Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

Akcja edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia „Środy z Profilaktyką" - Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego

Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje akcję edukacyjną pn. „Środy z Profilaktyką", którego tematem miesiąca marca jest świadomość raka jelita grubego.

Głównym celem projektu jest poprawa wczesnej wykrywalności raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Dlatego, tak ważne jest aby korzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, które wykonać można w ramach programu profilaktycznego NFZ.

 

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką" są dostępne bezpłatnie na:


------------


Śląsk wolny od HCV

hcv.jpg

„Śląsk wolny od HCV" to kampania skierowana przede wszystkim do społeczności lokalnej zamieszkującej miasta całego Śląska. 

Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat grup ryzyka i dróg zakażenia wirusem HCV oraz możliwość diagnostyki, która jest kluczowa w rozpoznaniu aktywnego zakażenia.

Obecnie szacuje się, że w Polsce HCV dotyczy 150 tys. osób, z czego aż 86% nie jest tego świadoma. Na samym Śląsku, w 2019 roku, zakażenie potwierdzono u 359 osób, natomiast podczas pandemii, wykryto zaledwie 929 zakażenia w całym kraju. Oznacza to, że klika tysięcy osób żyje z wirusem HCV nie wiedząc o tym, będąc tym samym nieświadomym źródłem zakażenia dla innych.

Badania anty-HCV nie może zlecić lekarz POZ-u ani lekarz rodzinny, gdyż nie znalazło się ono w koszyku świadczeń. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnych badań organizowanych w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV" i przekonać się czy jest się „wolnym" od wirusa. Badania dedykowane są osobom pełnoletnim i można je wykonać w Laboratoriach ALAB.

Na terenie Katowic badania odbywają się w następujących placówkach:

- Katowice, ul. 3 Maja 34, tel. 663 838 842,

- Katowice, ul. Panewnicka 65, tel. 32 605 35 99,

- Katowice, ul. Tysiąclecia 17, tel. 32 308 98 52,

- Katowice, ul. T. Kościuszki 92B, tel. 506 635 936.

Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego kampanię oraz zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dot. akcji:

https://www.youtube.com/watch?v=-Lu2EMoboDA

Materiały do pobrania: Informacje dot. kampanii HCV.pdf

 

Kampania „Śląsk wolny od HCV" realizowana jest pod Patronatem Honorowym Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

 

Patronat Honorowy nad kampanią objął także Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Prezydenci miast: Bielsko-Białej, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Raciborza, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Wodzisławia Śląskiego, Żor i Zabrza, Burmistrzowie: Czeladzi, Myszkowa, Sławkowa oraz Wójtowie Gorzyc i Gminy Poraj.


------------


Substancje toksyczne a męska płodność - zachęcamy do zapoznania się z ulotką opracowaną przez Urząd Miasta Katowice we współpracy z dr n. med. Małgorzatą Ziębą:

Ulotka o niepłodności męskiej.pdf

Ulotki opracowane we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach:

Podstępne WZW.pdf

Profilaktyka wszawicy.pdf

Profilaktyka wad postawy.pdf

Zasady zdrowego żywienia.pdf

------------

OGÓLNOPOLSKI SYSTEM OCHRONY ZDROWIA OSOZ

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE ANONIMOWE INDYWIDUALNE KONTO ZDROWOTNE I POZWÓL DBAĆ O TWOJE ZDROWIE

 

Ogólnopolski System Ochrony OSOZ to unikalne przedsięwzięcie, którego celem jest wspomaganie zdrowia społeczeństwa. W ramach projektu mieszkańcy Katowic oraz Śląska mogą korzystać z nowoczesnych narzędzi wspomagających zdrowie dostępnych na portalu  www.osoz.pl.

Serwisy lekowe udostępnione na platformie OSOZ dostarczają wielu informacji użytecznych w życiu codziennym jak: informacje o lekach dostępnych w kraju, interakcje między lekami, interakcje między lekami i żywnością, leki dla seniorów, tańsze zamienniki leków i wiele innych ciekawych serwisów.

Dużą popularnością cieszy się serwis KtoMaLek (www.ktomalek.pl), który pozwala zdalnie znaleźć, najbliższe apteki posiadające poszukiwany lek, a następnie zdalnie zarezerwować lek w wybranej aptece.

Jak działa KtoMaLek? - to proste, wystarczy:

  1. Wejść do portalu www.osoz.pl i wybrać serwis KtoMaLek, albo wejść bezpośrednio do portalu www.ktomalek.pl.

  2. Podać swoją lokalizację – automatycznie w tablecie lub smartfonie, albo ręcznie w przypadku komputera.

  3. Wpisać nazwę poszukiwanego leku lub wskazać poszukiwany lek na liście.

  4. System natychmiast poszuka najbliższych aptek, które posiadają dany lek.

  5. Wybrać z listy najbardziej dogodną aptekę, w której lek jest dostępny.

  6. Dokonać rezerwacji leku w wybranej aptece.

  7. Odebrać lek o dogodnej porze.

W kolejnym komunikacie poinformujemy Państwa o serwisach medycznych i o tym jak z nich wygodnie korzystać.

Wcześniej warto założyć własne Anonimowe Konto Zdrowotne, korzystając z serwisu „Aktywuj Konto Zdrowotne", dostępnego na głównej stronie portalu www.osoz.pl.

Pamiętajmy!

Długie i szczęśliwe życie zależy głównie od tego, jak wcześniej zadbamy o swoje zdrowie.


Krótki przewodnik, jak korzystać z Internetowego Konta Zdrowotnego, jest dostępny poniżej:

https://www.osoz.pl/static_files/film/wybierz.html


Rejestracja do lekarza w Twoim telefonie!

VisiMed to aplikacja mobilna zapewniająca szybki sposób rejestrowania wizyt lekarskich za pomocą telefonu.  Aplikacja zapewnia dostęp do wyszukiwarek: lekarzy, aptek, placówek medycznych oraz przypomina o wizytach.

Aplikacja VisiMed w wygodny sposób pozwala wyszukać lekarza i placówkę medyczną, sprawdzić dostępne terminy wizyt lekarskich, a wybrany – zarezerwować. O zbliżającej się wizycie przypominają powiadomienia wysyłane na telefon komórkowy. Aplikacja pozwala ponadto na wyszukiwanie aptek, sprawdzanie dostępności i rezerwację leków w aptece oraz umożliwia zarządzanie listą leków posiadanych w domu.

Już dziś zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji VisiMed z Google Play lub App Store.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego wybrane funkcjonalności aplikacji VisiMed, film dostępny jest tutaj (link).

POZWÓL DBAĆ O TWOJE ZDROWIE

W trosce o zdrowie mieszkańców, miasto Katowice przystąpiło do współpracy z firmą      OSOZ SA., organizatorem serwisów zdrowotnych dla społeczeństwa, na platformie Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia OSOZ.  W ramach projektu mieszkańcy Katowic oraz Śląska mogą korzystać z nowoczesnych narzędzi wspomagających profilaktykę zdrowotną a które dostępne są na portalu  www.osoz.pl.

Do pobrania:

Plakat_dla pacjenta.pdf

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice