Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

Śląsk wolny od HCV

hcv.jpg

„Śląsk wolny od HCV" to kampania skierowana przede wszystkim do społeczności lokalnej zamieszkującej miasta całego Śląska. 

Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat grup ryzyka i dróg zakażenia wirusem HCV oraz możliwość diagnostyki, która jest kluczowa w rozpoznaniu aktywnego zakażenia.

Obecnie szacuje się, że w Polsce HCV dotyczy 150 tys. osób, z czego aż 86% nie jest tego świadoma. Na samym Śląsku, w 2019 roku, zakażenie potwierdzono u 359 osób, natomiast podczas pandemii, wykryto zaledwie 929 zakażenia w całym kraju. Oznacza to, że klika tysięcy osób żyje z wirusem HCV nie wiedząc o tym, będąc tym samym nieświadomym źródłem zakażenia dla innych.

Badania anty-HCV nie może zlecić lekarz POZ-u ani lekarz rodzinny, gdyż nie znalazło się ono w koszyku świadczeń. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnych badań organizowanych w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV" i przekonać się czy jest się „wolnym" od wirusa. Badania dedykowane są osobom pełnoletnim i można je wykonać w Laboratoriach ALAB.

Na terenie Katowic badania odbywają się w następujących placówkach:

- Katowice, ul. 3 Maja 34, tel. 663 838 842,

- Katowice, ul. Panewnicka 65, tel. 32 605 35 99,

- Katowice, ul. Tysiąclecia 17, tel. 32 308 98 52,

- Katowice, ul. T. Kościuszki 92B, tel. 506 635 936.

Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego kampanię oraz zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dot. akcji:

https://www.youtube.com/watch?v=-Lu2EMoboDA

Materiały do pobrania: Informacje dot. kampanii HCV.pdf

 

Kampania „Śląsk wolny od HCV" realizowana jest pod Patronatem Honorowym Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

 

Patronat Honorowy nad kampanią objął także Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Prezydenci miast: Bielsko-Białej, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Raciborza, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Wodzisławia Śląskiego, Żor i Zabrza, Burmistrzowie: Czeladzi, Myszkowa, Sławkowa oraz Wójtowie Gorzyc i Gminy Poraj.


------------


Substancje toksyczne a męska płodność - zachęcamy do zapoznania się z ulotką opracowaną przez Urząd Miasta Katowice we współpracy z dr n. med. Małgorzatą Ziębą:

Ulotka o niepłodności męskiej.pdf

Ulotki opracowane we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach:

Podstępne WZW.pdf

Profilaktyka wszawicy.pdf

Profilaktyka wad postawy.pdf

Zasady zdrowego żywienia.pdf

------------

OGÓLNOPOLSKI SYSTEM OCHRONY ZDROWIA OSOZ

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE ANONIMOWE INDYWIDUALNE KONTO ZDROWOTNE I POZWÓL DBAĆ O TWOJE ZDROWIE

 

Ogólnopolski System Ochrony OSOZ to unikalne przedsięwzięcie, którego celem jest wspomaganie zdrowia społeczeństwa. W ramach projektu mieszkańcy Katowic oraz Śląska mogą korzystać z nowoczesnych narzędzi wspomagających zdrowie dostępnych na portalu  www.osoz.pl.

Serwisy lekowe udostępnione na platformie OSOZ dostarczają wielu informacji użytecznych w życiu codziennym jak: informacje o lekach dostępnych w kraju, interakcje między lekami, interakcje między lekami i żywnością, leki dla seniorów, tańsze zamienniki leków i wiele innych ciekawych serwisów.

Dużą popularnością cieszy się serwis KtoMaLek (www.ktomalek.pl), który pozwala zdalnie znaleźć, najbliższe apteki posiadające poszukiwany lek, a następnie zdalnie zarezerwować lek w wybranej aptece.

Jak działa KtoMaLek? - to proste, wystarczy:

  1. Wejść do portalu www.osoz.pl i wybrać serwis KtoMaLek, albo wejść bezpośrednio do portalu www.ktomalek.pl.

  2. Podać swoją lokalizację – automatycznie w tablecie lub smartfonie, albo ręcznie w przypadku komputera.

  3. Wpisać nazwę poszukiwanego leku lub wskazać poszukiwany lek na liście.

  4. System natychmiast poszuka najbliższych aptek, które posiadają dany lek.

  5. Wybrać z listy najbardziej dogodną aptekę, w której lek jest dostępny.

  6. Dokonać rezerwacji leku w wybranej aptece.

  7. Odebrać lek o dogodnej porze.

W kolejnym komunikacie poinformujemy Państwa o serwisach medycznych i o tym jak z nich wygodnie korzystać.

Wcześniej warto założyć własne Anonimowe Konto Zdrowotne, korzystając z serwisu „Aktywuj Konto Zdrowotne", dostępnego na głównej stronie portalu www.osoz.pl.

Pamiętajmy!

Długie i szczęśliwe życie zależy głównie od tego, jak wcześniej zadbamy o swoje zdrowie.


Krótki przewodnik, jak korzystać z Internetowego Konta Zdrowotnego, jest dostępny poniżej:

https://www.osoz.pl/static_files/film/wybierz.html


Rejestracja do lekarza w Twoim telefonie!

VisiMed to aplikacja mobilna zapewniająca szybki sposób rejestrowania wizyt lekarskich za pomocą telefonu.  Aplikacja zapewnia dostęp do wyszukiwarek: lekarzy, aptek, placówek medycznych oraz przypomina o wizytach.

Aplikacja VisiMed w wygodny sposób pozwala wyszukać lekarza i placówkę medyczną, sprawdzić dostępne terminy wizyt lekarskich, a wybrany – zarezerwować. O zbliżającej się wizycie przypominają powiadomienia wysyłane na telefon komórkowy. Aplikacja pozwala ponadto na wyszukiwanie aptek, sprawdzanie dostępności i rezerwację leków w aptece oraz umożliwia zarządzanie listą leków posiadanych w domu.

Już dziś zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji VisiMed z Google Play lub App Store.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego wybrane funkcjonalności aplikacji VisiMed, film dostępny jest tutaj (link).

POZWÓL DBAĆ O TWOJE ZDROWIE

W trosce o zdrowie mieszkańców, miasto Katowice przystąpiło do współpracy z firmą      OSOZ SA., organizatorem serwisów zdrowotnych dla społeczeństwa, na platformie Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia OSOZ.  W ramach projektu mieszkańcy Katowic oraz Śląska mogą korzystać z nowoczesnych narzędzi wspomagających profilaktykę zdrowotną a które dostępne są na portalu  www.osoz.pl.

Do pobrania:

Plakat_dla pacjenta.pdf

sprawdź także

Eduakcja
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice