszystkich katowickich seniorów do udziału w imprezie corocznie organizowanej i finansowanej przez Miasto Katowice pn. „Katowicki Dzień Seniora".

Wydarzenie to odbędzie się w dniu 27 września 2021r. na katowickim Rynku, w godzinach 11:00 – 14:00, ale już 26 września (niedziela) serdecznie zapraszamy na imprezę towarzyszącą w siedzibie Stowarzyszenia FAMI.LOCK, w Katowicach przy ul. 3-go Maja 11, o godzinie 17:00,  gdzie odbędzie się koncert ballad i romansów rosyjskich w wykonaniu Aleksandra Macerdiego. Wstęp wolny dla 40 osób.

Kolejna impreza towarzysząca w dniu 27 września (poniedziałek) w siedzibie TEATRU BEZ SCENY, Katowice ul. 3-go Maja 11, godzina 17:00, wystawiona zostanie komedia pt. „Szczęście". Wstęp wolny dla 40 osób.

Z kolei we wtorek 28 września o godzinie 14:00 zapraszamy do kina Światowid na projekcję amerykańskiej komedii pt. „Jak wywołałam byłą żonę". Wstęp wolny dla 150 osób.

Również we wtorek 28 września o godzinie 19:00 w siedzibie Stowarzyszenia FAMI.LOCK przy ul. 3-go Maja 11 w Katowicach koncert „Na Bosso" w wykonaniu Doroty Chanieckiej.

Jak co roku, celem spotkania będzie wspólne, radosne zamanifestowanie aktywnej obecności seniorów w przestrzeni naszego Miasta.

W trakcie obchodów 27 września, w atmosferze wspólnej zabawy przewidujemy szereg niespodzianek m.in. koncert MARCO BOCCINO, występy artystyczne, konkursy oraz poczęstunek.

Harmonogram Szóstego Dnia Seniora:

 • 10.30 – 11.00 rozpoczęcie promocji imprezy: oprawa muzyczna w wykonaniu DJ-a + pierwsze działania aktorów szczudlarzy + komunikaty prowadzącego,
   
 • 11.00 -11.15 uroczyste rozpoczęcie imprezy z udziałem Władz Miasta Katowice,
   
 • 11.15 - 12.00 włoskie przeboje w wykonaniu Marco Boccino - występ artystyczny,
   
 • 12.15 – 13.00 występ estradowy,
   
 • 13.00 – 13.20 Teatr Gry i Ludzie – plenerowe widowisko,
   
 • 13.20 – 13.50 występ artystyczny,
   
 • 13.50 – 14.00 uroczyste zakończenie imprezy.

    
  Przez cały czas trwania imprezy będzie możliwość zapoznania się z ofertą Partnerów Programu pn. „Aktywni Seniorzy 60+" oraz Katowickiej Karty Mieszkańca i pokazami Gości (Straży Pożarnej, Komendy Policji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).
   
  Ponadto, w trakcie trwania imprezy będzie także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 w Szczepionkobusie w godzinach 11:00 – 17:00 oraz odbędą się warsztaty kulinarne dla seniorów, a także będzie się można spisać w Narodowym Spisie Powszechnym.

Realizatorem zadania na zlecenie Miasta Katowice jest Stowarzyszenie FAMI.LOCK, wyłonione w drodze  otwartego konkursu ofert.

Już dziś zapraszamy do wspólnej zabawy!

______________________________________

Weekend seniora z kulturą

 

Szanowni Seniorzy, w dniach 2-3 października br. w ramach kolejnej edycji akcji „Weekend seniora z kulturą", zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, miasto Katowice przygotowało szereg atrakcji dla katowickich seniorów, którzy będą mogli skorzystać  bezpłatnie lub za symboliczną opłatą z oferty miejskich instytucji kultury.

Wykaz instytucji kultury, które biorą udział w kampanii w załączeniu.

Już dziś zapraszamy do skorzystania z oferty.

Weekend seniora - oferta.pdf

Weekend dla seniora.jpg

______________________________________

Szanowni Seniorzy,

KATOWICKA SENIORIADA'' powraca!

Prezydent Miasta Katowice Pan Marcin Krupa serdecznie zaprasza wszystkich katowickich Seniorów do udziału w Biesiadach Senioralnych:

- 29.09.2021r, godzina 15:00 – Miejski Dom Kultury „Południe", ul. T. Boya Żeleńskiego 83, Katowice,

- 13.10.2021r, godzina 15:00 – Miejski Dom Kultury „Koszutka" Filia „Dąb", ul. Krzyżowa 1, Katowice,

- 20.10.2021r, godzina 15:00 – Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie", ul. Markiefki 44a, Katowice,

- 17.11.2021r, godzina 15:00 - Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie",  ul. Marcinkowskiego 13a, Katowice,

- 8.12.2021r, godzina 15:00 – Miejski Dom Kultury „Koszutka" Filia „Dąb", ul. Krzyżowa 1, Katowice.

Zapisy na każdą z Biesiad przyjmowane są telefoniczne przez pracownika Stowarzyszenia Artystycznego SILESIA ARTPROM pod nr tel.  601 595 058 oraz 530 106 730.

Jak zawsze gwarantujemy dobrą zabawę! Przyjdź i zobacz Sam!

Senioriady1.jpg


______________________________________


Aktywnie, zdrowo i na sportowo – ponownie ruszyły zajęcia dla seniorów

Prezydent Miasta Katowice, po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, serdecznie zaprasza wszystkich katowickich seniorów do skorzystania z bogatej oferty zajęć: rekreacyjnych, sportowych, kulturalnych i edukacyjnych, jakie dla Państwa przygotowaliśmy.

Tradycją stało się, że co roku wspólnie z organizacjami pozarządowymi specjalnie dla Was organizujemy wiele ciekawych projektów. Są to m.in. spotkania integracyjno – aktywizujące, warsztaty florystyczne, gry planszowe, kurs obsługi komputera, kursy pierwszej pomocy, warsztaty muzyczne, nauka języków obcych i wiele, wiele innych.

W 2021 roku będziecie Państwo mogli nadal rozwijać pasje sportowe w ramach „Sportowego Uniwersytetu Seniora" oraz ciekawie spędzić czas wolny poprzez udział w różnego rodzaju zajęciach organizowanych np. przez Kluby Seniora. Ponadto, wracają także bezpłatne usługi oferowane w ramach programu „Złota rączka dla seniora", który służy pomocą w naprawie niewielkich usterek.

W załączeniu przedstawiamy Państwu kompleksową informację o działaniach dedykowanych właśnie Państwu.

Realizacja działań senioralnych dotowanych przez miasto Katowice w 2021 r.pdf 

Zadania realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach na rzecz osób w wieku senioralnym http://www.mops.katowice.pl/node/2623

Seniorzy nie zwlekajcie – ta oferta jest dedykowana dla Was!

Aktywny senior1.jpg

______________________________________Popołudniowe kluby społecznościowe

Serdecznie zapraszamy wszystkich katowickich seniorów do udziału w zajęciach organizowanych przez popołudniowe kluby społecznościowe, które od maja br. wznowiły swoją działalność. Kluby działają od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 16.00 , a udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

 

Na miesiąc czerwiec zaplanowano szereg ciekawych zajęć, m.in.:

- „Moda dla seniora i nie tylko" – spotkanie z paniami z firmy AMIKOS,

- spotkanie przy grillu,

- spotkanie muzyczne z Panem Rafałem Kozioł i wspólne biesiadowanie przy muzyce,

- zajęcia w grupach hobbystycznych „Kreatywni" np. malowanie palcami, malowanie farbami na płótnie,

- yoga dla seniorów,

- Akademia umysłu np. rozwiązywanie zagadek, rebusów, zajęcia z matematyki.

 

Miesięczne harmonogramy zajęć planowanych w poszczególnych popołudniowych klubach społecznościowych dostępne są na stronie internetowej pod adresem: https://www.mops.katowice.pl/node/3362, mogą one jednak ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe i inne czynniki.

 

Więcej informacji o zajęciach prowadzonych przez popołudniowe kluby społecznościowe można uzyskać telefonicznie lub w siedzibach klubów:

- Klub przy ul. Czecha 2, tel. (32) 259 86 69,

- Klub przy ul. Głogowskiej 23, tel. (32) 202 87 27,

- Klub przy ul. Tysiąclecia 4, tel. (32) 254 06 93,

- Klub przy ul. Wiślanej 9, tel. (32) 203 80 03,

- Klub przy ul. Świdnickiej 35a, tel. (32) 202 13 15,

- Klub przy ul. M. Oblatów 24, tel. (32) 203 78 32,

- Klub przy ul. Gliwickiej 74a, tel. (32) 250 15 34,

- Klub przy ul. Dębowej 23,  tel. (32) 355 51 60 wew. 4,

- Klub przy ul. Brata Alberta 4, tel. (32) 355 51 60 wew. 4.

Popołudniowe kluby społecznościowe - plakat.jpg


______________________________________

Kampania informacyjno – edukacyjna pn. „Alzheimer – rozumiem – wspieram”

Miasto Katowice włączyło się do kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „Alzheimer – rozumiem – wspieram” organizowanej przez Alzheimer Polska – związku organizacji pozarządowych zajmujących się wspieraniem chorych żyjących z demencją i ich opiekunów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Celem prowadzonej kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat choroby Alzheimera i innych rodzajów otępienia.

Temat chorób otępiennych jest ważnym problemem społecznym. Dziś w naszym kraju ponad 500 tysięcy osób żyje z otępieniem, w tym 300 tysięcy z chorobą Alzheimera. Prognozy wskazują, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, w wieku powyżej 60-65 lat; im człowiek starszy, tym większe jest ryzyko pojawienia się objawów otępienia. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80 roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji. Zmiany zachowania osób z pierwszymi objawami otępienia często lekceważone, tłumaczone podeszłym wiekiem, pozostają bez diagnozy i leczenia. Choroba otępienna może trwać kilkanaście lat, a bliscy często nie potrafią pomóc. W społeczeństwie brakuje podstawowej wiedzy o objawach, postępowaniu choroby, miejscach, gdzie można otrzymać pomoc i potrzebne informacje.

Sprawa jest bardzo ważna dla wielu rodzin i osób samotnych. Dlatego serdecznie zapraszamy i zachęcamy do zapoznania się z materiałami i publikacjami zamieszczonymi na stronie https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rpo-alzheimer-rozumiem-wspieram oraz do podejmowanie wszelkich możliwych działań na rzecz tej, wciąż rosnącej grupy społecznej.

Publikacje:

Ulotka-Alzheimer-Rozumiem-Wspieram[1].pdf

Broszura-Alzheimer-Rozumiem-Wspieram[1].pdf


______________________________________

Kiedy Oma siedzi w doma

Samotność, ostrożność, ale i bardzo duża chęć kontaktu z drugim człowiekiem, a także spory zapał, który jednak trzeba hamować – MOSiR Katowice podsumował pierwszą fazę projektu „rozRuszamy po covidzie!". Równocześnie do internetu trafił film, na którym instruktorzy MOSiRu zachęcają Omę, która jeszcze nie jest zaszczepiona do prostych ćwiczeń w domu.

- Wiemy, że w czasie pandemii seniorzy mają ograniczone możliwości uprawiania sportów czy aktywności fizycznej. Dlatego bardzo się cieszę, że projekt „rozRuszamy po covidzie!" cieszy się zainteresowaniem wśród starszych katowiczan. To dla nich świetna okazja, aby w prosty sposób zadbać o swoją sprawność pod czujnym okiem trenera z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ciągu dwóch tygodni trener MOSiR Katowice odbył już kilkanaście wizyt na terenie całego miasta. Dodatkowo przeprowadził kilkadziesiąt rozmów telefonicznych z zainteresowanymi seniorami.

Na początku uderzyła mnie samotność osób starszych. Widać, jak nasi seniorzy potrzebują kontaktu i zainteresowania. Każda wizyta zaczyna się od herbatki i domowego ciasta, co z jednej strony daje mi pretekst do rozmowy o diecie, ale równocześnie powoduje, że na ten aspekt muszę zwrócić uwagę także ja sam – mówi Wojciech Klimczyk, trener dla seniorów z MOSiR Katowice. – Podopieczni mają dużo zapału, czasami nawet zbyt wiele, co przekłada się na złą technikę wymagającą korekt i kolejnych powtórzeń. Dobrym pomysłem okazało się założenie z góry aż trzech wizyt u tej samej osoby. Dzięki temu mogę wychwycić błędy i zaproponować korekty – dodaje. 

Projekt „rozRuszamy po covidzie!" skierowany jest do zaszczepionych katowiczan powyżej 60 roku życia. Dla tych, którzy na szczepienie jeszcze czekają, MOSiR Katowice przygotował specjalny film pokazujący serię prostych ćwiczeń do wykonania w domu. Trening prowadzą Małgosia i Kamil, instruktorzy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach.

W Katowicach osób w grupie najwyższego ryzyka, czyli mających ponad 60 lat jest aż 85 tys., czyli to prawie co trzeci mieszkaniec. Szczepienia więc potrwają jeszcze trochę czasu. Stąd pomysł Gosi i Kamila, aby przygotować filmik z prostymi ćwiczeniami – mówi Michał Wojaczek, kierownik Działu Sportu i Obsługi Klienta w MOSiR Katowice. – Teraz ruch leży po stronie prawdziwych wnuków. Mamy nadzieję, że pokażą ten filmik swoim babciom i dziadkom i zachęcą do zrobienia przynajmniej pierwszego kroku – dodaje. 

Film można znaleźć:
na profilu Facebook https://bit.ly/3trjZKi
kanale Youtube MOSiR Katowice https://bit.ly/2QafEg4

Z kolei zgłoszenia do trenera dla seniorów  przyjmowane są pod numerem + 48 735 480 548.

 

Zasady projektu „rozRuszamy po covidzie!"

 1. Wizyta nie może być traktowana, jako zastępstwo rehabilitacji zleconej przez lekarza.
 2. W pierwszej kolejności kwalifikowane do wizyty będą osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 powyżej 60-roku życia.
 3. W niektórych przypadkach możliwe będzie odmowa wizyty.
 4. Wizyta jest bezpłatna.
 5. Maksymalny czas obecności trenera to 60 minut. Możliwe będą 3 wizyty u jednej osoby.
 6. Przed wejściem do mieszkania/domu trener będzie okazywał specjalną legitymację i zaświadczenie z MOSiR Katowice.
 7. Wizyta może zostać odwołana lub przesunięta z przyczyn niezależnych. 

 ______________________________________

 Informator dla seniorów do pobrania:

Ze względu na częściowe zawieszenie działań na rzecz seniorów spowodowane panującą sytuacją epidemiczną związaną z COVID-19 w 2020 r. nie został wydany Informator dla Seniorów - edycja 2020.

Informator dla Seniorów - edycja 2019.pdf

Informator dla Seniorów - edycja 2018.pdf

Informator dla Seniorów - edycja 2017.pdf


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice